خلاصه مطلب

فکر می‌کنید ساختن قایق کاغذی در 6 مرحله کار سختی است؟ سخت در اشتباهید. این مطلب به شما کمک می‌کند تا در چندین مرحله ساده و وسایلی دم‌دستی یک قایق کاغذی ساخته و آماده دریانوردی در اعماق ظروف کوچک شوید.

اوریگامی یعنی مهارت تا زدن کاغذ! این هنر زیبا را مردم ژاپن به دیگر کشورها برده‌اند و افراد زیادی هم طر‌فدار ساخت کاردستی‌های کاغذی هستند. در این هنر فقط با استفاده از مهارت‌ تا زدن می‌توانید کاردستی‌های شگفت‌انگیزی خلق کنید. در این مطلب یکی از اوریگامی‌های محبوب یعنی اوریگامی قایق آموزش داده شده است.

شما می‌توانید اوریگامی قایق را با هر طرح و رنگ یا هر اندازه‌ای که دوست دارید، بسازید. پس با کاغذرنگی همراه باشید.

وسایل موردنیاز

  • 1 عدد
    کاغذ یا مقوا مستطیلی

ویدئو آموزشی ساخت اوریگامی قایق

مراحل ساخت کاردستی اوریگامی قایق

هرچند ویدئو به اندازه کافی همه نکات را مشخص کرده است، اما برای اینکه همه چیز کاملا واضح باشد، در ادامه مراحل مختلف ساخت کاردستی اوریگامی قایق را هم مثل ساخت ستاره کاغذی به طور کامل توضیح داده‌ایم.

1. تا کردن کاغذ از وسط

ابتدا کاغذ را دقیقا از وسط تا کنید. احتیاط کنید که خط تا کج نباشد. بعد خط تای آن را از بالا تا پایین کمی فشار دهید تا به خوبی عمیق شود.

تا کردن کاغذ از وسط در اوریگامی قایق کودکانه

2. ساخت بادبان اوریگامی قایق

مطابق تصویر دو گوشه‌‌ای که وسط کاغذ هستند را به سمت داخل ببرید و تا کنید تا مثلث‌های کوچکی ایجاد شود. روی دو خط تا را به خوبی با دست فشار دهید.

در این حالت سمت دیگر کاغذ دو لبه خواهد بود. لبه بالایی را به سمت مثلث‌ها تا کنید. تا اینجای کار، بادبان قایق و یکی از دو سمت بدنه آن در اوریگامی قایق شکل گرفته است.

ساختن بادبان در اوریگامی قایق کودکانه

3. تا زدن بدنه اوریگامی قایق

در این مرحله کاغذ را برگردانید و لبه دیگر را هم مانند مرحله قبل به سمت مثلث‌ها (همان بادبان‌های قایق) تا کنید. خط تای ایجاد شده در این مرحله از ساخت اوریگامی قایق را هم فشار دهید تا شکل بهتری پیدا کند.

حالا که خط تای بدنه اوریگامی قایق به خوبی مشخص شده، تای آن را باز کنید و گوشه‌های بدنه را به سمت داخل تا بزنید تا مثلث‌های کوچکی ایجاد شود.

ساختن بادبان در اوریگامی قایق کودکانه

4. تکرار مرحله پیش

همان قسمتی که گوشه‌های آن را تا زدید دوباره به سمت بالا تا بزنید. اگر تا اینجای کار را درست پیش برده باشید، گوشه‌های یکی از لبه کاغذ به سمت داخل تا شده و سمت دیگر همچنان ظاهری مانند یک مستطیل باریک دارد. لبه‌های سمتی که تا نشده را زیر لایه مقابلش ببرید.

حالا مانند عکس با دو دست‌تان وسط دو لایه کاغذ اوریگامی قایق را بگیرید و به آرامی به سمت بیرون آن بکشید تا مانند شکل لوزی شود. خطوط لازم را ایجاد کنید و تا بزنید تا لوزی شکل مشخصی پیدا کند.

در این مرحله باید حواستان جمع باشد که با کشیدن ناگهانی کاغذ باعث پارگی آن نشوید.

ساخت اوریگامی قایق کودکانه

5. تا زدن لوزی بزرگ

وقتی لوزی به دست آمد، حالا باید مانند تصویر قسمت پایینی لوزی بزرگ را از هر دو طرف به سمت بالا ببرید. بعد با دست آن را فشار دهید تا کاملا خط مشخصی پیدا کند. همانطور که گفتیم این کار را روی قسمت پشتی هم انجام دهید. وقتی هر دو سمت را تا زدید، دوباره دو لایه میان کاغذ را با دو دست‌تان آرام به سمت بیرون بکشید تا یک لوزی کوچک‌تر درست شود.

لوزی را روی قطر و اضلاع مخالف تا کنید و روی خط تای اوریگامی قایق را فشار دهید.

باز کردن تا در اوریگامی قایق کودکانه

6. باز کردن تاها

تای کاغذ را از قسمتی که بادبان قایق قرار گرفته باز کنید و گوشه‌های سمت چپ و راست را به سمت بیرون بکشید. کامل آن را صاف کنید. در این مرحله از اوریگامی قایق کاغذی با قایقی صاف و دو بعدی مواجه هستید که بادبانش کمی ناپیداست.

حالا بدنه قایق را به سمت خارج بکشید تا حجم اوریگامی قایق به وجود بیاید.

ساختن بدنه در اوریگامی قایق کودکانه

شما می‌توانید این اوریگامی را به  فرزندتان آموزش دهید و او را سرگرم کنید. اگر اهل ساخت اوریگامی هستید، شاید از ساخت اوریگامی قلب کاغذی هم خوشتان بیاید.

پرسش‌های متداول درباره اوریگامی قایق

برای ساخت اوریگامی قایق به چه وسایلی نیاز دارید؟
کاغذ تنها وسیله موردنیاز این کاردستی است.
اوریگامی قایق برای چه رده سنی مناسب است؟
هرچند برای ساخت آن باید روی کمک بزرگسالان حساب کرد، اما این کاردستی برای کودکان رده سنی 6 تا 10 سال است.
اگر کاغذ نداشته باشید، چه جایگزینی برای آن وجود دارد؟
در این صورت می‌توانید به جای کاغذ از کاغذ رنگی استفاده کنید.
اشتراک گذاری:
نظرات (1)

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید