نقاشی یک ابزار فوق‌العاده برای رشد خلاقیت فکری کودکان به‌حساب می‌آید. اگر این هنر دوست‌داشتنی با ابزارهای مختلف و البته متفاوت از ابزارهای اصلی نقاشی کشیده شود، نه تنها برای کودکان جذاب‌تر است؛ بلکه به رشد خلاقیت فکری آن‌ها نیز کمک بهتری می‌کند. در این مطلب از کاغذرنگی، آموزش نقاشی رنگین کمان با استفاده از اسفنج را برای شما آماده کرده‌ایم. اگر دنبال یک سرگرمی سالم و البته خلاقانه برای کودک خود هستید، تا پایان مطلب با کاغذرنگی همراه باشید.

وسایل موردنیاز

  • اسفنج
  • رنگ‌‌های رنگین کمان
  • پالت رنگ
  • کاغذ نقاشی

مراحل کشیدن نقاشی رنگین کمان با اسفنج

برای این نقاشی باید در رنگ‌ها غرق شوید. نقاشی رنگین کمان از رنگارنگ‌ترین و البته محبوب‌ترین نقاشی‌ها برای کودکان است. برای آموزش آن مراحل زیر را طی کنید.

1. پالت رنگ را برای نقاشی رنگین کمان آماده کنید

قبل از شروع کار، پالت رنگ را با رنگ‌های رنگین کمان پر کنید. اگر پالت رنگ ندارید، محدویتی نخواهید داشت. می‌توانید از یک سینی دایره‌ای یا بشقاپ برای این‌ کار استفاده کنید. این مرحله از کار را می‌توانید خودتان برای کودک انجام داده یا با کمک او انجام دهید.

آموزش کشیدن رنگین کمان

2. اسفنج را به رنگ آغشته کنید

بعد از این‌که رنگ‌ها را آماده کردید، نوبت به آغشته کردن اسفنج به رنگ‌های رنگین کمان می‌رسد. با کمک یک قلم‌مو اسفنج را در هفت قسمت مساوی به رنگ‌ آغشته کنید. اگر می‌خواهید رنگین کمان نقاشی شده شبیه رنگین کمان واقعی باشد، رنگ‌ها را به ترتیب قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش روی اسفنج بریزید.

ممکن است برای اولین بار غلظت رنگ‌‌ها به اندازه‌ای نباشد که کودک شما بتواند به‌درستی نقاشی کند. دراین صورت بهتر است چندبار این کار را انجام دهید.

این مرحله فرصت خوبی است که درباره رنگین کمان با کودک خود گفت‌وگو کنید. بنابراین از این فرصت استفاده کرده و رنگ‌های رنگین کمان و ترتیب آن‌ها را به او آموزش دهید. حتی می‌توانید شرایط تشکیل رنگین کمان را نیز به زبان ساده برای او توضیح دهید. به‌این‌ترتیب هم به رشد خلاقیت کودک خود کمک کرده‌ و هم او را با پدیده طبیعی رنگین کمان بیشتر آشنا کرده‌اید.

کشیدن رنگین کمان

3. کاغذ را آماده کرده و بقیه کار را به فرزندتان بسپارید

تقریبا همه چیز برای خلق یک اثر هنرمندانه آماده است. در ادامه یک برگ کاغذ برای کودک خود آماده کنید و به او اجازه دهید آزادانه روی کاغذ نقاشی بکشد. اگر کودک شما نمی‌داند دقیقا باید چه کاری انجام دهد؛ کمی برایش توضیح داده و برای شروع به او کمک کنید. مطمئن باشید پایان کار، نقاشی‌ها بسیار جالب‌تر از آن خواهند شد که فکرش را می‌کنید.

کشیدن رنگین کمان

4. آنچه کودک‌تان نیاز دارد در اختیار او قرار دهید

اگر کودک شما واقعا به کشیدن نقاشی با این روش علاقه‌مند شده است، هر چه نیاز دارد از کاغذ گرفته تا رنگ در اختیار او قرار دهید و بگذارید آزادانه نقاشی بکشد. این نکته را هم فراموش نکنید اگر کودک شما دوست دارد ساعت‌ها این‌کار را انجام دهد، به‌هیچ‌وجه او را سرزنش نکنید.

چند ایده جالب

  1. به‌ جای استفاده از رنگ‌های رنگین کمان از رنگ‌های دیگری استفاده کرده یا ترتیب رنگ‌ها را به‌هم بزنید.
  2. این روش از نقاشی را با استفاده از ابزارهای مختلف مثل پارچه، غلتک نقاشی، مسواک و… می‌توانید امتحان کنید.
  3. اگر نقاشی کودک شما واقعا جالب شد، آن را قاب گرفته و گوشه‌ای از اتاق قرار دهید. به‌این ترتیب به کودک خود یادآوری می‌کنید با ابزاری ساده کاری ارزشمند انجام داده است.

ایده‌های مختلفی برای نقاشی رنگین کمان وجود دارد. همچنین شما می‌توانید آموزش نقاشی با اعداد انگلیسی را با کودکانتان تمرین کنید.

سوالات کاربران از سراسر وب درباره آموزش نقاشی رنگین‌ کمان با استفاده از اسفنج

آموزش نقاشی رنگین کمان با کمک اسفنج مناسب چه رنج سنی است؟

3 تا 7 سال

برای کشیدن نقاشی رنگین کمان با استفاده از اسفنج به چه ابزاری نیاز داریم؟

اسفنج، رنگ‌‌های رنگین کمان، پالت رنگ و کاغذ نقاشی

رنگ‌های رنگین کمان به ترتیب کدامند؟

قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش