خلاصه مطلب

اگر دوست دارید شمع‌های دکوری خانه ظاهر متفاوت و خلاقانه‌ای داشته باشند، آموزش کاردستی شمع با صدف را دنبال کنید. در این آموزش درباره کاردستی و شکل‌های مختلف شمع صحبت کرده‌ایم.

ایده‌ های دکور خانه همیشه پرهزینه نیستند. شما می‌توانید به سادگی از شمع‌ها مثل کاردستی شمع با صدف برای تزیین جاهای مختلف خانه استفاده کنید. هرچند شمع‌های رنگی و متنوعی در بازار وجود دارد، اما پیدا کردن طرح دلخواه ممکن است زمان‌بر باشد. سریع و آسان‌ترین روش، ساخت کاردستی خانگی شمع است.

روش‌های مختلفی برای ساخت شمع وجود دارد. قبلا روش ساخت کاردستی شمع وارمری را به شما آموزش داده‌ایم. در این آموزش قرار است به کمک شمع‌های قدیمی و صدف شمع بسازیم. با کاردستی شمع با صدف در کاغذ رنگی همراه باشید.

وسایل مورد نیاز کاردستی شمع با صدف

 • مداد شمعی 1 عدد
  مداد شمعی
 • صدف دریا 6 عدد
  صدف دریا
 • شمع وارمر 12 عدد
  شمع وارمر
 • 1 عدد
  فتیله
 • خلال دندان 1 عدد
  خلال دندان

مراحل ساخت کاردستی شمع با صدف

ساخت کاردستی شمع با صدف کار چندان سختی نیست. کافی است مراحل زیر را با حوصله دنبال کنید.

نکته: برای شروع به کار وسایل را آماده کنید و روی میز کارتان قرار دهید.

نکته: قبل استفاده از صدف‌ها از تمیزی آن‌ها مطمئن شوید. می‌توانید آن‌ها را با آب و صابون بشویید و با پارچه خشک کنید.

1. ذوب کردن شمع‌ها

در مرحله اول از کاردستی شمع با صدف باید شمع‌های قدیمی را ذوب کنید. ما برای این‌کار از 12 عدد شمع وارمر ستفاده کرده‌ایم. شمع‌ها را در قالب مافین یا هر ظرف مناسبی بگذارید و حدود 10 دقیقه در فر قرار دهید تا شمع‌ها کاملا آب شوند.

ذوب کردن شمع ها

اگر شمع وارمر ندارید، می‌توانید از هر شمع نیمه‌سوخته دیگری هم استفاده کنید. فقط مهم این است که مثل کاردستی ترمیم شمع‌های قدیمی مقداری شمع ذوب کنید.

2. ذوب کردن مداد شمعی

اگر می‌خواهید شمع‌های رنگی داشته باشید، این مرحله را دنبال کنید. برای رنگی کردن موم شمع، اول چند مداد شمعی قدیمی با رنگ دلخواه انتخاب کنید.

ذوب کردن مداد شمعی کاردستی شمع با صدف

حالا مداد شمعی‌های کاردستی شمع با صدف را به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم کنید، در ظرف مناسب بریزید و در ماکروویو یا  روز اجاق گاز قرار دهید تا ذوب شوند. این مرحله بین 1 تا 3 دقیقه زمان می‌برد.

یادتان باشد انتخاب رنگ به عهده شماست. می‌توانید از رنگ‌های مختلف برای ساخت کاردستی شمع با صدف استفاده کنید و هر تعداد مداد شمعی را مثل روش بالا ذوب کنید.

3. درست کردن موم رنگی

در این مرحله از کاردستی حرفه شمع با صدف دریا باید موم‌های رنگی درست کنید. مداد شمعی‌های ذوب شده را به هر تعدادی که می‌خواهید در لیوان یا ظرف مناسب بریزید.

درست کردن موم رنگی

بعد 1 تا 2 عدد شمع وارمر آب شده را به هر لیوان اضافه کنید و با خلال دندان یا چوب بستنی هم بزنید تا ترکیب رنگ و موم کاملا یکدست شوند.

4. قرار دادن فتیله در صدف

در این مرحله از کاردستی شمع با صدف باید به تعداد صدف‌ها فتیله یا نخ شمع آماده کنید. در این‌جا به 12 فتیله کوچک نیاز دارید. اندازه فتیله را نه خیلی بلند و نه خلی کوتاه درنظر بگیرید.

قرار دادن فتیله در صدف

بعد از آماده‌سازی نخ شمع، هر فتیله را در صدف قرار دهید و با ریختن یک قطره موم آن را سرجای خود محکم کنید. برای ریختن موم در قالب کاردستی شمع با صدف می‌توانید از خلال دندان کمک بگیرید.

5. تکمیل کاردستی شمع با صدف

وقتی فتیله سرجایش محکم شد، موم‌های رنگی آماده شده را به ترتیب در صدف‌ها بریزید؛ به طوری که  صدف‌ها را پر کند. اگر مقداری موم روی لبه‌های صدف ریخت، نگران نباشید و وسواس به خرج ندهید. این کاردستی به نظم خاصی نیاز ندارد و هر شمعی زیبایی خود را دارد.

تکمیل کاردستی شمع با صدف

کاردستی شمع با صدف آماده شد. شما می‌توانید از این شمع‌ها برای تزیین میز یا قفسه‌ها استفاده کنید. شما چه ایده دیگری برای استفاده از این کاردستی دارید؟ آن را با ما و سایر مخاطبین کاغذرنگی درمیان بگذارید.

ساخت کاردستی شمع با صدف

اگر دوست دارید با صدف کاردستی‌های بیشتری بسازید، پیشنهاد می‌کنیم کاردستی قاب عکس با صدف را هم امتحان کنید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی شمع با صدف

کاردستی شمع با صدف دریا برای چه رده سنی مناسب است؟
این کاردستی مناسب نوجوانان و بزرگسالان است.
برای ساخت این کاردستی به چه وسایلی نیاز است؟
برای درست کردن این دست‌سازه به تعدادی شمع قدیمی، صدف دریا و مداد شمعی نیاز دارید.
درست کردن این دست‌سازه چقدر زمان می‌برد؟
ساخت این کاردستی تقریبا 30 دقیقه زمان می‌برد.
اشتراک گذاری: