خلاصه مطلب

کودکان همیشه دنبال کاردستی‌های جدید هستند. جوجه تیغی پوم پوم می‌تواند گزینه مناسبی برای سرگرمی فرزندتان باشد. با مطالعه این مطلب در کاغذرنگی و ساخت این کاردستی سرگرمی جدیدی برای کودکتان بسازید.

قبل از هر چیز باید بگوییم ساخت جوجه تیغی پوم پوم خیلی آسان است. علاوه‌براین برای ساخت این پوم پوم به ابزار و تجهیزات خاصی نیاز نیست. شما می‌توانید این کاردستی جالب را همراه کودکان بسازید تا آن‌ها احساس کنند در ساخت این کاردستی نقشی داشته‌اند.

مثل درست کردن خرگوش با مقوا این کاردستی باعث می‌شود کودکان احساس کنند یک اسباب‌بازی جدید برای خودشان دارند. با کاغذرنگی همراه باشید.

برای ساخت جوجه تیغی پوم پوم کافی است این وسایل را تهیه کنید.

مواد اولیه موردنیاز

 • کاموا
  نخ اکریلیک یا کاموا
 • پوم پوم
  پوم‌ پوم
 • چشم عروسکی
  چشم‌های عروسکی
 • مقوا
  مقوا
 • قیچی
  قیچی
 • مداد
  مداد
 • پوم پوم
  پوم‌پوم کوچک برای بینی

مراحل آموزش تصویری ساخت جوجه تیغی پوم پوم

جوجه‌تیغی‌ها همان‌قدر که زیبا هستند، خارهای تیزی هم دارند. شما می‌توانید حین ساخت این کاردستی، دانستنی‌های جالبی درباره این حیوانات بامزه را با کودکانتان مطرح کنید. در ادامه مراحل ساخت این کاردستی را با هم پیش می‌بریم.

شاید بپرسید پوم‌پوم‌هایی با این اندازه و ابعاد از کجا باید پیدا کنید؟ پوم‌پوم به راحتی با نخ و چند گره ساده ساخته می‌شود؛ پس نیازی به نگرانی برای درست‌کردن جوجه تیغی پوم پوم نیست.

۱. درست‌کردن پوم‌پوم برای خارها

یک تکه نخ به طول حدود ۱۰ الی ۱۲ سانتی‌متر از نخ اکریلیک را از اول آن فاصله دهید. آن را بین انگشتان وسط خود بلغزانید و بگذارید به سمت مچ دست شما آویزان شود تا مانع کارتان نباشید.

ساخت پوم پوم

این مقدار نخ را از گلوله نخ به دور ۳ انگشت خود بپیچید و آن را ۱۰۰ بار دور این سه انگشت بپیچید. اگر می‌خواهید این مرحله را فرزندتان انجام دهید این کار را روی ۴ انگشت از دست او انجام دهید.

ساخت پوم پوم

در این مرحله از ساخت جوجه تیغی پوم پوم باید آن تکه آویزان نخ را که حدود ۱۰ الی ۱۲ سانتی‌متر بود، از وسط حلقه نخ‌های در هم تنیده ببندید. شما باید بند را آنقدر محکم دور حلقه نخ‌ها بپیچید که نخ‌ها را به هم بچسبانید.

تکمیل ساخت پوم پوم

نخ اکریلیک را تا حد امکان بکشید. تا جایی که می‌توانید انتهای نخ‌های شل را محکم به هم ببندید و یک گره درست کنید تا حلقه نخ‌ها برای ساخت جوجه تیغی پوم پوم در جای خود محکم بماند.

جوجه تیغی پوم پوم

برای اینکه پوم‌پوم کامل شود، باید قیچی تیز را با احتیاط داخل حلقه‌ها بلغزانید و همه نخ‌ها را بُرش دهید. به طور کامل دور دایره حرکت کنید تا همه حلقه‌ها بریده شوند. به این ترتیب بخش اصلی ساخت پوم‌پوم را پیش برده‌اید.

پوم پوم

تا به حال موی کسی را کوتاه کرده‌اید؟ درست مثل یک آرایشگر باید به جان نخ‌های آکریلیک بیفتید و به آن‌ها شکل دهید. حوصله به خرج دهید. شما باید با قیچی از همه زوایا پوم‌پوم‌ را قیچی بزنید تا یک شکل ظاهری گرد، یکدست و بدون زاویه برای آن درست کنید.

قیچی کاری پوم پوم جوجه تیغی

انتهای نخ که موهای پوم‌پوم را کنار هم نگه می‌دارد، کوتاه نکنید. شما باید از آن‌ها برای بستن پوم‌پوم به بدن جوجه تیغی پوم پوم استفاده کنید.

۲. کشیدن بدن جوجه تیغی پوم پوم

شکل بدن جوجه تیغی را روی مقوا ترسیم کنید و آن را برش دهید. شما می‌توانید برای بدن جوجه‌تیغی از الگوهای آماده اینترنتی استفاده کنید یا خودتان دست به کار شوید و یک نقاشی زیبا بکشید.

طرح جوجه تیغی

با قیچی یک شکاف حدود ۱.۵ سانتی‌متری در قسمت بالایی و پایینی بدن جوجه‌تیغی درست کنید. این شکاف همان جایی است که بندهای پوم‌پوم از آن عبور می‌کنند و پشت نقاشی گره می‌خورند.

برش طرح جوجه تیغی

۳. کنار هم گذاشتن پوم‌پوم و طرح جوجه‌تیغی

پوم‌پوم را با کشیدن دو رشته نخ بلندتر از میان شکاف‌های بدن به طرح مقوایی جوجه‌تیغی بچسبانید. بندهای نخ اکریلیک یا کاموا را از پشت به هم گره بزنید و در جای خود محکم کنید. همه نخ‌های اضافه را قطع کنید.

اتصال پوم پوم به طرح جوجه تیغی

۳. چسباندن چشم‌ها و بینی جوجه تیغی پوم پوم

با چسب چشم عروسکی را به صورت جوجه تیغی بچسبانید. همان‌طور که می‌بینید این کاردستی عروسکی دو بعدی است و جوجه‌تیغی فقط به یک چشم نیاز دارد.

چسباندن چشم به جوجه تیغی پوم پوم

بعد از آن هم پوم‌پوم کوچک را در جای بینی جوجه‌تیغی محکم کنید تا صورت جوجه‌تیغی کامل شود.

دماغ جوجه تیغی پوم پوم

آیا باید حتما از یک طرح جوجه‌تیغی تصاویر اینترنتی استفاده کنید؟

هرچند استفاده از الگوهای آماده جوجه تیغی کارتان را راحت خواهد کرد، اما اجباری به استفاده از این طرح‌های آماده نیست. شما می‌توانید با خیال راحت خلاق باشید و شکل جوجه تیغی خود را بکشید تا کاردستی جوجه تیغی پوم پوم دقیقا شبیه نقاشی شما باشد.

جوجه تیغی پوم پوم

چه نوع نخی برای ساخت جوجه تیغی بهتر است؟

ما برای کاردستی جوجه تیغی پوم پوم از نخ اکریلیک ضخیم استفاده کردیم و کار با آن واقعا آسان بود. علاوه‌بر راحتی کار، استفاده از این نخ باعث می‌شود جوجه‌تیغی کاملا پر شود.

طرح های جوجه تیغی پوم پوم

شما می‌توانید از نخ پنبه هم استفاده کنید. اگر می‌خواهید از نخ پنبه استفاده کنید، در نظر داشته باشید انتهای نخ پنبه کمی از هم جدا می شود که به جوجه تیغی ظاهری سیخ‌سیخی می‌دهد.

آیا راه ساده‌تری برای درست‌کردن پوم‌پوم وجود دارد؟

بعضی افراد استفاده از دستگاه پوم‌پوم‌ساز را آسان‌تر می‌دانند که البته پیداکردن این دستگاه‌ها در ایران آسان نیست. همچنین می‌توانید یک مستطیل از مقوا را با عرض حدود ۳ سانتی‌متر برش دهید و نخ را به جای دور انگشتان خود دور مقوا بپیچید تا هر دو دستتان برای ساخت کاردستی جوجه تیغی پوم پوم آزاد باشد.

در آخر اگر فکر می‌کنید گره‌زدن جوجه تیغی کار آسانی نیست و احتمال دارد پوم‌پوم از روی مقوا شل شود و بیفتد، می‌توانید به جای گره، از چسب برای چسباندن پوم‌پوم استفاده کنید.

این کاردستی را درست کردید؟ نظر و تجربه‌تان را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین اگر ساخت کاردستی‌های ساده‌تر را ترجیح می‌دهید، می‌توانید کاردستی کفشدوزک یا کاردستی لاک پشت را امتحان کنید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی جوجه تیغی پوم پوم

اگر نتوانید با کاموا پوم‌پوم بدن جوجه‌تیغی را درست کنید، چه جایگزینی برای آن وجود دارد؟
در این صورت می‌توانید از چندین پوم‌پوم کوچک یا بزرگ برای جوجه‌تیغی استفاده کنید.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
این کاردستی کودکانه مثل یک عروسک برای رده سنی 6 تا 10 سال در نظر گرفته شده که با کمک بزرگسالان ساخته می‌شود. کودکان بزرگ‌تر هم می‌توانند در صورت علاقه‌مندی به عروسک جوجه‌تیغی پوم‌پوم آن را درست کنند.
اگر چشم عروسکی پیدا نکردید، چه کنید؟
کافی است با یک ماژیک چشم‌های جوجه‌تیغی پوم‌پوم را رسم کنید.
اشتراک گذاری: