خلاصه مطلب

نقاشی با آبرنگ بسیار هیجان‌انگیز و جذاب است و اکثر مردم عاشق آن هستند. در این مطلب از کاغذ رنگی نقاشی آبرنگ با موضوع گل‌های بهاری را برایتان شرح داده‌ایم. با کاغذ رنگی همراه باشید تا در مورد نکات و تکنیک‌های کشیدن نقاشی آبرنگ بیشتر بدانید.

آبیاری گل‌ها با آبپاش، موضوعی جذاب برای کشیدن نقاشی آبرنگ است. شاید چند گنجشک دوست‌داشتنی هم حس‌وحال باصفاتری به نقاشی ببخشند. گجشک‌هایی که همیشه درحال جنب‌وجوش هستند و از گشت‌وگذار میان گل‌ها لذت می‌برند، فضای دلنشین‌‌تری به نقاشی شما خواهند داد. نقاشی گل‌های زیبا کنار گنجشک‌های بازیگوش می‌تواند آمدن بهار را برای شما زیباتر کند. همراه با کاغذرنگی پله‌به‌پله مراحل کشیدن این نقاشی بهاری را با آبرنگ یاد بگیرید و از آن لذت ببرید.

بخش اول؛ آماده‌سازی طرح اولیه نقاشی آبرنگ

مثل نقاشی دسته گل برای معلم برای کشیدن نقاشی آبرنگ قبل از هرچیز باید کلیات و طرح اولیه آن را رسم کنید.

1. انتخاب طرح گلدان یا آبپاش

با نگاهی به انبار خانه یا جست‌وجوی کلمه آبیاری گل در اینترنت طرح‌های زیبای متعددی را برای نقاشی آبرنگ پیدا می‌کنید. همه طرح‌هایی را که به‌نظرتان می‌رسد، ثبت و از میان آن‌ها بهترینشان را انتخاب کنید. البته در انتخاب تصویر باید نکات دیگری را هم درنظر بگیرید. برای مثال باید در نقاشی آبرنگ گلدان را در فضای باز و کنار گل‌های رنگی‌رنگی بکشید!

طرح اولیه نقاشی آبرنگ

2. طرح اولیه نقاشی آبرنگ

شما می‌توانید یک گلدان آبپاش را برای ترسیم انتخاب کنید. در گام اول برای شروع نقاشی از یک مربع برای رسم اولیه بدنه آبپاش کمک بگیرید. سپس از چند خط صاف شکسته برای کشیدن دسته آن استفاده کنید. طرح اولیه نقاشی آبرنگ شما نیازی به خطوط اضافه و ریزبینانه ندارد؛ بلکه یک رسم ساده با اشکال هندسی کافی است که پیکر کلی نقاشی را مشخص کند.

طرح اولیه آبپاش

3. کشیدن گنجشک برای نقاشی آبرنگ

طراحی پرندگان را با دو بیضی ساده یا دایره شروع کنید. شما می‌توانید با تغییر دادن اندازه آن‌ها انواع مختلفی از گنجشک را رسم کنید. به‌همین شکل با اضافه‌کردن چند خط مورب ساده و دایره‌های کوچک می‌توانید دم، پاها، بال‌ها و چشم و نوک آن‌ها را بکشید.

این طرح‌های اولیه می‌توانند گنجشک ساده و زیبایی را برای نقاشی آبرنگ ترسیم کنند.

طرح اولیه گنجشک ها

4. انتخاب دسته‌گل دلخواهتان

اگر اهل طبیعت هستید، دسته‌گل‌های مختلفی را برای کاشت در آبپاش انتخاب کنید. هر گل زیبا و جذابی می‌تواند در گلدان آبپاش جا بگیرد. از تخیلتان کمک بگیرید و شکل‌های مختلف را روی طرح‌ خود اضافه کنید؛ این کار را تازمانی‌ ادامه دهید که نمای گل‌ها باعث شلوغی بیش‌از اندازه نقاشی نشود.

به‌عنوان مثال برای یک بوته شمعدانی فقط کشیدن شاخه‌ای از آن همراه یک طرح کلی از گلبرگ‌هایش کافی است. شما باید جزییات طرحتان نقاشی آبرنگ را هنگام رنگ‌آمیزی به آن اضافه کنید.

بخش دوم؛ رنگ‌آمیزی تصویر

پس از آنکه نقاشی را تکمیل کردید، وقت آن است که رنگ‌های دلخواهتان را انتخاب کرده و نقاشی را رنگ‌آمیزی کنید.

1. رنگ‌های نقاشی آبرنگ

پس از شستشوی دقیق قلم‌مو، نقاشی با آبرنگ را شروع کنید. در این قسمت اجازه دهید تا قلم‌مو برای نرم‌شدن چند لحظه بیشتر روی صفحه نقاشی بخوابد. پس از آن به رنگ‌آمیزی و ساختن رنگ‌های جدید بپردازید. شما باید رنگ‌ها را در طیف سرد به گرم از پایین به بالای تصویر دسته‌بندی کنید.

انتخاب رنگ های نقاشی آبرنگ

2. رنگ‌های واقعی برای گل و بوته‌ها

احتمالا برای دستیابی به رنگ واقعی گل شمعدانی و رنگ سبز آن احتیاج به ترکیب دو یا چند رنگ خواهید داشت. اغلب رنگ‌های پایه بسیار مصنوعی هستند و باید ترکیب شوند.

بهتر است از سه نوع رنگ قرمز سبک‌ترین رنگ، قرمز تیره و ما‌بین آن‌ها را برای رسم استفاده کنید. استفاده از چند رنگ تیره و روشن از یک طیف، باعث می‌شود نقاشی حالت طبیعی‌تری پیدا کند و سایه روشن زیبایی روی آن ایجاد شود.

طرح اولیه آبرنگ

3. شروع رنگ‌آمیزی

هیچ قانون کلی در نقاشی وجود ندارد و همه چیز به نگاه و سبک خودتان بستگی دارد. مثل کشیدن نقاشی گل با آبرنگ که به انتخاب خودتان است. پس هرکاری که خوشحالتان می‌کند، انجام دهید. یک فلز قدیمی مرطوب را رنگ‌آمیزی کنید. ابتدا همه آبپاش را سایه بزنید. سپس قسمت‌های مختلفش را با ترکیب‌های قوی‌تر رنگ کنید. با استفاده از فرچه 1/2 اینچ خط‌های سیاهی را به‌صورت افقی به پایین بدنه‌اش بکشید.

فراموش نکنید رنگ‌های مخصوص نقاشی آبرنگ خیلی با آب مخلوط می‌شود، پس بیش‌ازحد آن را رقیق نکنید تا روی صفحه جذب مناسبی داشته باشد.

گل های رنگی نقاشی آبرنگ

4. رنگ‌کردن قسمت‌های دیگر نقاشی

طبق سلیقه‌تان پیش بروید و هرطور دوست دارید نقاشی را رنگ کنید. با سایه‌زنی صحیح و نگاه به کل صفحه نتیجه زحماتتان را ببینید. رنگ آبپاش و آب‌ها را به‌زیبایی و به‌شکل واقعی انتخاب کنید. توجه به جزییات در رنگ‌آمیزی باعث زیبایی بیشتر طرحتان می‌شود.

مرحله کشیدن گل ها

5. رنگ‌آمیزی نقاشی آبرنگ

اگر برای انتخاب پس‌زمینه جذاب، ذهنتان به‌هم ریخته و احساس ناخوشایندی دارید، در گوگل جستجو کنید. به‌این‌ترتیب پس‌زمینه موردعلاقه‌تان را میان گزینه‌های گوگل خواهید دید. دیواره‌های چوبی، درختچه‌ها، مسیر آجر و… مثال‌هایی زیبا مخصوص نقاشی شما هستند.

البته می‌توانید پس‌زمینه‌ای ساده را هم انتخاب کنید. قسمت‌هایی از آسمان و آب‌ها را به رنگ هم درآورید. روی لبه‌های آن قلم‌مو بکشید تا رنگ‌های هر دو قسمت پخش شود. برای ایجاد رنگ آسمان دو رنگ آبی و خاکستری را با هم ترکیب کنید.

گل های بهاری نقاشی آبرنگ

6. اضافه کردن جزئیات به نقاشی آبرنگ

با استفاده از یک قلم کوچک جزییات را به تصویر اضافه کنید. پس از ترمیم اشتباهات، جزییاتی از چهره و بدن پرندگان مانند چشم‌های تیره، پاها، بال‌ها و… را روی بوم نقاشی بکشید. وقتی ری‌کاری‌های نقاشی هم تمام شد، باید آن را کناری بگذارید تا رنگ‌های آن کاملا خشک و ثابت شوند.

پس از گذشت چند ساعت نقاشی آبرنگ خشک شده است. خود را برای تماشای نقاشی بهاری آماده کنید و از هنر دستتان لذت ببرید. شما می‌توانید نقاشی گل رز را هم امتحان کنید.

رنگ آمیزی نقاشی آبرنگ

نقاشی با آبرنگ و خلاقیت

نقاشی یکی از بهترین روش‌ها برای سلامت روان است. کشیدن یک نقاشی حرفه ای به‌خصوص نقاشی آبرنگ کار آسانی نیست و می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. با به‌اشتراک‌گذاری نظراتتان، کاغذرنگی را در آموزش‌های بهتر همراهی کنید.

اگر دوست دارید طراحی را شروع کنید، شاید نقاشی درخت کاج انتخاب خوبی باشد.

پرسش‌های متداول درباره نقاشی با آبرنگ

آموزش نقاشی با آبرنگ مناسب چه رده سنی است؟
این نوع نقاشی برای کودکان 10 سال به بالا و بزرگسالان مناسب است. اغلب اوقات برای مهارت در نقاشی با آبرنگ باید نقاشی با مداد را به خوبی یاد گرفته باشید.
برای کشیدن نقاشی با آبرنگ به چه ابزاری نیاز است؟
داشتن قلم‌مو، آبرنگ، مداد سیاه و چند عدد برگه نقاشی کافی است.
برای دستیابی به رنگ‌های واقعی در نقاشی آبرنگ از رنگ‌های پایه استفاده کنیم یا از ترکیب چند رنگ؟
از ترکیب چند رنگ؛ چذاکه اغلب رنگ‌های پایه مصنوعی هستند و باید ترکیب شوند. بهتر است از سه نوع رنگ قرمز سبک‌ترین رنگ، قرمز تیره و ما‌بین آن‌ها را برای رسم استفاده کنید. استفاده از چند رنگ تیره و روشن از یک طیف، باعث می‌شود نقاشی حالت طبیعی‌تری پیدا کند و سایه روشن زیبایی روی آن ایجاد شود.
اشتراک گذاری: