خلاصه مطلب

نقاشی با آبرنگ نیاز به تکنیک‌های خاصی دارد که با یادگیری آن‌ها تبدیل به یک نقاش ماهر می‌شوید. در این مطلب هر آنچه برای کشیدن یک نقاشی زیبا و منحصربه‌فرد لازم است را به شما یاد می‌دهیم.

نقاشی آبرنگ یکی از سبک‌های جالب نقاشی است که طرفداران خود را دارد و اثرهای هنری جذابی با این سبک به‌جا مانده است. اگر به‌تازگی نقاشی با آبرنگ را شروع کرده‌اید، لازم است نکاتی درباره نقاشی آبرنگ را بدانید؛ نکاتی که به شما کمک می‌کنند از همان ابتدا حرفه‌ای عمل کنید. اگر عاشق نقاشی آبرنگ هستید و دوست دارید قدم اول خود را نیز حرفه‌ای بردارید، با کاغذرنگی و 5 نکته حرفه ای درباره نقاشی آبرنگ برای تازه کارها همراه باشید.

1. رنگ‌آمیزی را از رنگ‌های روشن به تیره شروع کنید

در بیشتر سبک‌های نقاشی هنرمندان، نقاشی خود را ابتدا با رنگ‌های تیره شروع کرده و سپس شروع به استفاده از رنگ‌های روشن می‌کند، اما در نقاشی آبرنگ این‌طور نیست؛ هنگامی که در حال نقاشی آبرنگ هستید، باید از رنگ‌های روشن به رنگ‌های تیره کار کنید. این تکنیک یک فرمول کلی است و فرقی ندارد نقاشی پروانه کودکانه بکشید یا گل‌های بهاری!

چراکه در نقاشی آبرنگ، رنگ سفید از کاغذ است نه رنگ‌های نقاشی. همچنین رنگ‌ها در آبرنگ ذاتا کمرنگ هستند، پس اگر ابتدا از رنگ‌های تیره شروع کنید، رنگ‌های روشن به‌خوبی خود را نشان نمی‌دهند یا به اصطلاح پاپ نمی‌شوند.

نقاشی با آبرنگ

2. مراقب آب اضافی در نقاشی با آبرنگ باشید

یکی از اشتباهات رایجی که نقاشان تازه‌کار انجام می‌دهند، این است که قلم‌موی خود را بعد شست‌وشو درست خشک نمی‌کنند. درنتیجه آب اضافی را هم به نقاشی خود اضافه می‌کنند.

این‌کار باعث می‌شود رنگ بیش‌ازاندازه روی کاغذ پخش شده و کاغذ شما را تیره و چرکین کند. برای جلوگیری از اضافه شدن آب زیاد به نقاشی، حتما قبل از این‌که قلم‌موی خود را به رنگ آغشته کنید، آن را به کمک یک پارچه یا حوله تمیز خشک کنید.

نقاشی با آبرنگ

3. حین نقاشی با آبرنگ به ضخامت کاغذ توجه کنید

اگر می‌خواهید از رنگ بیشتری استفاده کنید، باید کاغذهای ضخیم را انخاب کنید تا کاغذ دچار خمیدگی یا از هم گسستگی نشود. نکته دیگری که می‌تواند از خمیدگی یا خیسی کاغذ جلوگیری کند، استفاده از تخته شاسی است.

با قرار دادن کاغذ روی شاسی، از تکان خوردن کاغذ یا خیسی اضافه آن جلوگیری می‌شود.

استفاده از کاغذ ضخیم

4. سعی کنید با کناره قلم نقاشی کنید

کاغذ آبرنگ ساینده است و اگر بیش‌ازحد با نوک قلم‌مو روی آن فشار بیاورید، قلم‌مو خراب می‌شود. بنابراین سعی کنید فقط در مواقع لازم از نوک قلم مو برای نقاشی استفاده کنید. به‌این‌ترتیب قلم‌موهای شما برای مدت‌زمان بیشتری قابل استفاده خواهند بود.

نقاشی با آبرنگ

5. نسبت به نیازتان، مقدار رنگ بیشتری آماده کنید

در نقاشی با آبرنگ رنگ‌ها را در مقادیر بیشتری از آن‌چه تصور می‌کنید موردنیاز است، مخلوط کنید. به‌این‌ترتیب اگر وسط نقاشی رنگ شما تمام شد، نیازی به درست کردن مجدد آن نیست. اگر این‌کار را به درستی انجام دهید، رنگ اضافه نیامده و مجبور نیستید دوباره رنگ‌ها را خشک کنید.

رنگ بیشتری آماده کنید

اگرچه این موارد به ظاهر ساده‌اند، اما شک نکنید رعایت آن‌ها تاثیر به‌سزایی در کیفیت نقاشی شما دارد. بنابراین اگر تاکنون به این موارد دقت نکرده‌اید، بهتر است از امروز آن‌ها را رعایت کنید تا متوجه تاثیر این نکات در نقاشی حرفه ای با آبرنگ شوید.

اگر تازه‌کار هستید، نقاشی میوه‌ها یا حیوانات مثل نقاشی گلابی کودکانه یا نقاشی ببر کودکانه برای پیشرفت در طراحی و نقاشی به شما کمک خواهد کرد.

پرسش‌های متداول درباره نقاشی با آبرنگ

برای نقاشی با آبرنگ به چه وسایلی نیاز دارید؟
آبرنگ و قلم‌مو مهم‌ترین وسایلی هستند که برای نقاشی با آبرنگ به آن نیاز دارید.
نقاشی با آبرنگ برای چه رده سنی مناسب است؟
نقاشی با آبرنگ به یک مهارت بالا نیاز دارد. پس این شیوه نقاشی برای گروه سنی 10 سال به بالا بهتر است.
برای نقاشی با آبرنگ به کاغذ خاصی نیاز است؟
تفاوتی ندارد برای نقاشی با آبرنگ چه نوع کاغذی استفاده می‌کنید و هر نوع کاغذی به کار می‌آید.
اشتراک گذاری: