خلاصه مطلب

با وسایلی ساده می‌توانید محیط خانه را برای مناسبت‌های مختلف تزئین کنید. یکی از این وسایل آدمک‌های به‌هم چسبیده است که برای جشن‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای آشنایی با روش ساخت این کاردستی این مطلب را تا پایان بخوانید.

برای تزیین اتاق کودک یا ساخت ریسه جشن تولدها، ایده‌های زیادی وجود دارند. یکی از بهترین ایده‌ها برای ساخت ریسه‌های جذاب، ریسه آدمک به هم چسبیده است. ما در این مقاله مراحل ساخت سه نوع آدمک کاغذی به هم چسبیده را آموزش داده‌ایم.

شما می‌توانید این نوع اوریگامی را در هر رنگ و اندازه یا  هر طرحی که دوست دارید، درست کنید. با کاغذرنگی همراه باشید تا آموزش این کاردستی یعنی ساخت آدمک کاغذی را یاد بگیرید.

روش اول ساخت آدمک به هم چسبیده

این روش یکی از ساده‌ترین روش‌هایی است که با استفاده از آن می‌توانید اوریگامی آدمک را بسازید.

وسایل موردنیاز

 • 1 عدد
  خط کش
 • 1 عدد
  قیچی
 • به مقدار لازم
  کاغذ یا مقوا
 • مازیک 1 عدد
  خودکار یا ماژیک

1. برش کاغذها برای ساخت آدمک با مقوا

اول مثل تصویر باید با استفاده از قیچی  کاغذ آدمک کاغذی را به‌صورت طولی برش دهید. در نظر داشته باشید، پیش از شروع به برش کاغذ، هر چقدر که می‌خواهید شکل ادمک‌های چسبیده بزرگ‌تر باشد، عرض آن را پهن‌تر بگیرید.

اگر می‌خواهید طول و عرض دقیقی برای ساخت آدمک داشته باشید، باید با استفاده از خط‌‌کش اندازه‌های آن‌ها را مشخص کنید.

آدمک به هم چسبیده با آموزش ساخت تصویری کاردستی آدمک با کاغذ

2. تا زدن کاغذ

مثل فیلم کاغذ را برای ادم کاغذی از وسط تا بزنید. دوباره تا جایی که می‌شود از وسط تا بزنید. شکل نهایی یک مستطیل خواهد بود. در این مرحله از ساخت آدمک با مقوا مستطیل را مانند فیلم به سمت عقب باز کنید. در مرحله آخر پیش از هرکاری ابتدا یک تا به سمت داخل بزنید. همان‌طور که در فیلم می‌بینید به تا زدن کاغذ ادامه دهید. حالا مستطیل باید شکل باد بزن شده باشد.

3. آدمک به هم چسبیده و رسم الگو

روی مستطیلی که درست کردید، یک الگو از آدمک یا هر طرحی که دوست دارید، رسم کنید. هرچند این آموزش برای ساخت آدمک با مقوا است؛ اما شما می‌توانید با هر طرح دلخواه دیگر هم این ریسه را تهیه کنید.

4. برش الگو

در این مرحله باید دورتادور الگویی که رسم کردید را با استفاده از قیچی مطابق فیلم برش دهید. اگر حین برش طرح از دل کاغذ اشتباهی داشته باشید، کل ریسه آدمک به هم چسبیده یا ادم کاغذی با طرحی خراب پیش خواهد رفت.

5. باز کردن ریسه

در این مرحله از ساخت ریسه آدمک باید به آرامی تای کاغذ را باز کرده و  آدمک‌ها را از هم جدا کنید. برای این کار احتیاط کافی داشته باشید تا ریسه کاردستی آدمک با کاغذ به خوبی از هم باز شود.

6. طراحی ظاهر کاردستی ساخت آدمک‌ با مقوا

در مرحله آخر از ساخت اوریگامی آدمک می‌توانید هر طرح و رنگی که دوست دارید مانند تصویر، روی آدمک‌ها بکشید. همچنین می‌توانید روی کاردستی آدمک های کاغذی ایموجی بچسبانید و…

آموزش ویدئویی ساخت آدمک به هم چسبیده کاردستی آدمک با کاغذ

روش دوم در کاردستی آدمک به هم چسبیده

این شیوه در ساخت آدمک به هم چسبیده نسبت به روش قبلی کمی پیچیده‌تر است و اگر می‌خواهید خود را به چالش بکشید، می‌توانید این شیوه ساخت آدمک های کاغذی را انتخاب کنید.

وسایل موردنیاز

 • 1 عدد
  خط کش
 • 1 عدد
  قیچی
 • به مقدار لازم
  کاغذ یا مقوا
 • 1 عدد
  خودکار یا ماژیک

1. کشیدن طرح آدمک

در اولین قدم باید کاغذ یا مقوا را به‌صورت طولی برش دهید. فراموش نکنید عرض اوریگامی بستگی به انتخاب خودتان دارد.

در یک فرمول کلی هر چقدر که می‌خواهید آدمک‌‌های چسبیده بیش‌تر و بزرگ‌تر باشد، باید طول و عرض کاغذ را برای آدمک کاغذی ساده افزایش دهید.

2. ساخت آدمک به هم چسبیده و تای کاغذ

در این مرحله از ساخت آدمک کاغذی ساده باید کاغذ را از وسط تا کنید. بعد آن‌قدر تا بزنید تا به یک مستطیل کوچک تبدیل شود. در ادامه باید کاغذ را به سمت عقب باز کنید و مانند فیلم مراحل را پیش ببرید.

3. نصف کاغذ برای طرح‌های مختلف

در ادامه باید مثل فیلم آدمک کاغذی ساده طول مستطیل را از وسط نصف کنید. حالا مانند ویدئوی آموزشی طرف راست را یک طرح یا یک آدمک بکشید.

4. رسم آدمک‌های متفاوت

در ادامه باید سمت چپ را یک آدمک با طرح دیگر رسم کنید. در این ریسه آدمک‌ها یکی درمیان طرح متفاوتی دارند. یعنی شما یک ریسه از آدمک‌های مختلف دارید که با مقوا ساخته‌اید.

این کاردستی کاردستی آدمک با کاغذ هم به اندازه کافی جذاب و دیدنی است.

5. برش طرح‌ها از داخل کاغذ

با استفاده از قیچی دورتادور الگوی آدمک کاغذی را با دقت برش دهید. در نظر داشته باشید یک حرکت اشتباه در برش کاغذ می‌تواند به خرابی کل آدمک‌های ساخته شده منجر شود.

6. باز کردن ریسه کاغذی

در قدم آخر می‌توانید با حتیاط کامل آدمک‌های چسبیده به هم را با دو دست باز کنید. بعد با سلیقه خود آدمک‌ها را طراحی کنید. اگر حین باز کردن ریسه از هم احتیاط کافی نداشته باشید، ممکن است ریسه پاره شود.

اوریگامی ساخت آدمک به هم چسبیده آدمک کاغذی

روش سوم در ساخت ریسه کاغذی آدمک

در این شیوه ساخت آدمک با مقوا به شکل دایره‌ای خواهد بود.

وسایل موردنیاز

 • 1 عدد
  پرگار یا یک الگوی گرد
 • 1 عدد
  قیچی
 • به مقدار لازم
  کاغذ یا مقوا
 • مازیک 1 عدد
  خودکار یا ماژیک

1. ترسیم الگوی دایره

یک کاغذ یا مقوا بردارید و الگوی گرد را روی کاغذ بگذارید. دورتادور الگوی آدمک کاغذی را خط بکشید تا  یک دایره رسم شود. حالا باید با استفاده از قیچی دایره را برش دهید.

2. آدمک به هم چسبیده و تای کاغذ

مطابق فیلم دایره را از وسط نصف کنید. در ادامه مراحل ساخت آدمک‌ با مقوا باید مثل فیلم شروع به تا زدن کنید تا یک مثلث کوچک به دست آید.

3. طراحی روی کاغذ

روی مثلث به وجود آمده، طرح یک آدمک یا هر شکل دلخواه را با استفاده از ماژیک بکشید تا آدمک های کاغذی شکل بهتری بگیرند.

4. برش کاغذ کاردستی

با استفاده از قیچی دوتادور طرحی که روی مثلث کشیده‌اید را با دقت برش دهید. اگر در این مرحله خوب پیش نروید، آدمک‌ها ظاهر ناقصی پیدا خواهند کرد.

5. آدمک به هم چسبیده و باز کردن ریسه

برای باز کردن ریسه کاغذی آدمک‌‌ها به هم آن‌ها را مانند فیلم به آرامی و با دقت از یک دیگر باز کنید تا پاره نشوند. اگر در این مرحله عجولانه حرکت کنید، نتیجه زحماتتان خراب خواهد شد.

6. مرحله نقاشی ساخت آدمک با مقوا

در مرحله آخر می‌توانید متناسب با سیلقه‌ خود آدمک‌های کاغذی‌ به هم چسبیده را نقاشی کنید و ظاهر زیبایی برای هریک از آن‌ها بکشید.

کاردستی ساخت آدمک به هم چسبیده آدمک کاغذی

سخن آخر

علاوه‌بر این‌که این کاردستی به خانه زینت خاصی می‌بخشد، می‌توانید آن را به فرزند خود آموزش دهید. اگر طرح‌های دیگری سراغ دارید که به نظرتان زیباتر هستند، می‌توانید آن را با کاغذرنگی‌ها در میان بگذارید. همچنین اگر به ساخت اوریگامی علاقه دارید، اوریگامی قایق هم می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی آدمک با مقوا

برای ساخت کاردستی آدمک به هم چسبیده به چه وسایلی نیاز دارید؟
کاغذ و خودکار مهم‌ترین وسایل این کاردستی هستند.
کاردستی آدمک به هم چسبیده برای چه رده سنی مناسب است؟
هرچند برای ساخت آن باید روی کمک بزرگسالان حساب کرد، اما این کاردستی برای کودکان رده سنی 6 تا 10 سال است.
از آدمک به هم چسبیده کجا استفاده می‌شود؟
آدمک به هم چسبیده برای تزیین فضای مهمانی‌ها و دورهمی‌ها مناسب است.
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید