دایناسورها حیواناتی خاص و منحصربه‌فرد هستند که به ویژه در انیمیشن‌ها و کارتون‌ها به شخصیت دوست‌داشتنی و محبوب کودکان تبدیل شده‌اند. شما می‌توانید از این علاقه کودکان به دایناسورها استفاده کرده و با کمک به فرزندتان کاردستی دایناسور را طراحی کرده و بسازید. با این کار هم خلاقیت کودک را پرورش خواهید داد و هم می‌توانید کنار او اوقات شادی را سپری کنید. همچنین با ساخت کاردستی می‌توانید مهارت‌ها و توانمندی‌های کودکتان را رشد دهید.

موارد موردنیاز در کاردستی دایناسور

  • مقوای رنگی (ما به دلخواه از رنگ آبی استفاده کرده‌ایم.)
  • قیچی
  • قلم‌مو نقاشی
  • چسب
  • چشم عروسکی
  • رنگ سبز یا هر رنگ دلخواه کودک
  • پالت رنگ یا بشقابی برای درست کردن رنگ

ساخت اسباب بازی و کاردستی

مراحل ساخت کاردستی دایناسور

درست کردن کاردستی دایناسور بسیار ساده است، اما برای آنکه کودکتان بتواند در ساخت آن شما را همراهی کند، ساخت این کاردستی کودکانه را مرحله به مرحله پیش برده‌ایم.

1. کشیدن دایره برای بدن دایناسور روی مقوا

یک دایره به اندازه دلخواه روی مقدا ترسیم کرده و آن را با قیچی ببرید. مقوای دایره‌ای را به طور کامل با آبی رنگ کنید. البته شما می‌توانید از رنگ دلخواه کودکتان به جای آبی استفاده کنید. پس از رنگ‌آمیزی، اجازه دهید مقوا چند دقیقه‌ای بماند تا خشک شود. پس از خشک شدن مقوا را تا کرده و به هم بچسبانید تا به عنوان تنه‌ کاردستی دایناسور از آن استفاده کنید. پس از خشک شدن مقوا، ابتدا و انتهای نیم دایره درست شده را یک برش یک سانتی‌متری برای سر و دم ایجاد کنید. در این مرحله می‌توانید به جای دایره از بشقاب یک بار مصرف استفاده کنید.

کاردستی دایناسور

2. ساختن پاهای دایناسور

برای کشیدن پاها، باید روی مقوا دو مستطیل ببرید و لبه‌ آن‌ها را به هم بچسبانید تا به شکل لوله درآید. حالا پاهای کاردستی دایناسور را با رنگ سبز یا هر رنگ دلخواه دیگر، رنگ‌آمیزی کنید. البته می‌توانید به جای لوله کردن مقوا، از رول دستمال کاغذی هم برای پاها استفاده کنید.

ساخت اسباب بازی

3. طراحی دم و سر دایناسور

در این مرحله وقت آن رسیده که سر، گردن و دم دایناسور را بکشید.برای سر و گردن دایناسور یک مستطیل باریک کشیده و انتهای آن را رو به پایین آورید تا شبیه عدد یک انگلیسی شود. دم کاردستی دایناسور را می‌توانید به صورت حرف S با طول زیاد و انحای کم بکشید و قیچی کنید. همچنین می‌توانید به دلخواه خودتان شکل دم را به حالت دیگری رسم کنید.

کاردستی دایناسور

4. چسباندن سر و دم به بدن دایناسور

حالا سر و دم کاردستی دایناسور را از برش‌های ایجاد شده در ابتدا و انتها به تنه‌ آن بچسبانید و بگذارید خشک شود. سعی کنید از چسب ماتیکی استفاده کنید تا مقدار زیادی چسب روی کاردستی باقی نماند.

کاردستی دایناسور کودکانه

5. اتصال پاهای کاردستی دایناسور به بدن

پس از خشک شدن پاها در ابتدا یا انتهای آن یک برش هشتی شکل به طول یک یا دو سانتی‌متر ایجاد کنید تا بهتر با تنه‌ ادغام شود. اکنون می‌توانید پاهای آن را به پایین تنه‌ دایناسور بچسبانید.

کاردستی دایناسور

6. رنگ‌آمیزی دایناسور

در این قسمت کاردستی دایناسور آماده است، فقط باید آن را رنگ‌آمیزی کنید. نحوه طراحی و رنگ‌آمیزی به ذوق و سلیقه شما بستگی دارد. خال‌های رنگی روی بدن دایناسور می‌تواند آن را زیباتر و واقعی‌تر کند.

کاردستی دایناسور

کاردستی دایناسور یک ایده بسیار جذاب و خلاقانه برای سرگرمی کودکان است که می‌تواند باعث رشد و پرورش خلاقیت کودکان شود. اگر فرزند شما از ساخت این کاردستی‌ها لذت می‌برد، مطلب آموزش ساخت اوریگامی ستاره هم می‌تواند ایده جدیدی برای کاردستی او باشد.