هدیه دادن در محیط کار می‌تواند باعث ایجاد حال خوب و خاطره‌انگیز شود و شما را میان همکارانتان محبوب‌تر کند. البته این کار به همان اندازه که می‌تواند حال خوبی ایجاد کند، احتمال دارد باعث پیش آمدن یک وضعیت ناخوشایند باشد؛ چراکه مشکلات و احتما‌ل‌های زیادی وجود دارد که این کار به‌خوبی پیش نرفته و باعث ناراحتی افراد شود. یک تصمیم اشتباه یا انتخاب نادرست که از روی عدم آگاهی پیش می‌آید، می‌تواند شما را در موقعیت بدی قرار دهد. بنابراین درصورتی‌که قصد دارید برای همکاران یا مدیر خود هدیه‌ای تهیه کنید، باید پیش از اقدام به خرید آن، سوالات متعددی از خود بپرسید تا انتخابی هوشمندانه داشته باشید.

با ما در کاغذرنگی همراه باشید تا با فوت‌وفن خرید هدیه برای همکارانتان آشنا شوید.

سوالاتی پیش از خرید هدیه برای همکاران

همانطور که گفتیم، پیش از تهیه هدایای موردنظرتان برای همکار یا مدیرتان، باید به سوال‌های متعددی پاسخ دهید. در این بخش بعضی از این سوالات را مطرح کرده‌ایم.

 • چه نوع هدیه‌ای مناسب چه فردی است؟
 • برای خرید یک کادوی مناسب، چقدر باید هزینه کرد؟
 • اگر هدیه در جمع باز شود، برای دیگران چگونه به‌نظر خواهد رسید؟
 • انتخاب هدیه در مناسبت‌های مختلف چگونه است؟

وسوالات دیگری که ما در کاغذ رنگی آنها را مورد برسی قرار داده و به آنها پاسخ می‌دهیم.

1. قانون خرید هدیه برای مدیران

قاعده‌‌ کلی این است که روسا و مدیران نباید در مناسبت‌های مختلف، انتظار دریافت هدیه از سوی کارمندان خود را داشته باشند؛ اما باوجود این بسیاری از کارمندان ترجیح می‌دهند هدیه‌ای برای مدیرشان تهیه کنند. این کادو نباید وسیله شخصی یا دور از هنجارهای اخلاقی و جامعه باشد.

خرید هدایایی مانند لباس زیر یا چیزی که احتمالا مدیر را جلوی سرپرست یا سایر کارمندان بی‌اعتبار و خجالت‌زده سازد، اشتباه است. اگر درباره خرید هدیه‌ خاصی مردد هستید، مسیر ایمنی را طی کرده و آن را نخرید. در چنین حالتی بهتر است به گزینه‌های دیگری فکر کنید.

هدایای مناسب

 • قاب، لوح‌تقدیر، مجسمه یا یک دسته گل زیبا
 • زیورآلات، گردنبند بدون هیچ نوشته یا تصویر، ساعت مچی با قیمت مناسب
 • یک سبد میوه یا جعبه‌ شیرینی که به زیبایی تزیین شده باشد

هدیه برای رئیس

2. قاعده تهیه هدیه برای کارمندان

بسیاری ازکارفرمایان دوست دارند با هدیه دادن، از کارمندان خود تشکر کنند و یک مناسبت خاص را جشن بگیرند. درصورتی‌که این کار هزینه‌ زیادی به همراه نداشته باشد، می‌تواند بسیار خوشایند و تاثیرگذار باشد. تهیه کادو برای کارمندان باید به‌نحوی باشد که هیچ یک از قوانین تعیین شده توسط شرکت را زیر‌ سوال نبرد.

هدایای مناسب

 • کیف پول
 • جاسوئیچی حکاکی شده
 • کارت هدیه بانکی، کارت تخفیف رستوران و سینما
 • قاب عکس مناسب برای روی میز

هدیه رئیس به کارمندان

3. اصول خرید هدیه برای همکاران

اگر در یک دفتر کوچک کار می‌کنید، ممکن است بخواهید هدیه‌هایی برای همکارانتان بخرید. تهیه کادو برای همکاران به‌ویژه اگر در آن محیط همه با هم دوست و صمیمی باشند، بسیار مهم است.

درصورتی‌که بخواهید به همه همکاران خود هدیه داده یا از آن‌ها تشکر کنید، بهتر است این کار را با برگزاری یک مهمانی ساده انجام دهید و از آن‌ها بخواهید در این ضیافت شرکت کنند. همچنین اگر هدیه شما به شخص خاصی است، اطمینان حاصل کنید هدیه‌ای که می‌خواهید در جمع به همکارتان بدهید، برای یک محیط تجاری مناسب است.

اصول خرید هدیه برای همکاران

4. فرهنگ تهیه هدایای مشتری

فروشندگان معمولا برای حفظ یا توسعه رابطه‌ تجاری خود با مشتریانشان هدایا‌یی برای آن‌ها تهیه می‌کنند. اما بهتر است پبش از انتخاب هدیه برای مشتریان، قوانین شرکت یا محل کارخود را در نظر بگیرید. با درنظر گرفتن قوانین شرکت، مشتریان یا مدیران شرکت خودتان را در وضعیت ناخوشایندی قرار نخواهید داد.

 • دفترچه‌ یاداشت یا سررسید
 • تقویم
 • کتاب مرتبط با حوزه کاری
 • لوح تقدیر به رسم یادبود
 • فلش‌ها و حافظه‌های پورتابل
 • پاوربانک

موارد ذکر شده می‌توانند هدیه‌های مناسبی باشند.

هدایای مشتری

5. نکاتی برای هدیه بازنشستگی

وقتی شخصی بازنشسته می‌شود یا برای ترک شرکت اقدام می‌کند، بهتر است به‌عنوان تقدیر از او هدیه‌ای برایش تهیه کنید. کادویی که بعد از اتمام همکاری به حفظ دوستی شما با فرد موردنظر کمک کند. بسیاری از مجموعه‌ها برای قدردانی از کامندان ساعت‌های حکاکی شده، جواهرات و پلاک‌های حکاکی به آن‌ها هدیه می‌دهند.

اما پیشنهاد ما برای چنین مناسبتی تهیه یک قاب‌عکس است. بهتر است یک عکس دسته‌جمعی با او را قاب کنید و به‌عنوان یادگاری از روزهای خوش گذشته به فرد بازنشسته هدیه کنید. همچنین می‌توانید به همراه همه کارمندان و دوستان در دفترچه زیبایی برای فرد بازنشسته چندین صفحه‌ای به یادگاری بنویسید و دفتر را به او هدیه دهید.

هدیه بازنشستگی

6. ایده های هدیه درمناسبت‌های فرهنگی

گاهی کادو دادن در تعطیلات فرهنگی یا عید‌های باستانی و مذهبی کمی دشوار است؛ چراکه احتمال دارد فرهنگ سازمانی شرکت شما نسبت به آن رویداد بی‌اعتنا باشد. در چنین حالتی، این کار برای آن‌ها ناراحت‌کننده خواهد بود.

به‌عنوان مثال اگر در شرکتتان با افرادی همکار هستید که آرمان‌های خاص و ادیان مختلف دارند، ممکن است هدیه‌های اعیاد مذهبی چندان خوشایند نباشد و حتی بی‌احترامی به عقاید دیگران تلقی شود. بنابراین پیش از تهیه هدایای مربوط به اعیاد مذهبی، از فرهنگ سازمانی شرکت آگاهی کامل داشته باشید. همچنین می‌توانید برای سایر مناسب‌ها هم به برگزاری یک جشن ساده اکتفا کنید.

هدیه درمناسبت های فرهنگی

در کل این نکته را در نظر داشته باشید، مهم نیست رابطه‎ شما با همکا‎رتان چقدر صمیمانه یا دوستانه باشد؛ شما باید هدیه‎ خود را هوشمندانه و با احتیاط انتخاب کنید. به‌ویژه اگر ممکن است این هدیه در حضور شخص دیگری یا در جمع باز شود. بنابراین پبش از اقدام به تهیه آن مدتی وقت بگذارید و با توجه به مناسبت یا انگیزه‎‌ خود هدیه‌ای قابل‌قبول تهیه کنید.

اگر ایده دیگری برای تهیه کادو برای همکاران و در محیط کار دارید، نظرتان را با ما درمیان بگذارید.

اشتراک گذاری: