خلاصه مطلب

اگر می‌خواهید کودکتان در بزرگسالی خاطرات خوبی داشته باشد و به نیکی از کودکیش یاد کند، حتما ساخت کاردستی با سفال را به او پیشنهاد بدهید. این‌جا و در این مطلب از کاغذرنگی ساخت لاکپشت سبز کوچک و زیبایی را آموزش می‌دهیم که می‌تواند شروع مناسبی برای کاردستی های سفالی باشد.

کاردستی لاک پشت سفالی از آن کاردستی‌های جذابی است که برای ساختش به فنون خاص سفالگری نیاز ندارید. شما می‌توانید خیلی ساده با انگشتان دستتان، یک خلال دندان، کمی رنگ، قلم‌مو و البته گل رس نیمه خشک، لاک پشت سفالی کوچک‌تان را درست کنید.

مجسمه‌ای که امروز با گل رس می‌سازیم، مراحل ساده‌ای دارد. اگر شکل لاک‌پشت‌تان دقیقا مثل تصاویر نشد، اصلا نگران نباشید. این کاملا طبیعی است که هیچ دو مجسمه دست‌سازی شبیه هم درنیاید و البته همین است که کار شما را زیباتر می‌کند.

اگر لاک‌پشت‌ها را دوست دارید و می‌خواهید یکی از آن‌ها درست کنید، تا آخر این کاردستی ساده و لذت‌بخش با کاغذرنگی همراه باشید.

مواد اولیه موردنیاز برای ساخت لاک پشت سفالی

  • گِل رس نیمه خشک
  • رنگ اکریلیک
    رنگ آکریلیک
  • قلم مو
    قلم‌مو
  • خلال دندان

این نکته را در نظر داشته باشد که اگر برای ساخت این لاک‌پشت بانمک، از گِل سفید استفاده کنید، نتیجه رنگ‌آمیزی زیباتر می‌شود.

مراحل ساخت کاردستی لاک پشت سفالی

برای درست‌کردن این کاردستی کودکانه و زیبا کافی است مراحل زیر را یکی پس از دیگر انجام دهید.

۱. ساختن لاک لاک‌پشت

در قدم اول ساخت کاردستی لاک پشت سفالی مقداری (تقریبا به اندازه یک مشت کوچک) از گل رس را بردارید و کمی شکل دایره‌ای به دور آن بدهید. حالا یک طرف آن را کمی تخت کنید طوری‌که قطر آن حدودا ۵ سانتی‌متر باشد.

بعد از این کار، لبه‌های دایره را با دست صاف کنید و به سمت دیگر آن که تخت نیست، حجم بیشتری بدهید تا لاک شکل گنبدی بگیرد.

ساخت لاک لاکپشت

وقتی لاک گنبدی لاک پشت سفالی آماده شد، با یک خلال دندان روی پوسته آن طرح بزنید تا بیشتر به لاک شبیه شود. برای این کار اول باید وسط لاک طرح یک چند ضلعی بکشید و خطوطی را از این چند ضلعی به سمت پایین لاک بکشید.

در آخر محیط لاک را هم یک خط دورتادوری کامل رسم کنید.

طرح لاک لاکپشت

۲. درست‌کردن بدن لاک‌پشت

برای درست‌کردن بدن کاردستی لاک پشت باز هم کمی از گل رس را بردارید. حواس‌تان باشد که بدن باید از لاک بزرگ‌تر و در عین حال با آن متناسب باشد؛ پس کمی بیشتر از مرحله قبل گل بردارید.

شما باید یک سر، چهار باله یا همان دست و پا و یک دم کوتاه هم برای بدن لاک‌پشت در نظر بگیرید. ساخت بدن لاک پشت سفالی کار سختی نیست و با چند حرکت ساده انگشتانتان درست می‌شود.

گل کاردستی لاک پشت سفالی را شبیه توپ گرد کنید. یک طرف توپ گِل را با فشار خیلی نرم دست کمی از بدنه جدا و شکل یک سر را درست کنید. با فشار ملایم جلوی سر را کمی داخل ببرید تا صورت لاک‌پشت پهن و لپ‌دار شود.

ساخت بدن لاک پشت

حالا بقیه گل رس توپی‌شکل را با دست از حالت دایره درآورید و پهن کنید. بعد از صاف کردن آن، باید یک بدن و چهار باله بسازید.

در این مرحله از کاردستی لاک پشت سفالی کافی است کمی از چهار طرف بدن را با دست جدا کنید و شکل باله به آن‌ها بدهید. برای دم هم همین کار را انجام دهید.

تکمیل بدن لاکپشت

البته حواستان باشد نوک دم لاک پشت سفالی را تیزتر از دست و پا دربیاورید تا شکل متفاوتی داشته باشد. توجه کنید دم لاک‌پشت مثل خیلی از جانوران دم‌دار بلند نیست.

حتی می‌توانید طولش را کمی از طول دست و پا کوچک‌تر کنید تا این تمایز را نشان دهید.

شکل دادن به دم لاکپشت

ابعاد بدن کاردستی لاک پشت سفالی هم می‌تواند بین ۲.۵ تا ۳ سانتی‌متر باشد. البته اندازه‌ها دقیق و قطعی نیستند و شما باید به تناسب طول و عرض مجسمه خودتان آن‌ها را انتخاب کنید؛ اما در هر طولی که خواستید باله و دم را شکل بدهید، قسمت چسبیده به بدن را پهن‌تر از آخر آن درست کنید.

پاهای لاکپشت سفالی

برای تکمیل این بخش، لبه‌ها را با دست صاف کنید و لاک را روی بدن قرار دهید. به‌همین راحتی با کمی فشار، لاک روی بدن لاک پشت سفالی می‌چسبد و در جای خود قرار می‌گیرد.

چسباندن لاک لاکپشت به بدنش

۳. آماده‌کردن چشم‌های لاک پشت سفالی

یک گلوله کوچک از گل رس را بردارید و به طور تقریبی شکل دایره درآورید. حواستان باشد این دایره قرار است جای چشم لاک‌پشت قرار بگیرد. بنابراین باید با اندازه سر لاک پشت سفالی تناسب داشته باشد. همین مرحله را مجدد تکرار کنید تا چشم دوم هم آماده شود.

چشم های لاکپشت سفالی

حالا دو دایره کوچک‌تر برای کاردستی لاک پشت سفالی درست کنید که روی دایره‌های اول قرار بگیرند و قرنیه سیاه چشم را بسازند. با همین چهار گلوله کوچک چشم‌ها آماده شده‌اند.

سر لاکپشت سفالی

این چشم‌های زیبا را روی سر لاک پشت سفالی بگذارید و با کمی فشار به سر بچسبانید.

اتصال چشم سر و بدن لاکپشت به هم

۴. خشک‌شدن سفال مجسمه کودکانه

بعد از تکمیل همه مراحل ساخت لاک پشت سفالی باید مجسمه‌ را در جایی قرار دهید تا کامل خشک شود. برای این کار از دستورالعمل روی بسته گل رس‌تان استفاده کنید. مثلا بعضی گل‌ها حدود ۳ تا ۴ روز طول می‌کشد تا در دمای اتاق خشک شوند.

کاردستی لاکپشت سفالی

یک تکنیک جالب وجود دارد که با آن، زودتر نتیجه می‌گیرید. البته ممکن است این روش روی همه گِل‌ها جواب ندهد. لاک‌پشت را روی یک سینی فر با پوشش روغنی قرار دهید تا در دمای ۲۰۰ درجه فارنهایت بین ۱ تا ۱.۵ ساعت بپزد.

این‌طوری خیلی زود، مجسمه خشک و آماده رنگ‌آمیزی را تحویل می‌گیرید.

۵. رنگ‌آمیزی لاک پشت سفالی

رنگ‌آمیزی یک مرحله لذت‌بخش است. شما می‌توانید با رنگ‌های متنوع و دلخواه‌تان لاک پشت سفالی را رنگ کنید. مثلا می‌توانید از رنگ سبز تیره برای لاک، سبز روشن برای بدن و مشکی برای مردمک چشم استفاده کنید.

البته به جز این رنگ‌ها می‌توانید یک لاک پشت سفالی فانتزی با رنگ صورتی، آبی یا زرد و… داشته باشید.

رنگامیزی کاردستی لاکپشت سفالی

فقط یادتان نرود، برای بهتر دیده‌شدن بدن لاک‌پشت از رنگی متضاد یا متفاوت با رنگ لاک استفاده کنید. بعد از پایان رنگ‌آمیزی لاک‌پشت را در جایی بگذارید تا کامل خشک شود. در آخر کاردستی لاک پشت سفالی شما آماده است.

اگر در چسباندن بخش‌های مختلف لاک‌پشت به هم مشکل دارید، روی محل موردنظرتان را با آب کمی خیس کنید تا راحت‌تر به‌هم بچسبند.

تکمیل رنگامیزی لاکپشت

برای ساخت لاک پشت سفالی از چه گِلی استفاده کنید؟

ساخت لاک پشت سفالی به گل رس نیمه خشک در هوا نیاز دارد. این گل را هم می‌توانید در خانه بسازید و هم از فروشگاه‌های مختلف بخرید.

گل مناسب برای ساخت لاکپشت سفالی

چه رنگی برای رنگ‌آمیزی گِل رس بهتر است؟

رنگ اکریلیک بهترین گزینه برای نقاشی روی گل در ساخت کاردستی لاک پشت سفالی است. چراکه علاوه‌بر ضخامت و دوام، رنگ‌ها بعد از خشک‌شدن همچنان پرطراوت و زنده باقی‌می‌مانند.

البته برای کار با بچه‌ها رنگ تمپر گزینه بهتری است. این رنگ به اندازه اکریلیک بادوام نیست اما قابلیت شست‌وشو دارد.

رنگ مناسب برای لاکپشت سفالی

چگونه مجسمه گلی لاک‌پشت خود را خشک کنید؟

گل رس نیمه خشک معمولا در دمای اتاق ترک نمی‌خورد. پس می‌توانید آن را بین ۳ الی ۴روز در اتاق نگه‌دارید تا کاملا خشک شود.

بعضی گل‌ها برای کاردستی لاک پشت سفالی را می‌توان در فر با حرارت ۲۰۰ درجه فارنهایت بین ۱ تا ۱.۵ ساعت قرار داد. البته در این مدت آن را چند بار بچرخانید و بعد از خاموش‌کردن فر اجازه بدهید لاک‌پشت در فر با در بسته به دمای اتاق برسد.

روش خشک کردن لاکپشت سفالی

برای مجسمه‌سازی به چه ابزار خاصی نیاز دارید؟

اگر قرار است مجسمه‌سازی را بارها و حرفه‌ای‌تر تجربه کنید، شاید خرید یک بسته ابزار مجسمه‌سازی با گل فکر خوبی باشد؛ ولی برای ساخت این لاک پشت سفالی همانطور که دیدید کارتان با دست خالی هم راه میفتد.

حتی اگر بخواهید از ابزار مجسمه‌سازی استفاده کنید، وسایل زیادی در خانه پیدا می‌شوند که کارکرد مشابه دارند. سیخ یا خلال دندان برای طراحی روی لاک عالی هستند.

ابزارهای مناسب برای ساخت لاکپشت

ابزارهای محافظت از پوست یا ناخن هم واقعا شباهت زیادی به ابزار مجسمه‌سازی دارند. علاوه‌براین می‌توانید از قاشق، چاقو، چنگال و… برای ایجاد شکل و خط و مسواک و اضافه‌کردن بافت به گِل کاردستی لاک پشت سفالی استفاده کنید یا کلا به جای این نوع کاردستی سراغ کاردستی جغد با کاج بروید.

مجسمه‌سازی لاک‌پشت سفالی ساده و سرگرم‌کننده

لاک‌پشت‌ها از حیوانات جالب، آرام و باستانی هستند. این خزندگان خانه‌به‌دوش از دوران دایناسورها روی زمین بوده‌اند. بعضی از آن‌ها که جثه غول‌پیکری هم دارند، به‌طور متوسط تا 100 سال زنده هستند.

بنابراین اغلب کودکان از این حیوانات خوششان می‌آید و در انیمیشن‌ها هم استفاده از آن‌ها محبوبیت زیادی برای آن درست کرده است. اگر شما هم می‌خواهید یک کاردستی حیوانات متفاوت را با فرزندتان تجربه کنید، بعد از کاردستی طاووس کودکانه این کاردستی را امتحان کنید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی لاک پشت سفالی

وسایل موردنیاز کاردستی لاک‌پشت سفالی چیست؟
گل رس نیمه‌خشک و رنگ آکریلیک مهم‌ترین وسایل برای ساخت این کاردستی هستند.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
ساخت کاردستی با گل رس آسان نیست. کودکان می‌توانند این کاردستی را با کمک بزرگسالان بسازند.
از چه رنگی برای ساخت کاردستی استفاده کنید؟
این یک کاردستی کودکانه است. شما می‌توانید لاکپشتتان را صورتی یا آبی کنید و لزومی ندارد آن را حتما به رنگ سبز رنگ‌آمیزی کنید.
اشتراک گذاری: