خلاصه مطلب

قهوه از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های دنیا به حساب می‌آید. راستی! می‌دانستید، چندین نوع قهوه وجود دارد که بسیاری فرق میان آن‌ها را نمی‌دانند. با کاغذرنگی همراه باشید تا فرق میان دو نوع از بهترین طعم‌های قهوه، یعنی قهوه ترک و فرانسه را به شما معرفی کنیم.

شاید برای شما هم پیش آمده که در منوی کافه‌ چشمتان به دو مدل قهوه ترک و قهوه فرانسه خورده باشد و ندانید این دو دقیقا چه تفاوت‌هایی با هم دارند. در کاغذرنگی با شما خواهیم بود تا فرق بین قهوه ترک و فرانسه را برایتان بگوییم.

فرق قهوه ترک و فرانسه

اگر نگاهی به گذشته داشته باشید، می‌بینید قبلا تنوع منوی کافه‌ها تا این حد زیاد نبود که شاهد چند نوع قهوه در آن‌ها باشید؛ اما این روزها وجود انواع و اقسام قهوه‌ها در منوی کافی‌شاپ‌ها یا قهوه فروشی‌ها باعث شده انتخاب قهوه کمی سخت باشد. یک وجه اشتراک بین انواع و اقسام قهوه‌ها وجود دارد و آن این است که همه‌ قهوه‌ها از دانه قهوه درست شده‌اند؛ بنابراین وقتی صحبت از قهوه ترک، فرانسه، اسپرسو و… می‌شود این نکته را حتما به‌خاطر داشته باشید که همه آن‌ها از دانه قهوه درست شده‌اند. پس فرق قهوه ترک و فرانسه در چیست؟

فرق قهوه ترک و فرانسه در چیست؟

باید گفت تفاوت انواع مختلف قهوه در دانه‌ قهوه نیست؛ پس فرق بین قهوه ترک و فرانسه در چیست؟ پاسخ واضح است؛ در نحوه درست کردن آن‌ها. در ادامه درباره چگونگی درست کردن قهوه ترک و قهوه فرانسه و ویژگی‌های هر کدام برای شما خواهیم گفت تا دقیقا متوجه تفاوت هر کدام با یکدیگر شوید.

با در نظر گرفتن طرز تهیه‌های مختلف قهوه می‌توان گفت انواع مختلفی از نوشیدنی‌های بر پایه قهوه در سطح دنیا سرو می‌شود. برای مثال در طرز تهیه کافه لاته از شیر هم استفاده می‌شود. ماکیاتو هم نوع دیگری از نوشیدنی‌های برپایه قهوه است که در تهیه آن از شیر با نسبت متفاوتی نسبت به لاته استفاده می‌شود. پس در مجموع انواع مختلف نوشیدنی‌ها با طعم قهوه در مواد اولیه و نحوه تهیه تفاوت دارند.

نگاهی به قهوه ترک

قهوه ترک، قهوه‌ای است که در دنیا آن را به اسم قهوه خاورمیانه‌ای نیز می‌شناسند. دانه‌های قهوه‌ای که برای درست کردن قهوه ترک استفاده می‌شوند، برشتگی یا رست (Roast) روشن داشته و به‌طور کامل آسیاب شده‌اند. این نوع قهوه از ترکیب آب و دانه‌های آسیاب شده و جوشاندن مستقیم آن‌ها روی شعله اجاق به‌دست می‌آید. اگر قهوه ترک را با کمک دستگاه اسپرسوساز درست کنید، از ظاهر و طعم مطلوبی برخودار نبوده و با قهوه ترک اصل فاصله زیادی دارد. قهوه ترک غلظت بسیار بالایی دارد و طعم آن بسیار تلخ است.

جالب است بدانید فال قهوه نیز معمولا از ته مانده قهوه ترک گرفته می‌شود.

تفاوت قهوه ترک و فرانسه در چیست؟

آشنایی با قهوه فرانسه

قهوه فرانسه از دانه‌های قهوه با برشتگی ملایم تهیه شده است. در این قهوه درجه آسیاب دانه‌ها درشت است. گفته می‌شود قهوه فرانسه در اصل با دستگاه فرنچ پرس تهیه می‌شود، باوجوداین می‌توانید آن را با استفاده از قهوه‌سازها نیز درست کنید. اگر برای تهیه قهوه فرانسه، از دستگاه قهوه‌ساز استفاده می‌کنید، برای بهتر شدن کیفیت قهوه، فیلتر کاغذی یک‌بار مصرف را فراموش نکنید.

برای فرق قهوه ترک و فرانسه می‌توان گفت، قهوه فرانسه غلظت کمتری نسبت به قهوه ترک داشته و از طعم ملایم‌تری برخوردار است؛ ازاین‌رو برای افرادی که دوست دارند مثل مردم فرانسه برای مدت طولانی هر روز قهوه بنوشند، یک انتخاب عالی است. قهوه فرانسه به‌آسانی و در عرض چند دقیقه آماده شده و کافئین بسیار کمی دارد.

فرق قهوه ترک و فرانسه در چیست؟

حالا که متوجه فرق قهوه ترک و فرانسه شدید؛ به عنوان سخن آخر، اگر دنبال یک قهوه سنتی، تلخ با غلظت بالا هستید قهوه ترک یکی از بهترین گزینه‌هاست.  در مقابل اگر قهوه‌ای با غلظت کم و طعمی ملایم مدنظر شماست که بتوانید به‌آسانی آن را آماده و هر روز میل کنید، بی‌شک قهوه فرانسه گزینه مناسب‌تری خواهد بود.

اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید