خلاصه مطلب

ستون وسط خانه، یکی از بخش‌هایی است که اغلب باعث نایکدستی فضا می‌شود؛ اما فرقی نمی‌کند، ستون وسط پذیرایی باشد یا کنار آشپزخانه. هر کجای خانه که ستون دارید، با ایده‌های جذاب کاغذرنگی می‌توانید آن‌ را به شکلی لوکس و شاهانه تزیین کنید.

با اطلاعاتی که این روزها از همه سمت درباره چیدمان و دکور خانه به گوش افراد می‌رسد، دیگر تغییر دکوراسیون به یکی از دغدغه‌های جدی افراد به ویژه خانم‌ها تبدیل شده است. تغییر چیدمان وسایل خانه، هرچند کوچک و کم، باعث زیباتر شدن و البته احساس بهتر افراد خانواده در فضای خانه می‌شود. یکی از بخش‌های بدقلق در هر خانه، ستون‌ها هستند. ستون‌ها اغلب برای استحکام خانه ساخته می‌شوند و به همین دلیل غیرقابل حذف می‌شوند. اما گاهی ظاهر ستون‌ها چندان جذاب نیست. به همین دلیل خیلی‌ها سراغ ایده‌های تزیین ستون خانه می‌روند.

هرچند ایده‌های تزیین ستون خانه با ساده ترین وسایل کم نیستند، ولی اغلب افراد یا از روی سهل‌انگاری یا نداستن، از تزیین ستون خانه به سادگی رد می‌شوند یا بدون هیچ تغییری آن را به حال خود رها می‌کنند. اگر دنبال جذاب‌ترین و جدیدترین ایده‌ها برای تزیین ستون وسط خانه هستید، با ایده‌های منحصربه‌فرد کاغذرنگی همراه باشید.

ایده‌های تزیین ستون خانه

ستون وسط خانه کانون توجه هر خانه‌ای است. بی‌شک پس از ورود به اتاق نشیمن، ستون وسط خانه یکی از اولین چیزهایی است که به چشم هر بیننده‌ای می‌آید. به طور کلی زیباسازی و مدل ساخت ستون تاثیر بسزایی در تغییر و زیبایی فضای خانه دارد. در ادامه 18 مورد از بهترین ایده های دکور ستون خانه را گفته‌ایم؛ شما می‌توانید به تناسب سلیقه خود یا متناسب با چیدمان خانه از ایده‌های ارائه شده، برای تزیین ستون خانه الهام بگیرید. همچنین اگر به فکر تزیین و تغییر چیدمان در فصل زمستان هستید، حتما سری به مطلب بهترین ایده‌ها برای ایجاد یک فضای رنگی با حال‌وهوایی زمستانی بزنید.

1. دکور یا حفاظت از ستون چوبی

ستون چوبی از فضای جنگل الهام گرفته شده و حال‌وهوایی خاص به فضای خانه القا می‌کند. اگر در خانه خود ستون‌هایی چوبی دارید، باید بیش از دیگر انواع ستون‌ها روی حفاظت و نگهداری از ستون خانه حساس باشید؛ چراکه ستون چوبی همان‌قدر که زیباست، حساس هم است. بنابراین از زیبایی تزیین ستون با چوب بگذریم، می‌توانید برای تغییر دکوراسیون اتاق یا برای محافظت از چوب (در برابر ضربه و آب)، با کم‌ترین هزینه دست به کار شوید و با وسایل ساده بدنه ستون را زیباتر کنید.

برای محافظت و تزیین ستون خانه به وسایل تزیینی مثل طناب، پارچه‌های ضخیم رنگی و نمد نیاز دارید. استفاده از طناب‌های ضخیم به‌دلیل زیبایی، هماهنگی در رنگ و مقاومت بالا انتخاب مناسب‌تری به حساب می‌آید.

اگر از پایین تا نیمه ستون چوبی را با طناب‌های ضخیم، نمد یا پارچه‌های همرنگ و زیبا بپوشانید، احتمال آسیب دیدن ستون بسیار کمتر است. توصیه می‌کنم اگر در خانه حیوان خانگی به ویژه گربه دارید، حتما این کار را انجام دهید تا ستون چوبی خانه از چنگال گربه در امان باقی بماند.

جدیدترین ایده ها برای تزیین ستون خانه

2. تلفیق ستون با کانتر جزیره‌ای

به احتمال زیاد شما هم در شبکه‌های اجتماعی دکوراسیون‌های مدرن و امروزی را دیده‌اید. یکی از محبوب‌ترین ایده‌ها برای زیباتر کردن آشپزخانه جایگزین کردن اپن جزیره‌ای به جای کانترهای قدیمی است. اگر ستون خانه شما نزدیک آشپزخانه قرار دارد، می‌توانید ستون‌ها را با کانتر جزیره‌ای آشپزخانه تلفیق کنید تا به عنوان بخشی از چیدمان کابینت قرار بگیرد. در این حالت حس اینکه ستون در جای نامناسبی قرار دارد، کمتر خواهد شد. تزیین ستون وسط پذیرایی یکی از کارهای ساده‌ای است که می‌توان برای زیباتر شدن خانه، انجام داد.

همچنین وقتی ستون را به آشپزخانه اضافه کنید، با نصب چند شلف کوچک به ستون می‌توانید چند وسیله تزیینی یا کاربردی مهم آشپزخانه را روی این قفسه‌ها قرار دهید تا بیشتر در دسترس شما باشند.

شما می‌توانید از این فرصت به دست آمده به بهترین شکل استفاده کنید؛ فقط کافی است طراحان ساخت کابینت، اپن جزیره‌ای را در دل ستون قرار دهند. در آخر پس از اتمام کار متوجه یک تغییر شگفت‌انگیز در فضای خانه خواهید شد.

طراحی اپن جزیره ای به علاوه طراحی و ساخت ستون خانه

3. ایده‌ای ارزان قیمت و کاربردی برای تزیین ستون خانه

ستون در هر قسمتی از خانه که باشد، می‌تواند برای افراد خانه بسیار کاربردی و مفید واقع شود. شما می‌توانید خط قرار گرفتن ستون را مرزی برای دو طبقه کردن خانه قرار دهید. یعنی می‌توانید سطح خانه کمی بالا بیاورید. استفاده از ستون برای چنین مرزی، جدا از جنبه زیبایی، می‌تواند کاربردی هم باشد. می‌پرسید از چه نظر مفید؟ باید بگوییم، اگر با افراد مسن، کودک یا دچار ناتوانی جسمی هم خانه باشید، با کمک گرفتن از ستون خطر افتادن او از پله‌ها به حداقل می‌رسد.

همچنین به لطف ستون و تعبیه پله‌های گفته شده می‌توانید فضای دو سمت خانه را کاملا از هم جدا و مستقل کنید تا برای کاربری‌های گوناگون راحت‌تر باشید.

نورپردازی در تزیین ستون خانه

4. نورپردازی در دل ستون

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، نباید طراحی ستون خانه را ساده گرفت، بلکه با به کار بردن ایده‌های خلاقانه می‌توان از ستون به عنوان یک بخش جدایی‌ناپذیر در چیدمان استفاده کرد. شما می‌توانید با جای‌گذاری نور مخفی در گچ‌بری ستون یک فضای چشم‌نواز، ابتکار آمیز و شیک ایجاد کنید. فضایی که برای قرار دادن وسایل تزیینی و دکوری بسیار ایده‌آل است. بنابراین می‌توانید در این طبقه مجسمه، وسایل دکوری و… قرار دهید.

زیباترین ایده های دکور ستون وسط خانه

5. حکاکی ستون‌های چوبی از زیباترین ایده‌های تزیین ستون خانه

به کار گرفتن چوب برای تزیین و چیدمان خانه از روزگاران قدیم تاکنون مورد استفاده قرار می‌گرفت. تزیین ستون وسط پذیرایی با چوب ساده ولی خیره‌کننده است. اگر به چیدمان کلاسیک یا نئوکلاسیک علاقه‌مند هستید، تنها با انتخاب یک الگوی منحصربه‌فرد ستون‌های خانه را به بهترین شکل تزیین کنید. بی‌تردید ایده هنر منبت‌کاری، شکوه و صلابت چشم‌نوازی به ویلا هدیه می‌کند.

البته در نظر داشته باشید این ایده تنها زمانی به کارتان خواهد آمد که دکور خانه شما کلاسیک باشد. بنابراین اگر از چیدمان مدرن برای خانه و ویلای خود استفاده کرده‌اید، قید چنین طرحی را برای ستون خانه بزنید.

ستون های چوبی در تزیین ستون خانه

6. ستون سنگی سمبل پایداری

در طراحی ستون وسط خانه یکی از ایده‌های ‌دکور ستون خانه که مانند ستون‌های چوبی در دکوراتیو فضای خانه محبوبیت قابل توجهی دارد، ستون‌های سنگی است. به طور حتم نمونه ستون‌های سنگی را در مکان‌های تاریخی که نمونه بارز آن تخت جمشید است، دیده‌اید. در گذشته از ستون‌های سنگی برای نشان دادن عظمت و جلال، تقویت بستر ضعیف (بالابردن استحکام بنا) سازه و کاهش احتمال نشست بنا استفاده می‌شد.

امروزه علاوه‌بر استحکام بخشیدن به چهارچوب بنا برای زیباتر کردن دکوراسیون خانه از ستون‌های سنگی استفاده می‌شود. این ستون‌ها به دلیل رنگ تیره خود بیشتر برای چیدمان‌های تیره به کار می‌آیند. همچنین اگر ستون خانه شما از سنگ نیست، می‌توانید با یک رنگ‌آمیزی و طراحی حرفه‌ای ظاهر آن را شبیه ستون‌های سنگی کنید.

ستون سنگی از بهترین ایده های دکور ستون وسط خانه

7. خلق یک فضای هوشمندانه از دکور ستون خانه

اگر نقشه خانه شما به شکلی است که یک ستون در مرکز آن قرار گرفته است، با یک طرح هوشمندانه و مدرن از آن ستون ساده یک ستون خلاقانه و صد البته کاربردی بسازید. کافی است با یک بنایی چند روزه پهنای ستون را کمی بیشتر کنید، دست‌کم آن قدری که هم‌اندازه طول تلویزیون خانه شما باشد. بعد از تزیین نهایی ستون، باید چند پریز برق هم به آن اضافه کنید. پس از همه این مقدمات می‌توانید تلوزیون را به ستون وصل کنید.

همچنین می‌توانید برای قرار دادن گیرنده تلوزیون، وسایل تزیینی، کتاب و حتی بعضی وسایل دیگر بخشی از ستون را به طبقه و شلف تبدیل کنید. به این ترتیب نهایت استفاده را از ستون خانه خواهید کرد.

نصب تلوزیون روی دیوار یا ستون چوبی

8. استفاده از ستون برای ساخت یک گالری

یک ایده جذاب دیگر برای طراحی یک ستون با ظاهری چشم‌نواز، طراحی یک ستون هوشمندانه است. این ایده مناسب خانه‌های مدرن و امروزی است؛ البته به شرطی که دو ستون کنار هم باشد یا دست کم فضای خالی کنار ستون به اندازه‌ای باید که بتوانید یک ستون مشابه آن کنارش بسازید. شما می‌توانید به راحتی رنگ ستون‌ها را با رنگ مبلمان هماهنگ کنید.

در چنین حالتی می‌توانید در فضای بین دو ستون شلف نصب و از آن برای قرار دادن مجسمه‌های تزیینی، کتاب و دیگر وسایل دکوری استفاده کنید، چه از این بهتر!؟ حتی با کمی سلیقه و نورپردازی حرفه‌ای، می‌توانید ظاهر این قفسه را دو چندان زیبا کنید.

تزیین ستون خانه با گالری

9. ستون‌های قفسه‌بندی شده برای تزیین ستون خانه

برای دکور ستون خانه ایده‌های متنوعی وجود دارد. اپن قفسه‌بندی یا کابینت یکی از طراحی‌های پر طرفدار است که با ایده گرفتن از آن می‌توان یک فضای ذخیره‌سازی اضافه خلق کرد. این ایده برای تزیین ستون وسط خانه به‌خصوص برای خانه‌های کوچک که فضای ذخیره‌سازی کمی دارند، بسیار کاربردی است.

کافی است بخشی از ستون را با طبقه‌ و شلف گسترده کرده و پهنای آن را بیشتر کنید. قفسه‌ها را تعبیه کرده و وسایل بی‌جا و مکانتان را در آن‌ها بچینید. به همین سادگی!

اگر تعداد کابینت‌های آشپزخانه کم هستند یا می‌خواهید از این فضا برای تزیین محیط نشیمن استفاده کنید، یک کمد قفسه‌ای بسته به اندازه‌ی مدنظرتان بسازید. داخل قفسه‌ها می‌توانید وسایل دکوری، کتاب، گلدان و ظروف تزیینی قرار دهید. اگر می‌خواهید فضای داخلی کمد مشخص نباشد، حتی می‌توانید برای آن‌ها درب بگذارید.

ایده برای ساخت اپن قفسه بندی شده

10. طراحی مدرن برای تزیین ستون خانه

نمونه دیگری که می‌توانید از آن ایده بگیرید، جای‌گذاری چندین ستون آهنی در نقطه موردنظر است. از فضای بدون استفاده پایینی ستون‌ها با تعبیه یک کمد چوبی در دل ستون‌ها استفاده کنید. اگر می‌خواهید قفسه باز کار بگذارید، بهتر است کمد را به سطح کف چسبانده یا مقداری از زمین فاصله دهید. با این کار فضای کافی برای تمیز کردن با جاروبرقی وجود خواهد داشت.

این قفسه برای قرار دادن وسایل به صورت شناور قابل استفاده است. نکته‌ای که باید هنگام ساخت کمد در نظر بگیرید، بهتر است لبه‌های کمد تیز نباشد. به این ترتیب اگر به صورت اتفاقی به کمد برخورد کردید، به شما آسیب وارد نخواهد شد؛ به ویژه اگر کودک در خانه دارید، این ایده مناسب خانه شما نیست.

بروزترین ایده ها برای ساخت دکور ستون وسط خانه

10 مورد از بهترین ایده‌ها برای تزیین و طراحی ستون خانه گفته شد. در ادامه چند مورد از به‌روزترین ایده‌های مدرن و کلاسیک برای ساخت و تزیین ستون خانه را ارائه کرده‌ایم. شما می‌توانید بنابر سلیقه خود از این ایده‌ها استفاده و فضای خانه را به یک محیط رویایی و جذاب تبدیل کنید.

7 ایده برای طراحی و تزیین ستون خانه

سوالات متداول کاربران درباره روش های تزیین ستون خانه

چند ایده کم هزینه تزیین ستون خانه چیست؟
اگر قصد هزینه زیاد برای ستون منزل ندارید اگچبری ساده روی ستون، باکس با نور مخفی یا رنگ کردن ساده ستون را اجرا کنید.
ایده های نوآورانه تزیین ستون چیست؟
استفاده از ستون های فلزی، یا شکل های جدید هندسی برای ستون، استفاده از متریال خاص یا ترکیب ستون با کمد و جزیره های وسط خانه از طرح های نوآور طراحی ستون هستند.
تزیین ستون با چوب و سنگ برای چه خانه هایی مناسب است؟
اگر در خانه خود از نمای سنگی یا در بخش های مختلف آن مثل کابینت از چوب استفاده کرده اید تزیین ستون خانه نیز با همان طرح ها به یکدستی و زیبایی منزل کمک میکند
اشتراک گذاری: