خلاصه مطلب

طاووس یکی از زیبا و باشکوه‌ترین پرندگان است، ساخت کاردستی‌ با ایده گرفتن از پرنده طاووس می‌توانند کاردستی ما را زیبا و جذاب کند.

یکی از راه‌هایی که برای ارتباط بیشتر با کودکان پیشنهاد می‌شود، همکاری با آن‌ها در ساخت کاردستی‌های مختلف است. ساخت کاردستی طاووس و نقاشی حیوانات یکی از ساده‌ترین و جالب‌ترین سرگرمی‌هایی به‌حساب می‌آید که می‌توانید آن را کنار فرزندتان تجربه کنید. طاووس‌ها موجوداتی باشکوه و جذاب هستند که تماشای پرهای آبی، سبز، بنفش و طلایی آن‌ها شما را به‌وجد می‌آورد! بنابراین ساخت کاردستی طاووس احتمالا برایتان جذاب خواهد بود. درادامه با کاغذرنگی همراه باشید تا کاردستی طاووس با کاغذ رنگی از انواع کاردستی حیوانات را به سه شیوه مختلف یاد بگیرید.

روش اول برای کودکان مقطع پیش‌دبستانی یا کوچک‌تر مناسب است. اگر فرزند شما سال‌های اول یا دوم مدرسه را تجربه می‌کند، از روش کاردستی طاووس برای کلاس اول کمک بگیرید. همراه کودکان بزرگ‌تر هم از روش سوم این کاردستی را بسازید. برای ساخت کاردستی طاووس با مقوا نیازی به وسایل حرفه‌ای ندارید؛ باتوجه به این نکته کاردستی طاووس ساده، ارزان و مقرون‌به‌صرفه خواهد بود. 

روش اول؛ ساخت طاووس به‌شکل کف دست

کودکان بین سه تا هفت سال به‌کمک این روش می‌توانند کاردستی طاووس بسازند. البته از آنجا که کاردستی پروانه هم به زیبایی کاردستی طاووس ساده است، اگر کودکتان از این حیوان خوشش نیامد، می‌توانید پروانه یا حتی کاردستی جغد را امتحان کنید.

1. طرحی از دستتان بکشید

در این مرحاه از کاردستی طاووس کودکانه کف دست خود را روی کاغذ مخصوص کاردستی یا کاغذرنگی با استحکام متوسط بگذارید. با یک مداد دورتادور دستتان را روی کاغذ بکشید تا طرحی از کف دست روی کاغذ داشته باشید.

به‌آرامی و بادقت اطراف طرح را ببرید. به کودکانتان کمک کنید طرح دست‌شان را روی کاغذ بکشند. این نکته بسیار ضروری است که کودکان خودشان طرح دست‌شان را نقاشی کنند؛ این کار علاوه‌بر سرگرمی به پرورش خلاقیت آن‌ها نیز کمک می‌کند. البته اگر کودکتان زیر پنج سال است، برای کشیدن طرح دست و برش آن خودتان وارد عمل شوید. کاغذهای سبز، آبی و بنفش برای ساخت طاووس مناسب هستند. هر طرح از کف دست را که می‌برید، برای ساخت یک کاردستی طاووس استفاده کنید. 

کاردستی با کف دست
کشیدن کف دست در کاردستی طاووس ساده

2. پرهای رنگی کاردستی طاووس بچسبانید

پرهای رنگی با رنگ سبز، آبی و بنفش را به‌عنوان پرهای طاووس روی طرح دست بچسبانید. البته اگر در قیدوبند رنگ اصلی طاووس نیستید، از پرهایی با رنگ دلخواه استفاده کنید. برای هر طاووس بین 10 تا 15 پر رنگی درنظر بگیرید.

می‌توانید پرها را به‌کمک لاک یا اکلیل زیباتر کنید. پرها را با چسب مایع بچسبانید و آن‌ها را با الگویی خاص کنار هم قرار دهید. پرها را در قسمت پایینی کف دست محکم کنید تا کشیدگی پر در امتداد انگشتان دست باشد. این پرها را از فروشگاه‌های مخصوص فروش وسایل دکوری تهیه کنید.

3. بدن کاردستی طاووس را با چوب‌بستنی بسازید

یک چوب‌بستنی را متناسب با سلیقه‌تان رنگ بزنید. اگر طاووس بزرگ‌تری می‌خواهید، از چند چوب‌بستنی کمک بگیرید. اگر به چوب‌بستنی دسترسی ندارید، قاشق‌های پلاستیکی یا چوبی نیز گزینه مناسبی هستند. چوب‌بستنی را به‌گونه‌ای روی پرها بچسبانید که مرکز کف‌دست باشد و بخشی از چوب از بخش پایینی کف‌دست بیرون بزند.

دو چشم پلاستیک و بامزه روی چوب‌بستنی بچسبانید. این چوب‌ها از فروشگاه‌های خرازی قابل تهیه هستند. اگر نتوانستید این مدل از چشم‌های عروسکی را پیدا کنید، با ماژیک‌های رنگی برای طاووس چشم بکشید و صورتش را کامل کنید.

پس از خشک‌شدن چسب‌ها کاردستی طاووس آماده است. می‌توانید آن را به‌عنوان یک تابلوی زیبا در اتاق کودک آویزان کنید یا اجازه دهید فرزندتان با آن بازی کند!

کاردستی طاووس
کاردستی طاووس کودکانه با پر رنگی

روش دوم؛ ساخت کاردستی طاووس با بشقاب پلاستیکی

برای کودکان بین هفت تا 10 سال این روش مناسب‌تر است.

1. یک بشقاب پلاستیکی را از وسط برش دهید

بشقاب‌های پلاستیکی را برای ساخت کاردستی دست کم نگیرید. علاوه‌بر ساخت میوه با بشقاب پلاستیکی، می‌توانید از آن برای ساخت کاردستی هم استفاده کنید. نصف یک بشقاب پلاستیکی برای ساخت کاردستی طاووس استفاده می‌شود. بنابراین باتوجه به تعداد موردنظرتان بشقاب‌ها را از وسط ببرید. بهتر است از بشقاب‌هایی با زمینه سفید استفاده کنید تا نیازی به پوشاندن طرح‌های فانتزی روی آن با پر نباشد.

یک ایده خلاقانه برای ساخت کاردستی طاووس استفاده از بشقاب‌هایی با ابعاد مختلف است. به‌این‌ترتیب شما خانواده‌ای از طاووس‌ها خواهید داشت! بشقاب‌های بزرگ‌تر را برای طاووس‌های بزرگ‌سال و بشقاب‌های کوچک‌تر را برای ساخت کاردستی طاووس‌های کوچک‌تر استفاده کنید.

2. بشقاب را رنگ کنید

این قسمت از کار بسیار سرگرم‌کننده است. با استفاده از رنگ‌های انگشتی یا گواش و رنگ‌های زرد، بنفش، سبز و آبی روی بشقاب و لبه آن را زیبا کنید. رسم دایره‌های تودرتوی رنگی ایده مناسبی برای این بخش است. با کمک قلم‌مو همه صفحه را نقاشی کنید! حتی می‌توانید برای لذت بیشتر این کار را با دستانتان انجام دهید. برای نقاشی روی بشقاب نیازی نیست از پیش طرحی درنظر بگیرید؛ می‌توانید فی‌البداهه هرچه می‌خواهید، بکشید!

3. پرها را بچسبانید

به‌کمک کمی چسب پرها را روی بشقاب بچسبانید؛ پرها باید به‌شکل نیم‌دایره و دقیقا شبیه یک طاووس با پرهای باز باشند. رنگ پرها متناسب با سلیقه‌تان می‌توانند از یک رنگ یا چند رنگ مختلف انتخاب شوند. درصورت تمایل به‌کمک چسب‌های اکلیلی یا لاک روی پرها را تزیین کنید. روی بشقاب پلاستیکی را با وسایل تزیینی بپوشانید!

4. بدن کاردستی طاووس را بسازید

برای ساخت بدن طاووس مثل کاردستی مار باید سراغ کاغذهای رنگی بروید. می‌توانید از کاغذهای رنگی با رنگ‌های مختلف کمک بگیرید یا یک کاغذ را با مدادرنگی به رنگ دلخواه درآورید. شکل یک توپ بولینگ را روی کاغذ رسم کنید و آن را با دقت ببرید. سعی کنید طرح توپ بولینگ با اندازه بشقاب پلاستیکی متناسب باشد؛ اما به‌طورکلی اندازه این نقاشی به سلیقه‌تان بازمی‌گردد.

پس از بدن طاووس نوبت به چشم‌ها ومنقار می‌رسد. چشم‌ها را با ماژیک رنگی بکشید و از شکل V برای منقار استفاده کنید. همچنین چشم‌های عروسکی را در ساخت کاردستی طاووس به‌کار ببرید.

5. بدن طاووس را بچسبانید

بدن طاووس را کاملا به چسب آغشته کنید و آن را در مرکز بشقاب و روی پرها بچسبانید. انتهای شکل بدن طاووس باید با خط افقی نیم‌کره مماس باشد. کمی صبر کنید تا چسب‌ها کاملا خشک شود؛ سپس آن را در هر جای دلخواه از اتاق کودک آویزان کنید.

کاردستی طاووس
کاردستی طاووس کودکانه با بشقاب یک بار مصرف

روش سوم؛ ساخت کاردستی طاووس بادبزنی

این روش که برای کودکان بالاتر از 9 سال مناسب است.

1. کاغذ را تا کنید

در قدم اول باید یک کاغذرنگی را به‌شکل آکاردئون تا بزنید. اگر می‌خواهید کاردستی طاووس پرهای بلندتری داشته باشد، کاغذرنگی را از طول تا بزنید. کاغذ را یک‌ سانتی‌متر یا کوچک‌تر تا کنید. سپس روی همان تا به‌شکل آکاردئون تازدن را ادامه دهید به‌گونه‌ای که همه کاغذ به نواری تاشده تبدیل شود. هر تا یکی از پرهای طاووس خواهد بود. برای نزدیکی بیشتر کاردستی طاووس با نمونه واقعی آن از کاغذرنگی در رنگ‌های سبز، طلایی، آبی یا بنفش استفاده کنید.

2. روی کاردستی طاووس طرحی از پر رسم کنید

تای کاغذ را باز کنید و آن را به‌حالت صاف درآورید. با ماژیک‌های رنگی یا قلم‌موهای کوچک روی آن طرح‌های مختلف رسم کنید؛ طرح‌هایی که کاغذ تاشده را به‌شکل پر درآورد. رنگ‌های انگشتی و مدادرنگی نیز ایده مناسبی برای ساخت کاردستی طاووس هستند.

دایره‌هایی کوچک و شکل‌هایی شبیه اشک روی کاغذ بکشید. طرح ترمه یکی از رایج‌ترین اشکال برای ساخت طاووس است. برای سادگی و پرهیز از شلوغی کاردستی از رنگ سیاه در طراحی‌ها کمک بگیرید. یادتان باشد فقط باید یک طرف از کاغذ تاخورده را طراحی کنید.

3. کاغذ را تا کنید و به آن چسب بزنید

پس از خشک‌شدن طراحی روی کاغذ، آن را از حالت صافی درآورید تا خطوط تا مشخص باشد. کمی چسب مایع یا چسب حرارتی را در امتداد یک طرف از کاغذ و روی چین‌ها بریزید. کاغذ را تا کنید و قسمت چسبی را با انگشتانتان به‌هم فشار دهید تا به‌خوبی بچسبند. این بخش پس‌زمینه کاردستی طاووس را می‌سازد؛ بنابراین ساخت آن از اهمیت بالایی برخوردار است. پس از خشک‌شدن چسب باید کاغذی تاخورده به‌شکل نیم‌دایره ببینید.

4. بدن طاووس را بکشید و به پرها بچسبانید

روی کاغذرنگی طرحی کلی از طاووس یا نقشی از یک پرنده رسم کنید و به‌دقت اطراف آن را ببرید. حتما این نکته را درنظر داشته باشید که رنگ پرها و رنگ بدن طاووس باهم متفاوت باشد؛ پس از دو رنگ کاغذ استفاده کنید. نکته بعدی اندازه بدن طاووس است.

بدن طاووس را یک سوم یا نصف اندازه پرها درنظر بگیرید. پس از ساخت بدن باید سراغ چشم‌ها، منقار و پاها بروید. یک کاغذ با رنگی متفاوت از بدن و پرها انتخاب کنید. دو دایره برای چشم‌ها، مثلثی کوچک برای منقار و دو شکل L برای پاها بکشید و با دقت اطرافش را برش دهید.

شکل‌های بریده‌شده را دوطرف بدن طاووس با چسب بچسبانید و منتظر بمانید تا خشک شوند. برای چشم‌ها و منقار می‌توانید فقط به رسم آن‌ها با ماژیک رنگی روی بدن طاووس اکتفا کنید. البته این ایده کمی از زیبایی طاووس کم می‌کند. اگر امکان استفاده از چشم عروسکی را دارید، با چسباندن آن‌ها روی بدن طاووس کاردستی زیباتری بسازید. درصورت تمایل حتی می‌توانید بدن طاووس را بیشتر تزیین کنید.

درنهایت بدن طاووس را با چسب به پرها بچسبانید و از خشک‌شدن‌شان مطمئن شوید.

استفاده از بشقاب برای کاردستی
کاردستی طاووس کودکانه با بادبزن

در این مطلب سه روش ساخت کاردستی کودکانه طاووس را بررسی کردیم. اگر نظر یا پیشنهادی برای ساخت بهتر کاردستی طاووس دارید، آن را با کاغذرنگی به‌اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی طاووس

برای ساخت کاردستی طاووس به چه وسایلی نیاز دارید؟
اگر بخواهید می‌توانید تنها با کمی مقوا و چند مدادرنگی کاردستی طاووس را بسازید. با این حال چشم عروسکی، پوم‌پوم، پر و… هم می‌توانند به ساخت یک طاووس زیباتر کمک کنند.
کاردستی طاووس برای چه رده سنی مناسب است؟
هرچند برای ساخت آن باید روی کمک بزرگسالان حساب کرد، اما این کاردستی برای کودکان رده سنی 6 تا 10 سال است.
اگر چشم عروسکی نداشته باشید، چه جایگزینی برای آن وجود دارد؟
در این صورت می‌توانید به جای چشم عروسکی با یک ماژیک چشم‌های مار را رسم کنید.
اشتراک گذاری: