خلاصه مطلب

اگر به عنوان یک فرد متاهل دوست دارید اتاق خواب شما و عشقتان یک فضای رمانتیک، خاص، پراحساس و مثبت باشد، باید به دکوراسیون اتاق خوابتان نگاه ویژه‌ای داشته باشید و با رنگ‌ها و چیدمان خاص فضای آن را منحصربه‌فرد کنید.

برخلاف تصور بیشتر افراد، داشتن اتاق خوابی خاص و منحصربه‌فرد اصلا کار سختی نیست. شما برای داشتن یک اتاق خواب مطلوب فقط به چند ایده نیاز دارید. آیا شما هم می‌خواهید اتاق خوابتان با اتاق‌های معمولی متفاوت باشد؟ خوب، خوب، تبریک می‌گوییم، مطلب ایده‌آلتان را انتخاب کرده‌اید. ما در ادامه ایده های مختلفی را به شما معرفی می‌کنیم که با الگو گرفتن از آن‌ها می‌توانید، اتاقی منحصربه‌فرد و کم‌نظیر داشته باشید. با این مطلب از کاغذرنگی همراه باشید تا 20 ایده برای داشتن دکوراسیون اتاق خواب متفاوت را ببینید.

شما می‌توانید در پایان این مطلب از ایده‌های گفته شده ایده بگیرید و این موضوع را بررسی کنید که آیا برای داشتن چنین اتاق خوابی بودجه شما کافی است یا خیر؟ خبر خوب آن که خیلی از ایده‌های دکور گفته شده به بودجه زیادی نیاز ندارند و می‌توانند برای شما کاربردی باشند.

1. چیدمان مدرن اتاق خواب؛ سبک نوین

سفید به عنوان یک رنگ خنثی در چیدمان نوین و دکوراسیون‌های مدرن انتخاب پرکاربردی است. این رنگ برای ترکیب با همه رنگ‌ها به ویژه با رنگ‌های زرد و صورتی مناسب است، زیرا باعث می‌شود، این رنگ‌ها بیش از هر زمان دیگری جلوه پیدا کنند. یک تخت خواب آبی، کنتراست خوبی بین زرد و سفید ایجاد می‌کند. صورتی نیز رابطه خوبی با رنگ‌های اتاق دارد و محیطی آرامش‌بخش برایتان می‌سازد.

در مجموع نکته مورد توجه این است که اگر دنبال یک اتاق خواب مدرن هستید، بهتر است رنگ غالب و زمینه اتاق را سفید در نظر بگیرید. روی این رنگ می‌توانید از هر ترکیب دیگر استفاده کنید و برای این کار دستتان کاملا باز است.

اتاق خواب مدرن

2. دکور اتاق خواب ساده؛ طراحی مینیمال

اگر می‌خواهید دکوراسیون اتاق خوابتان ساده باشد، باید از پالت‌های رنگی خنثی، مانند طوسی تیره و روشن یا حتی سفید استفاده کنید. اتاق‌های ساده و خلوت این روزها طرفداران بیشتری دارند. برای فراهم کردن چنین اتاقی، یک رو تختی ساده و بدون طرح، تابلوهای نه چندان شلوغ و دیوارهای ساده انتخاب مناسبی خواهند بود. البته در نظر داشته باشید در اتاق خواب حتما از رنگ‌های گرم و اکسسوری‌های شخصی رنگی استفاده کنید تا اتاقتان شبیه واحدهای بیمارستانی نباشد.

تابلوها و تصاویر شخصی، کتابخانه کوچک شخصی، دکوری‌های کوچک ساده و… می‌توانند احساس بهتری در اتاق خواب ساده اما زیبای شما ایجاد کنند.

دکور ساده اتاق

3. نصب کاغذ دیواری‌های جسورانه

همیشه وجود یک یا چند نقاشی و تابلو روی دیوارها جلوه شگفت‌انگیزی به اتاق می‌دهد. خوشبختانه برای انتخاب طرح هم محدودیتی ندارید؛ چراکه طرح‌های گل و بوته مختلف به راحتی پیدا می‌شوند که استفاده از آن‌ها نقش زیادی برای آرامش‌بخش‌ شدن محیط اتاق خواب دارد.

شما می‌توانید به جای تابلو دیوار یکی از اضلاع اتاق (مثلا دیوار پشت تخت) را با کاغذ دیواری گل‌گلی و طرح‌دار بپوشانید تا هم اتاق رنگ‌وآب بگیرد و هم از تهیه تابلو بی‌نیاز شوید. مهم نیست رنگ غالب اتاق شما صورتی است یا آبی؟ سعی کنید کاغذ دیواری انتخابی با رنگ سایر وسایل موجود در اتاق هماهنگی کافی داشته باشد.

اتاق خواب صورتی

4. ایده اتاق خواب آبی؛ آرامش و نشاط

یکی از رایج‌ترین رنگ‌ها برای اتاق خواب، رنگ آبی است. شاید به دلیل حس آرامش رنگ آبی، این رنگ برای چیدمان اتاق خواب طرفداران بیشتری دارد. ترکیب آبی با رنگ سفید، زرد و قهوه‌ای واقعا شیک است.

مثلا دیوارهایی با رنگ آبی پررنگ همراه میز و تخت قهوه‌ای، جلوه زیبایی به اتاق می‌بخشد. می‌توانید روتختی و بالش‌هایی با رنگ آبی کم‌رنگ را بخرید، چون این رنگ با تخت و دیوار هم‌خوانی دارد. شاید بگویید رنگ تیره محیط اتاق خواب را دل‌گیر می‌کند، اما در واقع این‌طور نیست و ترکیب این رنگ‌ها کنار هم بسیار فوق‌العاده خواهد شد.

اتاق خواب آبی

5. طراحی یک اتاق خواب کابویی هیجان‌انگیز

این نوع دکوراسیون اتاق خواب بسیار منحصربه‌فرد است و طرحی تازه برای همه افراد محسوب می‌شود. اگر به سبک زندگی کابویی‌ها علاقه‌مند هستید، می‌توانید این چیدمان را برای اتاق خود درنظر بگیرید.

اکفی است فرشی با نقش‌ونگارهایی شبیه پوست گاو خریداری کرده و تابلو جمجمه را روی دیوار نصب کنید. همچنین می‌توانید از بقیه نمادهای این افراد مانند نقاشی‌های کاکتوس یا کویر استفاده کنید. لزومی ندارد برای داشتن چنین اتاق هزینه‌های گران داشته باشید، چند طرح ساده، اکسسوری، تابلو، نقاشی و رنگ‌های خاص می‌توانند این حس را به شما منتقل کنند.

اتاق خواب کابویی

6. آشتی با طبیعت با اتاق خواب پراز گل

هیچکس از حضور در طبیعت احساس بدی نمی‌گیرد. این گل‌ها و گیاهان هستند که احساس نشاط، سرزندگی، سرسبزی و… را به شما منتقل می‌کنند و باعث ایجاد محیطی آرام و زیبا می‌شوند. اگر شما هم عاشق طبیعت هستید، می‌توانید از انواع گل‌ها استفاده کنید تا اتاق خوابتان به محیطی دل‌انگیز تبدیل شود. برای رو تختی و ملحفه ترکیب رنگ‌هایی را انتخاب کنید که بیشترین همخوانی را با رنگ گل‌ها دارد.

به این ترتیب رنگ غالب دکوراسیون شما سبز و قهوه‌ای خواهد بود که احساس بسیار خوبی از حضور طبیعت در اتاق را برایتان تداعی می‌کند. اگر طبیعت‌گرد هستید، شاید این چیدمان ویژه شماست.

گل در اتاق خواب

7. رنگ‌های تیره و یک دکوراسیون اتاق خواب خاص

بعد از سپری کردن یک روز کاری سخت، رفتن به اتاق خوابی با ترکیب رنگ خاموش حس خوبی به شما منقل می‌کند. می‌توانید از طیف رنگ مشکی، تا سفید استفاده کرده و برای تنوع (مانند تصویر) روکش یکی از بالش‌ها می‌تواند سبز یا قرمز تیره باشد. رنگ‌های پررنگ شاید موقع استراحت حس خوبی به شما منتقل کند، اما رنگ‌های ملایم آرامش بیشتری را به محیط می‌بخشند.

شما می‌توانید با یک انتخاب هوشمندانه بین رنگ‌های خنثی، تیره و روشن تعادل بسیار خوبی برقرار کرده و اتاق خوابتان را به جایی امن و آرام برای خواب، وقت‌گذرانی، استراحت، مطالعه و… تبدیل کنید. کافی است رنگ‌های تیره را به عنوان زمینه و رنگ‌های روشن و خنثی را برای بهبود فضا به کار بگیرید.

اتاق خواب تاریک

8. تمرکز روی رنگ‌های خنثی در اتاق

رنگ‌های خنثی با ترکیب همه رنگ‌ها تلفیق خوبی ایجاد می‌کنند. اما به اتاقی فکر کنید که فقط و فقط از ترکیب رنگ‌های خنثی چیده شده باشد. ترکیب رنگ خاکستری به عنوان خنثی‌ترین رنگ با سفید و سیاه چطور است؟ شما می‌توانید یکی از دیوارها را سیاه و تختتان را به رنگ طوسی یا خاکستری انتخاب کنید.

در ادامه برای تکمیل بازی رنگ‌های خنثی از رنگ سفید برای روتختی، اکسسوری‌ها و ریزه‌کاری‌ها استفاده کنید تا کل این چیدمان و دکوراسیون تکمیل شود. حالا یک گلدان سبز می‌تواند نقطه عطف چیدمان اتاق شما باشد.

اتاق خواب با رنگ خنثی

9. دکوراسیون اتاق خواب با رنگ آبی

انتخاب رنگ مناسب کمی سخت است؛ اگر شما هم همین مشکل را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که اتاق خوابتان را سفید کنید. این رنگ به محیط حس تازگی می‌بخشد. نکته جالب این که برای مناطق گرم و شرجی استفاده از رنگ سفید روی آرامش و خلق‌وخوی شما هم اثر مقبت قابل توجهی دارد.

بنابراین اگر در منطقه گرمی سکونت دارید، پیشنهاد می‌کنیم از رنگ سفید برای چیدمان و دکوراسیون اتاق خواب استفاده کرده و این رنگ را به عنوان رنگ غالب مورد استفاده قرار دهید. در نهایت یادتان باشد اگر فرزند کوچک دارید، چنین چیدمانی کمی دردسرساز است.

اتاق خواب سفید

10. اتاق خواب بافت؛ خانه مادربزرگ

شاید نخواهید تابلو، عکس یا رنگ روی دیوار پشت تخت باشد؛ اما هنوز هم می‌توانید چیدمان ویژه‌ای برای اتاق خوابتان در نظر بگیرید. ما پیشنهاد می‌کنیم از طرح‌های دارای بافت استفاده کنید تا اتاق خوابتان حس خانه مادربزرگ را زنده کند.

رو تختی‌های سنتی و قدیمی که بافت خاصشان کاملا مشخص است، آویزهای قدیمی با بافت درشت، پتو و بالش‌هایی با طرح بافت یا حتی ساخته شده از الیاف پهن و بافت همه‌وهمه می‌توانند حس خانه مادربزرگ را در وجود شما زنده کنند. اگر تختان زیر پنجره بود، می‌توانید پرده‌ای منحصربه‌فرد سنتی روی آن نصب کنید تا جلوه بهتری به اتاق خواب بدهد. برای تزیین اتاق خواب بد نیست سری به مطلب ایده‌هایی برای دکور دیوار بالای تخت بزنید.

اتاق خواب ساده

11. دکور اتاق خواب با قاب عکس

همه انرژی و ایده‌های خود را به دکوراسیون آشپزخانه یا اتاق نشیمن اختصاص ندهید. شما می‌توانید بدون هزینه اضافه فضای خالی پشت تخت یا یکی از دیوارها را با تابلوهای رنگارنگ و متنوع پر کنید. تابلوهای نقاشی یا قاب‌های عکس، حس خوبی را به شما منتقل می‌کند. اگر به طبیعت علاقه‌مند هستید، عکس‌های مناظر طبیعی بهترین پیشنهاد برای شما هستند.

البته تابلوهایی از حس‌وحال‌های مختلف، تابلوها و قاب عکس‌های شخصی، تابلوهایی با طرح سیاه و سفید و… همه‌وهمه ایده‌های مختلفی هستند که می‌توانید از آن‌ها برای دکوراسیون اتاق خوابتان استفاده کرده و به تناسب چیدمان اتاق آن‌ها را انتخاب کنید.

دکوراسیون اتاق خواب

12. استفاده از نورهای مختلف در دکوراسیون اتاق خواب

نورپردازی اتاق خواب یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن است که می‌تواند تاثیر عجیبی روی اتاق داشته باشد. شما می‌توانید از ریسه‌های نور یا شمع‌های کوچک و بزرگ مختلف برای چیدمان و دکوراسیون اتاق استفاده کنید.

شمع همیشه فضایی رمانتیک و آرام‌بخش را با خود به ارمغان می‌آورد و جلوه خوبی به اتاق خوابتان می‌بخشد. اگر نگران این هستید که موقع خواب، شمع‌ها، باعث آتش‌سوزی شوند، می‌توانید از شمع‌های LED یا شمع‌های کوچک استفاده کنید. شمع‌های سکه‌ای طرح‌های خاصی دارند و در مدت کمی خاموش می‌شوند.

شمع در دکوراسیون اتاق خواب

13. توجه به لوستر اتاق خواب

یکی از وسایلی که کمتر کسی به آن توجه می‌کند، چراغ سقفی و لوستر اتاق خواب است. بیشتر افراد ایده خاصی برای تزیین لامپ اتاق خواب ندارند، اما باید بدانید این وسیله تاثیر زیادی روی تغییر و بهتر شدن دکوراسیون اتاق خواب دارد. شما می‌توانید برای تامین نور اتاق از لوسترهای LED و کم مصرف استفاده کنید که هم نور اتاق تامین شود، هم جلوه بهتری به محیط ببخشد.

لوسترها انواع مختلفی از رنگ، اندازه، متریال، نوع، طراحی و… دارند. بنابراین دست شما برای انتخاب لوستر مناسب اتاق خوابتان کاملا باز است. با یک انتخاب درست می‌توانید بهترین منبع نور را برای اتاقتان انتخاب کنید.

چراغ اتاق خواب

14. دکوراسیون اتاق خواب کوچک

اگر اتاق خواب خانه‌تان کوچک است، ما پیشنهاد می‌کنیم که از مبل‌های تخت‌خواب‌شو یا تخت‌هایی استفاده کنید که زیر آن فضاهایی برای نگهداری وسایل داشته باشد. با این کار می‌توانید هم صندلی داشته باشید و هم تخت.

قفسه‌های زیر تخت‌خواب را برای نگهداری وسایل مختلف دست‌کم نگیرید. این تخت‌ها فضاهای مختلفی در اختیار شما قرار می‌دهند که برای قفسه کتاب، ملحفه‌های اضافه، وسایل پر استفاده و… جایگاه مناسبی هستند.

اتاق خواب کوچک

15. توجه به تابلوهای دیوار اتاق خواب

طبیعی است که عموما بعداز گذشت چندین روز، اتاق خواب برای همه ما تکراری می‌شود و دنبال ایده‌هایی برای تغییر دکوراسیون آن هستیم. استفاده از یک یا دو تابلو ساده می‌تواند تاثیر زیادی روی بهبود جو اتاق خواب داشته باشد. تا زمانی که این کار را انجام ندهید، متوجه تاثیر آن نخواهید شد. پس حتما یک تابلو ساده خریداری کرده و روی یکی از دیوارهای اتاق نصب کنید.

شما می‌توانید تابلوهای مورد استفاده از اتاق‌های خانه را با هم تعویض کنید تا فضاهای متفاوتی در بخش‌های مختلف خانه به وجود بیاورید. البته یادتان باشد از تابلوهایی استفاده کنید که چیدمان و دکوراسیون اتاق خواب شما را خراب نکنند.

دکور دیوار بالای تخت

16. صندلی تابی در اتاق خواب

وجود صندلی تابی در اتاق خواب، منظره خاصی به اتاق می‌بخشد. همچنین شما می‌توانید بخش عمده اوقات فراغت خود را روی آن به مطالعه مشغول شوید. اگر می‌خواهید یک ویژگی برجسته در اتاق خواب خود داشته باشید، از صندلی تابی استفاده کنید. این صندلی‌ها فضای اتاق را لوکس و زیبا می‌کنند.

از مهم‌ترین نکاتی که استفاده از این صندلی‌ها را ایده‌آل می‌کند، بالشتک آن‌هاست که می‌توانید به تناسب رنگ و دکوراسیون اتاق خوابتان آن‌ها را تغییر دهید. همین انعطاف‌پذیری است که باعث بهبود چیدمان اتاق می‌شود.

صندلی تابی

17. دکوراسیون اتاق خواب دریایی

تفاوتی ندارد دنبال چه نوع چیدمانی در اتاق هستید؛ کافی است اکسسوری‌های موردنیاز آن چیدمان را پیدا کنید تا دکوراسیون اتاق به بهترین شکل پیش برود. اگر می‌خواهید حال‌وهوای دریا را به اتاقتان بیاورید، می‌توانید یک ملحفه با ترکیب رنگ‌های سفید و آبی دریایی تهیه کنید. همچنین کاغذ دیواری با منظره دریا بخرید و آن را روی دیوار بچسبانید. مجسمه‌های مرغان دریایی روی طاقچه یا لبه تخت می‌توانید تاثیر بیشتری روی دریایی شدن اتاق خوابتان داشته باشد پس از آن‌ها غافل نشوید.

در مجموع تغییر در رنگ غالب اتاق، تابلوها، رو تختی و دکوری‌ها بهترین گزینه برای ایجاد یک دکوراسیون خاص و متفاوت با تم ویژه در هر فضایی است.

اتاق خواب دریایی

18. اتاق خواب با رنگ‌های انرژی‌بخش

اگر به رنگ‌های شاد علاقه دارید، کاغذدیواری‌های رنگارنگ گرفته و بخش‌هایی از دیوار اتاق خوابتان را با رنگ‌های شاد و جسورانه دکور کنید. ترکیب سبز یا زرد روشن کنار کاغذدیواری‌های رنگی، می‌توانید هارمونی خوبی ایجاد کند. البته یادتان باشد چنین دکوراسیونی خیلی خاص است و ممکن است پس از مدتی حس ناخوشایندی به شما بدهد.

بنابراین پیش از انتخاب این چیدمان و استفاده از این رنگ‌ها احتیاط کرده و حسابی با خودتان به مشورت بشینید.

رنگ های انرژی بخش در اتاق خواب

19. اتاق خواب با کاغذدیواری طرح‌دار

کمی بالاتر درباره کاغذ دیواری گل‌دار صحبت کردیم، اما طرح‌های مختلف کاغذ دیواری باعث شده بار دیگر و از نگاهی دیگر به آن بپردازیم. کاغذ دیواری طرح‌دار یک انتخاب جالب و عجیب برای چیدمان و دکوراسیون اتاق است، چراکه باعث می‌شود دیوارهای اتاقنقطهعطف آن باشند.

یادتان باشد برای پیاده‌سازی این دکوراسیون اتاق خواب، باید محیط طراحی معمولی و کلاسیک داشته باشد. یک کاغذ دیواری طرح‌دار روی دیوار بالای تخت بچسبانید. می‌توانید روتختی‌ و بالش‌هایی با رنگ خنثی استفاده کنید. ترکیب این رنگ‌ها حس خوبی به اتاق خوابتان می‌دهد.

تا حد امکان از طرح دادن به روتختی، مبل، کاناپه، لوستر و… خودداری کنید. کاغذ دیواری طرح‌دار به قدری چیز عجیب و چشمگیری است که خودش به تنهایی می‌تواند جای همه اکسسوری‌های داخل اتاق طرح و رنگ داشته باشد. پس با طرح ساده سایر وسایل می‌توانید این چیدمان را تعدیل کنید.

کاغذ دیواری طرح دار در دکور

در این مطلب ایده‌های مختلفی برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب در اختیار شما قرار گرفت. امیدواریم که این ایده‌ها برای شما کارآمد بوده باشد. همان‌طور که دیدید اغلب این ایده‌ها بسیار ساده، ارزان و کاربردی هستند. شما می‌توانید از این ایده‌ها برای تغییر دکوراسیون همه اتاق‌های خواب خانه استفاده کرده و به عنوان یک فرمول کلی این قواعد را به کار بگیرید.

سوالات متداول کاربران درباره دکوراسین اتاق خواب

چند سبک جدید در طراحی اتاق خواب چیست؟
سبک‌های جدید مثل مینیمال، جسورانه، طراح‌های خلاقانه و… از جمله طرح‌های جدیدی است که البته هرکدام وسایل رنگ و متریال خاص خود را دارند.
استفاده از رنگ های چه تاثیری در روحیه ما دارد؟
استفاده از رنگ‌های مختلف در شادی، آرامش حتی اضطراب کسانی که در اتاق زندگی می‌کنند اثر بسیار زیادی دارد. مثلا رنگ آبی نشاط روح را افزایش می‌دهد رنگ طوسی خنثی است و سفید آرامش را به‌ارمغان می‌آورد.
چند ایده برای تزیین اتاق خواب چیست؟
استفاده از وسایل قدیمی، تزیین دیوار اتاق با تصاویر و تابلوهای منظره یا طرح‌های مدرن استفاده از مجسمه یا نمادهای اختصاصی از خاطراتی که دارید ازجمله روش‌های تزیین اتاق خواب است.
اشتراک گذاری:
نظرات (2)

برای ارسال نظر ابتدا باید در سایت وارد شوید.