خلاصه مطلب

کاردستی حاجی فیروز آن هم وقتی با تخم‌مرغ درست شده باشد، از جذاب‌ترین انواع کاردستی‌های مناسبتی نوروزی است. فرزند شما می‌تواند بعد از درست کردن این تخم‌مرغ و کاردستی حاجی فیروز، آن را به عنوان کاردستی کلاسی هم به مدرسه ببرد.

اگر ذوق و شوق رسیدن عید نوروز را دارید، بهتر است خودتان را هم برای آن آماده کنید! چطور است از درست کردن حاجی فیروز شروع کنید؟! کاردستی مناسبتی حاجی فیروز شاید بزرگ‌ترین نماد و یادآور نوروز است. شخصیتی با لباس قرمز سنتی که شاید آن را بارها در قالب عروسک، وسایل زینتی یا حتی آدم‌هایی که لباس حاجی فیروز می‌پوشند، دیده باشید.

حالا کاغذرنگی اینجاست تا به شما یاد دهد مثل ساخت کلاه تولد چطور یک حاجی فیروز تخم مرغی بسازید! درواقع این آموزش، نوعی کاردستی تزیین تخم مرغ هم به حساب می‌آید. با این حساب حتی می‌توانید آن را به عنوان عیدی هدیه بدهید!

وسایل موردنیاز کاردستی حاجی فیروز

 • 1 عدد
  تخم مرغ
 • به اندازه کافی
  رنگ مشکی
 • قلم مو یک عدد
  قلم‌مو
 • به اندازه کافی
  چسب اکلیلی
 • مقوا رنگ قرمز
  مقوا
 • چشم عروسکی یک جفت
  چشم عروسکی
 • کاموا به اندازه کافی
  کاموا رنگی
 • چسب حرارتی به اندازه کافی
  چسب
کاردستی حاجی فیروز

مراحل درست کردن کاردستی حاجی فیروز

برای اینکه کاردستی حاجی فیروز را مثل کاردستی گل سنبل کاغذی بسازید، باید مراحل زیر را قدم‌به‌قدم پیش ببرید.

1. رنگ‌آمیزی تخم مرغ

اول تخم مرغ آب‌پز را آماده رنگ کردن کنید. برای این کار باید تخم مرغ را کامل با آب بشویید تا هیچ لکی روی آن نماند. حالا همه سطح تخم مرغ را رنگ مشکی بزنید.

رنگ آمیزی تخم مرغ کاردستی حاجی فیروز

برای اینکه حین ساخت کاردستی حاجی فیروز دستتان کمتر رنگی شود و بتوانید تخم مرغ را در دستان خود بچرخانید، بالا و پایین آن را بین انگشت اشاره و شست خود نگه دارید.

2. ساخت کلاه کاردستی حاجی فیروز

حالا وقت آماده‌سازی مقوا برای درست کردن کاردستی حاجی فیروز است. برای این کار باید شکلی به اندازه یک چهارم دایره را از روی مقوا جدا کنید.

ساخت کلاه کاردستی حاجی فیروز

شعاع این یک چهارم دایره درواقع طول کلاه حاجی فیروز را تعین می‌کند. مقوای بریده شده را مانند تصویر زیر لوله کنید تا

3. درست کردن پایه کاردستی

حالا یک نوار با طول مناسب از مقوای رنگی با قیچی ببرید. شما باید دو سر آن را به هم بچسبانید. درواقع با این کار چیزی شبیه پایه برای تخم مرغ خود ساخته‌اید. قرار است تخم مرغ و کاردستی حاجی فیروز را روی آن بچسبانید.

کاردستی حاجی فیروز

4. تزیین کلاه کاردستی حاجی فیروز

حالا از چسب طلایی برای تزیین پایین کلاه استفاده کنید. بعد هم منگوله طلایی رنگ کوچکی را انتهای کلاه کاردستی حاجی فیروز بچسبانید. این جزییات کوچک کار شما را قشنگ‌تر و حرفه‌ای‌تر می‌کنند.

کاردستی حاجی فیروز

5. تکمیل صورت کاردستی

حالا باید صورت کاردستی حاجی فیروز را تکمیل کنید. با قیچی یک تکه کاموا را برای لبخند زیبای حاجی فیروز ببرید! آن را به صورت هلالی روی تخم مرغ بچسبانید. بعد از آن، چشم‌های کاردستی را سر جای خود بچسبانید.

کاردستی حاجی فیروز

کاردستی نوروزی و جذاب شما آماده است! شما می‌توانید این کاردستی را وسط سفره هفت‌سین هم بگذارید و از تماشای آن لذت ببرید. اگر از ساخت کاردستی روزهای خاص مثل عید لذت می‌برید، کاردستی تنگ ماهی عید را هم امتحان کنید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی حاجی فیروز

کاردستی حاجی فیروز به چه وسایلی نیاز دارد؟
برای ساخت کاردستی حاجی فیروز به وسایلی مثل مقوا قرمز، تخم‌مرغ آب‌پز، رنگ مشکی، قلم‌مو، چشم عروسکی، نوار تزیینی و… نیاز دارید.
کاردستی حاجی فیروز مناسب چه رده سنی است؟
این کاردستی مناسب کودکان است، اما کودکان برای ساخت آن قطعا به همراهی بزرگسالان نیاز خواهند داشت.
ساخت کاردستی حاجی فیروز چقدر زمان نیاز دارد؟
ساخت این کاردستی بیشتر از چند ساعت از وقت شما را نخواهد گرفت.
اشتراک گذاری: