شاید شما به‌دلیل ظاهر ترسناک مارها از طرفداران پروپاقرص آن‌ها نباشید؛ اما بدون ‌شک نمی‌توانید دربرابر تحسین کاردستی مار آکاردئونی مقاومت کنید! کاردستی مار آکاردئونی یکی از انواع کاردستی‌های آسان و جذابی است که به شما امکان وقت‌گذراندن کنار فرزندتان را می‌دهد. ساخت مار آکاردئونی شروع خوبی برای آشنایی فرزندتان با هنر اوریگامی خواهد بود. ازآنجاکه در ساخت کاردستی مار با برش کاغذ و تاکردن آن سروکار دارید، این کاردستی ایده خوبی برای تقویت مهارت‌های حرکتی کودکان است. درادامه با کاغذرنگی همراه باشید تا آموزش ساخت کاردستی آکاردئونی را بررسی کنیم.

کاردستی مار

وسایل موردنیاز کاردستی مار

  • چند رنگ مختلف کاغذ رنگی

با یک کاغذ نیز می‌توان کاردستی مار آکاردئونی ساخت؛ اما درصورتی‌که برای ساخت هر کاردستی مار از دو کاغذ با رنگ‌هایی متفاوت استفاده کنید، با نتیجه‌ای شگفت‌انگیز روبرو می‌شوید!

  • خط‌کش
  • چسب‌ماتیکی یا چسب‌مایع
  • چشم عروسکی یا برچسب چشم
  • ماژیک
  • قیچی

یک پیشنهاد برای ساخت کاردستی

همانطور که گفتیم بهتر است از کاغذهایی با رنگ‌های مختلف استفاده کنید تا مار آکاردئونی زیباتری بسازید. در این آموزش مراحل ساخت را همراه فرزندتان انجام دهید تا هم مهارت‌های او پرورش پیدا کند و هم در ساخت کاردستی سهمی داشته باشد.

اگر کودک شما زیر هفت سال است، به برش‌هایی پهن نیاز دارید. اما در‌صورتی‌که کودکتان بزرگ‌تر باشد، می‌تواند ازپس تاکردن برش‌های نازک کاغذ نیز بربیاید. کاردستی مار تزیین خوبی برای اتاق کودک، جشن‌های تولد یا… خواهد بود. برای تزیین اتاق می‌توانید چند مار کوتاه بسازید یا به‌شکلی به ساخت کاردستی مار آکاردئونی بپردازید که طول آن سراسر اتاق را بگیرد.
اگر چند فرزند دارید، ایده بهتری برایتان داریم! به هریک از کودکان مسئولیت ساخت بخشی از بدن مار را بدهید. درنهایت همه آن‌ها را به‌هم وصل کنید تا ماری با طول بسیار بلند داشته باشید!

مراحل ساخت کاردستی مار آکاردئونی

برای ساخت کاردستی مار مرحله به مرحله پیش بروید تا فرزندتان احساس نکند این کاردستی دشوار است.

مرحله اول، کاغذها را ببرید

دو کاغذ با رنگ‌های متفاوت ترجیحا با ابعاد A4 تهیه کنید. به‌کمک مداد و خط‌کش دو نوار هم‌اندازه روی هریک از کاغذها بکشید و با قیچی آن را ببرید. نوارهایی با عرض کم به شما یک مار آکاردئونی با طول زیاد می‌دهند. البته اگر کودکی با سن پایین در این کاردستی با شما مشارکت می‌کند، ساخت کاردستی مار آکاردئونی با پهنای زیاد را انتخاب کنید.

کاردستی مار آکاردئونی

مرحله دوم، کاغذها را تا کنید

دو نوار کاغذی را از قسمت انتهایی‌ روی هم بگذارید؛ به‌شکلی که با یک‌دیگر زاویه قائم بسازند. یکی از کاغذها را نیم‌دور دور نوار دیگر تا بزنید. این‌کار را برای نوار دیگر نیز انجام دهید و فرایند تازدن را به‌نوبت تکرار کنید؛ تاجایی‌که طول نوارها به‌پایان برسد.

تا زدن کاغذها

تازدن باید به‌گونه‌ای باشد که پس از هر تا، دو نوار زاویه 90 درجه بین‌شان را حفظ کنند. به این نکته توجه داشته باشید که یک‌تادرمیان به‌کمک چسب مایع نوارها را در محل تا به‌هم بچسبانید و شکل آکاردئونی را محکم و امن کنید.

ادامه تا زدن کاغذها

پس از پایان کار تازدن، شکل آکاردئونی را بدون بازشدن تای کاغذ با احتیاط بکشید. دو سر شکل بخش ابتدایی و انتهایی نوارها (شروع و پایان تا) را می‌بینید که در آن‌ها نوارها از هم جدا هستند. به‌کمک چسب دو نوار را یک‌بار ابتدای شکل و یک‌بار انتهای شکل به‌هم بچسبانید تا ریسه‌ای آکاردئونی داشته باشید. این قسمت از کاردستی، بدن مار را تشکیل می‌دهد.

کاردستی مار آکاردئونی

مرحله سوم، سر مار را درست کنید

روی یکی از کاغذهای رنگی شکلی شبیه سر مار (بیضی) رسم کنید و اطراف آن را بادقت ببرید. روی بخشی از کاغذرنگی قرمز یا صورتی شکلی شبیه نیش دوزبانه مار بکشید و آن را ببُرید. نیش را روی یکی از سطوح سر مار بچسبانید. همان سطح از سر را به چسب‌ مایع آغشته کنید و روی آخرین چین بگذارید تا به‌مرور زمان خشک شود.

چشم‌های عروسکی را جای چشم‌های مار قرار دهید. اگر به این چشم‌ها دسترسی ندارید، از برچسب‌ها و استیکرهای چشم استفاده کنید. البته ماژیک‌های رنگی نیز ابزار مناسبی برای رسم چشم مار هستند. با ماژیک مشکی دو سوراخ جای بینی مار بگذارید تا کاردستی مار تمام شود! کاردستی مار آکاردئونی علاوه‌بر تزیین اتاق، وسیله‌ای مناسب برای بازی کودکان است که آن‌ها (به‌ویژه کودکان کم‌سن) را سرگرم می‌کند.

کاردستی مار آکاردئونی

باتوجه به اینکه کودکان از ساخت کاردستی حیوانات خوششان می‌آید، پیشنهاد می‌کنیم کاردستی طاووس را هم با فرزندتان بسازید. همچنین اگر تاکنون ساخت کاردستی مار آکاردئونی را تجربه کرده‌اید، نظرات و پیشنهاداتتان را با سایر کاربران کاغذرنگی به‌اشتراک بگذارید.