خلاصه مطلب

شاید فکر کنید جوراب‌ها کاربردهای زیادی ندارند، اما بعد از درست کردن کاردستی کرم با جوراب نظرتان عوض می‌شود. جوراب‌های بلند و ساق‌دار را بردارید و با چند وسیله دیگر این کاردستی کودکانه را برای کودکتان درست کنید.

این کرم‌های جورابی واقعا یکی از بامزه‌ترین کاردستی‌های ساده هستند. بدون دوخت و فقط با چند کار آسان، می‌توانید یکی از این جانوران دوست‌داشتنی را برای کودکان درست کنید. کاردستی کرم با جوراب آن‌قدر راحت است که حتی خود بچه‌ها بدون دخالت بزرگ‌ترها از پس ساخت آن برمی‌آیند.

اگر یک لنگه جوراب نسبتا بلند در خانه دارید که لنگه دیگرش پیدا نمی‌شود، همین حالا برای ساخت کرم جورابی با کاغذ رنگی همراه شوید.

وسایل موردنیاز کاردستی کرم با جوراب

 • یک جفت
  جوراب
 • تعداد موردنیاز
  کش
 • چشم عروسکی یک جفت
  چشم عروسکی
 • پیپ پاک کن ۳۰ سانتی‌متری
  پیپ پاک‌کن
 • پنبه

چند پیشنهاد درباره مواد لازم

۱. برای ساخت کاردستی کرم با جوراب و با یک طول خوب مهم است که جورابتان به اندازه کافی بلند باشد. جوراب‌هایی با ساق خیلی بلند، بهترین گزینه‌ برای این کاردستی محسوب ‌می‌شوند. طبیعتا طرح و نقش جوراب هم به سلیقه و علاقه شما بستگی دارد. شما می‌توانید از جوراب‌های ساده و تک‌رنگ یا طرح‌دار و رنگی استفاده کنید.

۲. هر مدل کش کوچکی که بتوانید به راحتی دور جوراب بپیچید، برای این کار مناسب است. مثلا کش‌های ریز مو، کش‌های دور ظرف‌های مواد غذایی و کلا هر کشی که خوب کش بیاید کارتان را راه‌ می‌اندازد.

کش برای کاردستی کرم با جوراب

۳. قبل از خرید پنبه یا هر ماده پرکننده دیگر به وسایل خانه نگاهی بیندازید. یک بالش پنبه‌ای غیرقابل استفاده گزینه خوبی برای پر کردن جواب است. اصلا اگر به کاردستی کرم با جوراب علاقه‌مند شدید، همان بالش را برای کارهای هنری بعدی‌ کنار بگذارید. بافت پنبه خیلی صاف شده‌ بود، اول آن را کمی با دست بکشید تا پف کند. جز پنبه می‌توانید از خرده پارچه و هر ماده نرم دیگر هم استفاده کنید.

آموزش ساخت کاردستی کرم با جوراب

این کاردستی بانمک اصلا به مهارت یا آموزش خاصی نیاز ندارد. در هر سطحی که باشید، به کم‌تر از ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارید تا کاردستی کرم با جوراب را می‌سازید. البته بعد از پایان کار شاید شما هم به این نتیجه برسید که کار هنریتان به هزارپا نزدیک‌تر است. به ویژه که شاخک و بدنه بندبندش آن را بیشتر شبیه هزارپا می‌کند.

۱. پر کردن انتهای جوراب با پنبه

اول باتوجه به درازای جوراب‌تان تعدادی گلوله پنبه‌ای درست کنید. حواستان باشد سر کرم از انتهای بدنش بزرگ‌تر باشد؛ برای همین گلوله بزرگ‌تری برای این بخش بسازید. مثلا حدود ۵ تا گلوله احتمالا برای جوراب‌های بلند معمولی کافی است.

حالا جوراب را با دست بکشید و کاملا دراز کنید. بزرگ‌ترین گلوله پنبه‌ای را تا انتها در جوراب فرو ببرید. این گلوله پنبه‌ای قرار است سر کرم باشد.

کاردستی با جوراب

۲. بستن جوراب با کش

جوراب را محکم اطراف قسمت توپی‌ فشار دهید و همه پنبه‌های کاردستی کرم با جوراب را کامل جمع کنید. حالا آن را با یک کش ببندید تا حجم آن از گلوله پنبه‌ای بعدی جدا شود.

کاردستی کرم با جوراب

به این ترتیب توپ‌های پنبه‌ای کاملا از هم جدا می‌شوند و با کش به قسمت‌های متمایزی تبدیل خواهند شد.

۳. تکرار مراحل ساخت کاردستی کرم با جوراب

همینطور به پر کردن جوراب با پنبه و بستن کش‌ها ادامه بدهید تا بدن هزارپا (یا کرم) شکل بگیرد. سعی کنید تا حد امکان گلوله‌های پنبه‌ای بدن کرم یک اندازه باشند و فقط گلوله سر و دم اندازه متفاوتی داشته باشند.

بدن کاردستی کرم

یادتان نرود کوچک‌ترین توپ را برای دم یا همان انتهای بدن نگه ‌دارید تا عرسک کاردستی کرم با جوراب شکل واقعی‌تری به خود بگیرد.

کاردستی کرم با جوراب

۴. ساختن شاخک‌های کرم جورابی

در این مرحله باید پیپ پاک‌کن را بعد از اولین قسمت توپی، یعنی سر کرم، روی کش قرار دهید و چندبار بچرخانید تا سرجایش محکم شود.

اضافه کردن پیپ پاک کن به عنوان شاخک

بعد دو سر لوله را فشار دهید و به سمت پایین بچرخانید تا شکل مارپیچی به خودش بگیرد.

کاردستی کرم

حالا دو شاخک زیبا برای کرم‌ ساخته‌اید که جلوه کاردستی کرم را چند برابر کرده است.

عروسک کرم با جوراب

۵. چسباندن چشم‌های کاردستی کرم با جوراب

مثل کاردستی جوجه باید یک جفت چشم عروسکی را هم با چسب حرارتی روی سر کاردستی کرم با جوراب و ترجیحا روی درز جوراب بچسبانید تا کاردستی کرم با جوراب به همین راحتی کامل شود.

ساخت کاردستی کرم با جوراب

این یک کاردستی خیلی راحت و دل‌پذیر است که کودکتان را برای دقایقی سرگرم می‌کند. برای بازی و اجرای نمایش‌های کودکانه می‌توانید تعداد بیشتری از این کرم‌ها را در رنگ‌های متنوع بسازید. مطمئن باشید خردسالان از تماشای نمایش کرم‌های جورابی لذت می‌برند.

در آخر اگر به ساخت کاردستی حیوانات علاقه دارید، کاردستی بره ناقلا یا کاردستی خرگوش هم می‌تواند ایده‌های جالبی برای سرگرمی باشد.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی کرم با جوراب

وسایل موردنیاز کاردستی کرم با جوراب چیست؟
جوراب، پنبه و کش‌های کوچک مهم‌ترین وسایل در ساخت این کاردستی هستند و سایر وسایل تکمیلی محسوب می‌شوند.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
این کاردستی بسیار ساده و بی‌خطر است. بنابراین کودکان می‌توانند به راحتی و حتی بدون کمک بزرگتر‌ها این کاردستی را بسازند.
آیا بدون وجود کش می‌توانید این کاردستی را بسازید؟
بله. هرچند ظاهر کرم به همین زیبایی نمی‌شود، اما با چند گره روی جوراب می‌توان کش‌ها را حذف کرد.
لوله‌پاک‌کن چیست؟
لوله‌پاک‌کن یا پیپ‌پاک‌کن یکی از وسایل ساخت کاردستی است که شبیه سیم مفتول نرم و انعطاف‌پذیر بوده و ظاهر ریش‌ریش رنگارنگی دارد. لوله‌پاک‌کن یا پیپ‌پاک‌کن در فروشگاه‌های عرضه وسایل کادویی یا لوازم تحریرفروشی‌ها پیدا می‌شود. علاوه‌براین می‌توانید آن‌ها را به صورت آنلاین بخرید. کافی است اسم آن را در اینترنت جست‌وجو کنید.
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید