خلاصه مطلب

برای نقاشی کشیدن همیشه نیاز به قلمو، مداد، یا فرچه نیست گاهی می‌توان با استفاده از وسایل جدید مثل کلم بروکلی هم یک صفحه سفید را رنگامیزی کرد و طرح های زیبا ساخت. در این مقاله آموزش نقاشی با کلم بروکلی و خلق یک درخت پاییزی را آموزش داده ایم.

اصلا می‌دانستید که می‌توانید با استفاده از کلم بروکلی یک درخت خیلی زیبا و طبیعی نقاشی کنید؟ نقاشی با این بُرس غیرمعمول نه فقط برای کودکان بلکه برای بزرگسالان هم سرگرم‌کننده است. فکرش را هم نمی‌کنید که کشیدن برگ‌های پاییزی با استفاده از کلم بروکلی چقدر راحت است؟ اگر می‌خواهید کشیدن نقاشی درخت با کلم بروکلی را امتحان کنید، با کاغذ رنگی همراه باشید.

در ادامه مراحل مختلف این نقاشی را مثل نقاشی کاج به شکل تصویری آموزش داده‌ایم. می‌توانید یک نقاشی گل رز ساده هم به طرح نهایی خود اضافه کنید.

مواد اولیه برای کشیدن نقاشی درخت با کلم بروکلی

این نقاشی آسان درخت یک پروژه هنری عالی برای پاییز است. تنها چیزی که برای این نقاشی نیاز دارید یک گلچه کوچک بروکلی است. با چند گل کوچک از کلم می توانید ۴ یا ۵ نقاشی از درخت پاییزی درست کنید. هرچند ممکن است بعضی بچه‌ها عاشق خوردن کلم بروکلی نباشند، اما مثل نقاشی دسته گل ساده کودکانه قطعا از نقاشی با آن لذت خواهند برد!

مواد مورد نیاز

 • کلم بروکلی
  چند گل کوچک از کلم بروکلی خام
 • مقوا
  مقوا
 • رنگ اکریلیک
  رنگ آکریلیک
 • قلم‌مو رنگ
 • بشقاب یک‌بارمرصرف (برای ترکیب رنگ‌ها)

آموزش تصویری نقاشی درخت با کلم بروکلی

در ادامه مثل آموزش نقاشی ماشین کودکانه آموزش قدم‌به‌‌قدم ساخت این نقاشی جالب درخت پاییزی را ببینید و با کودکتان آن را بسازید.

۱. کشیدن و رنگ‌آمیزی تنه درخت

در اولین گام از کشیدن نقاشی درخت با کلم بروکلی باید مثل نقاشی سیب قرمز با یک مداد ساده طرح درخت را روی مقوا بکشید. دلیل استفاده از مقوا به جای کاغذ، این است که رنگ اکریلیک روی کاغذ باعث خیس و پاره‌شدن کاغذ می‌شود.

بعد کشیدن درخت می‌توانید با قلم‌مو، تنه و شاخه‌های درخت را با رنگ قهوه‌ای تیره رنگ‌آمیزی کنید.

کشیدن تنه درخت

اگر رنگ قهوه‌ای تیره را برای رنگ‌آمیزی نقاشی دوست ندارید، می‌توانید از قهوه روشن‌تر استفاده کنید. انتخاب رنگ اختیاری و به دلخواه شماست.

۲. ترکیب و آماده‌سازی رنگ‌ها برای نقاشی

در ظرف یک‌بارمصرف رنگ‌های مختلف را کنار هم اضافه کنید. یادتان باشد آن‌ها را خیلی نزدیک به هم در ظرف بریزید؛ به طوری که مرزی بین رنگ‌های داخل بشقاب نباشد و کاملا کنار هم قرار بگیرند.

ترکیب و آماده سازی رنگ ها

ما برای این نقاشی از رنگ‌های سبز، زرد، قرمز و نارنجی استفاده کردیم. شما می‌توانید رنگ‌های دیگری را امتحان کنید. همان‌طور که گفتیم انتخاب رنگ به دلخواه خودتان است.

۳. جداکردن گل کلم بروکلی برای قلم‌مو برگ‌ها

یک گلچه کوچک بروکلی را از کل کلم جدا کنید. بقیه کلم بروکلی را برای تهیه خوراکی‌ها و غذاها کنار بگذارید، چون در کشیدن نقاشی درخت با کلم بروکلی فقط به یک تکه کوچک نیاز دارید.

آماده سازی گل کلم ها

نکته خیلی مهم در جداکردن گل کلم بروکلی از آن است که حتما گلچه را تکان دهید یا برس بزنید تا تکه‌های شل جدا شوند و در رنگ گیر نکنند!

۴. رنگی‌کردن کلم بروکلی

گلچه کلم بروکلی را در مرکز رنگ‌های داخل ظرف یک‌بارمصرف فرو کنید. آن را کمی روی رنگ‌ها بچرخانید تا مقدار یکنواخت از هر رنگ روی کلم بروکلی باشد.

رنگامیزی با گل کلم

وقتی کلم را در رنگ می‌زنید، حواستان باشد از همه رنگ‌ها به اندازه کافی روی کلم وجود داشته باشد. دقت در این مرحله باعث می‌شود در نهایت برگ‌هایتان یکدست، خوش‌رنگ و کاملا پاییزی باشند.

۵. پاک‌کردن رنگ اضافه از روی کلم

کلم را روی قسمت دیگری از صفحه کاغذی یا روی یک کاغذ چرک‌نویس به شکل ضربه‌ای بزنید تا رنگ اضافی را پاک کنید. این کار خیلی مهم است. اگر این کار را انجام ندهید، در طرح نهایی نقاشی درخت با کلم بروکلی فقط حباب‌های متراکم رنگ روی درخت دارید.

نقاشی با کلم بروکلی

۶. کشیدن برگ در نقاشی درخت با کلم بروکلی

حالا وقت آن است کلم بروکلی را روی کاغذ نقاشی اصلی به شکل ضربه‌ای بزنید و برگ‌های پاییزی خوش‌رنگ را روی شاخه‌های درخت بکشید.

کشیدن برگ درخت ها با گل کلم

سعی کنید تکه کلم بروکلی را حین مهرزدن و ضربه‌زدن روی مقوا بچرخانید و از زاویه‌های مختلف آن را روی مقوا بزنید تا ترکیبات رنگی متفاوتی به دست آورید.

اگر بعد از چند بار ضربه کلم بروکلی روی مقوا احساس کردید رنگ‌ها کم شده‌اند، رنگ بیشتری به کلم بروکلی خود اضافه کنید.

تکیل نقاشی درخت با کلم بروکلی

وقتی کارتان با شاخه‌های درخت تمام شد و برگ‌های روی شاخه‌ها را کامل کردید، وقت آن است که یک دستمال کاغذی یا یک تکه کاغذ کوچک مثل کاغذ چرک‌نویس را زیر بخش انتهایی نقاشی قرار دهید و با کلم بروکلی پای درخت برگ‌های ریخته‌شده پاییزی بکشید.

نقاشی درخت با کلم بروکلی

برای یک نقاشی چقدر کلم بروکلی لازم است؟

شما برای نقاشی درخت با کلم بروکلی فقط به یک گلچه کوچک بروکلی نیاز دارید. با همین یک گل می‌تواند حداقل ۵ نقاشی مختلف بکشید و احتمالا حتی بیشتر!

از آنجا که رنگ جذب بافت کلم نمی‌شود، پاک‌کردن رنگ اضافی از روی کلم بروکلی قبل از شروع کشیدن نقاشی‌های جدید خیلی آسان است. علاوه‌براین اگر رنگ‌ها کمی مخلوط و ترکیب شوند، هیچ مشکلی ندارد، اتفاقا می‌تواند طرح نهایی را هنری هم کند.

ویژگی های کلم بروکلی برای نقاشی

ما از هر تکه کلم بروکلی برای رنگ‌آمیزی ۴ یا ۵ درخت استفاده کردیم و نتیجه نهایی خیلی خوب شد.

نوارهای لاستیکی سایز جایگزین خوبی در ساخت کاردستی منجنیق چوب بستنی به حساب می‌آیند.

چرا نقاشی من به جای برگ شبیه حباب است؟

برای خیلی‌ها این اتفاق میفتد که در نقاشی درخت با کلم بروکلی به جای برگ‌های پاییزی روی درخت، حباب‌های کوچک و بزرگ رنگی درست می‌کنند.

اگر شما هم چنین اشتباهی کردید و طرح نهایی آن چیزی که می‌خواهید نشده است، مشکل از اینجاست که روی کلم بروکلی رنگ زیادی ریخته‌اید و قبل زدن به کاغذ، رنگ اضافه را از روی کلم برنداشته‌اید. قبل از اینکه کلم بروکلی را روی طرح درخت بکوبید، مهم است که رنگ اضافی را از روی آن پاک کنید.

نکته های نقاشی با کلم بروکلی

برای این کار می‌توانید روی یک کاغذ چرک‌نویس با کلم ضربه بزنید یا اگر رنگ‌ها خیلی رقیق هستند، کلم را بالای کاغذ تکان دهید تا رنگ‌های اضافه بریزند.

به جای کلم بروکلی از چه چیز دیگری می‌شود استفاده کرد؟

شما می‌توانید به جای کلم بروکلی یک تکه اسفنج آشپزخانه را به شکل دایره برش دهید یا از برس‌های اسفنجی استفاده کنید.

فقط مراقب باشید از رنگ زیادی روی اسفنج‌ها استفاده نکنید و حین کار آن را به طور کامل تمیز کنید، چون اسفنج‌ها رنگ را به طور کامل جذب می کنند و در جذب رنگ با کلم بروکلی خیلی فرق دارند.

وسایل جایگزین کلم بروکلی برای نقاشی درخت

علاوه‌براین  می‌توانید از نوک مداد پاک‌کن، اثر انگشت یا توپ‌های پنبه‌ای استفاده کنید. مثلا می‌توانید یک گیره رخت را به آن‌ها وصل کنید تا کار با آن‌ها راحت‌تر شود.

نقاشی درخت با کلم بروکلی

در آخر باید گفت حالا که دیدید نقاشی درخت با کلم بروکلی انقدر ساده و سرگرم‌کننده است، چرا به کشیدن درخت‌های پاییزی یا نقاشی برگ پاییزی اکتفا کنید؟ شما می‌توانید با یک ترکیب رنگ متفاوت درخت‌های بهاری با شکوفه‌های صورتی و سفید هم بکشید و یک نقاش تمام‌عیار شوید.

علاوه‌براین می‌توانید به جای استفاده از خوراکی‌ها برای نقاشی، خود خوراکی‌ها را مثل نقاشی سیب کودکانه طراحی کنید.

پرسش‌های متداول درباره نقاشی درخت با کلم بروکلی

وسایل موردنیاز نقاشی درخت با کلم بروکلی چیست؟
کلم بروکلی و رنگ نقاشی مهم‌ترین وسایل این نوع نقاشی هستند.
این نوع نقاشی برای چه رده سنی است؟
این نقاشی‌ها برای علاقه‌مندی کودکان به نقاشی هستند و شما می‌توانید از آن برای تعامل با کودکان 3 تا 6 سال استفاده کنید.
به جز کلم بروکلی از چه نوع کلم دیگری برای این نقاشی استفاده می‌شود؟
کلم بروکلی بخاطر شکل ظاهری خاص و برجستگی‌های ریزش برای این نقاشی انتخاب شده است. از آنجا که سایر کلم‌ها چنین ظاهری ندارند، نمی‌توانید نوع کلم را در این نقاشی تغییر دهید.
اشتراک گذاری: