خلاصه مطلب

بره ناقلا فقط یک بره شیطان نیست. این بره کوچولو شخصیت کارتونی محبوب خیلی از کودکان است. با درست کردن کاردستی بره ناقلا می‌توانید کودکتان را سر ذوق بیاورید. کافی است وسایل موردنیاز را تهیه و کارتان را شروع کنید.

کاردستی‌های پوم‌پومی به سرعت جای خودشان را بین کارهای هنری دیگر باز می‌کنند. این کوچولوهای کاموایی آن‌قدر بانمک و شیرین هستند که خیلی راحت به یکی از محبوب‌ترین کاردستی‌های شما و عروسک‌های بچه‌ها تبدیل می‌شوند. برای ساخت کاردستی بره ناقلا پوم پوم در کاغذ رنگی امروز، فقط یک رنگ نخ کاموا و چند ابزار معمولی نیاز دارید.

بعد از آن بدون پیچیدگی خاص یا تلاش زیادی، یک کاردستی بره ناقلا پوم پوم زیبا می‌سازید.

وسایل موردنیاز

 • نخ کاموایی ضخیم سفید
 • پوم پوم ۴ عدد
  پوم پوم مشکی کوچک
 • فوم اکلیلی مشکی
 • چشم عروسکی ۲ عدد
  چشم عروسکی
 • ماژیک سفید یا نقره‌ای
 • چسب حرارتی
  چسب حرارتی
 • قیچی
  قیچی

اگر از نخ‌های کاموا با ضخامت معمولی استفاده می‌کنید، باید دفعات بیشتری آن را دور دستتان بچرخانید تا حجم لازم را پیدا کند.

مراحل ساخت کاردستی بره ناقلا پوم پوم

هرچند وسایل ساخت این کاردستی از انواع کاردستی حیوانات به سادگی کاردستی دایناسور نیست، اما زمان کمتری می‌گیرد. هرکدام از کاردستی بره ناقلا پوم پوم حدودا ۱۵ دقیقه وقت لازم دارند تا به شکل یک بره ناز و جذاب دربیایند؛ اما نتیجه این چند دقیقه واقعا قشنگ است و لبخند روی لب‌هایتان می‌نشاند.

همه لذت و هیجان کاردستی بره ناقلا هم به قسمت ساخت پوم پوم مربوط می‌شود. پس به‌ جای خرید پوم پوم آماده برای بدن کاردستی بره ناقلا پوم پوم بهتر است خودتان دست‌به‌کار شوید.

۱. آماده کردن نخ گره کاردستی بره ناقلا

حدود ۲۰ سانتی‌متر نخ کاموا را با قیچی بُرش دهید. حواستان باشد موقع پیچیدن نخ کاموا دور دست، این تکه بین آن گم نشود؛ چراکه آخر کار به آن نیاز دارید.

آماده کردن نخ گره

بعد از بریدن این تکه نخ کاموایی کاردستی بره ناقلا باید آن را بین دو انگشت دستتان قرار دهید و آن را محکم با انگشتانتان نگه دارید و مرحله بعدی را شروع کنید.

ساخت پوم پوم تن بره

۲. ساخت بدن کاردستی بره ناقلا

وقت آن است که بقیه کاموا را تقریبا ۷۰ بار دور چهار انگشت یک دستتان بپیچید. مثل کاردستی جوجه تیغی پوم پوم اگر نخ کاموای نازک‌تر دارید، باید این کار را حدود ۱۳۰ بار انجام دهید.

گره زدن کاموا دور دست

اگر همه مراحل این بخش را درست پیش‌ رفته‌ باشید، می‌توانید آن تکه کاموای ۲۰ سانتی‌متری را دور این کاموای پیچیده‌شده حلقه‌ای گره بزنید.

گره زدن نخ گره دور کاموا پوم پوم

حواستان باشد که گره پوم پوم کاردستی بره ناقلا را محکم نکنید، فقط در حدی باشد که بتوانید کاموا را صحیح و سالم از دست‌تان خارج کنید. حالا گره را محکم کنید و یک گره دیگر هم رویش بزنید.

۳. شکل‌دهی به پوم پوم

با یک قیچی تیز مثل قیچی آشپزخانه یا قیچی خیاطی، حلقه‌های درست‌شده کاموا را از وسط برش دهید تا هرکدام به دو تکه تقسیم شوند.

شکل دهی به پوم پوم

حالا یک پوم پوم خیلی نامرتب دارید که باید با قیچی، شکل توپی دلخواهتان را به آن بدهید. این مرحله برای کاردستی جوجه هم درست به همین شکل است.

شما باید با حوصله، قسمت‌های بلند و اضافه را کوتاه کنید تا کاموای کاردستی بره ناقلا پوم پوم شکل درستی پیدا کند.

چیدن اضافه کاموا های پوم پوم سفید

این کار شباهت زیادی به کوتاهی موی سر دارد. تا جایی پیش بروید که پوم پوم کاردستی بره ناقلا شکل توپی و گرد به‌ خودش بگیرد و شکل مرتبی داشته باشید.

پوم پوم سفید برای تن گوسفند

۴. ساخت اجزای صورت کاردستی بره ناقلا

بعد از درست کردن بخش اصلی کاردستی بره ناقلا وقت آن است که روی یک تکه فوم شکل سر بره را رسم کنید و با قیچی ببُرید.

ساخت صورت بره با فوم اکلیلی

بعد از کشیدن صورت کاردستی بره پوم پوم با یک خودکار نقره‌ای، دهان بره را بکشید و چشم‌های عروسکی را با چسب حرارتی بچسبانید.

تکمیل صورت بره با ماژیک و چشم عروسکی

۵. درست کردن پاهای کاردستی بره ناقلا

بعد از آن که صورت کاردستی بره ناقلا را هم درست کردید، باید پوم‌پوم‌های مشکی را دوبه‌دو با چسب حرارتی قوی به هم بچسبانید.

استفاده از پوم پوم مشکی جای پای گوسفند

شما باید این‌ها را به‌جای دست‌وپای کاردستی بره ناقلا استفاده کنید. بنابراین حواستان به شکل و اندازه آن‌ها باشد تا کاردستی حرفه‌ای داشته باشید.

۶. چسباندن همه قسمت‌های کاردستی بره ناقلا

مثل کاردستی لاک پشت این بار هم باید روی میز فاصله دست‌وپا را تنطیم کنید، پوم پوم سفید را روی‌شان قرار دهید تا جای دقیق را پیدا کنید. حالا به هر جفت پوم پوم مشکی یک خط چسب حرارتی بریزید.

چسباندن پای گوسفند به بدن بره

پوم پوم سفید کاموایی را روی پوم‌پوم‌های مشکی فشار دهید تا دست‌وپاها کامل به آن بچسبند و بدن و دست‌وپاهای کاردستی بره ناقلا پوم پوم شکل بگیرند.

تکمیل تنه گوسفند

بعد از آن وقت آن است که سر کاردستی بره ناقلا را هم با چسب به بدن وصل کنید.

تکمیل کاردستی بره پوم پوم

کاردستی بره ناقلا پوم پوم آماده شد! این عروسک‌های دست‌ساز خیلی قشنگ و بانمک هستند. اگر یکی دوتای دیگر هم بسازید، یک مجموعه جذاب برای بازی بچه‌ها یا تزیین میز تلویزیون دارید.

در ساخت کاردستی کودکانه بره ناقلا بیشترین زمان صرف مرتب‌کردن و شکل‌دادن به پوم پوم می‌شود. اگر خیلی دقیق و حساس نباشید، با چند برش و کوتاهی قسمت‌های بلند کاموا، این بخش هم خیلی سریع انجام می‌شود.

با این حال یادتان باشد برای ساخت بره‌ای کاملا گرد و خوش‌اندام، باید کمی بیشتر وقت بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی بره ناقلا

وسایل موردنیاز کاردستی بره ناقلا چیست؟
کاموا، لوله‌پاک‌کن، نمد، چشم عروسک و چسب حرارتی مهم‌ترین وسایل ساخت این کاردستی هستند.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
این کاردستی کودکانه برای رده سنی 7 سال به بالا در نظر گرفته شده است، اما گاهی کودکانی با سن بیشتر هم کاردستی بره ناقلا را سرگرم‌کننده می‌دانند.
لوله‌پاک‌کن چیست؟
لوله‌پاک‌کن یا پیپ‌پاک‌کن یکی از وسایل ساخت کاردستی است که شبیه سیم مفتول نرم و انعطاف‌پذیر بوده و ظاهر ریش‌ریش رنگارنگی دارد. لوله‌پاک‌کن یا پیپ‌پاک‌کن در فروشگاه‌های عرضه وسایل کادویی یا لوازم تحریرفروشی‌ها پیدا می‌شود. علاوه‌براین می‌توانید آن‌ها را به صورت آنلاین بخرید. کافی است اسم آن را در اینترنت جست‌وجو کنید.
اشتراک گذاری: