خلاصه مطلب

شعر یک بوسه یک زندگی است، یکی از عاشقانه‌ترین شعرهای احمد شاملو شناخته می‌شود. قالب این شعر، شعر نو است و از به‌یادماندنی‌ترین اشعار احمد شاملو به‌حساب می‌آید. در ادامه ضمن خواندن این شعر زیبا، بیشتر با شخصیت این شاعر بزرگ آشنا می‌شوید.

شعر نو، ورته عمیق و عظیمی از ادبیات ایران است که با سرودن افسانه نیما یوشیج در سال 1301 در تاریخ ایران شروع شد. این سبک شعر پس از شروع به‌دست نیما توسط دیگر شاعران هم پسندیده و اشعاری زیبا در قالب‌های آن سروده شد. احمد شاملو یکی از بزرگترین شاعرهای دوران معاصر ایران است که اغلب سروده‌هایش را در این سبک گفته است.

او شعرهای خود را در قالب شعر نو و ترجمه‌ شعرهای فرانسوی منتشر کرد. یکی از اشعار این شاعر نامدار ایرانی بوسه نام دارد که در این مطلب از کاغذ رنگی برای شما آورده‌ایم. شعر بوسه شاملو از جمله سروده‌های متفرقه شاعر است و فضایی عاشقانه و زیبا دارد. شعر ارغوان اثر هوشنگ ابتهاج هم یکی از اشعار عاشقانه زیبا در قالب شعر نو است.

  • یک بوسه یک زندگی!
  • منم آن بوسه پر گرم
بوسه، احمد شاملو

شعر بوسه

یک بوسه یک زندگی است!

منم‌ آن بوسه پر گرم،

چه در گاه و چه بی‌گاهان،

نشینم بر زلال سرخ لب‌هایت،

و در آن لحظه پر شرم،

سراپا ژرف در لذت،

دو لب در هم،

تنیده جان و تن بر هم،

و گرمای صدایت زیر گوش من،

که می‌گفتی:

دوستت دارم.

بدون ترس از آن‌که:

دهانت را ببویند، مبادا گفته باشی دوستت دارم

احمد شاملو

احمد شاملو

احمد شاملو شاعر بزرگ معاصر و متولد سال 1304 زاده تهران بوده است. شاملو به‌دلیل شغل پدرش (ارتش) پیوسته به شهرهای متعددی مهاجرت می‌کرد، به همین منظور تحصیلاتش ناتمام (سطح متوسطه) ماند. از آثار این شاعر 4 کتاب شعر به نام‌های هوای تازه، آیدا در آینه، هم‌چون کوچه‌ای بی‌انتها و مجموعه کتاب کوچه به‌جا مانده است.

شاملو علاوه بر شاعری در زمینه مطبوعاتی، پژوهشی، فیلنامه‌نویسی و ترجمه فعالیت داشت. بعضی از آثار وی به زبان‌های انگلیسی، ژاپنی، سوئدی، فرانسوی، اسپانیایی، روسی، آلمانی، هلندی، فنلاندی، ارمنی، کردی، ترکی و رومانیایی ترجمه شده است.
  • سال تولد: 21 آذر 1304
  • سال وفات: 2 مرداد 1370

سوالات کاربران سرار وب درباره شعر یک بوسه یک زندگی است

شعر یک بوسه یک زندگی است از کیست؟
احمد شاملو
قالب شعر یک بوسه یک زندگی است چیست؟
شعر نو
شعر یک بوسه یک زندگی است چه موضوعی را بیان می‌کند؟
عاشقانه
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید