خلاصه مطلب

اگر بخواهید یک میز نهارخوری برای خانه‌تان انتخاب کنید، تقریبا چالش‌های زیادی پیش‌رویتان است. باید میزی را انتخاب کنید که علاوه‌بر زیبایی، مقاومت و کارایی هم داشته باشد. این مطلب به شما کمک می‌کند تا بتوانید یک میز غذاخوری ایده‌آل برای منزلتان انتخاب کنید.

هرچند میز غذاخوری اسم اصلی آن شده؛ اما کاربردش خیلی بیشتر از سرو وعده‌های غذایی است. میزی برای مطالعه، انجام تکالیف درسی یا کارهای اداری، آماده‌سازی مواد غذایی برای پخت‌وپز، دورهمی‌های آخر شب، جلسات مهم کاری و… تنها بخشی از کارهایی است که پشت این میزها انجام می‌شود.

اگر قصد دارید یکی از این میزهای خوش‌طرح و نقش را بخرید، قبل از هر کاری این مطلب را بخوانید تا یک راهنمای خرید میز غذاخوری درست‌وحسابی برای شما باشد. در این مطلب همه نکاتی را که قبل از خرید میز ناهارخوری باید به آن‌ها توجه کنید، به شما می‌گویم.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چطور باید میزی با طول عمر زیاد، دوام بالا و ماندگاری قابل‌توجه انتخاب کنید. قبل از این‌ که میزی برای اتاق نهارخوری تهیه کنید، باید به چند سوال جواب دهید. تا پایان این مطلب از کاغذرنگی با من همراه باشید تا با این سوالات آشنا شوید.

قبل هرچیز، خرید میزغذاخوری عجولانه ممنوع!

اولین نکته‌ای که باید برای انتخاب میز غذاخوری به آن توجه داشته باشید، این است که عجله نداشته باشید! سر فرصت و با داشتن زمان مناسب سراغ این کار بروید. بخوانید، ببینید، مقایسه و بررسی کنید، مشورت بگیرید، پرس‌وجو کنید، قیمت‌ها را بسنجید و بعد برای خرید تصمیم بگرید تا بعدا از انتخاب خود پشیمان نشوید.

میز نهارخوری ایده آل

اگر دقت و حوصله کافی به خرج دهید، می‌توانید یک میز کار یا میز غذاخوری انتخاب و چندین سال از آن استفاده کنید. البته نباید این احتمال را فراموش کرد که حتی با نگهداری‌های دقیق، باز هم خیلی از میزها بعد چند سال آسیب‌های جزیی می‌بینند، اما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ کمی، میز را تعمیر کنید.

میز و صندلی ها

شاید به‌دلیل عوض کردن خانه و جابه‌جایی یا افزایش تعداد کاربران میز، بخواهید آن را عوض کنید. در این‌صورت هم می‌توانید با بزرگ‌تر کردن صفحه اصلی، این مشکل را هم از بین ببرید؛ البته به شرط آن که صفحه میز قابلیت جداشدن از پایه‌ها را داشته باشد.

توجه به هماهنگی طرح و رنگ میز با دکوراسیون خانه

معمولا خانوده‌ها از میزهای نهارخوری چندین سال استفاده می‌کنند. اگر شما هم از آن افرادی نیستید که هر سال بخواهید میز را تغییر دهید، دقت کنید که میز مدنظرتان با رنگ غالب دکوراسیون خانه و سایر وسایل آن هارمونی و هماهنگی کافی داشته باشد.

چیدمان خانه و میز ناهارخوری سازگار

مثلا اگر چیدمان خانه را روی رنگ‌های کرم، خردلی، قهوه‌ای و… پیش برده‌اید، استفاده از یک میز سبز شاید چندان خوشایند نباشد. همچنین میزهایی با طرح مدرن، جایی در خانه‌هایی با دکوراسیون سنتی ندارند و البته برعکس این هم صدق می‌کند.

