خلاصه مطلب

نونوار کردن خانه، اصلی‌ترین کاری است که برای زیباتر شدن فضای خانه می‌توانید انجام دهید. اگر می‌خواهید از کاغذ دیواری برای تغییر فضای خانه استفاده کنید، ضروری است، ابتدا با انواع کاغذ دیواری آشنا شوید. ما در این مطلب ضمن معرفی کاغذ دیواری، معایب و مزایای استفاده از کاغذ دیواری هم گفته‌ایم. گفتنی است، تعدادی از جدیدترین نمونه‌های کاغذ دیواری را برای ایده گرفتن شما همراهان کاغذرنگی آماده کرده‌ایم.

دقیقا چه زمانی استفاده از کاغذ دیواری در ایران باب شد؟ شاید اصلا فکرش را هم نکنید، این محصول اولین بار از انگلستان به دستور ناصرالدین شاه قاجار به ایران وارد شد. در دهه‌های قبلی، قشر خیلی کمی طرفدار کاغذهای دیواری بودند و به خاطر کیفیت کم یا طرح‌های محدود افراد زیادی دوست نداشتند از آن استفاده کنند، ولی به مرور زمان به طرفداران این پوشش رنگارنگ و خوش‌طرح و نقش برای دکور خانه اضافه شد.

شاید بتوان گفت اصلی‌ترین دلایل استفاده از کاغذ دیواری زیبایی و جذابیت بیشتر خانه، تنوع رنگ و طرح کاغذها، جنس‌های مختلف و… این کاغذهای خوش‌رنگ است که افراد را به تغییر دکوراسیون خانه ترغیب می‌کند.

جدیدترین طرح های کاغذ دیواری

اگر می‌خواهید خانه را با این پوشش‌های جذاب به محیطی چشم‌نواز و آرامش‌بخش تبدیل کنید، باید از انواع، طرح، مزایا، معایب و قیمت کاغذ دیواری مطلع شوید. شما می‌توانید در کاغذرنگی با راهنمای انتخاب کاغذ دیواری برای تغییر دکوراسیون خانه دست به کار شوید.

چرا کاغذ دیواری از انتخاب‌های اصلی برای زیباسازی خانه‌ها شده است؟

نصب کاغذ دیواری در طراحی خانه آنقدر محبوب شده که خیلی از افراد استفاده از این پوشش را جایگزین رنگ‌، نقاشی و گچ‌کاری کرده‌اند. این پوشش‌های خوش‌طرح دیگر دردسرهای رنگ و نقاشی دیوار را ندارند و در نصب و اجرای آن‌ها خبری از خراب‌کاری، شرایط سخت جمع‌آوری وسایل خانه، بوی تندوتیز رنگ یا تینر و… نیست.

ویژگی های کاغذ دیواری خوب

در نظر داشته باشید اگر قصد دارید با کاغذ دیواری رنگ‌ورویی تازه به دیوارهای خانه بدهید، لازم نیست زیر پوشش کاغذ دیواری را سفیدکاری کنید؛ جز موارد خاص. به عبارت دیگر در صورتی که دیوار بیش از اندازه نایکدست و ناهموار باشد، باید قبل نصب کاغذرنگی حتما سطح آن را صاف کنید.

استفاده از کاغذ دیواری در چیدمان و دکوراسیون اتاق نشیمن

قبل از انتخاب کاغذ دیواری باید به چه نکاتی توجه کنید؟

اگر می‌خواهید دکوراسیون خانه را تغییر دهید و از کاغذ دیواری برای آن استفاده کنید، بهتر است قبل خرید هر طرحی به چند نکته توجه کنید.

1. توجه به هماهنگی طرح و رنگ

موضوعی که در انتخاب کاغذهای دیواری بسیار اهمیت دارد، هماهنگی طرح و رنگ پوشش کاغذی با سایر وسایل خانه است. اگر رنگ کاغذهای دیواری با چیدمان وسایل و رنگ غالب دکوراسیون خانه هم‌خوانی نداشته باشد، خانه بی‌نظم، شلوغ و خسته‌کننده جلوه خواهد کرد.

 هماهنگی طرح و رنگ در انتخاب پوشش دیوار

به طور کلی یک اصل مهم هم‌ریتم و هم‌فضایی طرح کاغذ دیواری با چیدمان خانه است. تفاوتی ندارد خانه شما دکوراسیون فانتزی، سنتی، مینیمال، مدرن یا… داشته باشد، در هر صورت باید قبل انتخاب طرح کاغذ موردنظرتان حتما به نوع چیدمان، رنگ‌ها و… فضای خانه توجه کافی داشته باشید.

توجه به دکوراسیون خانه برای انتخاب طرح موردنظر

گاهی به تناسب شرایط خانه و چیدمان مینیمالیست، باید از کاغذهای دیواری‌ با طرح ساده و نقش‌ونگار کم استفاده و فکر طرح‌های شلوغ را سرتان بیرون کنید. گاهی هم برای خانه‌هایی که به سبک کلاسیک یا قدیمی چیده شده‌اند، باید کاغذهای دیواری‌ با طرح‌ برجسته به‌کار ببرید.

2. انتخاب طرح به تناسب ارتفاع دیوارها

اگر در فضایی که می‌خواهید برای دیوارهای آن از پوشش کاغذهای دیواری استفاده کنید، دیوارهای کوتاهی وجود دارد، کاغذهایی با خطوط عمومی عمق و ارتفاع چشمگیری به فضا می‌بخشد و باعث می‌شود سقف‌ها بلندتر به نظر برسند.

به همین ترتیب بهتر است برای خانه‌هایی که سقف بلندی دارند، از کاغذهایی با شکل و خطوط افقی استفاده کنید. طرح افقی ارتفاع سقف را کوتاه‌تر نشان می‌دهد و حس اطمینان بیشتری ایجاد می‌کند.

خطوط افقی و عمودی طرح دیوارها

3. درنظرگرفتن کاربری هر محیط

جالب است بدانید، استفاده از کاغذهای دیواری‌ بافت‌دار به خاطر عمقی که دارند، باعث کم‌تر شدن صدای اضافه خانه می‌شود. به همین دلیل چنین طرح‌هایی برای اتاق‌های کار انتخاب هوشمندانه‌ای خواهد بود. همچنین برای اتاق خواب استفاده از طرح‌های خلوت برای داشتن ذهن آرام، بهتر است.

انتخاب کاغذ دیواری مناسب هر اتاق

اتاق نشیمن جایی است که افراد می‌خواهند در آن دور هم جمع شده و انرژی بیشتری داشته باشند. به همین دلیل انتخاب طرح‌های شلوغ در این محیط‌ها می‌تواند انرژی‌بخش باشد.

4. توجه به نوع کفپوش خانه

اگر کف خانه با کفپوش خاصی مثل چوب یا سرامیک پوشیده شده، هماهنگی طرح و رنگ کاغذ دیواری با کفپوش خانه بسیار مهم است؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای خانه‌هایی با کفپوش ساده از کاغذهای دیواری‌ گل‌دار یا طرح‌های نسبتا چشمگیر استفاده کنید تا فضای روح‌بخشی در خانه ایجاد کند.

توجه به نوع کفپوش خانه

البته برعکس این چیدمان هم وجود دارد. متخصصان دکوراسیون داخلی توصیه می‌کنند در فضاهایی که کفپوش‌های طرح‌دار یا شلوغ دارند، کاغذهای دیواری ساده نصب کنید تا با این هماهنگی، نظم و زیبایی خانه شما چند برابر شود.

5. روانشناسی رنگ‌ها و انتخاب طرح

می‌خواهید خانه‌ای با حس‌وحال آرامش‌بخش و به دور از شلوغی و بی‌نظمی داشته باشید؟ خانه خود را با کاغذ دیواری‌های گل‌دار و رنگ‌های ملایم دکور کنید.

اگر طرفدار فضایی پر از انرژی و هیجان هستید، می‌توانید از کاغذهای دیواری‌ با رنگ‌های شاد و درخشان و اشکال هندسی و هنری استفاده کنید.

روانشناسی رنگ‌ها و انتخاب طرح

در مجموع تاثیر رنگ‌ها روی روحیه و سطح انرژی افراد را نادیده نگیرید و سعی کنید فضای هر اتاق را با توجه به نوع کاربری اتاق، روحیه و شخصیت افرادی که از آن اتاق استفاده می‌کنند و… انتخاب کنید.

6. تهیه چند رول اضافه از طرح موردنظر

گفتن این نکته خالی از لطف نیست. کاغذهای دیواری‌ ممکن است به مرور زمان دچار آسیب و خرابی شوند و دیگر زیبایی اولیه خود را نداشته باشند.

تهیه چند رول اضافه از طرح موردنظر

پس بهتر است یک یا چند رول اضافه از طرح دلخواهتان بخرید تا در صورت نیاز خیال‌تان از بابت این موضوع راحت باشد و برای پیدا کردن طرح آن دچار مشکل نشوید.

در غیر این صورت شاید ناچار شوید طرح دیوارها را به طور کلی تغییر دهید که این کار هزینه زیادی روی دستتان خواهد گذاشت.

ویژگی‌های کاغذ دیواری خوب

موضوعی که اغلب افراد زمان انتخاب کاغذ دیواری به آن توجه می‌کنند، ویژگی‌های کاغذهای دیواری مرغوب است. بعضی از مهم‌ترین موارد برای انتخاب کاغذهای دیواری‌ مرغوب و باکیفیت را در این بخش گفته‌ایم:

  • روکش سطح رویی کاغذهای دیواری باید از نوع وینیل (Vinyl) باشد. وزن وینیل استفاده شده در پوشش کاغذ هم بین 300 تا 450 گرم در هر مترمربع است.
  • کاغذ دیواری خوب باید قابلیت شست‌و‌شوی کامل حتی با مواد شوینده خانگی داشته باشد، البته قابلیت شستشو یعنی تمیز کردن سطح دیوار بدون اینکه به پوشش کاغذها آسیب وارد شود، مثلا رنگشان تغییر کند، طرحشان پاک یا چسبشان جدا شود و… .
ویژگی‌های کاغذ دیواری خوب
  • یک کاغذ باکیفیت باید در برابر ضربه، کشش و گسیختگی مقاوم باشد. همچنین اگر قابلیت استفاده روی دیوار خشک (Dry Wall) را داشته باشد، خیلی بهتر است.
  • کاغذهایی که کیفیت خیلی بالایی دارند، اغلب ضد آلرژیک و هایژنیک هستند؛ این یعنی بو و گردوغبار را به خود جذب نمی‌کنند.
  • اگر کیفیت کاغذ خوب باشد، پس از نصب کار، سطح کاغذدیواری بدون درز و حباب می‌شود.
ویژگی‌های کاغذ دیواری خوب

نگاهی به مزایای پوشش کاغذهای دیواری

بعضی از کاغذها به خاطر کیفیت بالا و جذابیت طرح‌هایشان خیلی خاص و منحصربه‌فرد هستند؛ اما در نهایت فارغ از زیبایی چشمگیر، کاغذها به دلایل مختلف کارآمد هستند و می‌توانند جایگزین خیلی خوبی برای رنگ و نقاشی خانه باشند. در این بخش بعضی از مهم‌ترین مزایای این پوشش را فهرست کرده‌ایم.

مزایا پوشش کاغذهای دیواری

در صورتی که فکر اساسی برای تغییر دکوراسیون خانه دارید، می‌توانید ستون‌های خانه را با جذاب‌ترین و کم هزینه‌ترین ایده‌ها تزیین کنید.

1. تبدیل خانه به فضایی لوکس با طرح دلخواه

اگر می‌خواهید با کمترین زحمت، ریخت‌وپاش و هزینه دکوراسیون خانه را عوض کنید، گزینه‌ای منحصربه‌فردتر از کاغذ دیواری وجود ندارد. از مزایای استفاده از کاغذهای دیواری این است که در طرح‌ها، رنگ‌ها و بافت‌های متنوعی وجود دارند. بنابراین با هر سلیقه‌ای، انتخاب طرح دلخواهتان برای شما راحت است.

کاغذ دیواری پذیرایی

این پوشش‌های جادویی به راحتی دیوارهای لکه‌دار و آسیب‌دیده‌ را می‌پوشانند و فضای خانه را از حالت خسته‌کننده و بی‌نظم به محیطی لوکس، پویا و دیدنی تبدیل می‌کنند.

2. مقاومت نسبتا بالا در برابر آسیب‌های محیطی

از ویژگی‌های اصلی کاغذهای دیواری مقاومت در برابر گرما، رطوبت، گردوخاک و صدا (عایق) است. همان‌طور که گفته شد، به طور کلی کاغذهای دیواری باکیفیت، رنگ ثابت دارند، نسبت به رطوبت و گردوغبار مقاومت چشمگیری دارند و می‌توانند صداهای اضافی محیط را به خود جذب کنند. این موضوع باعث می‌شود خانه آرام‌تر، امن‌تر (از نظر روانی)، تمیزتر و دنج‌تر باشد.

مقاومت نسبتا بالا در برابر آسیب

البته در نظر داشته باشید ممکن است خیلی از کاغذ دیواری‌ها چنین قابلیت‌هایی را نداشته باشند که در این صورت استفاده از آن‌ها می‌تواند چالش‌های زیادی داشته باشد.

3. شست‌وشوی آسان کاغذهای دیواری

ممکن است یک قسمت از کاغذهای دیواری کثیف شود و بخواهید آن را تمیز کنید. اغلب کاغذهای دیواری‌ بدون اینکه خراب شوند به‌ آسانی با مواد شوینده رایج تمیز خواهند شد. این پوشش اگر از انواع باکیفیت باشد، در برابر شستشو و نظافت مکرر مقاوم است و می‌توانید این کار را بارها بدون نگرانی انجام دهید.

کاغذ دیواری ضد آب

اگر کمی بیشتر هزینه کنید و کاغذ دیواری باکیفیتی بخرید، حین شستن آن نگران پاک‌شدن طرح و نقش‌ها، پارگی، خیسی و از هم وارفتن کاغذها نخواهید شد.

4. ماندگاری و طول عمر بالا

هنگام خرید کاغذ دیواری شما با یک بار هزینه می‌توانید حدود 15 سال خانه‌ای شیک و زیبا داشته باشید، مگر اینکه دل‌تان بخواهد دیوارهای خانه را با یک طرح جدید و جذاب متحول کنید. به طور کلی این پوشش هر چه بیش‌تر در مقابل آسیب در امان باشد، طول عمر بیش‌تری خواهد داشت.

ماندگاری و طول عمر بالا

پس اگر بتوانید کاغذ را از کثیفی، پارگی، ضربه، سرما و گرمای بیش از حد، کشیدگی، رطوبت بیش از حد و… حفظ کنید، دیوارهای خانه سال‌های سال مثل روز اول می‌درخشد.

ماندگاری و دوام کاغذها

5. قیمت مقرون‌به‌صرفه کاغذ دیواری

کاغذهای دیواری انواع مختلف و قیمت‌ متفاوتی دارند. این مزیت باعث شده، امکان خرید پوشش رنگارنگ دیواری برای هر قشری از جامعه امکان‌پذیر و دست افراد برای خرید کاغذ کاملا باز باشد.

. قیمت مقرون‌به‌صرفه کاغذ دیواری

به طور کلی، هزینه‌های خرید و نصب کاغذ دیواری گران‌تر از رنگ‌آمیزی خانه است، ولی کاغذهای دیواری دوام بالاتری (برای مقاومت در برابر کثیفی، شست‌وشو و گردوخاک) نسبت به رنگ دارند. البته باز هم باید کیفیت کاغذ دیواری دلخواهتان را بررسی کنید تا کلاه سرتان نرود.

بررسی معایب استفاده از کاغذ دیواری

همان‌طور که رنگ‌آمیزی معایب خاص خودش را دارد، ایده های دکور دیوار با کاغذهای دیواری هم از این قاعده مستثنی نیست. البته این معایب در مقابل مزایای آن چندان به چشم نمی‌آید.

1. کوچک نشان دادن خانه

کاغذهای دیواری به دلیل بافت غنی، باعث جذب بیش‌تر نور محیط می‌شود. به همین دلیل این احتمال وجود دارد که بعضی از طرح‌ها فضاهای کوچک را کوچک‌تر نشان دهند، اما با یک انتخاب مناسب محیط خانه بزرگ‌تر جلوه خواهد کرد.

کوچک نشان دادن خانه

2. ضعیف بودن بعضی از مدل‌های کاغذ دیواری

اغلب کاغذهای دیواری غیرقابل شست‌وشو و در مقابل خراش ضعیف هستند. اگر صدمه‌ای به آن‌ها وارد شود، ممکن است پاره شوند. متاسفانه فروشندگان این محصولات هم با راهنمایی‌های اشتباه افراد را به خطا میندازند.

بنابراین سعی کنید برای خرید کاغذها از فروشندگان و فروشگاه‌های معتبر کمک بگیرید تا پوشش‌های بی‌کیفیت و آسیب‌پذیر را به جای محصولات مرغوب به شما نفروشند.

ضعیف بودن بعضی از مدل‌های کاغذ دیواری

3. غیر قابل ترمیم بودن

کاغذهای دیواری قابلیت ترمیم ندارند و برای برطرف کردن آسیب‌های وارد شده به آن‌ها، باید به فکر تعویض پوشش باشید. بنابراین بهتر است یک رول اضافه برای این احتمالات تهیه کنید، چون ممکن است طرح دلخواه‌تان بعد گذشت مدتی دیگر در بازار پیدا نشود.

مزایا و معایب کاغذ دیواری

4. نصب مشکل کاغذ دیواری روی سطوح مرطوب

اگر سفیدکاری دیوار بر اثر رطوبت خراب شده باشد، نمی‌توان از کاغذهای دیواری استفاده کرد. تنها راه حل این مسئله کندن قسمت‌های رطوبت زده و رنگ‌آمیزی دوباره آن است.

این حالت باعث شده نصب کاغذ با چالش‌ها و مشکلاتی همراه باشد. بنابراین قبل تصمیم‌گیری درباره استفاده از کاغذهای رنگارنگ دیواری، حتما شرایط کلی فضای مدنظرتان را بررسی کنید.

نصب مشکل کاغذ دیواری روی سطح رطوبتی

انواع مدل‌های کاغذ دیواری

کاغذهای دیواری براساس کیفیت، طرح و قیمت در انواع مختلف وجود دارد. شناخت و کارایی هر یک از کاغذ دیواری‌ها برای افرادی که با آن‌ آشنایی ندارند، می‌تواند گیج‌کننده و سخت باشد. در ادامه انواع مدل‌های کاغذهای دیواری معرفی شده که بر حسب سلیقه و بودجه خود می‌توانید این مدل‌ها را تهیه کنید.

1. کاغذهای دیواری سه بعدی

یکی از سبک‌های نوین که این روزها بسیار باب شده، طرح سه بعدی است. این مدل تاثیر چشم‌گیری در خاص نشان دادن فضای منزل دارد. کاغذهای دیواری سه بعدی در انواع برجسته و پوستر با جنس‌های مختلف (گچی، فومی، پی‌وی‌سی، چرمی، ام‌دی‌اف و…) تولید شده است.

کاغذ دیواری سه بعدی

این نوع از کاغذهای دیواری برای پذیرایی، اتاق خواب و اتاق‌های کنفرانس یک انتخاب عالی به شمار می‌آید و می‌تواند بُعد جدیدی به فضا ببخشد.

2. کاغذ دیواری وینیل

رایج‌ترین مدل کاغذهای دیواری، وینیل است که از آن در فضاهای مختلف استفاده می‌شود. نحوه ساخت کاغذ دیواری وینیل به این شکل است که یک طرح روی یک کاغذ چاپ و در آخر با استفاده از مواد پلاستیکی وینیل پوشش داده می‌شود. از دلایل محبوبیت این نوع از دیوارپوش‌ها نصب راحت، قابلیت شست‌وشو و جدایی آسان آن‌ها از سطح دیوار است.

کاغذ دیواری وینیل

3. پوشش وینیل پارچه‌ای

اگر کاغذی با جنس بسیار باکیفیت و بادوام برای سطح دیوارها می‌خواهید، کاغذهای دیواری وینیل پارچه‌ای از بهترین انتخاب‌های پیش روی شماست. آستر این دیوارپوش از پارچه بافته شده و پوشش پلاستیکی آن هم وینیل است که دوام، ماندگاری و کیفیت پوشش را چند برابر کرده است.

کاغذ دیواری وینیل پارچه ای

این کاغذ دیواری برای همه‌ بخش‌های خانه (اتاق نشیمن، آشپزخانه، حمام و…) مناسب است. از مزیت‌های وینیل پارچه‌ای می‌توان به کیفیت بالا، قابلیت شست‌وشو و جدایی آسان کاغذدیواری از روی دیوار اشاره کرد.

4. کاغذ دیواری برجسته

کاغذهای دیواری برجسته بیش‌تر طرح‌هایی از طبیعت و گل دارند. طرح راه‌راه، هندسی، شکل‌های کودکانه و طرح داماسک هم از بیشترین شکل‌وشمایلی است که در طرح‌های برجسته می‌بینید.

برجستگی این مدل، زیبایی و جذابیت کاغذ دیواری را دوچندان کرده است. کاغذهای دیواری برجسته از الیاف، مخمل و ابریشم ساخته و بسیاری از این کاغذهای دیواری به صورت دست‌ساز طراحی می‌شوند.

کاغذ دیواری برجسته

مواد و متریال مرغوب و دست‌ساز بودن این مدل باعث شده قیمت این کار نسبت‌به دیگر انواع و طرح‌های کاغذهای دیواری گران‌تر باشد. کاغذهای رنگارنگ برجسته به‌راحتی نصب و از دیوار جدا می‌شوند و قابل شست‌وشو هستند.

5. کاغذ دیواری لاینز

این مدل انواع مختلفی از جنس لاینز (کاغذی) یا فایبرگلاس دارد. کاغذ لاینز طیف گسترده‌ای از طرح‌های نوین و پر طرفدار را پوشش داده است. لاینز به آسانی نصب و از روی دیوار جدا می‌شود.

کاغذهای دیواری فویلی

در ساخت این دیوارپوش، طرح‌ مدنظر روی یک فلز براق چاپ می‌شود. این مدل از کاغذ دیواری‌ ویژه آشپزخانه و حمام ساخته شده و خاصیت ضد آب آن بزرگ‌ترین مزیتش به‌حساب می‌آید.

کاغذ دیواری حمام

نصب کاغذهای دیواری فویلی سخت است، ولی بعد نصب این احتمال وجود دارد که به راحتی کنده شود. این موضوع هم از معایب آن به شمار می‌رود. البته در نظر داشته باشید شما می‌توانید کاغذ دیواری فویلی را با خیال راحت بارها تمیز کنید.

در آخر؛ کاغذ دیواری بله یا خیر؟

در نهایت اینکه بخواهید از طرح کاغذهای رنگارنگ روی دیوارهای خانه و فضای کارتان استفاده کنید یا نه، انتخاب شماست که باید با توجه به دکوراسیون محیط مدنظرتان، بودجه و هزینه، شرایط فعلی محیط، نوع کاربری، طرح‌های پیش رو و… درباره آن تصمیم بگیرید.

اگر درباره خرید کاغذ دیواری و نصب و استفاده از آن نظر و تجربه‌ای دارید، آن را با ما و مخاطبان کاغذ رنگی درمیان بگذارید. همچنین ایده های خود را در انتخاب رنگ و طرح کاغذ دیواری به ما بگویید.

گالری ایده برای انتخاب کاغذ دیواری

برای انتخاب بهتر و آسان‌تر شما عزیزان 18 نمونه از برترین کاغذهای دیواری ارائه شده که می‌توانید از آن‌ها ایده بگیرید.

سوالات متداول کاربران درباره انتخاب کاغذ دیواری

مزایای استفاده از کاغذدیواری چیست؟
به‌طور کلی کاغذ دیواری یکی از بهترین متریال‌ها برای زیباسازی محیط منزل است. قیمت کم، قابلیت تعویض یا تغییر طرح، سهولت در استفاده و… از ویژگی‌های بارز کاغذدیواری است.
کاغذدیواری برای چه سطوحی مناسب است؟
سطحی که قرار است کاغذدیواری روی آن بچسبد حتما باید صاف باشد تا کار درآخر سالم باشد. اگر در قید پستی و بلندی‌های دیوار نیستید کاغذ دیواری را می‌توان روی سرامیک، انواع گچ، کناف و… چسباند.
کاغذرنگی چه طرح و رنگ‌هایی دارد؟
یکی از ویژگی‌های بارز کاغذ دیواری تنوع در رنگ و طرح است. تقریبا هر رنگ و طرحی در این محصول وجود دارد.
اشتراک گذاری: