خلاصه مطلب

سال‌های اخیر خصوصا در ایران اوریگامی یعنی ساخت کاردستی‌های زیبا با کاغذ و تا طرفدارهای زیادی پیدا کرده است. این کاردستی‌های کیوت می‌توانند محیط خشک و سرد را جذابیت ببخشند. در این مطلب ساخت اوریگامی ستاره را آموزش می‌دهیم با مرحله‌به‌مرحله این آموزش همراه باشید.

اوریگامی از قدیمی‌ترین سرگرمی‌های کاغذی دنیا محسوب می‌شود. در این دنیای رنگی اشکال متعددی با کاغذ و تا ساخته می‌شود که یکی از پرطرفدارترین آن‌ها اوریگامی ستاره است. در این مطلب از کاغذرنگی ساخت ستاره کاغذی با روش اوریگامی را آموزش می‌دهیم. با کاغذرنگی همراه باشید تا یکی از هزاران کاردستی را که در سرزمین کاغذ و تا یافت می‌شود، یعنی ستاره کاغذی را یاد بگیرید.

وسایل موردنیاز ساخت اوریگامی ستاره

  • به مقدار لازم
    کاغذ A4 یا کاغذرنگی ضخیم
  • 1 عدد
    قیچی
  • 1 عدد
    خط‌کش

در ساخت کاردستی‌ها به روش اوریگامی (کاردستی با کاغذ و تا) اغلب از چسب و وسایل این‌چنینی استفاده نمی‌شود. وسایل موردنیاز ساخت اوریگامی ستاره بسیار ساده هستند؛ همین موضوع آن را تا این‌اندازه محبوب کرده است.

پیش ار شروع کار کاغذ A4 یا کاغذرنگی را به‌طول دست‌کم 20 سانتی‌متر و عرض یک تا سه سانتی‌متر ببرید.

روش ساخت اوریگامی ستاره

از آنجا که برای ساخت این کاردستی به چسب و سایر وسایل موردنیاز ساخت کاردستی نیاز ندارید، می‌توانید آن را در هرجا با کمترین امکانات بسازید. مراحل ساخت اوریگامی را قدم به قدم یاد بگیرید.

1. ساخت هسته اولیه ستاره

در اولین مرحله از ساخت ستاره کاغذی نوار کاغذی را به‌شکل گره دورهم بپیچید. یک سر کاغذ را ابتدا به‌سمت پایین و سپس روی وسط نوار دیگر قرار دهید. تا این‌جا نوار کاغذی باید شکل علامت جهانی ایدز باشد. پس از آن سر نوار را داخل دایره شکل‌گرفته بگذارید؛ به‌نحوی که وقتی آن‌ها را تا می‌زنید، لبه‌های‌شان روی هم بنشیند.

در این قسمت گره‌ای را که با نوار کاغذ ایجاد کرده‌اید، روی تخته صاف بگذارید؛ آن‌ها را روی هم تا کنید. تا این مرحله از ساخت اوریگامی ستاره، شکل ساخته‌شده خود را با تصویر مقایسه کنید. هرجایی‌که اشکال دارد، مانند تصویر کامل کنید.

کاردستی اوریگامی ستاره

2. ساخت پنج ضلعی با نوار کاغذی شکل

در این مرحله با همان گره تاشده یک پنج‌ضلعی می‌سازید و ساخت ستاره را کامل‌تر می‌کنید. تا این‌جا باید یک سر کاغذ پنج‌ضلعی باشد و سر دیگر آن نوار کاغذی. نوار کاغذی باقی‌مانده را دور پنج‌ضلعی بپیچید. برای انجام این کار از همان ضلعی که نوار کاغذی خارج شده، آن را به‌سمت دیگر پنج‌ضلعی برگردانید. این‌کار را تا زمانی ادامه دهید که باقی‌مانده کاغذ کارایی نداشته باشد.

سعی کنید در طول انجام این کار اضلاع پنج‌ضلعی خراب نشود. پنج‌ضلعی را با تصویر مقایسه کنید و اگر اشتباهی انجام شده آن را اصلاح کنید. درآخر نوار باقی‌مانده را حذف کنید.

برای حذف قسمت اضافه نوار دو راهکار به شما پیشنهاد می‌دهیم. البته راه دوم برای اوریگامی ستاره مناسب‌تر است و ادامه کار را برایتان راحت‌تر می‌کند.

راه اول: قسمت باقی‌مانده را با قیچی ببرید. در این حالت شاید چند قطره یا یک تکه چسب نواری بهتر بتواند شکل شما را حفظ کند.

راه دوم: باقی‌مانده نوار کاغذی را بین یکی از لایه‌های پنج‌ضلعی قرار دهید تا در جای خود محکم شود.

کاردستی اوریگامی ستاره

3. تکمیل اوریگامی ستاره

تا این لحظه با نوار کاغذی یک پنج‌ضلعی چند لایه ساخته‌ایم. با یک مداد وسط هر ضلع آن را مشخص کنید. سپس با نوک ناخن، خط‌کش یا هر جسم تیزی محل‌های علامت زده‌شده را به‌سمت وسط پنج‌ضلعی فشار دهید تا پر‌های ستاره تشکیل شود. این‌کار را با همه ضلع‌ها انجام دهید تا اوریگامی ستاره زیبایی داشته باشید.

کاردستی اوریگامی ستاره

 چند پیشنهاد برای استفاده از اوریگامی ستاره

با ستاره کاغذی مانند اوریگامی آدمک های به هم چسبیده می‌توانید آویز اتاق کودک بسازید. بعضی‌ افراد هم از این کاردستی ساخت اوریگامی برای تزیین و دکور آشپزخانه و پذیرایی استفاده می‌کنند. ستاره کاغذی برای تزیین کادو و هدیه ویاپرکردن جعبه‌های کادویی نیز ایده خوبی است. شما چه ایده‌ای برای استفاده از اوریگامی ستاره دارید؟ نظرات و پیشنهادات خود را با سایر کاربران کاغذرنگی درمیان بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره اوریگامی ستاره

برای ساخت اوریگامی ستاره به چه وسایلی نیاز دارید؟
کاغذ تنها بخش مهم این کاردستی است.
کاردستی مار آکاردئونی برای چه رده سنی مناسب است؟
هرچند برای ساخت آن باید روی کمک بزرگسالان حساب کرد، اما این کاردستی برای کودکان و نوجوانان است.
چه نوع کاغذی برای این کاردستی بهتر است؟
کاغذهایی که نه خیلی ضخیم و نه خیلی نازک باشند. مثلا ضخامت کاغذ A4 برای این کاردستی خوب است.
اشتراک گذاری:
نظرات (2)

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید