خلاصه مطلب

کاردستی جوجه در هر حالی محبوبیت خودش را دارد. شما می‌توانید با چند پوم‌پوم زرد و نارنجی این کاردستی را برای فرزندتان آماده کنید. کافی است پوم‌پوم‌ها را درست و وسایل موردنیاز را تهیه کنید تا این عروسک زیبا را بسازید.

کاردستی‌های پوم‌پوم خیلی سریع به یکی از کارهای موردعلاقه شما تبدیل می‌شوند. این کارهای پوم‌پومی، مثل کاردستی جوجه پوم پوم هم شما و هم بچه‌ها را حسابی سرگرم خواهند کرد. فقط با کمی نخ کاموا، قیچی، چسب و نمد، می‌توانید بیشتر این عروسک‌های نرم و بانمک را بسازید.

در این مطلب از کاغذ رنگی، سراغ کاردستی جوجه بامزه پوم‌پومی می‌رویم که با رنگ طلایی‌شان خیلی به ‌دل ‌می‌نشینند.

وسایل موردنیاز کاردستی جوجه پوم پوم

 • کاموا
  نخ کاموای ضخیم زرد
 • نمد رنگی
  نمد زرد و نارنجی
 • پیپ پاک کن
  لوله‌پاک‌کن نارنجی
 • چشم عروسکی یک جفت
  چشم عروسکی
 • قیچی
  قیچی
 • چسب حرارتی
  چسب حرارتی

اگر نخ کاموا نازک باشد، باید آن را بیشتر از یک نخ ضخیم، دور انگشتان‌تان بپیچید تا پوم‌پوم، پف لازم را برای یک عروسک جوجه پوم پوم داشته ‌باشد.

مراحل ساخت کاردستی جوجه پوم پوم

برای درست کردن این کاردستی کودکانه باید گام‌به‌گام مراحل زیر را پیش ببرید.

۱. ساخت پوم پوم سر و بدن کاردستی جوجه پوم پوم

یک تکه نخ کاموا از همان کاموایی که قرار است با آن شکل کاردستی جوجه پوم پوم را دربیاورید، به‌ طول تقریبا ۲۰ سانتی‌متر را با قیچی ببُرید و بین دو انگشت وسط خود قرار دهید. با این تکه کاموا بعدا کار خواهید داشت.

ساخت پوم پوم بدن کاردستی جوجه

حالا کاموا را حدود ۶۰ بار دور سه انگشت خود بپیچید. مثل کاردستی جوجه تیغی پوم پوم اگر ضخامت نخ‌تان معمولی است، باید نخ کاموا را بیشتر و تقریبا ۱۱۰ بار دور سه انگشت بپیچید.

پیچاندن کاموا دور دست

بعد از این مرحله ساخت کاردستی جوجه پوم پوم آن تکه کاموای ۲۰ را که بین دو انگشت وسط باقی‌ مانده ‌است، دور بخش میانی حلقه‌های نخ محکم ببندید. آنقدر محکم که نخ‌های حلقه‌ای از جایشان تکان نخورند.

ساخت پوم پوم بدن جوجه

نیازی نیست بلافاصله آن را گره بزنید. فقط حلقه‌های کاردستی جوجه را با احتیاط از دستتان خارج کنید. حالا آن نخی را که دور حلقه‌ها محکم گرفته‌اید، خیلی سفت گره بزنید.

گره پوم پوم کاردستی جوجه

با یک قیچی تیز مثل قیچی خیاطی حلقه‌ها را به‌طور مساوی از وسط ببرُید و کل دایره را دور بزنید. نگران شکل آخر پوم‌پوم نباشید.

کمی با قیچی به نوک کامواهای بریده‌شده کاردستی جوجه پوم پوم شکل بدهید تا حالت کره‌ای دلخواه را پیدا کنند. البته باید باحوصله رویش کار کنید تا شکل دلخواه را بگیرد. این مرحله بیشتر شبیه کوتاهی و پیرایش مو است.

برش پوم پوم بدن

در مرحله بعدی همین کارها را با یک تکه دیگر از کاموا ولی این‌بار حدودا ۵۰ بار و دور دو انگشت‌تان انجام دهید. برای نخ‌هایی با ضخامت معمولی تقریبا ۱۰۰ بار بپیچید تا کاردستی جوجه زیبایی داشته باشید.

ساخت پوم پوم سر جوجه

همان‌طور که خودتان هم حدس زده‌اید، طبیعتا پوم پوم دوم از نظر اندازه از اولی کوچک‌تر خواهد بود. این پوم پوم برای سر کاردستی جوجه پوم پوم است.

پوم پوم بدن و سر کاردستی جوجه

هر دو پوم پوم را با قیچی هرس کنید تا دست‌کم تا حد قابل قبولی شکل و شمایل گرد پیدا کنند تا سر و بدن کاردستی جوجه پوم پوم ظاهر بهتری داشته باشد.

مرتب کردن پوم پوم سر و بدن جوجه

هرچند وسایل ساخت این کاردستی حیوانات به سادگی کاردستی دایناسور نیست، اما زمان کمتری می‌گیرد. کار آرایش و شکل‌دهی به پوم‌پوم‌ها در کاردستی جوجه با قیچی هم برای هرکدام شاید زمانی بین ۵ تا ۱۰ دقیقه نیاز داشته‌ باشد. البته زمان آن به سرعت‌عمل شما هم بستگی دارد.

پوم پوم سر و بدن کاردستی جوجه پوم پوم

۲. ساخت بال‌ها، چشم و منقار

دو عدد شکل بال و یک منقار لوزی از روی نمدهای زرد و نارنجی جدا کنید. در نظر داشته باشید این بال و منقار باید از نظر اندازه با سر و بدن کاردستی جوجه پوم پوم تناسب داشته باشند.

ساخت بال و چشم و منقار کاردستی جوجه

۳. چسباندن جزییات کاردستی جوجه پوم پوم

لوزی را از وسط تا بزنید تا شکل منقار کاردستی جوجه زیبا شود. با چسب حرارتی انتهای منقار یعنی محل تاخوردگی را از داخل بچسبانید تا نوک کاردستی جوجه نیمه‌باز بماند.

چسب کردن منقار جوجه

حالا نوک و چشم‌های عروسکی را با چسب حرارتی روی سر کاردستی جوجه پوم پوم بچسبانید. با این کار سر جوجه کامل می‌شود و فقط کافی است بدن آن را هم تکمیل کنید.

هرچه جزییات بیشتری به کاردستی جوجه زیبا اضافه کنید، می‌توانید آن را مثل کاردستی کرم زیباتر و واقعی‌تر کنید.

چسباندن چشم و منقار جوجه

در گام بعدی بال‌ها را دقیقا بالای پوم‌پوم بزرگ‌تر را در کاردستی جوجه پوم پوم بچسبانید. بال‌ها را دو طرف بدن جوجه بچسبانید تا شکل بدن هم کامل باشد.

چسباندن بال پرنده به پوم پوم

با مقدار زیادی چسب حرارتی، سر و بدن کاردستی جوجه را به هم وصل کنید. بعد از چسب‌کاری، باید دو پوم‌پوم سر و بدن جوجه را روی هم نگه ‌دارید تا چسبشان خشک شود و بعدا از هم جدا نشوند.

چسباندن سر و بدن تکمیل شده جوجه به هم

در مرحله آخر هم به سراغ ساخت  پاهای جوجه پوم پوم می‌رویم.

۴. ساخت پاهای کاردستی جوجه پوم پوم

لوله‌پاک‌کن را از وسط تا و بعد هر انتهای آن را با سه زیگزاگ مساوی مجدد تا بزنید. با این کار شکل لوله‌پاک‌کن‌ها تا حد زیادی به پاهای کاردستی جوجه ساده پوم پوم شباهت پیدا خواهد کرد.

ساخت پای جوجه پوم پوم با لوله پاک کن

بعد از ساخت زیگزاگ‌های هر طرف، آن‌ها را محکم با دست فشار دهید و به شکل پاهای کاردستی جوجه در بیاورید. برای این کار فقط به کمی حوصله و زمان نیاز دارید.

پاهای جوجه پوم پوم

کمی چسب حرارتی وسط لوله‌پاک‌کن یعنی بین دو پای کاردستی جوجه ساده اضافه کنید و کاردستی جوجه را روی آن فشار دهید تا پاها محکم به بدن بچسبد.

چسباندن پاهای جوجه پوم پوم

کاردستی جوجه پوم پوم زیبای شما آماده ‌است. اگر دنبال یک کاردستی آرام‌بخش و راحت می‌گردید، این جوجه‌های طلایی درست روبه‌رویتان قرار دارند.

کاردستی جوجه پوم پوم

اگر دستتان تند باشد و سرعت عمل داشته باشید، ساخت کاردستی جوجه اسان پوم پوم بیشتر از ۱۵ دقیقه وقت شما را نمی‌گیرد؛ اما یک کاردستی خوب و اسباب‌بازی جدید و جالب برای بچه‌هایتان خواهند بود.

کاردستی جوجه پوم پوم

اگر از ساخت کاردستی جوجه اسان لذت بردید، نظرتان را درباره آن با مخاطبان کاغذ رنگی در میان بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی جوجه

وسایل موردنیاز کاردستی جوجه چیست؟
کاموا، لوله‌پاک‌کن، نمد، چشم عروسک و چسب حرارتی مهم‌ترین وسایل ساخت این کاردستی هستند.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
این کاردستی کودکانه برای رده سنی 7 سال به بالا در نظر گرفته شده است، اما گاهی کودکانی با سن بیشتر هم کاردستی جوجه را سرگرم‌کننده می‌دانند.
لوله‌پاک‌کن چیست؟
لوله‌پاک‌کن یا پیپ‌پاک‌کن یکی از وسایل ساخت کاردستی است که شبیه سیم مفتول نرم و انعطاف‌پذیر بوده و ظاهر ریش‌ریش رنگارنگی دارد. لوله‌پاک‌کن یا پیپ‌پاک‌کن در فروشگاه‌های عرضه وسایل کادویی یا لوازم تحریرفروشی‌ها پیدا می‌شود. علاوه‌براین می‌توانید آن‌ها را به صورت آنلاین بخرید. کافی است اسم آن را در اینترنت جست‌وجو کنید.
اشتراک گذاری:
نظرات (6)

برای ارسال نظر ابتدا باید در سایت وارد شوید.