خلاصه مطلب

یکی از بهترین شیوه‌ها برای آشنایی کودکان با حیوانات یا تشخیص رنگ‌ها، درست کردن کاردستی است. در این مطلب به آسانی یاد می‌گیرید، چگونه برای فرزندتان کاردستی اردک درست کنید.

کاردستی ساختن با کاغذرنگی یکی از جالب‌ترین و بهترین سرگرمی است که به خلاقیت کودکان کمک می‌کند. یکی از بامزه‌ترین کاردستی‌ به ویژه برای رده سنی کودکان، کاردستی اردک با کاغذرنگی و مقوا است. ما در این مطلب ساخت دو نوع اردک ساده را به صورت تصویری به شما آموزش می‌دهیم. شما می‌توانید با ساخت هر دو مدل اردک، یک خانواده اردکی دوست‌داشتنی داشته باشید. خانواده‌ای با اردک مادر و چندین بچه اردک! با کاغذ رنگی همراه باشید.

کاردستی اردک

کاردستی اردک مادر

طبیعتا ابعاد و اندازه این اردک نسبت به کاردستی دوم بزرگ‌تر است. همچنین ما رنگ مناسب برای آن را کمی تیره‌تر از کاردستی اردک کودک درست انتخاب کردیم تا طرح‌های متفاوتی داشته باشیم.

وسایل موردنیاز ساخت اردک

 • به اندازه کافی
  رول سلفون یا دستمال کاغذی
 • به تعداد لازم
  چشم‌های آماده
 • رنگ اختیاری
  کاغذ رنگی
 • یک عدد
  قیچی
 • رنگ اختیاری
  رنگ
 • اختیاری
  مدادرنگی
 • یک عدد
  قلمو

مراحل ساخت کاردستی اردک

برای ساخت اردک مادر مراحل زیر را قدم به قدم طی کنید.

1. بُرش اندام مختلف اردک از کاغذ

ابتدا دو بیضی بزرگ مانند هم را با استفاده از قیچی برش دهید. نوک، بال‌ها و دم اردک را نیز مانند تصویر قیچی کنید. برای بُرش همه این قسمت‌ها، باید اول هریک از بخش‌های سر، پر، دم و… را روی کاغذ رسم کنید و بعد ببُرید.

کاردستی اردک مادر

2. چسباندن بال‌ها روی بدن کاردستی اردک

بال کوچک‌تر را زیر لبه سمت راست بیضی قرار دهید و آن دو را با چسب به هم بچسبانید تا اردک حالت سه بعدی پیدا کند. روی قسمتی  که می‌خواهید بال بزرگ‌تر را قرار دهید ابتدا چسب بریزید و بعد بال را روی بیضی قرار دهید. بعد دم اردک را مانند تصویر زیر لبه سمت چپ بیضی قرار دهید و آن دو را به هم بچسبانید.

کاردستی اردک مادر

3. اضافه کردن جزییات به تصویر

برای اینکه اردک شما طبیعی‌تر و دوست داشتنی‌تر شود، بدن کاردستی اردک را با سلیقه و به دلخواه خود همانند تصویر با استفاده از مداد رنگی و ماژیک به آن طرح و رنگ دهید. هرچه بتوانید جزییات بیشتری را به تصویر اضافه کنید، ظاهر کاردستی زیباتر خواهد شد.

کاردستی اردک

بعد نوبت سر اردک است. ابتدا مکان قرار گرفتن چشم‌ها را مشخص کنید. سپس با مداد جای چشم‌ها را وی کاردستی مشخص کنید. روی دو جایی که مشخص کردید، چسب بریزید و چشم‌های اردک را بچسبانید. نوک اردک را هم سمت راست بیضی سر بچسبانید. در آخر سر اردک را با سلیقه و به دلخواهتان با مداد رنگی‌های مختلف رنگ‌آمیزی کنید تا سایه روشن‌هایی روی تصویر ایجاد شود.

اردک کاغذی مادر بسازید

4. چسباندن بخش‌های مختلف اردک

برای متصل کردن سر و بدن اردک اول باید رول سلفون را با استفاده از قلم‌مو رنگ‌آمیزی کنید. پس از خشک شدن آن، با استفاده از مداد رنگی خطوطی ساده روی لوله سلفون بکشید تا ظاهر زیباتری پیدا کند. در آخر بالای رول سلفون چسب بریزید و سر اردک را کمی کج مانند عکس روی آن قرار دهید. بعد از پایین تا وسط رول سلفون را چسب بزنید و بدنه اردک را کمی عقب‌تر از سر و کمی کج بچسبانید.

مژه‌ها، پرهای نقاشی شده و… روی ظاهر نهایی کاردستی اردک تاثیر زیادی دارد. بنابراین در طراحی این کاردستی مثل کاردستی مار حوصله به خرج دهید.

کاردستی اردک

کاردستی اردک کودک

در ادامه می‌توانید با سایر وسایل بچه اردک‌ها را بسازید. شما می‌توانید چندین بچه اردک بسازید و آن‌ها را پشت اردک مادر ردیف کنید تا تصویر زیباتری خلق کرده باشید.

وسایل موردنیاز ساخت اردک

 • به مقدار لازم
  رول دستمال کاغذی
 • به مقدار لازم
  چشم‌های آماده
 • رنگ دلخواه
  کاغذ رنگی
 • یک عدد
  قیچی
 • یک عدد
  قلمو
 • به مقدار لازم
  رنگ

آموزش درست کردن کاردستی اردک

برای ساخت بچه اردک‌ها هم باید مراحل زیر را قدم به قدم طی کنید.

1. بُرش اندام مختلف اردک از کاغذ

ابتدا باید به شکلی بیضی مربوط به سر بچه اردک را بُرش دهید که مانند تصویر بتوانید موهایی هم برای سرش ایجاد کنید. بدن بچه اردک را مانند تصویر به شکلی برش دهید که دم کوچکی هم انتهای آن وجود داشته باشد. در آخر بال‌ها و نوک بچه اردک را مانند تصویر قیچی کنید.

کاردستی اردک کودک

2. چسباندن اجزای مختلف بدن اردک

ابتدا جای چشم‌های بچه اردک را روی سر آن مشخص کنید. بعد روی قسمتی که چشم‌ها باید قرار بگیرند، چسب بریزید و چشم‌ها را روی سر بچه اردک قرار دهید. مانند تصویر بال بزرگ‌تر را روی بیضی و بال کوچک‌تر را زیر لبه سمت چپ بیضی بچسبانید. حالا وقت این است که جوجه اردک خود را رنگ‌آمیزی کنید تا جلوه زیباتری به آن ببخشید.

حالا با استفاده از رول دستمال کاغذی سر و بدن جوجه اردک را به هم ساخته و به آن وصل کنید. ابتدا رول را با استفاده از قلم‌مو رنگ‌آمیزی کنید. بعد بالای رول دستمال کاغذی را چسب بریزید و سر بچه اردک را کمی کج روی رول بچسبانید.  در آخر از وسط تا پایین رول چسب بریزید و بیضی بدن را مانند عکس روی رول بگذارید.

شما می‌توانید با استفاده از رول دستمال یا کمی پوم‌پوم کاردستی‌های دیگر مثل کاردستی خرچنگ یا کاردستی بره ناقلا را هم درست کنید.

کاردستی اردک

شما می‌توانید چند جوجه اردک درست کنید و با این ترفند اعداد را به فرزند خود یاد دهید. با این کاردستی هم کودک خود را سرگرم می‌کنید و هم به او ریاضی یاد می‌دهید. همچنین می‌توانید با ساخت کاردستی دریا از پدیده‌های طبیعی هم با کودکتان صحبت کنید.

اگر ایده بهتری برای ساخت اردک با کاغذرنگی سراغ دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی اردک

برای ساخت کاردستی اردک به چه وسایلی نیاز دارید؟
رول دستمال کاغذی، کاغذ رنگی و چشم عروسکی مهم‌ترین وسایل این کاردستی هستند.
کاردستی اردک برای چه رده سنی مناسب است؟
هرچند برای ساخت آن باید روی کمک بزرگسالان حساب کرد، اما این کاردستی برای کودکان رده سنی 6 تا 10 سال است.
اگر چشم عروسکی نداشته باشید، چه جایگزینی برای آن وجود دارد؟
در این صورت می‌توانید به جای چشم عروسکی با یک ماژیک چشم‌های اردک را رسم کنید.
اشتراک گذاری: