خلاصه مطلب

موش کاغذی، یادم هست وقتی بچه بودم عاشق کاردستی حیوانات و عروسک‌های دست‌سازی بودم که می‌شد ساعت‌ها ‌با آن‌ها بازی کرد. اگر کودکی می‌شناسید که چنین علاقه‌ای دارد پس صبر نکنید و همین حالا این آموزش همراه وسایل مورد نیاز ساختش را برایش بفرستید.

اگر کودک شما به حیوانات علاقه‌مند است یا می‌خواهید او را با ظبیعت آشنا کنید، قطعا کاردستی موش کاغذی او را به وجد می‌آورد. برای آموزش ساخت کادرستی موش کودکانه با کاغذ رنگی همراه شوید تا یاد بگیرید چطور موش‌های کوچک و بامزه بسازید و آن را به کودکان هم آموزش دهید. ساخت این کاردستی مثل آموزش مواد حباب ساز ساده و لذت‌بخش است.

هرچند موش‌ها به‌عنوان جانورانی موذی شناخته می‌شوند که خیلی‌ها از آن‌ها می‌ترسند، اما انتهای این آموزش می‌توانید جمعی از موش‌ها را به خانه خود دعوت کنید. حتی می‌توانید شهر موش‌ها با همین کاردستی موش به شیوه کودکانه بازسازی کرده و با این موش‌های کوچک نمایش سرگرم‌کننده‌ای اجرا کنید! کاردستی فرفره هم می‌تواند این نمایش شما را زیباتر کند.

وسایل موردنیاز کاردستی موش

 • مقوا
  کاغذ رنگی مشکی، سفید، خاکستری، شطرنجی
 • چشم عروسکی
  چشم‌ عروسکی
 • مداد
  مداد
 • چسب ماتیکی
  چسب ماتیکی
 • قیچی
  قیچی

مراحل ساخت کاردستی موش کاغذی کودکانه

مراحل درست کردن یک کاردستی موش با کاغذ چندان سخت نیست. کافی است مثل کاردستی بوقلمون با ظرف یک بار مصرف مراحل زیر را طی کنید تا همه چیز درست شد.

1. درست کردن بدن کاردستی موش

برای شروع ساخت کاردستی موش کاغذی اول از همه باید سراغ کاغذ رنگی خاکستری بروید. این کاغذ را از وسط تا کنید تا دو لایه شود.

ساخت بدن موش با مقوا

بعد یک نیم‌دایره بزرگ روی یک لایه آن بکشید و نیم‌دایره را با قیچی برش دهید. خروجی شما یک دایره کامل تا شده است. این دایره تا شده بدن کاردستی موش کاغذی شما را تشکیل می‌دهد.

کشیدن شکل بدن موش روی مقوا

2. ساخت گوش موش

بعد از درست کردن بدن کاردستی موش کاغذی نوبت به گوش‌های موش کوچولو می‌رسد. دو نیم‌دایره به اندازه گوش‌های موش روی یک ورق خاکستری دیگر یا باقی‌مانده ورق قبلی رسم کنید.

برای این مرحله هم می‌توانید از اشکال زیر الگو بگیرید. نیم‌دایره‌ها را با قیچی بُرش دهید.

ساخت گوش موش

حالا به سراغ ورق شطرنجی بروید. الگوی گوش‌ها را روی کاغذ شطرنجی هم پیاده کنید. با این تفاوت که اندازه آن کمی کوچک‌تر از قبلی باشد تا در دل آن جا شود.

عکس 7

ساخت گوش موش کاغذی

بعد از آن که گوش‌های شطرنجی را بُرش دادید، آن‌ها را روی گوش‌های اصلی خاکستری کاردستی موش کاغذی بچسبانید.

تکمیل گوش موش کاغذی

وقتی ساخت گوش‌های کاردستی موش کاغذی تمام شد، آن‌ها را از قسمت پایین یک تای کوچک بزنید. این کار باعث می‌شود راحت‌تر بتوانید گوش را به بدن موش وصل کنید.

چسباندن گوش موش کاغذی

حالا که فوت کوزه‌گری یعنی تا زدن گوش‌ها را پیش بردید، آن‌ها را روی بدن کاردستی موش کاغذی سوار کنید. برای این کار از شکل زیر راهنمایی بگیرید.

موش کاغذی با گوش

به عنوان یک توصیه کلی، بد نیست در همه این مراحل که کاملا ساده و البته بی‌خطر هستند، کودکتان را به همراهی تشویق کنید.

3. اصلاح شکل کاردستی موش

حالا که شکل کلی بدن کارستی کودکانه درست شده است، تصور بهتری از آن دارید. بنابراین اگر بخواهید می‌توانید بدن کاغذی کاردستی موش را با قیچی کمی کوتاه و منظم کنید.

اصلاح شکل بدن موش

4. آماده کردن دماغ موش کودکانه

دماغ کوچولوی کاردستی موش کاغذی را فراموش نکنید! کاغذ مشکی را بردارید و روی یک بخش آن دایره‌ای کوچک به عنوان دماغ کاردستی موش کاغذی رسم کنید. برای کشیدن دماغ موش حواستان به ابعاد سر و بدن موش باشد تا دماغ خیلی بزرگ‌تر نشود.

ساخت دماغ موش کاغذی

حالا این دایره سیاه را با قیچی ببُرید و جای بینی بچسبانید.

چسباندن دماغ موش کاغذی

6. چسباندن چشم کاردستی موش

نوبتی هم باشد وقت اضافه کردن چشم‌های کاردستی موش است. شما باید با کمک فرزندتان چشم‌های عروسکی بامزه را چسب بزنید و روی صورت موش بچسبانید.

چسباندن چشم های کاردستی موش مقوایی

7. اضافه کردن دم موش

یک چیز را فراموش نکرده‌اید؟ موش بدون دم؟! برای درست کردن دم کاردستی موش کاغذی، باید از روی کاغذ خاکستری یک نوار نازک و بلند را با قیچی ببُرید.

چیدن دم موش کاغذی

حالا با کمک لبه تیغ قیچی دم موش را حالت دهید. بله دقیقا! همان روش قدیمی فر کردن کاغذ! برای این کار کافی است با انگشت کاغذ را روی لبه تیغ قیچی نگه دارید و بعد قیچی را بکشید.

فرم دادن به دم موش

حالا دم فرفری کاردستی موش کاغذی را مثل دم کاردستی جوجه با کاغذ رنگی به انتهای بدن آن بچسبانید.

چسباندن دم کاردستی موش

8. تکمیل سبیل کاردستی موش

در آخر می‌توانید سیبیل کوچکی برای کاردستی موش بکشید. این کار را با یک ماژیک مشکی مانند شکل زیر انجام دهید تا کاردستی موش کودکانه کامل شود.

کشیدن سبیل های موش

مراحل ساخت کاردستی موش کاغذی از انواع کاردستی حیوانات تمام است! این انتخاب شماست که با موش کوچک خود چه خلاقیت‌هایی به خرج دهید.

کاردستی موش کاغذی

می‌توانید در این باره از کودکانتان مشورت بگیرید! آن‌ها معمولا ایده‌های خلاقانه زیادی برای کاردستی کودکانه دارند. اگر شما هم این نوع کاردستی موش کاغذی را درست کرده‌اید، نظرتان را درباره آن با مخاطبان کاغذ رنگی در میان بگذارید.

پرسش های متداول درباره کاردستی موش با مقوا

کاردستی موش برای چه رده سنی است؟
این کاردستی مناسب کودکان است.
برای ساخت کاردستی موش در این آموزش به چه وسایلی نیاز داریم؟
ساخت کاردستی موش این آموزش فقط به چند رنگ کاغذرنگی، مقوا خاکستری، چسب و قیچی نیاز دارد.
ساخت کاردستی موش این مطلب چقدر زمان نیاز دارد؟
کاردستی این مقاله را فقط در عرض نیم ساعت میتوان ساخت.
اشتراک گذاری: