خلاصه مطلب

یادش بخیر، قدیم‌ها در مدرسه و خانه‌ها وقتی دور هم جمع می‌شدیم، هرکس می‌توانست با تکه کاغذی ساده کلاه بسازد خدای آن جمع بود. دوستان یا پدر و مادرهایی که این توانایی را داشتند آرزوی هر کودکی می‌شدند. اگر کودکی اطرافتان هست که به ساخت اوریگامی آن‌هم اوریگامی کلاه علاقه‌مند است پس این مطلب را به او هدیه دهید.

اوریگامی کلاه یکی از قدیمی‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین کاردستی های کودکانه است که احتمالا همه شما در دوره کودکی ساخته‌اید. حالا که این این کلاه‌های کودکانه انقدر خاطره‌انگیز هستند، شاید وقت آن شده که روش ساخت اوریگامی کلاه را به کودکتان هم یاد بدهید.

کلاه‌های کاغذی می‌توانند برای کودکان سرگرم‌کننده باشند؛ چراکه از این کلاه‌ها در مهمانی‌های کودکانه خود استفاده می‌کنند. با کاغذرنگی همراه شوید تا با روش ساخت اوریگامی کلاه رنگارنگ، کودکی خود را مرور کنید و آن را به کودکتان آموزش دهید! همچنین می‌توانید با ساختن کاردستی خرگوش آسان کودک خود را حسابی سرگرم کنید.

وسایل مورد نیاز اوریگامی کلاه

  • کاغذرنگی
    کاغذرنگی مستطیلی (A4، A3 یا A2)
  • پوم پوم
    پوم‌پوم‌های رنگارنگ
  • چسب تزیینی

مراحل ساخت اوریگامی کلاه کودکانه

برای ساخت اوریگامی کلاه مثل ساخت قایق کاغذی ساده قدم‌به‌قدم مراحل زیر را طی کنید.

1. انتخاب کاغذ موردعلاقه

مثل اوریگامی قلب اول از همه کاغذ موردعلاقه خود را از نظر رنگ و طرح انتخاب کنید. برای درست کردن اوریگامی کلاه حتی می‌توانید از کاغذهای طرح‌دار هم استفاده کنید تا کلاه جالب‌تری داشته باشید.

انتخاب کاغذ اوریگامی کلاه

به طور کلی فقط توجه به این نکته مهم است که مثل ساخت آدمک با مقوا کاغذتان باید قابلیت تا شدن داشته باشد. همچنین این امکان را دارید که اوریگامی کلاه کودکانه را در اندازه‌های مختلف بسازید. با توجه به همه این نکات، کاغذی را که مدنظر قرار داده‌اید، بردارید و کار ساخت کلاه کاغذی کودکانه را شروع کنید!

2. تای افقی/عمودی اوریگامی کلاه

کاغذ خود را به صورت عمودی از وسط تا کنید. شکل زیر این عمل را به‌طور کاملا واضح نشان داده است.

تا زدن افقی و عموی کاغذرنگی

بعد از آن، تای کاغذ اوریگامی کلاه را باز کنید و آن را بچرخانید. حالا دوباره یک تا این بار به‌ صورت افقی بزنید.

تای افقی برگه اوریگامی

3. تای کج اوریگامی کلاه

در مرحله بعدی از ساخت اوریگامی کلاه کودکانه باید کاغذ تا شده را طوری مقابل خود بگذارید که قسمت باز آن به طرف پایین باشد. در این حالت گوشه‌های راست و چپ بالا را مثل شکل به سمت مرکز تا بزنید.

تای کج اوریگامی کلاه

4. تاهای لبه پایینی کلاه

در گام بعدی از ساخت اوریگامی کلاه کودکانه باید پایین کاغذ خود را با طرف بالا تا کنید. نکته‌ای که در اینجا باید در نظر داشته باشید، این است که این عمل را اول با یک طرف کاغذ که روبه‌روی خودتان است، انجام می‌دهید.

تا زدن لبه های پایینی مثلث کلاه اوریگامی

حالااوریگامی کلاه را به سمت دیگر برگردانید و گوشه‌های مثلثی اضافه را به همین سمت تا بزنید. شکل زیر نحوه انجام این کار را به خوبی نشان داده است.

برگرداندن گوشه های تا شده اوریگامی کلاه

این کار را برای هر دو گوشه از اوریگامی کلاه انجام دهید تا نتیجه آن کاملا متقارن باشد.

برگرداندن گوشه های تا شده اوریگامی کلاه

5. تکرار مراحل قبل اوریگامی کلاه

حالا مرحله بالا را روی طرف دیگر کاغذ اوریگامی کلاه اجرا کنید؛ یعنی اول لبه پایینی اوریگامی را به سمت بالا تا کنید و بعد سراغ مرحله بعد بروید.

مراحل ساخت اوریگامی کلاه

گوشه‌های مثلثی را هم مجددا مثل مرحله قبل تا کنید؛ یعنی به سمت پشت کاردستی کلاه خم کنید تا در نهایت شکلی مشابه مثلث کاغذی در دستتان باشد.

تکرار مراحل ساخت اوریگامی کلاه

بهتر است برای اطمینان بیشتر گوشه‌های مثلثی اوریگامی کلاه را چسب بزنید تا احتمال باز شدن و خراب شدن کاردستی کودکانه را کم کنید.

چسباندن گوشه های اوریگامی

با همین چند تای ساده و همین مقدار کم چسب نواری یا مایع اوریگامی کلاه کامل می‌شود.

6. تزیین کودکانه کلاه کاغذی

اگر اوریگامی کلاه کاربردی و جذاب را با کاغذهای طرح‌دار درست می‌کنید، توجه کنید که قسمت طرحدار بیرون کار باشد تا زیبایی آن به چشم بیاید.

تزیین کلاه های کاغذی

در مرحله آخر می‌توانید با سلیقه خود، اوریگامی کلاه را تزیین کنید. برای این کار می‌توانید از نوار چسب‌های تزیینی استفاده کنید. چسباندن پوم‌پوم‌های کوچک بر سطح کلاه هم ایده خوبی است که می‌تواند یک کلاه متفاوت برایتان آماده کند.

تزیین کلاه های با چسب نواری شکلی

همچنین می‌توانید با برچسب‌های حروف، نام صاحب اوریگامی کلاه را روی آن حک کنید. به‌طور کلی راه‌های زیادی برای زیباتر کردن و حتی بانمک کردن این کار وجود دارد. کافی است خلاقیت خود را جدی بگیرید!

شکل های مختلف اوریگامی کلاه

در آخر بد نیست بدانید شما می‌توانید با تزیینات مختلف و خلاقانه، انواع مختلفی اوریگامی کلاه را برای ماجراجویی‌های مختلف کودکتان بسازید؛ از کلاه دزدان دریایی گرفته تا کلاه مهمانی و نمایش و… . اگر از ساخت این کاردستی کودکانه خوشتان آمد، نظرتان را با مخاطبان کاغذ رنگی در میان بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره اوریگامی کلاه قدیمی

در این مطلب ساخت چه نوع کلاهی به‌صورت اوریگامی آموزش داده می‌شود؟
در این مقاله اوریگامی کلاه نوستالژی و قدیمی معروف آموزش داده شده است.
کاردستی اوریگامی کلاه مناسب چه رده سنی است؟
این کاردستی مناسب کودکان و نوجوانان است.
ساخت اوریگامی این مطلب چقدر زمان می‌برد؟
ساخت این اوریگامی فقط به یک ساعت زمان نیاز دارد.
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید