برای تزیین اتاق کودک یا ساخت ریسه جشن تولدها، ایده‌های زیادی وجود دارند. یکی از بهترین ایده‌ها برای ساخت ریسه‌های جذاب، ریسه آدمک به هم چسبیده است. ما در این مقاله مراحل ساخت سه نوع آدمک کاغذی به هم چسبیده را آموزش داده‌ایم. شما می‌توانید این نوع اوریگامی را در هر رنگ و اندازه یا  هر طرحی که دوست دارید، درست کنید. با کاغذرنگی همراه باشید تا آموزش این کاردستی بامزه را یاد بگیرید.

روش اول ساخت آدمک به هم چسبیده

این روش یکی از ساده‌ترین روش‌هایی است که با استفاده از آن می‌توانید اوریگامی آدمک را بسازید.

وسایل موردنیاز

 • خط کش
 • قیچی
 • کاغذ یا مقوا
 • خودکار یا ماژیک

مراحل تصویری کاردستی ریسه کاغذی آدمک

از آنجا که این کاردستی کمی پیچیده است، مراحل ساخت آن را مرحله‌به‌مرحله پیش می‌بریم.

مرحله اول، برش کاغذها

ابتدا مانند تصویر باید با استفاده از قیچی  کاغذ را به‌صورت طولی برش دهید. در نظر داشته باشید، پیش از شروع به برش کاغذ، هر چقدر که می‌خواهید شکل ادمک‌های چسبیده بزرگ‌تر باشد، عرض آن را پهن‌تر بگیرید. اگر می‌خواهید طول و عرض دقیقی برای ساخت آدمک داشته باشید، باید با استفاده از خط‌‌کش اندازه‌های آن‌ها را مشخص کنید.

آدمک به هم چسبیده با آموزش ساخت تصویری

مرحله دوم، تا زدن کاغذ

مطابق فیلم کاغذ را از وسط تا بزنید. دوباره تا جایی که می‌شود از وسط تا بزنید. شکل نهایی یک مستطیل خواهد بود. در این مرحله از ساخت آدمک به هم چسبیده مستطیل را مانند فیلم به سمت عقب باز کنید. در مرحله آخر پیش از هرکاری ابتدا یک تا به سمت داخل بزنید. همان‌طور که در فیلم می‌بینید به تا زدن کاغذ ادامه دهید. حالا مستطیل باید شکل باد بزن شده باشد.

مرحله سوم آدمک به هم چسبیده و رسم الگو

روی مستطیلی که درست کردید، یک الگو از آدمک یا هر طرحی که دوست دارید، رسم کنید. هرچند این آموزش برای ساخت آدمک است؛ اما شما می‌توانید با هر طرح دلخواه دیگر هم این ریسه را تهیه کنید.

مرحله چهارم، برش الگو

در این مرحله باید دورتادور الگویی که رسم کردید را با استفاده از قیچی مطابق فیلم برش دهید. اگر حین برش طرح از دل کاغذ اشتباهی داشته باشید، کل ریسه آدمک به هم چسبیده با طرحی خراب پیش خواهد رفت.

مرحله پنجم، باز کردن ریسه

در این مرحله از ساخت ریسه آدمک باید به آرامی تای کاغذ را باز کرده و  آدمک‌ها را از هم جدا کنید. برای این کار احتیاط کافی داشته باشید یا ریسه به خوبی از هم باز شود.

مرحله ششم، طراحی ظاهر آدمک‌ها

در مرحله آخر از ساخت اوریگامی آدمک می‌توانید هر طرح و رنگی که دوست دارید مانند تصویر، روی آدمک‌ها بکشید. همچنین می‌توانید روی آدمک‌ها ایموجی بچسبانید و…

آموزش ویدئویی ساخت آدمک به هم چسبیده

روش دوم در کاردستی آدمک به هم چسبیده

این شیوه در ساخت آدمک به هم چسبیده نسبت به روش قبلی کمی پیچیده‌تر است و اگر می‌خواهید خود را به چالش بکشید، می‌توانید این شیوه را انتخاب کنید.

وسایل موردنیاز

 • خط کش
 • قیچی
 • کاغذ یا مقوا
 • خودکار یا ماژیک

مراحل ساخت آدمک کاغذی به هم چسبیده

اگر ویدئوها را با دقت ببینید، می‌توانید مراحل را بهتر اجرا کنید.

مرحله اول، کشیدن طرح آدمک

در اولین قدم باید کاغذ یا مقوا را به‌صورت طولی برش دهید. فراموش نکنید عرض اوریگامی بستگی به انتخاب خودتان دارد. در یک فرمول کلی هر چقدر که می‌خواهید آدمک‌‌های چسبیده بیش‌تر و بزرگ‌تر باشد، باید طول و عرض کاغذ را افزایش دهید.

مرحله دوم ساخت آدمک به هم چسبیده و تای کاغذ

در این مرحله باید کاغذ را از وسط تا کنید. بعد آن‌قدر تا بزنید تا به یک مستطیل کوچیک تبدیل شود. در ادامه باید کاغذ را به سمت عقب باز کنید و مانند فیلم مراحل را پیش ببرید.

مرحله سوم، نصف کاغذ برای طرح‌های مختلف

در ادامه باید مطابق فیلم طول مستطیل را از وسط نصف کنید. حالا مانند ویدئوی آموزشی طرف راست را یک طرح یا یک آدمک بکشید.

مرحله چهارم، رسم آدمک‌های متفاوت

در ادامه باید سمت چپ را یک آدمک با طرح دیگر رسم کنید. در این ریسه آدمک‌ها یکی درمیان طرح متفاوتی دارند.

مرحله پنجم، برش طرح‌ها از داخل کاغذ

با استفاده از قیچی دورتادور الگویی که کشیده‌اید را با دقت برش دهید. در نظر داشته باشید یک حرکت اشتباه در برش کاغذ می‌تواند به خرابی کل آدمک‌های ساخته شده منجر شود.

مرحله ششم، باز کردن ریسه

در قدم آخر می‌توانید با حتیاط کامل آدمک‌های چسبیده به هم را با دو دست باز کنید. بعد با سلیقه خود آدمک‌ها را طراحی کنید. اگر حین باز کردن ریسه از هم احتیاط کافی نداشته باشید، ممکن است ریسه پاره شود.

اوریگامی ساخت آدمک به هم چسبیده

روش سوم در ساخت ریسه کاغذی آدمک

در این شیوه آدمک به هم چسبیده به شکل دایره‌وار خواهد بود.

وسایل موردنیاز

 • پرگار یا یک الگوی گرد
 • قیچی
 • کاغذ یا مقوا
 • خودکار یا ماژیک

مراحل ساخت آدمک کاغذی به هم چسبیده

با طی کردن مراحل زیر می‌توانید یک ریسه دایره‌ای از آدمک به هم چسبیده داشته باشید.

مرحله اول، ترسیم الگوی دایره

یک کاغذ یا مقوا بردارید و الگوی گرد را روی کاغذ بگذارید. دورتادور الگو را خط بکشید تا  یک دایره رسم شود. حالا باید با استفاده از قیچی دایره را برش دهید.

مرحله دوم آدمک به هم چسبیده و تای کاغذ

مطابق فیلم دایره را از وسط نصف کنید. در ادامه مراحل ساخت آدمک‌ها باید مانند فیلم شروع به تا زدن کنید تا یک مثلث کوچک به دست آید.

مرحله سوم، طراحی روی کاغذ

روی مثلث به وجود آمده، طرح یک آدمک یا هر شکل دلخواه را با استفاده از ماژیک بکشید.

مرحله چهارم، برش کاغذ

با استفاده از قیچی دوتادور طرحی که روی مثلث کشیده‌اید را با دقت برش دهید. اگر در این مرحله خوب پیش نروید، آدمک‌ها ظاهر ناقصی پیدا خواهند کرد.

مرحله پنجم آدمک به هم چسبیده و باز کردن ریسه

برای باز کردن ریسه کاغذی آدمک‌‌ها به هم آن‌ها را مانند فیلم به آرامی و با دقت از یک دیگر باز کنید تا پاره نشوند. اگر در این مرحله عجولانه حرکت کنید، نتیجه زحماتتان خراب خواهد شد.

مرحله ششم، نقاشی آدمک‌ها

در مرحله آخر می‌توانید متناسب با سیلقه‌ خود آدمک‌های کاغذی‌ به هم چسبیده را نقاشی کنید و ظاهر زیبایی برای هریک از آن‌ها بکشید.

کاردستی ساخت آدمک به هم چسبیده

سخن آخر

علاوه‌بر این‌که این کاردستی به خانه زینت خاصی می‌بخشد، می‌توانید آن را به فرزند خود آموزش دهید. اگر طرح‌های دیگری سراغ دارید که به نظرتان زیباتر هستند، می‌توانید آن را با کاغذرنگی‌ها در میان بگذارید. همچنین اگر به ساخت اوریگامی علاقه دارید، اوریگامی قایق هم می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.