تعیین بودجه نهایی

شما باید با در نظر گرفتن قیمت‌ها، بودجه و توان مالی خودتان، رده قیمتی بازارهای مختلف شهر و… ببینید که نهایتا چقدر می‌توانید برای خرید میز هزینه کنید؟ همچنین به این سوال پاسخ دهید که خرید یک میز ناهار خوری با کیفیت در حال حاضر به حداقل چقدر بودجه نیاز دارد؟

میز بی رنگ در فضای طوسی

پاسخگویی به همین سوال می‌تواند خیلی از انتخاب‌های احتمالی شما را حذف کرده و مسیر روشن‌تری پیش رویتان قرار دهد.

در نظر گرفتن تعداد کاربران میز

با در نظر گرفتن تعداد نفرات خانواده یا افرادی که روزانه با این میز سروکار دارند، ببینید که میز مدنظرتان باید چند نفره باشد؟ اگر برای تعداد افراد زیاد، میز کوچکی انتخاب کنید، احتمالا برای جاشدن همه افراد دور میز، بعضی‌ها دو نفره روی صندلی‌ها و بعضی دیگر هم کلا روی میز بنشیند!

حواستان به تعداد کاربران میز باشید

همین کارها باعث می‌شود میز محبوبتان کم‌کم به سمت فرسودگی برود. مثلا ممکن است پایه صندلی‌ها شل و لق شود یا رویه میز آسیب ببیند.

ملاحظه کاربری‌ همه افراد

شاید بخواهید از میز ناهارخوری برای انجام کارهایی مثل پخت‌وپز، کارهای درسی و مطالعه، کارهای اداری و برگزاری جلسات و… هم استفاده کنید. هرکدام از این کارها یعنی چند ساعت استفاده بیشتر از میز!

همه کاربری‌های میز را در نظر بگیرید

بنابراین از همین حالا تکلیفتان را با این موضوع روشن کنید که میز را دقیقا برای چه استفاده‌ای می‌خواهید؟ اگر قرار است یک میز همه‌فن‌حریف داشته باشید، پس دنبال میزی (کمی گران‌تر) با پایه‌های نسبتا قطور و محکم، جنس باکیفیت و ماندگارتر و صندلی‌های راحت‌تر باشید.

بررسی جای قرارگیری میز ناهارخوری

مهم است بدانید که می‌خواهید میز را در کدام قسمت خانه قرار دهید. اگر بدون توجه به این موضوع میز بخرید، ممکن است میز برای فضای خانه شما بیش از حد بزرگ یا بیش از حد کوچک باشد.

جای قرارگیری میز ناهارخوری را مشخص کنید

یک راهکار هوشمندانه برای داشتن میز سازگار با هر فضایی، انتخاب میزهایی است که با تعویض رویه، بتوانید آن را بزرگ‌ یا کوچک‌تر کنید. برای این کار باید سراغ میزهایی بروید که پایه‌های آن‌ها از رویه میز کاملا جدا هستند. به این ترتیب داشتن میز مربعی، دایره‌ای، مستطیلی، کوچک، بزرگ و… تنها به تغییر رویه آن بستگی دارد.

زمانی که به محل قرارگیری میز فکر می‌کنید، به این مورد هم توجه داشته باشید که می‌خواهید چند صندلی دور آن بچینید. شاید میز را با اندازه‌گیری دقیق سفارش دهید، اما وقتی صندلی‌ها را اطراف آن قرار می‌دهید، فضای دو برابری اشغال کند.

میز غذاخوری

برای انتخاب میز غذاخوری به شکل آن توجه داشته باشید

میزهای نهارخوری با شکل‌های مختلفی ساخته شده‌اند و هرکدام از آن‌ها می‌تواند جلوه خاصی به خانه‌تان بدهد. هر میزی برای محیط خاصی مناسب است و باید حواستان به انتخاب میز سازگار با فضای خانه باشد. در این بخش می‌خواهم میزهای نهارخوری مناسب هر فضا را به شما معرفی کنم.

1. میزهای نهارخوری مستطیلی

بیشتر میزهایی که در خانه‌ها می‌بینید، مستطیلی هستند. این میزها اغلب برای فضاهای بزرگ استفاده می‌شود. بنابراین اگر سالن، اتاق غذاخوری یا هر فضایی که می‌خواهید میز را در آن قرار دهید، بیش از حد کوچک است، این میزها را نخرید.

میز غذاخوری مستطیل

در مقابل، بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های فضای خانه، هنگام انتخاب میز غذاخوری برای محیط‌های رسمی، بهتر است میزهای مستطیلی را انتخاب کنید، چراکه این میزها شکل اداری‌تری دارند و برای جاهایی که چهارچوب‌های خط‌کشی‌شده دارند، انتخاب خوبی خواهند بود.

یک میز خوب می‌تواند به نقطه کانونی اتاق تبدیل شود، پس حواستان به رنگ و اندازه آن باشد. میز غذاخوری آنقدر روی جو حاکم بر اتاق تاثیرگذار است که تصورات شما را برای انتخاب فرش و نورپردازی تغییر می‌دهد.

میز و نیمکت های مختلف

2. میزهای نهارخوری مربعی

انتخاب مبل و فرش برای اتاق‌های مربعی کار سختی است و باید برای آن دقت زیادی داشته باشید. معمولا میزهای نهارخوری مربعی برای اتاق‌های مربعی انتخاب محتاطانه و مناسبی هستند.

میز غذاخوری مربع

این نوع میز تقارن را در اتاقتان برقرار می‌کند. البته این نکته، به آن معنا نیست که نمی‌توانید این میزها را برای اتاق‌های دیگر انتخاب کنید! اگر می‌خواهید میز، فضای کمی از خانه را اشفال کند، باز هم میزهای مربعی بهترین انتخاب شما خواهند بود.

این میزها ابعاد جمع‌وجوری دارند و حتی در اتاق‌هایی که زوایای نامطلوب هم دارند، می‌توانند جای خود را پیدا کنند. بنابراین اگر از ابعاد یک اتاق و نحوه چیدمان آن اطمینان ندارید، میزهای مربعی انتخاب محتاطانه‌تری هستند.

میز مربعی شکل برای میز ناهارخوری

3. میزهای نهارخوری دایره‌ای

یکی از ایده ها و پیشنهادهای ایده‌آل برای اتاق‌های کوچک و کم‌جا، انتخاب میز غذاخوری دایره‌ای است. این میزها رابطه صمیمانه‌تری برای اهالی خانه حلق می‌کنند. شما می‌توانید به لطف میزهای دایره‌ای بدون زاویه در محیط کوچک کنار هم بشینید و با زاویه خوبی به هم دید داشته باشید.

میز نهارخوری گرد

میزهای گرد فضای زیادی برای گذاشتن ظروف و وسایل دارد و برای محیط‌های کوچک حرف ندارند. علاوه‌براین برای خانه‌هایی که فرزند کوچک دارند، میز گرد بدون گوشه‌های تیز خیلی بهتر است و با وجود آن کودکان آسیب‌های احتمالی کمتری می‌بینند.

4. میز غذاخوری بیضی

این گروه از میزها کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرند، اما یکی از نشانه‌های چیدمان و دکوراسیون کلاسیک هستند. میزهای بیضی فضای خیلی زیادی اشغال می‌کنند و برای خانه‌هایی با سالن یا تالار بزرگ به کار می‌آیند.

میز بیضی شکل

اغلب اوقات شما نمی‌توانید این میزها را گوشه اتاق قرار دهید و به خاطر شکل هندسی خاصشان، بهترین چیدمان برای آن‌ها قرار داشتن در مرکزی‌ترین نقطه اتاق است.

انتخاب میز غذاخوری با درنظرگرفتن جنس میز

شرایط مختلفی مانند سلیقه، رنگ‌بندی داخلی خانه، شرایط مالی و… تاثیر زیادی روی انتخاب میز دارند و باید حواستان به آن‌ها هم باشد.

چوب

چوب‌های طبیعی انتخابی ایده‌آل برای همه خانواده‌ها محسوب می‌شود، اما آیا شما هم می‌خواهید از ان استفاده کنید؟ چند نکته درباره این شی به شما می‌دهد که بتوانید راحت‌تر به جواب این سوال برسید. چوب‌های سخت مقاومت بیشتری نسبت به چوب‌های نرم دارند. اکر می‌خواهید چوب‌های سخت را برای میزتان انتخاب کنید، بهتر است میزهایی که با چرب‌های گردو، گیلاس، بلوط، افرا و ماهون ساخته شده است را بخرید. این چوب‌ها مقاومت زیادی دارند و درنتیجه می‌توانید چندین سال از آن‌ها استفاده کنید.

میز غذاخوری چوبی

سنگ مرمر

بدون شک این سنگ یکی از بهترین سنگ‌های تزئینی محسوب می‌شود. چند سالی است که سنگ‌های مرمر طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند و تا چندین سال آینده هم از محبوبیت آن هم کم نمی‌شود. سنگ‌های مرمر تقلبی هم در بازار وجود دارد. اگر میز غذاخوری را انتخاب کرده‌اید که جنس آن سنگ مرمر تقلبی است، باید موارد بهداشتی را رعایت کنید. مثلا اگر غذا روی آن افتاد، نباید آن را بخورید.

برخی از سنگ‌های مرمر تقلبی مقاومت کمی دارند و ممکن است اگر ظرف داغ غذا را روی آن بگذارید، سنگ بشکند. زمان انتخاب میز غذاخوری باید به این موارد هم دقت داشته باشید.

انتخاب میزنهارخوری که رویه‌ای سنگی دارد، یکی از بهترین پیشنهادهاست. این میزها طول عمر بیشتری دارند و مقابل سایش و خط‌وخش مقاومت بیشتری نسبت به چوب دارند. اگر رویه میز شما سنگی باشد، با پولیش و ابزاری مانند آن، می‌توانید سنگ را به روز اولش بازگردانید.

میز سنگی

شیشه

اگر اتاق یا آشپزخانه‌ای کوچک دارید و نمی‌خواهید مبلمانتان حالت بی‌روحی به اتاق بدهد، می‌توانید میز غذاخوری شیشه‌ای را انتخاب کنید. شیشه به‌دلیل قابلیت انعکاسی که دارد، باعث می‌شود زیبایی‌های اتاق دو چندان شود. این شی خطای دیدی جذاب برایتان ایجاد کرده و حس خوبی به شما می‌دهد. میزهایی را انتخاب کنید که پایه‌های فلزی دارند و سعی کنید چندین لامپ یا لوستر اطراف آن بگذارید. اگر میزان نور اتاق کم است، این کار کمک زیادی به نورپردازی بهتر می‌کند.

میز غذاخوری شیشه ای

راه‌حل‌هایی برای انتخاب میز غذاخوری در محیط‌های کوچک

اگر محیط اتاقتان کوچک است، می‌توانید میزهای کوچک با ارتفاع کم بخرید. میزهایی وجود دارند که ارتفاع آن‌ها تغییر می‌کنند، پس تا حد ممکن این میزها را انتخاب کنید. میزهای کوچک در شرایط مختلفی قابل استفاده هستند.

برای مثال اگر بخواهید قهوه یا میان‌وعده میل کنید، فقط باید عصرانه را آماده کرده و روی میز قرار دهید. این میزها برای انجام کارهای مختلف هم استفاده می‌شوند. از آن‌جایی که میزهای کوچک قابلیت تنظیم ارتفاع دارند، هیچ محدودیتی برای انجام کارهایتان ایجاد نمی‌کند.

میز غذاخوری کوچک

صندلی

وقتی که انتخاب میز غذاخوری را با موفقیت پشت‌سر گذاشتید، نوبت به انتخاب صندلی می‌رسد. صندلی باید تعادل رنگی خوبی با میز و دکوراسیون خانه ایجاد کند. علاوه‌بر زیبایی، صندلی باید کارای هم داشته باشد، البته این دو عامل باید کنار هم قرار بگیرند. صندلی‌های پلاستیکی سبک انتخاب خوبی محسوب می‌شود. این صندلی‌ها رنگ‌بندی متفاوت و طول عمر زیادی دارند و شما می‌توانید با پرداخت هزینه کم آن‌ها را خریداری کنید.

انتخاب صندلی برای میز نهارخوری

می‌توانید چندین مدل صندلی مختلف را امتحان و بهترین آن‌ها را انتخاب کنید. بافت و رنگ‌های مختلف می‌توانند هارمونی محیط اتاق را تغییر دهند. یک پیشنهاد دیگر هم برایتان دارم، برای میز غذاخوری می‌توانید از صندلی‌هایی با روکش حصیری هم استفاده کنید. ارتفاع صندلی هم مسئله مهمی است. باید صندلی را بخرید که به‌راحتی زیر میز قرار بگیرند تا جای کمتری را اشغال کند. عمق صندلی هم یکی‌دیگر از موضوعات مهم است. عمق صندلی‌ها باید 31 سانتی‌متر باشد.

نیمکت

این بخش از مطلب برای کسانی است که دنبال ایده های دکور متفاوتی هستند و می‌خواهند به‌جای صندلی از نیمک برای میز غذاخوریشان استفاده کنند. نیمکت‌ها فضای کمتری اشغال می‌کنند و درعین‌حال افراد بیشتری می‌توانند روی آن‌ها بنشینند. اگر تعداد مهمان‌هایتان زیاد است و نگران هستید که نتوانند سر میز بنشینند، بهترین پیشنهاد برایتان خرید نیمکت است. 1 یا 2 نیمک خریده و آن را پشت میز بگذارید. نیمکت‌ها ارزان‌تر هستند و ظرفیت بیشتری هم دارند.

انتخاب نیمکت

می‌توانید بعداز انتخاب میز غذاخوری، چند صندلی و نیمکت را کنار هم بگذارید. ترکیب این دو شی، جذابیت خانه را بیشتر می‌کند. زمانی که می‌خواهید نیمکت بخرید، باید آن را طوری انتخاب کنید که زیر میز قرار بگیرند. معمولا نیمکت‌ها پشتی ندارند، اگر با این مسئله مشکل دارید، می‌توانید نیمکت‌هایی که تکیه‌گاه دارند را بخرید.

امیدوارم که توانسته باشم طالاعاتی کافی درباره نحوه انتخاب میز غذاخوری و صندلی آن به شما داده باشم. اگر حس می‌کنیم موارد بیشتری می‌دانید که به بقیه افراد کمک می‌کند، حتما آن را در بخش نظرات با من به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول کاربران درباره نکاتی برای انتخاب میز غذاخوری

آیا هر میز غذاخوری برای خانه مناسب است؟
در انتخاب میز غذاخوری باید پارامترهای مختلفی را در نظر داشت. مسائلی مثل اندازه میز، اندازه خانه و… که می‌توانند خریدی نامناسب برای شما بسازند. سعی کنید قبل از خرید میز به ابعاد و اندازه محلی که قرار است میز آن‌جا قرار بگیرد توجه کنید.‌
محل قرارگیری میز غذاخوری کجاست؟
میزغذاخوری معمولا در آشپزخانه‌ها گذاشته می‌شود، اما هستند کسانی که از میز به‌عنوان جزیره آشپزخانه یا میز کنار سالن پذیرایی هم استفاده می‌کنند.
چه جنسی برای میز غذاخوری مناسب‌تر است؟
مواد و متریال استفاده شده در میز بهتر است قابل شست‌وشو باشند، مثلا اگر پایه میز چوبی است رویه آن از جنس شیشه، سنگ مرمر یا چوب با لایه رنگ قابل شست‌وشو باشد که در تمیزکاری آن مشکلی پیش نیاید.

اشتراک گذاری: