خلاصه مطلب

کاردستی‌های قدیمی زیادی است که دهه‌های گذشته جزو اسباب بازی بچه‌ها محسوب می‌شد. یکی از آن‌ها فرفره است. بچه‌ها فرفره به دست می‌دویدند و از چرخش پره‌های کاغذی آن خوشحال می‌شدند. اگر دوست دارید دوباره ساخت فرفره و حال‌وهوای قدیم را تجربه کنید این مطلب را از دست ندهید.

کاردستی ساخت فرفره یکی از آن کاردستی‌های نوستالژیکی است که در خاطرات بچگی خیلی از ما وجود دارد. چرخش سریع و هیجان‌انگیز فرفره کاغذی فقط با یک فوت محکم، تقریبا هر کودکی را مجذوب می‌کند.

اگر شما هم هنوز برای ساخت این کاردستی کوچک رنگارنگ ذوق دارید، ادامه این مطلب را برای ساخت فرفره‌های قشنگ در کاغذ رنگی بخوانید.

مواد لازم برای ساخت فرفره

 • مقوا ۱۵ در ۱۵ سانتی‌متر
  مقوا مربعی
 • سیخ چوبی
  سیخ‌ چوبی
 • سوزن ته گرد
  سوزن ته‌گرد
 • پونز
 • مهره کوچک تزیینی
 • چسب حرارتی
  چسب حرارتی
 • دم باریک
  دم‌باریک
 • قیچی
  قیچی

نکاتی درباره مواد اولیه موردنیاز

– برای کاغذ فرفره لازم نیست دنبال جنس خاصی بگردید. کاغذ ساده، طرح‌دار، ضخیم، نازک، کاغذ با بافت یک‌رو و خلاصه هر مدل کاغذی که دوست دارید، برای ساخت کاردستی فرفره مناسب است؛ اما یادتان نرود، هرچقدر کاغذتان نازک‌تر باشد، فرفره راحت‌تر می‌چرخد.

– درباره مهره‌ها هم خیلی سخت نگیرید. هر دانه کوچکی که گرد و صاف باشد و البته سوراخ هم داشته ‌باشد، به‌ درد می‌خورد. مهره همان چیزی است که کاغذ را از سیخ چوبی دور و به چرخش فرفره کمک می‌کند. طرز درست کردن فرفره را در ادامه با هم می‌بینیم.

مراحل کاردستی ساخت فرفره

برای درست کردن فرفره راه‌های مختلفی برای چسباندن پره‌های فرفره به میله وجود دارد، اما در این آموزش یک روش مطمئن را برای ساخت فرفره می‌بینید که در آن احتمال جدا شدن پره‌ها خیلی خیلی کم می‌شود.

البته شاید راه‌های دیگری هم به ذهن شما برسد که از این ایده بهتر باشند.

۱. ترسیم خطوط مختلف روی کاغذها

احتمالا این مرحله از ساخت فرفره را با دیدن عکس بهتر انجام می‌دهید، ولی با این حال درباره روش کار توضیح می‌دهیم تا مکمل عکس‌ها باشد.

برای درست کردن فرفره کاغذی با یک مداد و خط‌کش، روی کاغذهای مربعی، خیلی کمرنگ، گوشه‌ها مورب را (که در همسایگی هم نیستند) به هم وصل کنید. یعنی قطرهای مربع را بکشید.

کشیدن خطوط مختلف روی کاغذها برای ساخت کاردستی فرفره کاغذی

حالا یک نقطه روی مرکز و چهار نقطه در قسمت‌هایی که روی شکل نشان داده‌ شده، بکشید تا کاغذ برای ساخت فرفره آماده شود. ساخت فرفره کاغذی بسیار آسان‌تر از چیزی است که به ‌نظر می‌رسد.

نقطه‌ها را با یک پونز و کمی فشاردادن ته چسب حرارتی روی آن، سوراخ کنید. زیردستتان تعدادی برگ کاغذ یا یک مجله قدیمی بگذارید تا میز کار یا فرش آسیب نبیند.

ترسیم خطوط مختلف روی کاغذها برای ساخت کاردستی فرفره کاغذی

۲. بُریدن کاغذهای ساخت فرفره

در ادامه آموزش ساخت فرفره باید کاغذ را از گوشه‌های مربع به سمت مرکز (از روی جایی که خط کشیدید) با قیچی ببئرید. البته حواستان باشد که تا وسط مربع جلو نروید، وگرنه کاغذ به دو قسمت جدا از هم تقسیم می‌شود.

بُریدن کاغذ برای ساخت کاردستی فرفره کاغذی

طول برش را هم می‌توانید چشمی حدس بزنید. کار سختی نیست.

۳. ساخت شکل فرفره

برای ساخت فرفره سوزن ته‌گرد را با یک دم باریک، خم کنید. طوری‌که از محل خمیدگی تا نوک گرد سوزن، تقریبا ۰.۸سانتی‌متر فاصله باشد. این اندازه را هم می‌توانید با تخمین و چشمی اندازه بگیرید. برای تعیین مقدار خم‌شدگی یادتان باشد، شما باید کاغذ، مهره و سیخ چوبی را در یک نقطه جمع کنید.

ساخت شکل فرفره برای ساخت کاردستی فرفره کاغذی

حالا سوزن را از سوراخی در یکی از گوشه‌های رد کنید و بعد آن را از گوشه‌های دوم و سوم و چهارم عبور دهید. شاید این حس به شما دست بدهد که در حال دوختن کاغذ هستید!

جمع کردن گوشه های کاغذ برای ساخت کاردستی فرفره کاغذی

در آخر هم برای ساخت فرفره سوزن را از سوراخ وسط کاغذ بیرون بیاورید. کمی آن را فشار دهید تا کل سوزن از پشت کاغذ بیرون بزند.

جمع کردن گوشه های کاغذ برای ساخت کاردستی فرفره کاغذی

اگر بخواهید از جای سوزن در کاغذ مطمئن شوید، بهتر است یک مهره در سوزن فرو کنید که جای آن را پشت کاغذ کاملا محکم کند. به این ترتیب احتمال جدا شدن سوزن از کاغذ کمتر می‌شود.

جمع کردن گوشه های کاغذ برای ساخت کاردستی فرفره کاغذی با سوزن ته گرد

۴. چسباندن فرفره به سیخ چوبی

در این مرحله از ساخت فرفره سیخ چوبی را از فاصله تقریبا ۰.۶ سانتی‌متر تا سر آن سوراخ کنید. این کار را با پونز انجام دهید و بابت دو شاخه‌شدن سر چوب هم نگران نباشید.

چسباندن فرفره به سیخ چوبی در ساخت کاردستی فرفره کاغذی

تا زمانی که سوزن ته‌گرد داخل این سوراخ ثابت بماند، شکاف روی چوب هیچ مشکلی برایتان ایجاد نمی‌کند و باعث شکستن چوب نمی‌شود.

اتصال فرفره به سیخ چوبی در ساخت کاردستی فرفره کاغذی

سنجاق را طوری در سیخ بچرخانید که صاف داخل آن قرار بگیرد و قسمت بلندتر خمیده‌اش، به بدنه سیخ چوبی بچسبد.

وصل کردن فرفره با سیخ چوبی در ساخت کاردستی فرفره کاغذی

۵. چسباندن قطعات با چسب حرارتی

تا این جا فقط از دسته چسب حرارتی برای سوراخ‌کردن کاغذ ساخت فرفره استفاده کردیم؛ اما حالا نوبت چسباندن دم بلندتر سوزن ته‌گرد به بدنه سیخ چوبی است تا نوک تیز سوزن هنگام بازی به دست بچه‌ها آسیب نزند.

استفاده از چسب حرارتی برای محکم کردن فرفره در ساخت کاردستی فرفره کاغذی

اول روی شکافی که در چوب ایجاد کردید و قسمت بالایی سنجاق یعنی بخش نزدیک به سوراخ چوب را با چسب حرارتی کامل بپوشانید. یادتان باشد تا وقتی این تکه خشک شود، باید دست‌تان را روی پایین سوزن نگه‌ دارید، وگرنه از سیخ بیرون می‌آید.

ساخت کاردستی فرفره کاغذی

بعد از آن، قسمت پایینی سنجاق را هم برای ساخت فرفره چسب حرارتی بزنید. دقت کنید تا همه بخش‌های سوزن، به‌ویژه نوک تیز آن زیر لایه ضخیمی از چسب قرار بگیرد. در آخر، با همه این چسب‌کاری‌ها، شما یک فرفره کاملا ایمن و مطمئن دارید.

در ساخت کاردستی فرفره کاغذی

اگر به‌جای سوزن ته‌گرد از یک پونز استفاده کنید، بعد از دو یا سه‌بار چرخش، اجزای فرفره از هم جدا می‌شود. قسمت ترسناک ماجرا هم این جاست که پونز روی زمین می‌افتد. هیچ کس دوست ندارد یک پونز روی زمین گم شود!

وقت بازی است!

از نظر من ساخت فرفره با این روش، کاملا ایمن و مطمئن است. شما می‌توانید با خیال راحت آن‌ها را به دست بچه‌هایتان بدهید.

کاردستی فرفره با مقوا

البته بازهم به نظر خودتان بستگی دارد. اگر کودکتان خیلی اهل کندوکاو باشد، شاید چسب پشت سیخ را بکند، اما به‌نظرم این خیلی بعید است.

ساخت فرفره کاغذی

ساخت فرفره یک چالش کودکانه

ساخت این فرفره‌ها یک سرگرمی جالب و بازی با آن‌ها یک تفریح دوست‌داشتنی است. برای بازی با بچه‌ها، فقط به آن‌ها یاد بدهید چطور پره‌های فرفره را فوت کنند.

کاردستی فرفره با مقوا

اگر کاغذی که برای ساخت فرفره از آن استفاده کرده‌اید، خیلی ضخیم نباشد، کودکان به ‌راحتی از پس این کار برمی‌آیند. البته همانطور که خودتان می‌دانید، دویدن دور اتاق یا در فضای باز هم پره‌های فرفره را می‌چرخاند!

علاوه‌بر این می‌توانید فرفره‌های کوچک و بزرگ را برای تزئینات وسایل مهمانی هم استفاده کنید.

کاردستی فرفره رنگی با مقوا

اگر شما هم از ساخت فرفره یا بازی با آن تجربه‌ای دارید، آن را با ما در میان بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره ساخت فرفره

وسایل موردنیاز ساخت فرفره چیست؟
کاغذ رنگی، سیخ چوبی و سوزن ته‌گرد مهم‌ترین وسایل ساخت فرفره هستند و سایر وسایل فقط ابزار موردنیاز کار هستند.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
این کاردستی هرچند با کمک بزرگسالان ساخته می‌شود، اما برای کودکان رده سنی 4 تا 10 سال مناسب است.
برای ساخت فرفره از چه کاغذی استفاده کنید؟
کاغذهای ساده دفتر و کاغذ رنگی انتخاب خوبی برای ساخت فرفره هستند.
اشتراک گذاری: