خلاصه مطلب

یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر خانه‌ای که مثل قلب تپنده می‌تپد، آشپزخانه است. به همین دلیل چیدمان و دکوراسیون آن بسیار اهمیت دارد. اگر دنبال رنگارنگ کردن چیدمان آشپزخانه خود هستید با کاغذ رنگی همراه باشید و از ایده‌های خلاقانه آن نهایت استفاده را ببرید.

به نظر شما مهم‌ترین نقطه خانه کجاست؟ جایی که همه افراد خانواده را به نحوی به هم وصل می‌کند و دور هم نگه می‌دارد؟ به‌شخصه فکر می‌کنم مهم‌ترین محل جا در زندگی همه ما خانه و مهم‌ترین نقطه آن آشپزخانه باشد. اگر کمی به این موضوع دقت کنید، می‌بینید که اغلب اتفاق‌های مهم هر خانه مثل گفتگوها، پخت‌وپزها، کنار هم بودن‌ها و… یا در آشپزخانه رخ می‌دهد یا آشپزخانه به طور غیرمستقیم در تدارک محیط مناسب خانواده موثر است. پس مهم است که بهترین دکوراسیون آشپزخانه را برای منزل انتخاب کنید.

در ادامه این مطلب دنبال یافتن ایده‌ های دکور آشپزخانه با رنگ سال 2021 هستیم. اگر شما هم می‌خواهید در سال 2021 تغییری در چیدمان آشپزخانه خود ایجاد کنید، پس تا آخر مطلب همراه کاغذ رنگی باشید.

بی‌شک تا پایان این مطلب ایده‌های مختلفی پیش رویتان خواهد بود که با الهام گرفتن از آن‌ها می‌توانید دکوراسیون آشپزخانه خود را به بهترین شکل بچینید.

رنگ سال 2021 چیست؟

اگر این سوال را قبل از سال 2021 می‌پرسیدید، هر کسی نظری می‌داد، اما مثل همیشه این موسسه پنتون بود که با نظری عجیب رنگ سال را معرفی کرد، ترکیبی جادویی از زرد خردلی با خاکستری. پنتون در پیام خود به‌ عنوان معرفی این رنگ عنوان کرد که این دو نشان‌دهنده رابطه عمیق تفکر، قدرت و انرژی هستند. رنگ خاکستری بیشتر برای تفکر و رنگ زرد با معنای روشنی‌بخش و قدرت‌دهنده استفاده شده است. فکر کنم اهالی موسسه پنتون می‌دانستند 2021 سال سختی برای همه هست.

این ترکیب پس از اعلام شدن در بسیاری از مجله‌های مد و فشن مورد بررسی قرار گرفت و نظرهای متعددی برایش بیان شد، اما حالا این شما هستید که تعیین می‌کنید رنگ سال خانه‌تان چه رنگ و ترکیبی باشد؟ شما می‌توانید برای چیدمان خانه مود از رنگ‌های سال استفاده کنید. شاید هم بخواهید به تناسب سلقه خودتان از رنگ‌های دیگری استفاده کنید.

زرد و خاکستری، آبی و مشکی یا کرم و لیمویی تفاوتی ندارد. مهم سلیقه و چیزی است که شما می‌پسندید. سلیقه‌ای که بی‌شک کارمندان موسسه پنتون از آن بی‌اطلاع هستند اما قرار است قلب خانه‌تان را به تصویر بکشد.

رنگ سال 2021

دکوراسیون آشپزخانه در سال 2021 چه شکل است؟

قبل از این‌ که به استفاده از رنگ سال فکر کنید، باید این مساله را مد نظر داشته باشید که چه نوع چیدمانی به آشپزخانه منزل شما می‌خورد. سبک‌های سنتی که شامل آشپزخانه‌های بدون کابینت با طاقچه را دوست دارید؟ آشپزخانه‌هایی که دورتادورشان دیوار دارند، چطور؟ نظرتان با آشپزخانه بدون دیوار یا همان آشپزخانه اُپن چطور است؟

این‌که دکوراسیون آشپزخانه یا هر نقطه از منزل شما چه طرحی داشته باشد، تا حد زیادی به نقشه ساختمان، متراژ و فضای در دسترس شما بستگی دارد. ممکن است بخواهید بخشی از فضای خانه را به آشپزخانه اختصاص دهید یا برعکس، این فضا را کوچک کرده و فضای نشیمن را بزرگ کنید. است.

بهتر است اگر در حال بازسازی و تغییر خانه خود هستید، با یک معمار یا دکوراتور مشورت کنید یا اگر خانه ساخته شده، خریده‌اید با مشورت از یک طراح، ایده خاص خود را برای چیدمان خانه و به ویژه آشپزخانه اجرا و پیاده‌سازی کنید. ایده‌ای که به اصول فنگ‌شویی در آشپزخانه هم اهمیت داده باشد.

آشپزخانه طوسی و زرد

1. ایجاد آشپزخانه‌ هوشمند

با گسترش فناوری یکی از قسمت‌های خانه که ظاهر و باطنش بیش از دیگر بخش‌ها دست‌خوش تغییرات شد، آشپزخانه بود. فناوری با تمام قدرت و نه فقط برای وسایل خاص و فانتزی، وارد آشپزخانه شد و تمام آن‌ها را با تغییرات بسیار زیادی روبه‌رو کرد. دیگر نه فقط یخچال، بلکه گاز، ظرفشویی، لباسشویی و حتی شیر سینک هم هوشمند شده است.

دکوراسیون آشپزخانه هوشمند، ظاهر تکامل یافته و زیباتری دارد. البته نگران خانه‌های قدیمی نباشید، زیرا بیشتر فناوری‌های ایجاد شده در دنیای جدید برای خانه‌های قدیمی و آشپزخانه‌های آن‌ها نیز قابل استفاده هستند.

ایده‌هایی که برای داشتن یک آشپزخانه هوشمند می‌توانید پیاده‌سازی کنید، بسیار متنوع هستند و همه آن‌ها باعث می‌شوند راحتی و آسایش بیشتری برای شما فراهم باشد.

نصب شیرآلات ظرفشویی هوشمند باعث می‌شود دست هر سمتی باشد، شیر آب آن را تشخیص داده و به‌صورت خودکار آب بریزد. همچنین یخچال‌های هوشمند به شکلی هستند که در صورت خالی بودن، به صورت خودکار دمای داخل یخچال کم شده و باعث مصرف کمتر انرژی شود. گازهای هوشمند تایمر دارند و حتی شیوه‌های پخش حرارت در آن‌ها به تناسب نوع پخت‌وپز متفاوت است. سایر تجهیزات هوشمند هم هریک به نحوی این راحتی را برای شما فراهم خواهند کرد.

همه این موارد باعث شد تا ایده آشپزخانه هوشمند در سال 2021 بیش از پیش مورد توجه طراحان قرار گرفته و برای خانه‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. اما باید در نظر داشته باشید که داشتن آشپزخانه هوشمند بسیار گران است و هزینه هنگفتی روی دست شما می‌گذارد.

دکوراسیون آشپزخانه

2. به کارگیری طرح ساده و مینیمال

یکی از طرح‌هایی که در سال 2021 بسیاری از طراحان را به سمت خود کشاند، چیدمان آشپزخانه‌های بزرگ قدیمی بود. چیدمانی که بیشتر در خانه‌های مزرعه‌ای سال‌های دور دیده‌اید. اگر فیلم‌هایی با تم قدیمی در مزرعه را دیده باشید، بیشتر با این نوع آشپزخانه آشنا می‌شوید. طراحی باز با محیط بسیار گسترده که دل‌مشغولی روزانه را در خود غرق می‌کند. فرقی ندارد از اُپن جزیره‌ای استفاده کنید یا نه، محیط آشپزخانه در این طرح به قدری زیاد است که حتی درصورت وجود یک میز بزرگ وسط آن، باز هم هیچ محدودیتی احساس نخواهید کرد.

شما باید این مساله را مد نظر داشته باشید که در چیدمان ساده‌ای که بیان می‌کنیم، منطور استفاده از طرح‌های بی‌روح نیست. بی‌شک قرار نیست شما آشپزخانه‌ای خسته‌کننده داشته باشد. شما می‌توانید از چوب‌های تراش‌خورده با رنگی ساده یا پارکت‌های طرح‌داری بهره ببرید که فضای آشپزخانه را گرم‌تر نشان می‌دهند. البته در این بین استفاده از رنگ سال را هم فراموش نکنید که به به‌روز بودن و جلوه بیشتر آشپزخانه کمک می‌کند.

دکوراسیون آشپزخانه

3. استفاده از چیدمان ترکیبی

یکی از ایده‌ های دکوراسیون آشپزخانه در سال 2021 ترکیب مواد، رنگ‌ها و ایده‌های مختلف با یکدیگر است. آیا ترکیب مواد کار درستی است؟ پاسخ این سوال مثبت است. اینکه شما در دکور آشپزخانه خود از ترکیب موادی مثل انواع فلزات، چوب، شیشه، پلاستیک، سنگ یا فایبرگلاس استفاده کنید، بسیار جسورانه است.

چرا که ترکیب مواد با یکدیگر به نوعی باعث ایجاد یک پوشش نو برای آشپزخانه می‌شود. پوششی که تا سال‌ها نیز از مُد نمی‌افتد، چون با روی کار آمدن هریک از این مواد، باز هم در این چیدمان نشانی از آن مواد و ترکیب‌های ترند وجود دارد که باعث شود خانه شما نو به نظر برسد.

متریال ترکیبی در دکوراسیون آشپزخانه

4. کابینت‌هایی با چند سطح

آشپزخانه‌ها در چیدمان 2021 تفاوت‌های کاربردی و چشم‌نوازی پیدا کرده‌اند. هرچند استفاده از کابینت‌های جزیره‌ای از سال‌های قبل کاملا رواج داشت، اما به کار گیری کابینت‌های جزیره‌ای با چندین سطح در این سال بیش از هر زمان دیگر ترند شد. استفاده از این کابینت‌ها فضاهای بیشتر و البته دسته‌بندی‌شده‌ای در اختیار شما قرار می‌دهد که باعث می‌شود برای چیدمان وسایل مختلف و کار روزانه در آشپزخانه احساس محدودیت نداشته باشید.

شما می‌توانید مواد به کار رفته در سطح روی این کابینت‌ها را به صورت یکپارچه انتخاب کنید یا برعکس، هر سطح را با رنگ و مواد مختلفی بسازید. این بخش کاملا به سلیقه خود شما بستگی دارد و در صورت یک انتخاب درست می‌تواند کاملا چشم‌نواز و جذاب باشد.

کابینت‌هایی با چند سطح

5. درهای شبکه‌ای برای کابینت

یکی دیگر از دکورهایی که برای سال 2021 به طرز عجیبی ترند شد، کابینت‌هایی با درهای شبکه‌ای است. این درها که مانند توری هستند، تصویر مبهم و تقریبا ناواضحی از وسایل موجود در کابینت ایجاد می‌کنند. این درها به دلیل طرح‌های ریز و با جزییاتی که دارند، باعث می‌شوند فضای آشپزخانه روح و رنگ دیگری پیدا کند.

شما می‌توانید از این طرح استفاده کرده و به جای تغییر کل آشپزخانه و کابینت‌ها، تنها درهای آن‌ها را تغییر دهید. این کار هزینه کمتری هم روی دستتان می‌گذارد و در عین حال بسیار زیبا و شیک است.

درهای شبکه ای

6. سنگ مرمر در آشپزخانه

شاید عجیب به نظر برسد، اما سنگ مرمر برای دکوراسیون آشپزخانه در سال 2021 بسیار موردتوجه قرار گرفت. رنگ سفید و تقریبا ساده سنگ مرمر به علاوه طرح‌های پیچ در پیچ آن جذابیت بسیار زیادی به آشپزخانه می‌دهد.

سنگ مرمر هم استحکام زیادی دارد و هم برای تمیز شدن پیچیدگی خاصی ندارد؛ اما همه این موارد به کنار با وجود سنگ مرمر فضایی روشن و بسیار لوکس به آشپزخانه خود هدیه خواهید داد. اما به نظر می‌رسد نصب این سنگ‌ها کمی هزینه‌بر باشد.

سنگ مرمر در آشپزخانه

7. استفاده از چوب برای کابینت‌ها

چوب یکی از آن موادی است که در هیچ دکوراسیونی قدیمی و تکراری نمی‌شود. شما می‌توانید با استفاده از چوب یک چیدمان بسیار زیبا برای آشپزخانه خانه خود مهیا کنید. به لطف چوب، فضای هر خانه و آشپزخانه‌ای بسیار گرم، زنده و زیبا می‌شود.

شما می‌توانید با چوبی کردن درهای آشپزخانه فضای آن را بسیار روح‌بخش‌ و خودمانی کنید. علاوه‌براین ماندگاری چوب تقریبا خوب است و یک سرمایه‌گذاری نسبتا قابل‌قبول محسوب می‌شود.

استفاده از چوب برای کابینت ها

8. کابینت‌های دو جزیره‌ای

کابینت‌های جزیره‌ای از مدت‌ها پیش در آشپزخانه‌ها رواج پیدا کرده‌اند، اما استفاده از دو جزیره در آشپزخانه را می‌توان از ترندهای 2021 دانست. البته در نظر داشته باشید برای آن که کابینت‌هایی با دو جزیره داشته باشید، در قدم اول باید فضای مناسب این چیدمان و دکوراسیون را در خانه خود فراهم کنید.

اگر آشپزخانه بزرگ و دلبازی دارید، استفاده از کابینت‌ها و چیدمان دو جزیره می‌تواند بسیار شیک، زیبا و از آن مهم‌تر بسیار کاربردی باشد.

آشپزخانه دو جزیره ای

9. نصب قفسه‌های کوچک و بزرگ

جدا از اینکه چند کابینت با چه طرح و رنگی در آشپزخانه شما وجود دارد، می‌توانید قفسه‌های مختلفی در آشپزخانه خود نصب کنید. برای پیاده‌سازی چنین ایده‌ای قبل از هرچیز باید تعداد و مساحت دیوارهای بدون کابینت آشپزخانه خود را بررسی کنید. پس از آن می‌توانید به تناسب دیوارهای خالی آشپزخانه چند قفسه در آن نصب کنید.

این قفسه‌ها جای خوبی برای قرار دادن دکوری‌ها، ظروف تزیینی، گلدان‌ها و… است که باعث می‌شود فضای آشپزخانه شما جذاب و خوش‌رنگ و آب باشد.

نصب قفسه در آشپزخانه

10. استفاده از رنگ طلایی

یکی از بهترین رنگ‌ها برای دکوراسیون آشپزخانه که باعث می‌شود فضای آشپزخانه شما بسیار لوکس و شیک به نظر برسد، رنگ طلایی است. این رنگ می‌تواند باعث درخشش بیشتر آشپزخانه شود، اما نباید در استفاده از آن اغراق کنید.

برای مثال انتخاب رنگ طلایی برای پایه‌های صندلی، آویز لوستر، شیرآلات و دکوری‌جات به اندازه کافی فضای آشپزخانه را طلایی و درخشان خواهد کرد. بنابراین دیگر نیازی به رنگ طلایی بیشتر نیست.

رنگ طلایی در آشپزخانه

ایده‌های جذاب برای نوآوری در آشپزخانه قدیمی

خیلی از مواقع به هر دلیلی نمی‌توان دکور و محیط آشپزخانه را تغییر داد. به نظرم چنین شرایطی هم نباید شما را در ایجاد نوآوری و تغییری جذاب محدود کند، بلکه در این شرایط نوآوری و خلاقیت است که به کمکتان می‌آید.

1. آشپرخانه‌های پنهان

شاید کمی دور از ذهن باشد، اما این ایده برای خانه‌هایی که محیط کوچکی دارند (در واقع یک نفره هستند)، حرف ندارد. شما می‌توانید یک آشپرخانه‌ کوچک انتهای پلان خانه در نظر بگیرید. این آشپزخانه اگر بخواهد به‌ صورت مستقل طراحی شود، تقریبا چیزی از فضای اتاق باقی نمی‌گذارد.

تمام جزییات و فضاهای ضروری موردنیاز شما پشت درهای کابینت پنهان هستند و هیچکس نمی‌تواند به آن‌ها دسترسی داشته باشد. در این نوع طراحی با ترکیب اتاق ناهارخوری، آشپزخانه و اتاق استراحت به اتاقی بزرگ و شیک که نورگیر خوبی هم دارد؛ درواقع خود را از محدودیت کمبود جا رها کرده و یک اثر بی‌نظیر ساخته‌اید.

کابینت مخفی در دکوراسیون آشپزخانه

2. نمایش ظروف به شکل متفاوت

همیشه نگاه متفاوت کارساز است و فضا را تغییر می‌دهد. شما می‌توانید به جای گذاشتن سینی‌های کوچک و بزرگ پشت سینک، بالای آن را با دکوری‌های زیبا به یک فضای چشم‌نواز تبدیل کنید. چنین کاری باعث می‌شود دکوراسیون متفاوتی برای آشپزخانه خود ایجاد کنید. همچنین صفحه برنجی که پشت سینک قرار دارد، ترکیب رنگ‌ها را زیباتر کرده است.

دقت کنید که در طراحی این مورد می‌توانید از رنگ سال نیز بهره ببرید، زیرا این نوع تزیین هر سال قابل تغییر است. به همین دلیل در طولانی مدت متوجه می‌شود چنین چیزی باعث می‌شود فضای آشپزخانه شما کاملا به روز باقی بماند.

چگونه از رنگ سال در دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنید؟

شاید تاکنون برای خیلی‌ها این سوال پیش آمده که از رنگ‌های روز در چه جایی از آشپزخانه می‌توان استفاده کرد؟ خیلی‌ها معتقد هستند که رنگ‌های خیلی گرفته یا رنگ خیلی روشن و متفاوت نمی‌تواند رنگ غالب آشپزخانه شود. این نظرات مورد قبول هستند و البته قابل احترام. ما در ادامه این بند پیشنهادهایی برای استفاده از رنگ سال در دکوراسیون آشپزخانه داریم که به‌صورت جزیی و به‌عنوان تزیین محیط تاثیرگذار و محسوس هستند.

یکی از نقاطی که در آشپزخانه نمای زیادی دارد، روی کابینت‌هاست. استفاده از رنگ خاکستری در این نقطه می‌تواند خنثی‌کننده تفکرات منفی ذهن و آرام‌کننده شور بیش از حد هنگام کار باشد. در مقابل می‌توانید از رنگ زرد در ورودی‌ آشپزخانه یا وسایل روی سنگ کابینت استفاده کنید. استفاده از رنگ زرد و طوسی در این بخش‌ها ترکیب جذابی می‌شود.

یکی دیگر از پیشنهادهای ما این‌ است که رنگ کابینت‌های پایینی آشپزخانه را زرد و سنگ روی آن را خاکستری کنید. همچنین می‌توانید روی رنگ پرده‌ها، روش صندلی‌ها، بعضی ظروف به ویژه ظروف دکوری، چند دکوری ساده روی یخچال و… تمرکز کنید تا رنگ زرد در جزییات آشپزخانه‌تان دیده شود.

اگر کمی روی این مسئله تامل کنید، خودتان با نظرات و ایده‌های جدیدی مواجه خواهید شد.

رنگ سال در دکوراسیون آشپزخانه

نکته آخر

زیبایی دکوراسیون آشپزخانه به همین نکات ریزبینانه وابسته است. این‌که شما بدون تعصب به طرح خاص، با نگاهی متفاوت ضعف‌های آن را بررسی کرده و برای بهتر شدن فضا تمرکز کنید، یکی از راه‌های پیشگیری از دلگیری و نازیبایی خانه است.

پیشنهاد می‌کنم نظرات، تغییرات و هر ایده‌ای را که به ذهنتان رسید، با کامنت زیر همین صفحه به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز از آن‌ها استفاده کنند.

سوالات متداول کاربران درباره ایده هایی برای دکوراسیون آشپزخانه

رنگ سال ۲۰۲۱ چیست؟
زرد خردلی رنگ سالیست که از طرف موسسه پنتون اعلام شده است.
استفاده از قفسه های چوبی در چه آشپزخانه ای مناسب است؟
این ایده بیشتر برای فضاهای خالی مناسب است که نمی‌توان کابینت برای آن ساخت.
طرح‌های معروف آشپزخانه سال ۲۰۲۱ چیست؟
کابینت‌های جزیره دارد یا دوجزیره، کابینت‌ها با طرح مینیمال و رنگ‌ها ساده، طراحی کابینت با چوب و آشپزخانه‌های پنهان برای خانه‌های کوچک مناسب است.
اشتراک گذاری: