خلاصه مطلب

کاردستی درخت سیمی یک کاردستی با فلز ساده است که می‌توانید آن را با به عنوان یک دکوری زیبا برای خانه درست کنید. شما می‌توانید این کاردستی را در رنگ‌های مختلف بسازید.

کاردستی درخت سیمی می‌تواند یک دکوراسیون خانگی دوست‌داشتنی و متفاوت باشد. شما می‌توانید این کاردستی را برای تزیین خانه یا حتی برای هدیه بسازید.

برای درست کردن این درخت سیمی باید اول شاخه‌ها را آماده و آن‌ها را به درخت تبدیل کنید. بعد درخت را در یک گلدان قرار دهید. پس در این آموزش با کاغذ رنگی همراه باشید.

وسایل موردنیاز برای کاردستی درخت سیمی

 • سیم مفتول 1 عدد
  سیم فلزی
 • سیم چین 1 عدد
  سیم چین
 • مهره پلاستیکی 1 بسته
  مهره
 • گلدان سفالی 1 عدد
  گلدان
 • چسب حرارتی 1 عدد
  چسب تفنگی
 • سنگ رودخانه ای 1 عدد
  سنگ ریزه

ساخت کاردستی درخت سیمی

شما باید برای ساخت کاردستی درخت سیمی از انواع کاردستی با فلز مراحل زیر را قدم‌به‌قدم پیش ببرید.

1. درست کردن شاخه‌ها

قبل هرچیز سیم فلزی 7.6 متری بخرید که معمولا در روکش های طلایی یا نقره ای وجود دارند.

درست کردن شاخه درخت با سیم

در مرحله اول از کاردستی درخت سیمی باید سیم را به 10 نوار بُرش دهید. هر نوار را به طول 76 سانتی‌متر ببُرید. حواستان باشد برش فلز را با یک جفت سیم‌چین انجام دهید. کار با سیم‌چین به خاطر تیزی زیاد به دقت نیاز دارد، پس احتیاط کنید. سیم‌ها را بعد از بُرش کنار هم تنظیم کنید.

درست کردن شاخه های کاردستی درخت سیمی

یک مهره را به سیم اول اضافه کنید و آن را تا مرکز سیم پایین بیاورید. سیم را دور مهره خم کنید تا انتهای آن به هم برسند. سیم کاردستی درخت سیمی را محکم بچرخانید و از مهره حدود 19 میلی‌متر به سمت پایین حرکت کنید. انتهای این مرحله سیم به دو قسمت تقسیم می‌شود و بالای آن یک گره به دور مهره خواهد خورد.

درست کردن شاخه با سیم فلزی

یک مهره دیگر به یکی از دو انتهای سیم اضافه کنید. سیم را مثل مرحله قبل به دور مهره خم کنید و بچرخانید. شما حدود 19 میلی‌متر سیم زیر مهره خواهید داشت. این مرحله را با یک مهره دیگر تکرار کنید.

درست کردن شاخه کاردستی درخت سیمی

اگر همه مراحل کاردستی درخت سیمی را به درستی پیش رفته باشید، حالا سه مهره به شکل «t» روی سیم دارید. مهره‌ها را با چرخاندن سیم باقی‌مانده زیر «t» محکم کنید. این دو سیم را حدود 19 میلی‌متر دور هم بپیچانید.

درست کردن شاخه درخت کاردستی درخت سیمی

این روند را با 9 سیم باقی‌مانده تکرار کنید. به هر کدام از سیم‌های باقی‌مانده کاردستی درخت سیمی سه مهره اضافه کنید. در نهایت 10 سیم به شکل «t» با سه مهره روی هر سیم کاردستی درخت سیمی خواهید داشت.

ساخت شاخه کاردستی درخت با سیم

2. تبدیل شاخه‌ها به درخت

در این مرحله از کاردستی درخت سیمی باید سیم‌ها را دوبه‌‌دو باهم بپیچانید. دو شاخه را از روی هم رد کنید و آن‌ها را قسمت پایین سیم‌ها در هم بپیچید. این کار را با هر یک از شاخه‌ها انجام دهید تا پنج جفت داشته باشید.

تبدیل شاخه های سیمی به درخت

حالا قرار است شاخه‌های گروه‌بندی شده را به شکل یک درخت دربیاورید و با پیچیدن پایه‌های شاخه‌ها دور هم یک تنه ضخیم و پهن ایجاد کنید.

یک جفت از شاخه‌های کاردستی درخت سیمی را بردارید و یک جفت دیگر را روی آن رد کنید. شروع به پیچاندن جفت‌ها به هم کنید. یک جفت دیگر، و دیگری، تا زمانی که همه جفت‌ها را اضافه کنید، به پیچاندن جفت‌ها با هم ادامه دهید. این پیچش تنه درخت را درست خواهد کرد.

ساخت کاردستی درخت سیمی و مهره پلاستیکی

 وقتی به پایین سیم‌ها نزدیک شدید، سیم‌ها را دور هم بچرخانید تا یک توپ ایجاد شود. این توپ به محکم‌ماندن کاردستی درخت سیمی در ظرف کمک می‌کند.

پیچیدن سیم های فلزی کاردستی درخت سیمی

3. قرار دادن درخت در گلدان

کاردستی درخت سیمی را در ظرف موردنظر قرار دهید. این ظرف می‌تواند یک گلدان کوچک یا کاسه تزیینی باشد. با چسب حرارتی تفنگی، مقدار زیادی چسب به کف ظرف اضافه کنید. قسمت توپی پایین درخت را داخل چسب داغ فشار دهید. در حالی که چسب خشک می‌شود، درخت را با دست نگه دارید.

قرار دادن کاردستی درخت سیمی

زمانی که چسب هنوز داغ است، یک لایه سنگریزه به ظرف کاردستی درخت سیمی اضافه کنید. تمام سنگریزه‌ها باید روی چسب قرار گیرند و تنه درخت را احاطه کنند. وقتی تمام چسب خشک شد، سنگریزه‌ها باعث می‌شوند درخت سیمی سر جای خود بماند.

چسباندن سنگ ریزه به گلدان کاردستی درخت سیمی

به یاد داشته باشید حین اضافه کردن سنگریزه‌ها، درخت را نگه دارید. اگر می‌خواهید دست‌هایتان را آزاد کنید، درخت را با چیزی نگه دارید تا از افتادن آن جلوگیری کنید. این مرحله به سرعت زیادی نیاز دارد، چون چسب در عرض یک تا دو دقیقه خشک می‌شود.

سنگ‌ریزه‌های بیشتری را در ظرف بچسبانید. لایه دیگری از چسب را روی لایه اول سنگ‌ریزه‌های کاردستی درخت سیمی اضافه کنید. به اضافه کردن سنگ‌ریزه به چسب ادامه دهید. این کار را چند بار تکرار کنید تا به بالای ظرف برسید.

اضافه کردن سنگ ریزه به گلدان برای ساخت کاردستی

وقتی چسب کاردستی درخت سیمی خشک شد، می‌توانید شاخه‌های درخت سیمی را به سلیقه خود تنظیم کنید. شاخه‌های سیم را خم کنید تا درخت شکل دلخواه شما را بگیرد.

قرار دادن کاردستی درخت سیمی

مثلا شاخه‌ها را به سمت پایین بچرخانید تا شبیه درخت بید گریان شود یا شاخه‌ها را سمت بیرون و کمی به بالا جدا کنید تا شبیه درخت افرا یا بلوط شود. وقتی درخت را به شکل دلخواهتان درآوردید، وقت آن است که درخت را برای دکور گوشه‌ای از اتاق قرار دهید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی درخت سیمی

کاردستی درخت سیمی برای چه رده سنی است؟
ساخت این کاردستی چندان سخت نیست، کودکان با کمک بزرگ‌ترها می‌توانند این دست‌سازه را بسازند.
وسایل مورد نیاز برای این کاردستی چیست؟
برای ساخت این کاردستی به چند سیم فلزی، سنگ و چسب حرارتی نیاز دارید.
ساخت این کاردستی چقدر زمان می‌برد؟
ساخت این کاردستی تقریبا 30 دقیقه زمان می‌برد.
اشتراک گذاری: