خلاصه مطلب

نقاشی با کودکان بسیار جذاب و دوست داشتنی است. در این مطلب از کاغذ رنگی نقاشی چنگال، برای کودکان 3 تا 10 سال را برایتان شرح داده‌ایم. با آموزش این نقاشی به کودکانتان خلاقیت‌ آنها را در کشیدن نقاشی پرورش دهید.

نفاشی می‌تواند یکی از راه‌های رشد و پرورش خلاقیت کودکان باشد. برای پرورش خلاقیت کودک نیازی به استفاده از وسایل عجیب‌وغریب نیست. کافی است نگاهی به اطرافتان بیندازید تا بتوانید وسایل مناسبی برای نقاشی خلاقانه کودکتان پیدا کنید. یکی از ساده‌ترین وسایل برای نقاشی خلاقانه چنگال است.

شما می‌توانید با استفاده از چنگال یک نقاشی ساده اما جالب برای فرزندتان بکشید. این نقاشی هم مانند نقاشی با اسفنج می‌تواند برای کودکان هیجان‌انگیز باشد. برای آموزش نقاشی با چنگال با کاغذرنگی همراه باشید.

وسایل موردنیاز

 • به مقدار لازم
  کاغذ A4
 • به تعداد دلخواه
  گواش
 • به تعداد دلخواه
  قلم‌مو رنگ‌آمیزی
 • یک عدد
  چنگال
 • یک عدد
  ظرف رنگ

آموزش نقاشی با چنگال

مراحل انجام این نقاشی بسیار ساده است. برای این کار کافی است کمی حوصله به خرج دهید و همراه کودکتان قدم‌به‌قدم این نقاشی را پیش ببرید.

1. انتخاب فضای نقاشی و رسم برگ‌ها

در مرحله اول این نقاشی باید انتخاب کنید می‌خواهید با چنگال چه چیزی طراحی کنید. یک چمنزار با گل‌های چنگالی رنگارنگ دوست دارید؟ یا یک گلدان پر از گل‌های رنگی را ترجیح می‌دهید؟

شاید هم بخواهید باغچه‌ای کوچک، اما رنگی‌رنگی با گل‌های چنگالی داشته باشید! در هر صورت طرح مورد علاقه‌تان را روی کاغذ ترسیم کنید. البته اگر این نوع نقاشی را دوست ندارید، نقاشی با کلم بروکلی هم ایده جالبی است.

برای این کار کافی است با قلم‌مو رنگ‌ سبز در طیف‌های رنگی گوناگون را انتخاب کرده و شاخ و برگ گل‌ها را نقاشی کنید. اگر می‌خواهید گل‌ها را در گلدان بکشید باید فکری هم برای طراحی گلدان کنید. استفاده از رنگ‌های گوناگون برای نقاشی برگ‌ها و گلدان باعث می‌شود نقاشی رنگارنگ‌تر باشد.

روش نقاشی با چنگال

2. نقاشی با چنگال در کشیدن گل

پس از کشیدن ساقه‌ها نوبت ترسیم گل‌هاست. برای این کار وقت آن رسیده از چنگال استفاده کنید. باید در یک ظرف پهن رنگ‌های دلخواهتان را بریزید و چنگال را روی رنگ‌ها قرار دهید، به طوری که کل چنگال با رنگ پوشیده شود.

بعد از آن بهتر است چند لحظه چنگال را به حالت عمودی به سمت پایین نگه دارید تا اضافه رنگ‌ها از چنگال بریزد. حالا چنگال رنگی را روی یکی از ساقه‌های گل مهر کنید.

این کار را با رنگ‌های مختلف تکرار کنید. بهتر است برای هر رنگ از یک چنگال استفاده کنید، اما می‌توانید همان چنگال را در یک لیوان آب فرو ببرید تا رنگ قبلی از روی آن پاک شود و دوباره از آن برای رنگ‌آمیزی استفاده کنید.

روش نقاشی با چنگال

بهتر است فرزندتان را در رنگ‌آمیزی گل‌ها محدود نکنید و اجازه دهید برای رنگ گل از هر رنگی می‌خواهد استفاده کنید. حتی اگر رنگ مورد نظر او چندان واقعی نیست، اشکالی ندارد. این شیوه رنگ‌آمیزی می‌تواند ذهن او را از محدودیت‌ها فراتر برده و خلاقیت کودکتان را رشد دهد.

اگر شما هم ایده‌ای برای نقاشی چنگال کودکانه یا نقاشی برگ پاییزی و نقاشی روح دارید، می‌توانید آن را با مخاطبان کاغذرنگی درمیان بگذارید.

پرسش‌های متداول نقاشی با چنگال

آموزش کشیدن نقاشی با چنگال مناسب چه رده سنی است؟
این نقاشی برای کودکان 4 سال به بالا مناسب است.
برای کشیدن نقاشی با چنگال به چه ابزاری نیاز داریم؟
تهیه گواش، قلم‌مو رنگ‌آمیز، چنگال، ظرف برای رنگ و چند عدد برگه نقاشی کافی است.
گواش، قلم‌مو رنگ‌آمیز، چنگال، ظرف برای رنگ و چند عدد برگه نقاشی
خیر، برای شکوفایی بیشتر خلاقیت کودکان، بهتر است اجازه دهید با هر رنگی که می‌خواهند نقاشی را رنگ آمیزی کنند.
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید