خلاصه مطلب

اوریگامی از ساده‌ترین کاردستی‌ها به‌شمار می‌آید که طرفداران بسیاری دارد. یکی از بهترین نوع اوریگامی‌ها، اوریگامی الماس است. شما می‌توانید این اوریگامی را تنها با پشت‌سر گذاشتن مراحل زیر درست کنید.

در گذشته، مردم ژاپن عاشق هنر اوریگامی بودند. اوریگامی حالا نه‌تنها محبوب ژاپنی‌هاست، بلکه طرفداران زیادی هم در دنیا پیدا کرده است. باید بدانید اوریگامی یعنی تازدن‌ و تازدن کاغذ! در ساخت اوریگامی به‌ندرت پیش می‌آید که مثل کاردستی طاووس از چسب و قیچی استفاده شود.

باوجود این در این مقاله با چسب و قیچی اوریگامی الماس زیبا و رنگی را به شما آموزش خواهیم داد. پس با فرزندتان کاغذرنگی را دنبال کنید و ساخت اوریگامی الماس را یاد بگیرید.

وسایل موردنیاز ساخت اوریگامی الماس

  • به مقدار لازم
    کاغذهای اضافی درخانه
  • یک عدد
    قیچی
  • به مقدار لازم
    چسب مایع

مراحل ساخت اوریگامی الماس

برای ساخت این اوریگامی کافی است مثل اوریگامی قایق مراحل زیر را طی کنید.

1. برش کاغذ مربعی

در مرحله اول مثل قلب اوریگامی کاغذی به شکل مربع برش ‌دهید. توجه داشته باشید اندازه‌ مربع خیلی بزرگ یا کوچک نباشد. دقت کنید اول از سمت راست شروع به تا زدن ‌کنید.

2. تا زدن وتر مربع

همان‌طور‌که در شکل مشخص است، مثل کاردستی آدمک با کاغذ باید اول وتر سمت راست و چپ مربع را دقیق مشخص کنید و بعد محکم روی خطوطی که مشخص کردید، دست بکشید تا خط‌های تا عمیق‌تر شوند.

3. تای عمودی ساخت اوریگامی الماس

مربع خود را مطابق تصویر، اول به‌صورت عمودی از وسط تا کنید و بعد به‌صورت افقی تا بزنید. تا این مرحله با خطوط تا، یک علامت به‌علاوه و یک علامت ضرب‌در روی کاغذ مربعی شکل ایجاد کرده‌اید.

4. ایجاد مثلث روی کاغذ

خط افقی یا عمودی که در مر‌حله‌ی قبل تا زدید را انتخاب کنید. حالا دو سمت کاغذ را با دستانتان تا کنید و به داخل یا مرکز کاغذ مربعی شکل فشار دهید تا مانند تصویر دو مثلث روی کاغذ ایجاد شود.

5. تا زدن مثلث‌ها

در این مرحله‌ از ساخت اوریگامی الماس دو مثلث تشکیل می‌شود. هر مثلث را به‌صورت جدا روی خود تا بزنید تا مثلث‌ها به دو قسمت مساوی تقسیم شود. حالا چهار مثلث وجود دارد. مطابق تصویر یک مثلث کوچک‌ درست شده که آن را از گوشه به سمت خطی که وسط کاغذ وجود دارد تا ‌بزنید. در سه قسمت باقی مانده، این کار را ادامه دهید تا شکلی مانند تصویر شماره پنج ایجاد شود.

6. برش شکل‌ها

شکل کاغذ در این مرحله از ساخت اوریگامی الماس شبیه لوزی می‌شود. همان‌طور که در تصویر می‌بینید، بالای لوزی مثلث‌های کوچکی ایجاد شده است، آن‌ها را با قیچی برش دهید.

13 قدم تا ساخت اوریگامی الماس

7. باز کردن تای مثلث

قسمتی که با قیچی چیدید را به طرف خود کنید. همان‌طور که در شکل مشاهده می‌کنید، مثلث سمت چپ را به اندازه‌ چهار خط باز کنید. با این کار چهار مثلث ایجاد می‌شود. دو مثلث پایینی را هم‌زمان به سمت راست و چپ ببرید تا یک مثلث بزرگ‌تر پدید می‌آید.

برای ایجاد خطوط عمیق‌تر، روی آن محکم دست بکشید. درنهایت آن را به جایی که اول قرار داشت برگردانید و در سه قسمت دیگر این کار را تکرار کنید. در آخر وقتی کاغذ را از وسط به سمت بالا کشیدید، باید مثل فنر چهار لایه پدیدار شود.

8. باز کردن تای فنری

حالا لایه‌ها به‌صورت فنری رو هم قرار گرفته‌اند. سمت باز کاغذ را به طرف خود برگردانید و دو لایه اول را که روی شکل قرار دارد، با دست به‌هم به چسبانید و گوشه‌‌های آن‌ها را مانند تصویر به سمت وسط تا کنید. در این مرحله دو لایه دیگر را پشت شکل مثل دولایه اول تا بزنید.

9. باز کردن گوشه‌های شکل

در این مرحله از ساخت اوریگامی الماس گوشه‌‌هایی را که پشت و روی شکل تا زدید، باز کنید.

13 قدم تا ساخت اوریگامی الماس

10. باز کردن همه تاها

تمام تا ها را باز کنید تا شکل مانند تصویر شود و بعد تمام گوشه‌های کاغذتان را به زیر ببرید.

11. تکرار مراحل

در این مرحله از ساخت اوریگامی الماس نیاز دارید یک نیمه‌ دیگر مثل مراحل 1تا10 را دوباره انجام دهید تا نیمه‌ دوم درست شود.

12. چسب زدن به شکل

اول با کاغذ نوار باریکی مطابق شکل درست کنید. روی گوشه‌های هر دو شکل کمی چسب بریزید و نوار را مطابق تصویر روی آن‌ها بچسبانید.

13. وصل شکل‌ها

در این قسمت باید دو شکل را به‌ یکدیگر وصل ‌کنید. اول یک نیمه را انتخاب کنید و بعد کمی چسب روی گوشه‌ها بریزید. گوشه‌های نیمه‌ اول شکل را که چسب دارد، به نیمه دوم بچسبانید تا دو‌نیمه به‌طورکامل به‌یک دیگر بچسبند.

مواظب باشید که دو شکل را به آرامی به‌‍‌یک دیگر بچسبانید. بهتر است از چسب‌چوب استفاده کنید.

13 قدم تا ساخت اوریگامی الماس

این اوریگامی زیبا می‌تواند یک هدیه ساده اما زیبا برای دوستان شما باشد. گرچه ساخت اوریگامی الماس کمی دشوار به‌نظر می‌رسد؛ اما با یک بار امتحان آن می‌توانید الماس‌های رنگارنگ و زیبایی درست کنید. اگر به ساخت اوریگامی علاقه دارید، بد نیست اوریگامی ستاره را هم امتحان کنید.

پرسش‌های متداول درباره ساخت اوریگامی الماس

وسایل موردنیاز ساخت اوریگامی الماس چیست؟
کاغذ تنها وسیله موردنیاز این کاردستی است.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
ساخت اوریگامی الماس خیلی سخت است و احتمالا کودکان از پس ساخت آن برنمی‌آیند.
اگر کاغذ نداشته باشید، چه جایگزینی برای آن وجود دارد؟
در این صورت می‌توانید به جای کاغذ از کاغذ رنگی استفاده کنید.
اشتراک گذاری:
نظرات (3)

برای ارسال نظر ابتدا باید در سایت وارد شوید.