خلاصه مطلب

طرح‌های چاپی یکی از ایده‌های هنری و البته ساده‌ای است که می‌توانید برای تزیین خانه یا ساخت کاردستی به کودکانتان پیشنهاد دهید. چاپ برگ روی کاغذ یکی از طرح های زیبایی است که مطمئنا همه در مدارس ابتدایی تجربه اش کرده ایم. اگر میخواهید دوباره هم چنین چیزی تجربه کنید، بهتر است این آموزش را تا آخر مطالعه و مو‌به‌مو اجرا کنید.

نقاشی برگ پاییزی را به همه علاقه‌مندان رنگ‌آمیزی و نقاشی پیشنهاد می‌کنیم. رنگ‌آمیزی حتی برای تازه‌کارها هم حس‌وحال خوشایندی دارد. هنگام استفاده از تکنیک‌های هنری در این کار بچه‌ها با مفهموم فضای مثبت و منفی در هنر و ترکیب رنگ آشنا می‌شوند. می‌توانید به این نقاشی گل و گیاه یک نقاشی درخت کاج با مدادرنگی هم اضافه کنید.

نقاشی برگ پاییزی مثل طراحی گل رز یک کاردستی عالی و آرامش‌بخش است که حتما برای کودکان و حتی خودتان، جذاب خواهد بود. پس برای شروع، با کاغذ رنگی همراه باشید.

وسایل لازم برای نقاشی برگ پاییزی

 • الگوی برگ پاییزی
 • قیچی
  قیچی
 • مقوا
  کاغذ طراحی یا یا مقوای رنگی مشکی
 • پاستل گچی
  پاستل گچی
 • چسب دو طرفه

چسب دو طرفه یا نوار نقاشی یک نوع چسب نواری است که سطوح موردنیاز نقاشی برگ پاییزی را می‌پوشاند تا رنگی نشود. در این‌جا برای چسباندن برگ روی کاغذ طراحی، از این نوار چسب دو طرفه استفاده می‌کنیم. این نوارها مثل چسب معمولی، بعد جدا شدن اثری روی کاغذ نمی‌گذارند و به تمیزی کار آسیب نمی‌زنند.

آموزش مراحل نقاشی برگ پاییزی

مثل نقاشی دسته گل آسان نقاشی برگ پاییزی جزو کاردستی‌های نسبتا راحت و لذت‌بخش هنری محسوب‌ می‌شود. برای شروع باید یک یا چند عدد الگوی برگ انتخاب کنید.

برای کودکان کم سن‌وسال احتمالا کار با یک برگ بزرگ وسط صفحه راحت‌تر است، ولی بچه‌های بزرگ‌تر می‌توانند روی چند برگ کوچک در یک صفحه کار کنند.

۱. آماده کردن الگوها

یک الگوی برگ از اینترنت انتخاب و روی کاغذ معمولی یا مقوا چاپ کنید. تفاوتی ندارد این الگو چه نوع برگی با چه طرح و اندازه‌ای باشد. مهم این است که ظاهر آن به دلتان بنشیند و دوستش داشته باشید.

آماده کردن الگو نقاشی

الگوی نقاشی برگ پاییزی را با کمک قیچی ببرید و حلقه‌هایی از نوار چسب دو طرفه را به پشت آن بچسبانید.

چسباندن الگو نقاشی

حالا برگ را از سمت نوارها روی کاغذ طراحی قرار دهید و با کمی فشار در جای خودشان محکم بچسبانید. این کار باعث می‌شود حین رنگ‌آمیزی برگ‌ها نگران تکان خوردن آن‌ها نباشید.

الگو نقاشی پاییز

۲. رنگ‌آمیزی نقاشی برگ پاییزی با پاستل

با رنگ‌های مختلف پاستل گچی، لبه‌های نقاشی برگ پاییزی را به‌سمت بیرون یعنی روی برگه طراحی هاشور بزنید. هنگام رنگ‌آمیزی تا حدود ۱.۳ سانتی‌متر از لبه الگو به سمت کاغذ سیاه را رنگ کنید.

رنگ‌آمیزی نقاشی برگ پاییزی با گچ

شما باید این کار را تا رنگ‌آمیزی کل حاشیه برگ، ادامه دهید.

رنگ‌آمیزی نقاشی برگ پاییزی با پاستل

بعد از آن باید انگشت‌تان را به آرامی روی رنگ‌ها بگذارید و از لبه الگو برگ به سمت بیرون تا لبه کاغذ طراحی بکشید.

نقاشی برگ پاییزی

حواستان باشد نیازی نیست برای کشیدن انگشت روی رنگ بعدی، دستتان را پاک کنید. هدف این است که حاشیه رنگ‌ها در نقاشی برگ پاییزی کمی با هم ترکیب شوند و ظاهر هنری به کار بدهند.

نقاشی برگ پاییزی با پاستل گچی

بعد از پایان این مرحله، الگوی برگ را به آرامی از روی کاغذ جدا کنید و گردوغبار و ذرات ریز اضافی گچ‌ها را از روی کاغذ بتکانید. این خرده ریزها را در سطل آشغال بریزید تا فرش و میز رنگی نشود.

جدا کردن الگوی نقاشی برگ پاییزی

الگوها را آرام از روی کاغذ طراحی جدا کنید. اثر هنر پاییزی شما آماده است. نقاشی برگ پاییزی از آن کارهای سرگرم‌کننده و زیبایی است که با تماشایش لبخند به لبتان می‌نشیند. البته اگر دوست دارید بهار را روی کاغذ بیاورید، احتمالا نقاشی گل بهاری پیشنهاد جذابی برای شما خواهد بود.

اگر هنگام کار رد انگشت روی جاهای دیگر کاغذ طراحی افتاد چه کنید؟

به‌راحتی با گوش‌پاک‌کن یا پاک‌کن، اثر انگشت را پاک کنید. این رنگ‌ها به سرعت جذب طرح نمی‌شوند و نقاشی برگ پاییزی را خراب نخواهند کرد.

آیا می‌شود به ‌جای پاستل گچی از گچ معمولی استفاده کرد؟

بله! شما می‌توانید از گچ‌های دیگر مثل گچ تخته‌سیاه استفاده کنید. البته تفاوت آن‌ها این است که پایان کار نقاشی به روشنی و درخشانی پاستل گچی نمی‌شود.

برای پخش‌ رنگ پاستل به‌جز انگشت راه دیگری است؟

شما می‌توانید با یک گوش‌پاک‌کن قسمت‌های کوچک و با یک گلوله پنبه یا قلم‌موی فومی بخش‌های بزرگ‌تر رنگ را در نقاشی برگ پاییزی پخش کنید.

البته حواستان باشد با این وسایل، مقدار زیادی از رنگ‌ها از بین‌ می‌رود. احتمالا همان لمس آرام و کم‌فشار انگشت، بهتر جواب می‌دهد.

چطور کثیفی کار با پاستل گچی را کنترل کنم؟

راه‌های مختلفی برای جلوگیری از کثیفی سطوح خانه حین نقاشی برگ پاییزی وجود دارد. برای مثال می‌توانید از یک روزنامه، ورق شیرینی‌پزی یا سفره قابل پاک‌ کردن و سفره یک بار مصرف به‌عنوان زیردستی استفاده کنید. درست مثل کاری که در نقاشی با کلم بروکلی می‌کنید.

برای تمیزی دست‌ها هم یک دستمال مرطوب کودک یا حوله کاغذی مرطوب کنار دستتان بگذارید. گردوغبار پاستل را هم یا در سطل زباله بریزید یا با احتیاط در یک فضای باز روی سطح کاغذ نقاشی برگ پاییزی را فوت کنید.

چگونه نقاشی برگ پاییزی را نگه‌داری کنم؟

نقاشی‌های پاستل گچی به‌ راحتی لک می‌شوند یا آسیب می‌بینند. پس باید برای محافظت و ماندگاری بیشتری نقاشی برگ پاییزی یکی از راه‌های زیر را انجام دهید.

 • مثل نقاشی پری دریایی اثرتان را پشت یک شیشه قاب کنید.
 • روی اثر اسپری تثبیت‌کننده بزنید. جالب است بدانید یک تثبیت‌کننده خوب، امکان نقاشی دوباره با پاستل گچی روی کار را به شما می‌دهد.
 • روش ارزان‌تر، استفاده از اسپری مو است. البته اسپری مو باید بدون عطر و بدون هیچ‌ روغن یا نرم‌کننده باشد تا به نقاشی برگ پاییزی آسیبی نزند.

کشیدن میوه‌های پاییزی مثل نقاشی گلابی کودکانه هم جذاب است. اگر شما هم از این نقاشی‌ها درست کرده‌اید، نظرتان را با کاربران کاغذ رنگی در میان بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره نقاشی برگ پاییزی

وسایل موردنیاز نقاشی برگ پاییزی چیست؟
مقوا یا کاغذ رنگی، قیچی، چسب دو طرفه و پاستل رنگی همه آن چیزی است که برای این نقاشی نیاز دارید.
این نوع نقاشی برای چه رده سنی است؟
کودکان 3تا7 سال می‌توانند با کمک بزرگسالان این نقاشی برگ پاییزی را بکشند.
آیا رنگ کاغذ نگی یا مقوا در این نقاشی مهم است؟
خیر. کاغذ رنگی و مقوا تنها برای ساخت الگو استفاده می‌شود و رنگ آن اهمیتی ندارد.
اشتراک گذاری: