گرچه کفشدوزک‌ها هم نوعی حشره محسوب می‌شوند؛ اما هیچ‌کس منکر زیبایی آن‌ها نیست. ظاهر زیبای کفشدوزک‌ها باعث محبوبیت آن‌ها بین افراد شده است. این موجودات خوش‌نقش‌ و نگار اغلب در هر باغ و باغچه‌ای دیده می‌شوند و جذابیت آن را دوچندان می‌کنند. البته احتمال وجود کفشدوزک در گلدان‌های کوچک یا در ساخت تراریوم خانگی تقریبا صفر است. بنابراین درصورتی‌که دوست دارید چندتایی از این کفشدوزک‌های دوست‌داشتنی را در‌ گلدان‌های خانه ببینید، باید خودتان دست‌به‌کار شده و کفشدوزک بسازید. در این مطلب با استفاده از در دسترس‌ترین وسایل، ساخت کفشدوزک‌ فانتزی کوچک و بزرگ را برای گلدان‌ها آموزش داده‌ایم. اگر شما هم به کفشدوزک‌ها علاقه دارید، درادامه با کاغذرنگی همراه باشید.

1. دنبال سنگ‌های مناسب باشید

برای انتخاب یک سنگ مناسب‌ ساخت کفشدوزک فانتزی کافی است ظاهر کلی آن را در ذهن مجسم کنید. به‌این‌ترتیب متوجه می‌شوید به چه نوع سنگی نیاز دارید. سنگ‌های تیز یا دایره‌ای شکل؟ سنگ‌های مستطیلی یا بیضی؟ برای پیداکردن سنگ‌هایی مشابه کفشدوزک باید کف رودخانه یا سواحل را جستجو کنید. البته می‌توانید از فروشگاه‌های ویژه لوازم باغداری هم سنگ‌هایی با اندازه‌های مختلف بخرید.

انتخاب سنگ مناسب

2. سنگ‌ها را به‌خوبی بشویید

اگر سنگ موردنظرتان را از مناطقی مانند رودخانه یا ساحل پیدا کرده‌اید، پیش از هرکاری باید آن را با یک فرچه تمیز کرده و گل یا خاک‌های روی سنگ را بشویید. چراکه درصورت وجود خاک و کثیفی روی سنگ، هنگام رنگ‌آمیزی کثیفی‌ها مانع از چسبیدن رنگ به بدنه سنگ برای ساخت کفشدوزک فانتزی خواهند شد. بهتر است پس از شستشو، برای اطمینان از تمیزی و خشکی سطح سنگ، با حوله رطوبت آن را بگیرید. همچنین می‌توانید سنگ را در هوای آزاد قرار دهید تا با نور طبیعی خشک شود.

شست و شوی سنگ ها

3. زمینه سنگ را با رنگ سفید بپوشانید

پس از شستشوی سنگ رنگ‌آمیزی آن را شروع کنید. پیش از استفاده از هر رنگ دیگری بهتر است روی سنگ را به‌طور کامل رنگ سفید بزنید. چراکه با وجود رنگ سفید، سایر رنگ‌ها روی سنگ واقعی‌تر به‌نظر رسیده و جلوه بیشتری خواهند داشت. در غیراین‌صورت رنگ‌آمیزی روی سنگ‌های تیره برای ساخت کفشدوزک فانتزی تاثیر زیادی بر نتیجه نهایی کار می‌گذارد. بنابراین برای رنگ پایه‌ و زمینه سنگ از سفید استفاده کرده و اجازه دهید رنگ روی سنگ به‌طور کامل خشک شود.

رنگامیزی پوششی برای کفشدوزک‌ فانتزی

4. رنگ‌های دلخواهتان را برای کفشدوزک فانتزی درنظر بگیرید

برای ساخت کفشدوزک فانتزی اجباری به استفاده از رنگ مشکی و قرمز ندارید. چه رنگ کفشدوزکی را ترجیح می‌دهید؟ زرد؟ سبز؟ رنگ طبیعی کفشدوزک؟ شما می‌توانید رنگ‌های دلخواهتان را انتخاب کنید. پس از آن با یک فرچه کوچک شروع به رنگ‌آمیزی سنگ کنید. بهترین روش برای رنگ بدنه سنگ این است که سطح بالایی آن را رنگ کرده و اجازه دهید تا خشک شود. سپس به رنگ‌آمیزی نیمه پایینی بپردازید.

رنگامیزی اصلی کفشدوزک‌ های فانتزی

5. نتیجه کار را بررسی کنید

در این مرحله احتمالا احساس می‌کنید نتیجه نهایی این رنگ‌آمیزی مطابق میلتان نیست. درصورتی‌که رنگ شما به‌حد کافی جلوه و درخشش ندارد، باید دوباره دست‌به‌کار شده و دوباره روی سنگ را با یک لایه رنگ بپوشانید. به‌این‌ترتیب رنگ روی سنگ برای ساخت کفشدوزک فانتزی عمیق‌تر به‌نظر خواهد رسید.

رنگامیزی اصلی کفشدوزک‌ فانتزی

6. طراحی سر کفشدوزک فانتزی را شروع کنید

وقتی همه بدنه سنگ رنگ شد، نوبت به طراحی سر آن می‌رسد. بخش باریک‌تر سنگ را درنظر بگیرید و ¼ از همان قسمت را با یک خط منحنی جدا کنید. این ناحیه باید نقش سر کفشدوزک را داشته باشد؛ پس با استفاده از رنگ مشکی سر سنگ را کاملا رنگ کنید.

کشیدن سر کفشدوزک‌ های فانتزی

7. بال‌های کفشدوزک را فراموش نکنید

برای اینکه کفشدوزکتان واقعی‌تر باشد، بهتر است برای او بال درنظر بگیرید. برای این کار باید خطی را به‌طور مستقیم از وسط سر کفشدوزک به‌سمت انتهای بدن آن بکشید. این خط را با یک قلم موی باریک انجام دهید تا ظرافت بیشتری به کارتان ببخشد. با رسم بال‌های کفشدوزک پشت آن به دو بخش چپ و راست تقسیم خواهد شد.

کشیدن بال های کفشدوزک‌ فانتزی

8. چند خال سیاه روی بدنه اضافه کنید

خال‌های کفشدوزک را باید روی بال‌های آن بکشید. یکی از بهترین ایده‌ها برای این کار استفاده از پاک‌کن‌های انتهای مداد‌ است. پاک‌کن را در رنگ مشکی بزنید و خال‌های یک اندازه‌ای را روی بدن کفشدوزک بکشید. فراموش نکنید کفشدوزک شما باید طبیعی باشد، پس در رسم خال روی بدن آن زیاده‌روی نکنید و فقط سه یا چهار خال روی هر بال قرار دهید.

کشیدن خال برای کفشدوزک‌ فانتزی

9. برای کفشدوزک فانتزی چشم‌ بکشید

شما می‌توانید با رنگ سفید برای کفشدوزکتان چشم بکشید. با همان پاک‌کن انتهای مداد دو چشم به سر کفشدوزک اضافه کنید. اگر از سنگ‌های بزرگ استفاده کرده‌اید، پس فضای بیشتری برای نقاشی خواهید داشت. در این حالت می‌توانید سفیدی چشم را پهن‌تر کرده و دو چشم کوچک‌تر هم داخل آن ترسیم کنید. این چشم‌های کوچک‌تر باید زاویه دید داشته باشند. برای مثال چشم کفشدوزکتان را درحال نگاه‌کردن به پایین نقاشی کنید.

کشیدن چشم برای کفشدوزک‌ فانتزی

10. شاخک‌های طبیعی نقاشی کنید

کفشدوزک‌ها هم مانند سایر حشره‌ها شاخک‌هایی روی سر خود دارند. برای طراحی شاخک‌ها محدودیتی نخواهید داشت. چراکه هم می‌توانید آن‌ها را مانند دو خط صاف رسم کنید و هم پیچ‌وخم دهید. تنها نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، این‌است‌که نباید شاخک‌ها را با رنگ تیره بکشید. دراین‌صورت رنگ آن با رنگ زمینه اصلی سر کفشدوزک فانتزی یکی می‌شود و ترکیب زیبایی به‌وجود نخواهد آورد.

کشیدن شاخک برای کفشدوزک‌ فانتزی

11. ایده‌های خود را برای کفشدوزک فانتزی اجرا کنید

تا اینجای کار رنگ‌آمیزی کفشدوزک فانتزی تکمیل خواهد شد. پس می‌توانید درصورت داشتن ایده‌های جذاب برای زیبایی بیشتر کفشدوزک آن‌ها را عملی کنید. به‌عنوان مثال چند ستاره یا خال‌های رنگی روی کفشدوزک بچسبانید. برای صورت آن یک لبخند بزرگ درنظر بگیرید یا ابرو و مژه به چشم‌هایش اضافه کنید.

کفشدوزک‌ فانتزی

12. رنگ‌آمیزی خود را تثبیت کنید

در آخرین مرحله از کار ساخت کفشدوزک فانتزی سنگی، باید روی آن را با یک لایه روغن سیلر بپوشانید. با این کار امکان استفاده از این کفشدوزک در فضای باز و مرطوب را هم خواهید داشت. همچنین بهتر است این مرحله را چند بار تکرار کنید و زیر و روی سنگ را کاملا با این روغن بپوشانید.

یادتان باشد طبق دستورالعملی که روی جعبه روغن سیلر نوشته شده است، شما باید حدود 24 تا 48 ساعت به این روغن زمان دهید تا روی سنگ خشک شود. پس از گذشت این زمان، می‌توانید کفشدوزک فانتزی را در خاک گلدان یا باغچه قرار دهید و زیبایی باغچه را دوچندان کنید.

استفاده از تثبیت کننده رنگ

کفشدوزک فانتزی شما آماده است و شما می‌توانید به‌عنوان یک جسم تزیینی از آن استفاده کنید. این کفشدوزک‌ها را در گلدان‌ها یا روی میز بگذارید تا زیبایی اتاقتان بیشتر شود.