خلاصه مطلب

دنبال آموزش حیوانات به کودکان هستید یا ایده جذابی برای ساخت کاردستی هستید فرقی نمی‌کند. اینجا چند تکه کاغذرنگی و یک ظرف یکبار مصرف ماکت بوقلمون درست کردیم که برای تزیین دیوار و اتاق حرف ندارد.

فکر می‌کنید با بشقاب کاغذی یک بار مصرف چه حیوانی را بتوانید درست کنید؟ با کمی خلاقیت، احتمالا مثل کاردستی پسرانه ماشین ساده چیزهای زیادی به ذهنتان می‌رسد؛ اما در این مطلب کاغذ رنگی ما هم یک ایده به فکرهای جذاب شما اضافه می‌کنیم. نظرتان درباره کاردستی بوقلمون با بشقاب یک بار مصرف چیست؟

با ما همراه باشید تا یک کاردستی جالب و البته راحت مثل کاردستی طاووس با کاغذ رنگی را با وسایل ساده بسازیم و لذت ببریم.

وسایل موردنیاز

 • قیچی
  قیچی
 • چسب مایع
  چسب
 • قلم مو
  قلم‌مو
 • مداد
  مداد
 • ماژیک
  ماژیک مشکی
 • بشقاب کاغذی
 • مقوا رنگی
  کاغذرنگی (قهوه‌ای، قرمز، نارنجی و زرد)
 • کاغذ سفید
 • رنگ اکریلیک
  رنگ اکریلیک قهوه‌ای
 • لوله‌پاک‌کن نارنجی یا زرد
 • گوش‌پاک‌کن
 • سایه چشم قرمز

مراحل ساخت بوقلمون با بشقاب یک‌بار مصرف

این بوقلمون‌ها با پرهای رنگی و چشم‌های تابه‌تا می‌توانند یکی از خنده‌دارترین انواع کاردستی بوقلمون باشند. برای ساخت بوقلمون با بشقاب‌های کاغذی به کار تخصصی یا پیچیده‌ای نیاز ندارید به‌ همین ‌دلیل می‌توانید این کاردستی را با همراهی بچه‌ها درست کنید تا آن‌ها هم از همه مراحل کار لذت ببرند.

۱. بدن کاردستی بوقلمون

برای ساخت کاردستی بوقلمون مثل کاردستی موش کاغذی اول از همه باید وسایل موردنیاز را تهیه کنید. بنابراین بشقاب یک‌بار مصرف را با رنگ اکریلیک قهوه‌ای کاملا رنگ‌آمیزی کنید و بعد آن را کنار بگذارید تا کاملا خشک شود.

ساخت بدن بوقلمون

۲. رسم همه اجزای صورت

بعد از آماده کردن این بخش نوبت ساخت صورت کاردستی بوقلمون است. برای این کار مراحل زیر را قدم‌به‌قدم طی کنید.

اول یک دایره روی کاغذ قهوه‌ای بکشید که از بشقاب کوچک‌تر باشد. قرار است این دایره را به ‌عنوان سر بوقلمون استفاده می‌کنید.

رسم همه اجزا صورت کاردستی بوقلمون

حالا دوتا بال بزرگ روی کاغذ قهوه‌ای بکشید. بال‌های کاردستی بوقلمون شبیه دوتا برگ هستند و رسم آن‌ها خیلی عجیب‌وغریب نیست.

کشیدن بال بوقلمون

برای کشیدن چشم‌های کاردستی بوقلمون روی کاغذ سفید یک دایره کوچک و یک دایره بزرگ بکشید. یادتان باشد چشم‌های بوقلمون ما تابه‌تاست  و کاملا هم‌اندازه نیست!

کشیدن چشم بوقلمون

با کشیدن یک لوزی روی کاغذ نارنجی، منقار کاردستی بوقلمون هم درست می‌شود.

کشیدن منقار کاردستی بوقلمون

تا حالا پوست آویزان زیر منقار بوقلمون را دیده‌اید؟ کافی است چیزی شبیه لوله‌های آزمایشگاهی البته کج‌ومعوج روی کاغذ قرمز بکشید. عجیب به نظر می‌رسد ولی همین تکه کاغذ قرمز به واقعی‌ترشدن کاردستی بوقلمون کمک زیادی می‌کند.

کشیدن پوست آویزان بوقلمون

بعد از اینکه همه اجزای کوچک و بزرگ کاردستی بوقلمون را آماده کردید، تک‌تک این نقاشی‌ها را با قیچی ببُرید و برای مرحله بعد نگه دارید.

۳. ساخت صورت کاردستی بوقلمون

در این مرحله باید با چسباندن اجزای مختلف این دست‌سازه روی صورت، قسمت سروصورت بوقلمون را تکمیل کنید. برای این کار مراحل زیر را به ترتیب طی کنید.

چشم‌ها را روی سر بوقلمون بچسبانید. دو تا دایره سفید کج‌ومعوج کنار هم و درست جایی که چشم‌های کاردستی بوقلمون باید قرار بگیرد.

عکس ۱۰

ساخت صورت کاردستی بوقلمون

لوزی نارنجی را از وسط تابزنید تا بیشتر شبیه منقار کاردستی بوقلمون شود. منقاری با نوک تیز و شکل مثلثی که روی صورت بوقلمون جا خوش می‌کند.

کاردستی بوقلمون

بعد کاغذ قرمز را طوری پشت منقار بچسبانید که انگار از آن آویزان است. این همان پوست اضافه کاردستی است که باید درست پشت منقار باشد.

تکمیل صورت بوقلمون

وقتی کاملا مطمئن شدید لوزی قرمز محکم به منقار چسبیده‌ است، منقار را به چسب حرارتی یا ماتیکی به صورت کاردستی بوقلمون بچسبانید.

تکمیل صورت بوقلمون

با یک ماژیک سیاه دو دایره مشکی در چشم‌های بوقلمون بکشید تا چشم‌هایش با آن حالت خنگی کامل شود.

کشیدن چشم های بوقلمون

در آخر هم یک گوش‌پاک‌کن را بردارید و با سایه چشم قرمز، لپ‌های کاردستی بوقلمون را گل‌ بیندازید. این بوقلمون خندان و شاید هم خجالتی است.

رنگامیزی صورت کاردستی بوقلمون

۴. آماده کردن پرهای بوقلمون

سه‌تا پر روی کاغذ قرمز، سه‌تا روی کاغذ نارنجی و سه‌تا هم روی کاغذ زرد بکشید و آن‌ها را قیچی کنید.

آماده کردن پرهای بوقلمون

کار روی پرهای کاردستی بوقلمون را با چسباندن یکی از آن‌ها پشت بشقاب یک‌بار مصرف شروع کنید.

چسباندن پرهای بوقلمون

بعد از آن بقیه پرها را به ‌همین‌ ترتیب پشت‌سرهم بچسبانید. ترتیب رنگ‌ها کاملا به خودتان بستگی دارد، ولی اینکه رنگ‌ها کاملا در هم ترکیب شوند، نتیجه را جذاب‌تر خواهد کرد.

۵. چسباندن اجزای کاردستی بوقلمون

سر کاردستی را روی بشقاب، در قسمت بالای آن بچسبانید. طوری‌که پرها پشت آن قرار بگیرند. خودتان باید نسبت قرار گرفتن سر و دم کاردستی بوقلمون را مشخص کنید.

بعد از آن باید دوتا بال را به بدن بوقلمون اضافه کنید. درست سمت چپ و راست بشقاب یک بار مصرف جای چسباندن بال‌هاست.

چسباندن بال های بوقلمون

۶. پاهای بوقلمون

زمان برش لوله‌پاک‌کن یا پیپ‌پاک‌کن‌ها برای پاهای کاردستی بوقلمون رسیده است. شما باید در این مرحله از آن‌ها برای ساخت پاهای کاردستی استفاده کنید.

ساخت پاهای بوقلمون

برای این کار اول یک لوله‌پاک‌کن بلندتر و یک کوتاه‌تر را ببرید. دو طرف را روی پاک‌کننده بلندتر تا کنید تا یک پا درست شود. همین مراحل را برای پای دیگر کاردستی بوقلمون تکرار کنید. پاهای بوقلمون را با چسب یا منگنه به بشقاب بچسبانید.

فرم دادن به پاهای بوقلمون

۷. تکمیل جزییات کاردستی بوقلمون

هرچند در همین مرحله هم کاردستی کودکانه تکمیل شده استِ اما برای اینکه شاهکارتان را نهایی کنید در آخر با یک ماژیک سیاه پرهای سینه بوقلمون را بکشید.

کاردستی بوقلمون

بوقلمون شما آماده شد! این یکی از کاردستی‌های جالب و بانمک است که بچه‌ها را حسابی سرگرم می‌کند. اگر دنبال ایده های بیشتری برای ساخت کاردستی حیوانات هستید همین مقاله های همین کاردستی را دنبال کنید.

کشیدن شکم بوقلمون

اگر شما هم با این روش کاردستی بوقلمون را درست کردید، نظرتان را درباره آن با سایر مخاطبان کاغذ رنگی در میان بگذارید.

پرسش های متداول درباره کاردستی بوقلمون با ظرف یکبارمصرف

ساخت کاردستی بوقلمون به چه وسایلی نیاز دارد؟
برای ساخت این کاردستی به چند رنگ کاغذرنگی، ظرف یکبارمصرف، رنگ، چسب و قیچی نیاز دارید.
کاردستی بوقلمون با ظروف یکبارمصرف مناسب چه رده سنی است؟
این کاردستی مناسب کودکان و نوجوانان است.
ماکت کاردستی بوقلمون برای چه کاری مناسب است؟
شما می‌توانید ماکت بوقلمون اختصاصی خود را به دیوار نصب کنید یا برای آموزش کودکان از آن استفاده کنید.
اشتراک گذاری: