نقاشی یکی از بهترین و لذت‌بخش‌ترین تفریحات برای کودکان به‌شمار می‌رود. همچنین آمار نشان داده بین نقاشی‌های مختلف، طراحی و نقاشی حیوانات نزد بچه‌ها از جذابیت بیشتری برخوردار است. در این مطلب از کاغذرنگی آموزش مرحله به مرحله نقاشی خرگوش را برای شما آماده کرده‌ایم. اگر فرزند شما عاشق نقاشی است یا ترجیح می‌دهید باحیوانات را با استفاده از نقاشی به او آموزش دهید، با کاغذرنگی همراه باشید.

آموزش مرحله‌به‌مرحله نقاشی خرگوش

برای کشیدن نقاشی خرگوش کودکانه، کافی است مراحل زیر را گام‌به‌گام پیش ببرید.

1. کشیدن سر خرگوش

برای شروع رسم نقاشی خرگوش باید یک دایره به عنوان سر خرگوش بکشید. دایره‌ای که می‌کشید، باید کمی نامنظم بوده و بخش پایینی آن عریض‌تر از بالای آن باشد. قسمت بالایی سر خرگوش را کمی تیزتر رسم کنید تا جزییات نقاشی آن را زیباتر کند.

مرحله اول نقاشی خرگوش - کشیدن سر خرگوش

2. رسم گوش‌های تیز و دراز

برای رسم گوش‌ها دو شکل U برعکس باریک و بلند روی سر خرگوش بکشید. با توجه به اینکه این شکل‌ها قرار است گوش‌های حیوان باشند، سعی کنید تا حد امکان آن‌ها را در جای درست بکشید؛ یعنی یکی سمت چپ سر و دیگر سمت راست تا دقیقا شبیه گوش شوند.

مرحله دوم نقاشی خرگوش - رسم گوش‌ها

3. طراحی بدن خرگوش

برای بدن خرگوش یک شکل بیضی در نظر بگیرید. بیضی که رسم می‌کنید، باید کوچک‌تر از سر خرگوش، کمی با فاصله و سمت راست سر رسم شود. طبیعتا بدن خرگوش از سر او کوچک‌تر نیست، اما در این نقاشی طرحی کودکانه و فانتزی خواهیم کشید که در آن بدن از سر کوچک‌تر است.

مرحله سوم نقاشی خرگوش - طراحی بدن خرگوش

4. اتصال سر و بدن خرگوش به هم

مطابق شکل مرحله چهارم نقاشی خرگوش سر و بدن را با استفاده از خطوط منحنی به هم وصل کنید. خطوط جلو را شبیه پر رسم کنید. این خطوط نشانگر گردن پشمالو خرگوش هستند. کشیدن همین خطوط خمیده ساده باعث می‌شود طرح نهایی نقاشی با جزییات بیشتر، ظاهر زیباتری داشته باشید.

مرحله چهارم نقاشی خرگوش - اتصال سر و بدن خرگوش به هم

5. پاک کردن خطوط اضافه بدن از نقاشی خرگوش

در این مرحله از نقاشی خطوط اضافه بدن که وارد قسمت گردن شده، پاک کنید. بنابراین تا اینجا کار طرح کلی سر، بدن، گوش‌ها و گردن پر موی نقاشی خرگوش کودکانه کامل شده است.

مرحله پنجم نقاشی خرگوش - پاک کردن خطوط اضافه بدن خرگوش

6. رسم پای خرگوش

داخل بدن خرگوش یک نیم دایره بکشید؛ به ‌طوری ‌که درون آن به سمت دم خرگوش باشد؛ این قسمت ران پای خرگوش را تشکیل می‌دهد. بیرون از بدن درست زیر نیم‌دایره‌ای که رسم کردید، یک منحنی بیضی شکل به‌عنوان پنجه پا رسم کنید.

با توجه به اینکه این نقاشی خرگوش را از زاویه نیم‌رخ نشان می‌دهد، لزومی به کشیدن پای دیگر نیست. چراکه پای دیگر پشت بدن خرگوش قرار خواهد داشت.

مرحله ششم نقاشی خرگوش - رسم پای خرگوش

7. کشیدن دست‌ها

برای تکمیل نقاشی خرگوش و کشیدن دست‌ها به یک منحنی و یک نیم دایره نیاز دارید. زیر سینه خرگوش یک منحنی شبیه منحنی پنجه پای خرگوش در مرحله قبل، ولی کمی کوچک‌تر بکشید. سپس جلوی منحنی یک نیم دایره رسم کنید که نشانگر دست دوم خرگوش باشد.

مرحله هفتم نفاشی خرگوش - کشیدن دست‌ها

8. طراحی دم خرگوش

برای دم خرگوش یک شکل شبیه شبدر 3 برگ در نظر گرفته و آن را کمی بالاتر از پاها بکشید. این حیوان دمی حجیم اما بسیار کوتاه دارد. بنابراین سعی کنید در کشیدن آن به این نکته توجه داشته باشید.

مرحله هشتم نقاشی خرگوش - طراحی دم خرگوش

9. اضافه کردن جزییات به نقاشی خرگوش

برای افزودن جزئیات به نقاشی خرگوش از گوش‌ها شروع کنید. شبیه رسم گوش‌های خرگوش دو U شکل باریک و بلند منتها کوچکتر داخل گوش‌ها بکشید. سپس سراغ تکمیل صورت او صورت رفته و دو دایره مشکی توپر برای چشم‌ها رسم کنید. البته بخش بالایی سمت راست دایره‌های چشم‌ها را سفید درنظر بگیرید؛ حفره‌های سفیدرنگ مردمک چشم‌های خرگوش را نشان می‌دهند.

کمی پایین‌تر از چشم‌ها یک دایره نامنظم به‌عنوان بینی خرگوش بکشید. دایره شما باید مثل دایره‌ای که برای سر خرگوش کشیدید، نامنظم باشد و برعکس دایره سر خرگوش قسمت بالای آن کمی عریض باشد. سپس چیزی شبیه یک لنگر به‌عنوان دهان خرگوش رسم کرده و با رسم دو مستطیل ایستاده به‌عنوان دندان‌ها، دهان خرگوش را تکمیل کنید.

در نهایت نیز چهار یا حتی شش خط با انحنای نرم در قسمت‌های چپ و راست صورت به‌عنوان سبیل‌های خرگوش رسم کنید.

تکمیل جزییات

10. رنگ‌آمیزی نقاشی خرگوش

رنگ‌آمیزی نقاشی کودکانه کشیده شده، کاملا سلیقه‌ای است؛ بااین‌حال پیشنهاد کاغذرنگی این است که برای رنگ‌آمیزی بدن خرگوش از رنگ زرد کمرنگ و برای گوش‌ها از رنگ صورتی استفاده کنید. در نظر داشته باشید اگر فرزندتان برای رنگ کردن از رنگ‌های غیرمعمول استفاده کرد، مانع او نشوید تا خلافیت فرزندتان سرکوب نشود.

رنگ آمیزی

می‌توانید برای جذابیت بیشتر روی بدن خرگوش خال‌های سیاه‌رنگ بکشید یا بدن آن را با دو رنگ رنگ‌آمیزی کنید؛ مثلا بخشی از بدن را قهوه‌ای و بخشی را سفید در نظر بگیرید.

اگر کودک شما به نقاشی حیوانات علاقه‌مند است، پیشنهاد می‌کنیم آموزش نقاشی خرس را نیز از دست ندهید.