خلاصه مطلب

کاردستی حشرات خصوصا اگر زیبا باشند روش مناسبی برای آموزش به کودکانند. در این مطلب آموزش ساخت کاردستی با برش شکل دست روی کاغذ را آموزش داده ایم.

این کاردستی پروانه با دست برای کودکان زیباست و به لطف سادگی ساخت، شما می‌توانید آن را با همراهی کودکان بسازید. ساخت این کاردستی کودکانه چیزی حدود ۱۰ دقیقه زمان می‌برد. البته اگر بخواهید برای تزیین بال‌های آن زمان بیشتری بگذارید، شاید نیاز باشد ۵ دقیقه دیگر هم به این زمان اضافه کنید.

اگر می‌خواهید روش ساخت پروانه با دست را یاد بگیرید با کاغذرنگی همراه باشید.

مواد اولیه برای ساخت کاردستی پروانه با دست

 • کاغذرنگی
  کاغذ دیواری یا کاغذرنگی به رنگ دلخواه
 • پیپ پاک کن ۱ عدد
  پیپ پاک‌کن با رنگ دلخواه
 • چوب بستنی ۱ عدد
  چوب‌بستنی
 • پوم پوم قرمز ۴ عدد
  پوم پوم کوچک برای بدن پروانه
 • پوم پوم ۱ عدد
  پوم پوم بزرگ برای سر پروانه
 • چشم عروسکی ۱ جفت
  چشم عروسکی
 • قیچی
  قیچی
 • مداد
  مداد
 • مازیک
  ماژیک هایلایت
 • چسب
  چسب قوی

مراحل ساخت پروانه با دست

بعد از آماده‌کردن این مواد وقت آن است که آستین بالا بزنید و طبق مراحل زیر برای درست کردن این کاردستی دست به کار شوید.

۱. کشیدن طرح کلی پروانه

برای اینکه کاردستی پروانه با دست را بسازید، اول از همه باید مثل کاردستی اردک تکه کاغذ دیواری یا مقوایی که با رنگ دلخواه تهیه کرده‌اید، از وسط تا کنید.

رسم الگو کاردستی پروانه روی کاغذ

دست خودتان یا فرزندتان را روی لبه تا شده کاغذ قرار دهید تا حدود ۳ سانتی‌متر بین خط تای مقوا و انتهای انگشت شست فاصله باشد. شما باید برای قراردادن دستتان روی مقوا برای ساخت پروانه با دست دقت کافی داشته باشیدِ به طوری که تای کاغذ وسط کف دست باشد. حالا با مداد دورتادور دستتان را روی کاغذ دیواری بکشید.

کشیدن شکل دست روی کاغذ

۲. بریدن طرح پروانه از روی مقوا

بعد از اینکه طرح دست را روی مقوا کشیدید، باید با یک قیچی آن را به طور کامل از روی کاغذ دیواری ببُرید و جدا کنید. اگر همه مراحل را به درستی انجام داده باشید، مقوا شکل دستتان به صورت دولایه چسبیده به هم خواهد بود.

شما برای ساخت کاردستی خرچنگ هم باید همین روش را پیش ببرید. بنابراین می‌توانید این حیوان یا کاردستی کرم شب تاب را هم با این مراحل درست کنید.

برش الگو دست روی کاغذ

۳. رنگ‌آمیزی و طراحی بال‌های پروانه

حالا طرح پروانه با دست روی مقوا را باز کنید و با استفاده از تعدادی مداد رنگی، ماژیک رنگی، خودکار رنگی یا هر نوشت‌افزار دیگر یک طراحی زیبا برای بال‌های پروانه در نظر بگیرید.

تزیین و طراحی بال پروانه

اگر می‌خواهید کاردستی پروانه با دست مثل کاردستی حشرات خیلی طبیعی و زیبا باشد، بهتر است طراحی آن را متقارن نگه دارید، درست مانند یک پروانه واقعی که بال‌هایی متقارن دارد.

۴. ساخت شاخک‌های پروانه با دست

برای درست‌کردن شاخک‌های پروانه باید یک لوله‌پاک‌کن به رنگ دلخواهتان را به اندازه مناسب یعنی چیزی در حدود ۱۰ سانتی‌متر ببُرید و جدا کنید.

ساخت شاخک پروانه

لوله‌پاک‌کن بریده را دقیقا از وسط تا کنید. برای این کار بهتر است دو انتهای آن را کنار هم بگذارید و بعد لوله‌پاک‌کن را خم کنید. حالا آن را شبیه V دربیاورید.

شاخک های پروانه

یک انتهای لوله‌پاک‌کن را به نرمی فشار دهید و آن را به شکل مارپیچ در بیاورید، دست مثل شاخک‌های پیچ‌پیچ پروانه با دست در نقاشی‌های کودکانه. همین مراحل و همین کار را برای انتهای دیگر شاخک هم تکرار کنید تا دو شاخک پیچ‌پیچی و قشنگ داشته باشید.

شاخک های کاردستی پروانه با دست

۵. درست‌کردن بدن پروانه کودکانه

برای ساخت بدن پروانه باید روی چوب‌بستنی چسب مایع، چسب حرارتی، چسب ماتیکی یا هر چسب قوی دیگری که در دسترس شماست، بزنید.

ساخت بدن پروانه

در گام اول روی یک انتهای چوب‌بستنی چسب بریزید تا شاخک‌های مارپیچ را روی آن بچسبانید. این قسمت را به عنوان سر پروانه در نظر بگیرید.

تکمیل بدن پروانه با دست

استفاده از چسب قوی روی چوب‌بستنی برای کاردستی پروانه با دست را ادامه دهید تا همه پوم‌پوم‌ها را به آن بچسبانید. همان‌طور که می‌دانید بعد از چسباندن شاخک‌های مارپیچ باید اول پوم‌پوم بزرگ‌تر را بلافاصله کنار شاخک‌ها بچسبانید و بعد از آن یکی‌یکی پوم‌پوم‌های کوچک‌تر را به چوب‌بستنی بچسبانید

حواستان باشد حین چسباندن پوم‌پوم‌ها به چوب‌بستنی حدود ۲ یا ۳ سانتی‌متر از چوب‌بستنی را خالی بگذارید تا بتوانید پروانه را به عنوان عروسک در دستتان نگه دارید.

تکمیل کاردستی پروانه با دست

۶. چسباندن چشم‌‌های عرسکی پروانه

وقتی بدن پروانه را به طور کامل چسباندید، باید روی جزییات صورت پروانه کار کنید. حالا وقت آن است با چسب چشم‌های عروسکی را به صورت پروانه با دست بچسبانید.

چسباندن چشم های پروانه

۷. چسباندن بال‌های پروانه با دست

وقتی شاخک‌ها، سر و بدن پروانه کامل شد، وقت آن است که بال‌های خوش‌رنگ‌وآب آن را هم به بدن پروانه بچسبانید. برای این کار باید چسب قوی را به شکل خطی روی خط تای بال‌های پروانه بریزید.

چسباندن بال ها به بدن پروانه

بدنه چوب‌بستنی را روی مقوا یا کاغذ دیواری یا همان بال‌های پروانه فشار دهید.

چسباندن بال پروانه به بدن آن

پروانه اثر دست شما کامل شده است. انتهای چوب بستنی را در دست بگیرید و بال‌ها را به شکل بال‌زدن به حرکت در بیاورید.

چه نوع چسبی برای این کاردستی پروانه با دست بهتر عمل می‌کند؟

بهترین چسبی که برای ساخت این نوع کاردستی‌ها به کارتان می‌آید، چسب تفنگی است؛ اما در صورتی که این نوع چسب را در خانه و در دسترستان ندارید، از چسب مایع یا چسب ماتیکی استفاده کنید.

کاردستی پروانه با دست

البته این چسب‌ها نسبت به چسب تفنگی قدرت کمتری دارد و احتمال این که زودتر شل شوند و باعث خرابی کاردستی شوند، خیلی زیاد است.

چه نوع کاغذی برای کاردستی پروانه با دست بهتر است؟

برای کاردستی پروانه‌ای از انواع کاردستی حیوانات از کاغذ دیواری استفاده کنید. وقتی از این نوع کاغذ که نه خیلی ضخیم و نه خیلی نازک است، به عنوان عروسک استفاده می کنید، باعث می‌شود بال‌های پروانه به خوبی حرکت کنند.

پروانه با دست

جایگزین پوم‌پوم برای بدن پروانه چیست؟

برای ساخت بدن پروانه با دست می‌توانید از برچسب، بدلیجات، کاغذ رنگی یا هر چیز دیگری استفاده کنید. حتی می‌توانید از ماژیک هایلایت یا قلم ژل برای رنگ‌آمیزی بدنه چوب‌بستنی استفاده کنید.

کاردستی پروانه روی کاغذ با دست

برای الگوهای روی بال کاردستی پروانه چه ایده‌هایی وجود دارد؟

برای رنگ‌آمیزی و طراحی بال پروانه با دست می‌توانید از نقطه، ستاره، قلب، دایره، الماس، خطوط موج‌دار یا زیگ‌زاگ و… الهام بگیرید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی پروانه با دست

وسایل موردنیاز کاردستی پروانه با دست چیست؟
مقوا اصلی‌ترین چیزی است که در این کاردستی به آن نیاز دارید و بدون آن نمی‌توانید کاردستی را کامل کنید. در صورتی که چوب بستنی و پوم‌پوم ندارید، می‌توانید آن‌ها را با چیزهای دیگر جایگزین کنید.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
این کاردستی بسیار ساده است و به تعامل خردسالان با مربی یا والدینشان کمک می‌کند. کودکان 3 تا 10 سال می‌توانند با کمک یک بزرگسال این کاردستی را درست کنند.
به جای پوم‌پوم از چه چیزی استفاده کنید؟
به جای پوم‌پوم می‌توانید از کاغذ رنگی یا حتی پنبه رنگی فشرده هم استفاده کنید.
لوله‌پاک‌کن چیست؟
لوله‌پاک‌کن یا پیپ‌پاک‌کن یکی از وسایل ساخت کاردستی است که شبیه سیم مفتول نرم و انعطاف‌پذیر بوده و ظاهر ریش‌ریش رنگارنگی دارد. لوله‌پاک‌کن یا پیپ‌پاک‌کن در فروشگاه‌های عرضه وسایل کادویی یا لوازم تحریرفروشی‌ها پیدا می‌شود. علاوه‌براین می‌توانید آن‌ها را به صورت آنلاین بخرید. کافی است اسم آن را در اینترنت جست‌وجو کنید.
اشتراک گذاری: