کاراکتر یونیکورن یا اسب یکی از محبوب‌‎ترین کاراکترها بین کودکان است. همان‌طور که انیمیشن اسب تک شاخ برای کودکان جذاب است و از تماشای آن لذت می‌برند، نقاشی اسب تک شاخ هم جذابیت‌ خاص خود را دارد و اغلب کودکان از کشیدن آن لذت خواهند برد. در ادامه سه آموزش مختلف نقاشی اسب تک شاخ برای شما آماده کرده‌ایم، برای یادگیری آموزش‌ها در ادامه با کاغذرنگی و آموزش نقاشی یونیکورن به سه روش مختلف همراه باشید.

روش اول کشیدن نقاشی اسب تک شاخ

در این روش چهره اسب تک شاخ را از روبه‌رو خواهیم کشیم.

1. کشیدن سر نقاشی اسب تک شاخ

یک علامت جمع یا + وسط کاغذ کشیده و با یک حرف U شکل، کشیدن سر نقاشی اسب تک شاخ را شروع کنید. یادتان باشد بیشتر قسمت‌های شکل رسم شده باید در ¼ پایین سمت چپ علمت جمع یا + که وسط کاغذ کشیده‌اید، قرار بگیرد.

کشیدن سر نقاشی اسب تک شاخ

2. رسم بدن اسب تک شاخ

برای رسم بدن اسب مطابق شکل زیر پیش رفته و بدن، دست‌ و پاهای اسب را رسم کنید. این طرح مانند یک لوبیای کج و معوج است که زیر سراسب تک شاخ در نظر گرفته شده است.

مرحله دوم نقاشی اسب تک شاخ - رسم بدن

3. کشیدن شاخ یونیکرن

شاخ اسب تک شاخ باید با کمی فاصله از نیم دایره سر اسب رسم شود. فضای خالی بین شاخ و سر برای موهای اسب تک شاخ درنظر گرفته شده است. برای رسم شاخ نقاشی یونیکرن، 4 بیضی از بزرگ به کوچک روی یکدیگر رسم کنید.

مرحله سوم نقاشی یونیکرن - کشیدن شاخ

4. رسم موها و یال‌های اسب

برای رسم موها شکل هلال ماه را در نظر بگیرید. سپس چهار هلال ماه چسبیده به هم رسم کنید. یادتان باشد لازم نیست هر 4 شکل شبیه حهال ماه باشد، کمی انحنا و تغییر در ظاهر شکل‌ها (شبیه تصاویر) به زیباتر شدن نقاشی و طبیعی‌تر به‌نظر رسیدن موهای اسب کمک خواهد کرد.

Draw A Unicorn 4 Min
Draw A Unicorn 5 Min
Draw A Unicorn 6 Min

5. کشیدن گوش‌های اسب

برای گوش‌ها دو دایره کوچک در نظر بگیرید و آن‌ها را در سمت چپ و راست صورت اسب، درست روی موها رسم کنید.با توجه به اینکه این نقاشی، یک طرح کودکانه و فانتزی است، گوش‌های اسب بسیار کوچک طراحی شده‌اند.

مرحله پنجم نقاشی اسب تک شاخ - کشیدن گوش‌ها

6. کشیدن یال اسب تک شاخ

یک خط موج‌دار از زیر گوش سمت راست اسب تک شاخ تا نزدیک پاهای آن بکشید. سپس یک خط موج‌دار دیگر مثل خطی که رسم کردید، بین خط رسم شده و بدن اسب تک شاخ بکشید تا یال اسب شکل کاملی پیدا کند.

Draw A Unicorn 8 Min
Draw A Unicorn 9 Min

7. تکمیل یال اسب تک شاخ

مطابق تصاویر زیر چند خط S شکل به خطوطی که در مرحله قبل رسم کردید اضافه کنید تا نقاشی شما کامل شود.

Draw A Unicorn 10 Min
Draw A Unicorn 11 Min

8. کشیدن اجزای صورت و تکمیل نقاشی اسب تک شاخ

دو دایره بزرگ توپر به‌عنوان چشم و دو دایره تو پر کوچک در زیر آن‌ها به‌ عنوان گونه‌های اسب رسم کنید. جای‌گیری دقیق چشم‌ها و گونه‌ها را براساس تصویر تعیین کنید. سپس یک U شکل به‌عنوان دهان یونیکورن نقاشی کنید.

می‌توانید برای چشم‌ها به‌جای دو دایره توپر دو U برعکس درنظر بگیرید، به این شکل اسب تک شاخ شما خجالتی به‌نظر می‌رسد.

مرحله هشتم نقاشی اسب تک شاخ - کشیدن اجزای صورت و تکمیل نقاشی

9. رنگ‌آمیزی نقاشی

نوبت به رنگ آمیزی نقاشی یونیکرن می‌رسد. برای رنگ‌آمیزی نقاشی می‌توانید از رنگ‌های دلخواه خود استفاده کرده یا مطابق تصویر زیر نقاشی خود را رنگ‌آمیزی کنید.

برای رنگ‌آمیزی نقاشی کودک خود را تحت فشار قرار نداده و اجازه دهید از رنگ‌های دلخواه خود استفاده کند.

مرحله آخر از نقاشی اسب تک شاخ نوع اول - رنگ‌آمیزی

روش دوم آموزش نقاشی اسب تک شاخ

در این آموزش اسب تک شاخ از زاویه کناری طراحی شده است.

1. کشیدن صورت اسب تک شاخ

نقاشی اسب تک شاخ را با کشیدن صورت و پوزه اسب شروع کنید. برای کشیدن صورت مطابق تصویر شکلی شبیه U بکشید، البته باید خط پایینی U کمی انحنا داشته و طول آن نیز بیشتر از خط بالایی باشد. این بخش پوزه و دهان اسب کودکانه را شکل خواهد داد.

مرحله اول نقاشی اسب تک شاخ - کشیدن صورت

2. کشیدن جزییات صورت و گوش اسب

حدود یک سوم از فضای صورت را برای دهان اسب تک شاخ در نظر بگیرید و آن با یک کمان از سایر قست‌های صورت جدا کنید. بعد از اینکه فضای دهان مشخص شد، یک شکل مانند بومرنگ توپر برای بینی اسب رسم کنید. سپس یک کمان به‌عنوان چشم اسب بکشید و آن را با چند خط کوتاه با فاصله مساوی از هم که نشانگر مژه‌های چشم هستند، تکمیل کنید.

بعد از کشیدن چشم و مشخص کردن قسمت دهان یونیکورن نوبت به کشیدن گوش نقاشی یونیکورن می‌رسد. برای ترسیم گوش هم شکلی شبیه شعله شمع بکشید. گوش را بالای چشم و با فاصله از خط بالایی صورت رسم کنید. با همین چند خط ساده بخش اصلی صورت اسب کامل شده است.

در این آموزش چشم اسب بسته در نظرگرفته شده تا اسب خجالتی نشان داده شود. بااین‌حال شما می‌توانید متفاوت عمل کرده و چشم اسب را به‌صورت باز رسم کنید.

مرحله دوم آموزش نقاشی اسب تک شاخ - کشیدن جزئیات صورت و گوش اسب

3. کشیدن یال‌های نقاشی اسب تک شاخ

این اسب‌ها هم مانند اسب معمولی یال دارند. بخشی از یال‌ را در فضای بین شاخ و صورت اسب و دیگری را پشت سر اسب تک شاخ رسم کنید. برای رسم یال‌ از منحنی‌هایی شبیه تصویر زیر کمک بگیرید. در این آموزش یال‌ به‌صورت رشته موهایی جداگانه رسم می‌شوند تا اسب تک شاخ جذاب‌تر شود.

مرحله سوم نقاشی یونیکرن - کشیدن یال‌ها

4. تکمیل یال‌ها و رسم خط گردن

مطابق تصویر سه شکل منحنی دیگر به‌عنوان ادامه موهای بلند یا همان یال‌ اسب تک شاخ به نقاشی یونیکورن اضافه کنید تا یال‌ یونیکورن کامل شود. سپس وارد مرحله رسم خط گردن شوید. برای این کار باید یک خط منحنی S شکل درست زیر صورت اسب در نظر بگیرید.

مرحله چهارم نقاشی اسب تک شاخ - تکمیل یال‌ها و رسم خط گردن

5. کشیدن دست و پاهای اسب تک شاخ

خط گردن را امتداد داده و دست اسب تک شاخ را رسم کنید. دست اسب تقریبا یک U شکل است که یک طرف آن کمی انحنا دارد. بعد از رسم دست اسب تک شاخ نوبت به رسم پا می‌رسد. برای کشیدن پا می‌توانید از شکل دست الگو بگیرید، منتها بخش بالایی پا را باید چاق‌تر در نظر بگیرید. برای کشیدن آسان‌تر پای اسب از روی تصویر زیر پا را تکمیل کنید.

بعد از اینکه پا را رسم کردید برای اینکه دست و پا طبیعی‌تر به‌نظر برسند، بخشی کوچکی از قسمت پایینی آن‌ها را با یک کمان از سایر قسمت‌های دست و پا جدا کنید. به ‌این‌شکل دو تا از سُم‌های اسب تک شاخ نیز طراحی می‌شوند.

مرحله پنجم نقاشی یونیکرن - کشیدن دست‌ها و پاها

6. تکمیل بدن نقاشی یونیکورن

برای تکمیل بدن نقاشی یونیکورن مطابق شکل یک خط منحنی L شکل از یال اسب به پای آن وصل کنید. سپس دست و پای اسب را نیز با یک خط به هم متصل کنید تا خطوط بدن آن تکمیل شود. هرچند هنوز خیلی از جزییات نقاشی باقی مانده است، اما بخش اصلی آن را کامل کرده‌اید.

مرحله ششم نقاشی اسب تک شاخ - تکمیل بدن یونیکرن

7. تکمیل دست‌ها و پاهای نقاشی اسب تک شاخ

یک دست و یک پای دیگر با الگوبرداری از دست و پایی که در مرحله پنجم کشیدید، برای اسب تک شاخ رسم کنید؛ با این ‌تفاوت‌ که اندازه دست و پایی که رسم می‌کنید کوچک‌تر باشد. چرا که دست و پای دیگر اسب تک شاخ پشت بدن او هستند و نباید به طور کامل نمایش داده شوند.

مرحله هفتم آموزش نقاشی یونیکرن - تکمیل دست‌ها و پاها

8. کشیدن دم اسب تک شاخ

از تصویر برای رسم دم اسب تک شاخ کمک گرفته و دم را نقاشی کنید. برای این کار به یک حرف S بزرگ در قسمت بالایی و یک انحنای مشابه اما ساده‌تر در بخش پایینی نیاز دارید تا یک دم پرپشت و بزرگ داشته باشید.

مرحله هشتم آموزش نقاشی اسب تک شاخ - کشیدن دم

9. تکمیل دم اسب و رسم شاخ یونیکورن

برای اینکه دم نقاشی اسب تک شاخ شما طبیعی‌تر به‌نظر برسد چند خط منحنی به فرم دم داخل دم رسم کنید. سپس روی سر اسب تک شاخ یک عدد هشت فارسی به‌ عنوان شاخ یونیکورن رسم کنید. شاخ را داخل یال اسب درنظر بگیرید تا اینطور به نظر برسد که انتهای آن داخل موهای اسب گم شده است.

مرحله نهم آموزش نقاشی تکمیل دم و رسم شاخ

10. رنگ‌آمیزی نقاشی اسب تک شاخ

نقاشی یونیکورن شما یک قدم تا تکمیل شدن فاصله دارد؛ کافی است آن را رنگ‌آمیزی کنید. برای رنگ‌آمیزی اسب تک شاخ خود می‌توانید به‌دلخواه اسب را رنگ‌آمیزی کرده یا از تصویر زیر کمک بگیرید.

همچنین در نظر داشته باشید در صورتی که کودک شما برای رنگ‌آمیزی اسب از رنگ‌های مختلفی استفاده کرد که چندان باب میل شما نبود، مانع او نشده و خلاقیت کودکتان را سرکوب نکنید.

مرحله آخر نقاشی و رنگ‌آمیزی

روش سوم آموزش نقاشی اسب تک شاخ

هرچند این مدل هم مانند شیوه اول است، اما با چهره‌ای متفاوت ترسیم شده است.

1. رسم موها، صورت و گوش‌های نقاشی اسب تک شاخ

شکلی شبیه یک برگ درخت بکشید. با این تفاوت که یک طرف آن کمی زاویه‌دارتر از طرف دیگر آن باشد. شکلی که رسم کرده‌اید، در واقع موهای یونیکورن شماست. سپس یک دایره شکل زیر شکلی که کشیدید، رسم کنید تا صورت اسب تک شاخ درست شود.

در نهایت برای گوش‌ها دو خط قائم‌الزاویه در سمت چپ و راست سر اسب رسم کرده و هر خط را با یک کمان به صورت متصل کنید. گوش‌ها شبیه مثلث قائم‌الزاویه هستند که وتر آن‌ها منحنی رسم شده است.

Draw Unicorn Type 3 1 Min
Draw Unicorn Type 3 2 Min
Draw Unicorn Type 3 3 Min

2. کشیدن شاخ، اجزای صورت و دست‌های نقاشی یونیکرن

یک مثلث دقیقا در مرکز سر نقاشی یونیکورن رسم کنید. مثلث رسم شده شاخ یونیکورن شماست. سپس برای اجزای صورت دو کمان رو به بالا در وسط صورت زیر موها برای چشم‌ها و یک کمان با قوس بیشتر وسط صورت پایین آن، به‌عنوان دهان یونیکورن رسم کنید. برای تکمیل شدن چشم‌ها نیز چند خط ریز و کوچک روی کمان چشم‌ها رسم کنید.

حال نوبت به دست‌های یونیکورن می‌رسد. برای دست‌ها دو U شکل رسم کنید. سپس شکل‌های رسم شده را با یک کمان به هم متصل کنید. برای نشان دادن سم‌ها نیز دو خط منحنی در قسمت پایینی U شکل‌هایی که کشیده‌اید، رسم کنید.

Draw Unicorn Type 3 4 Min
Draw Unicorn Type 3 5 Min
Draw Unicorn Type 3 6 Min

3. رسم پاها، کشیدن دم و تکمیل نقاشی اسب تک شاخ

الگوی پاها شبیه دست‌های اسب تک شاخ است، با این ‌تفاوت ‌که بخشی از پاها پشت دست‌ها قرار گرفته و کشیده نمی‌شوند. برای رسم دم مطابق تصویر شماره 8 پیش رفته و دم را رسم کنید. بخشی از دم باید در سمت چپ و بخش عمده آن در سمت راست نقاشی رسم شود.

حال نقاشی شما فقط یک قدم با کامل شدن فاصله دارد! کافی است چند خط منحنی روی شاخ، موها و دم اسب مانند تصویر شماره 9 رسم کنید. نقاشی شما کامل است.

Draw Unicorn Type 3 7 Min
Draw Unicorn Type 3 8 Min
Draw Unicorn Type 3 9 Min

4. رنگ آمیزی اسب تک شاخ

رنگ‌آمیزی بخش سلیقه‌ای هر آموزش نقاشی از جمله آموزش نقاشی اسب تک شاخ است. بنابراین نقاشی را به‌دلخواه خود رنگ‌آمیزی کرده و از آن لذت ببرید. بااین‌حال اگر ایده‌ای برای رنگ‌آمیزی نقاشی ندارید می‌توانید با الگوگیری از رنگ‌های تصویر زیر، نقاشی اسب تک شاخ خود را رنگ‌آمیزی کنید.

رنگ‌آمیزی نقاشی اسب تک شاخ نوع سوم

اگر کودک شما عاشق کشیدن نقاشی است، پیشنهاد می‌کنیم مطلب نقاشی خرس تدی و نقاشی الاف را نیز از دست ندهید.

آموزش نقاشی اسب تک شاخ مناسب چه رنج سنی است؟

سه سال به بالا

برای کشیدن نقاشی اسب تک شاخ به چه ابزاری نیاز داریم؟

مداد سیاه، پاک‌‌کن، مداد رنگی و چند عدد برگه نقاشی

آیا می‌توان برای کشیدن نقاشی اسب تک شاخ به جای مداد سیاه و مدادرنگی از پاستل یا آبرنگ استفاده کرد؟

بله، فقط توجه داشته باشید که اگر از پاستل یا آبرنگ استفاده کنید، امکان پاک کردن خطوط نقاشی و اصلاح آن‌ها وجود ندارد.