جشن تولد برای هر کودکی خاطره‌انگیز و جذاب است؛ اما برگزاری جشن برای پدران و مادران طور دیگری خواهد بود. آن‌ها کنار تهیه خوراکی‌های مختلف باید دغدغه تزیین خانه را هم داشته باشند. یکی از همین دغدغه‌ها، کلاه تولد است. کلاهی که با تم تولد و رنگ‌های مورد نظرشان هماهنگی داشته باشد. اگر شما هم چنین دغدغه‌ای دارید، می‌توانید به جای گشت‌وگذار در بازار کلاه تولد فرزندتان را در خانه و با همان طرح و نقشی که می‌خواهید تهیه کنید. برای یادگیری نحوه ساخت کلاه تولد به دو روش مختلف با کاغذ رنگی همراه باشید.

وسایل مورد نیاز ساخت کلاه تولد شیپوری

  • کاغذ رنگی یا مقوا (رنگی یا طرح‌دار)
  • قیچی و نخ
  • ماژیک یا مداد و قلم‌مو
  • اکلیل و چسب
  • دستگاه پانچ

مراحل ساخت کلاه تولد شیپوری

با طی کردن مراحل زیر خیلی راحت می‌توانید چندین کلاه درست کنید. کافی است حوصله به خرج دهید تا طرح‌های دلخواهتان را بسازید.

1. برش دادن دایره‌ای شکل کاغذرنگی

به هر اندازه که می‌خواهید کلاه تولدتان بزرگ باشد، رول کاغذرنگی را باز کنید. سپس الگو دایره‌ای موردنظرتان را روی مقوا قرار دهید و با استفاده از ماژیک یا مداد دور الگو خط بکشید. حالا با قیچی دایره‌ای را که کشیده‌اید، برش دهید. بهتر است پیش از انتخاب دایره، دور سر کودکتان را اندازه بگیرید تا حدود اندازه‌ها را درست تخمین بزنید.

2. برش دادن وسط دایره برای ساخت کلاه تولد

شما باید یکی از شعاع‌های دایره را به صورت ذهنی ترسیم کرده و آن را تا مرکز دایره برش دهید. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه مانند فیلم بتوانید شعاع دایره را برش دهید، ابتدا آن را به صورت دقیق و به آرامی از بالا به پایین روی هم بگذارید. حالا مقوا را از طرف راست به سمت چپ برده و لبه‌های آن را هم روی یکدیگر قرار دهید. تاها را باز کنید. حالا چهار خط به صورت مساوی روی دایره وجود دارد. مطابق فیلم یکی از خط‌هایی که ایجاد شده را با قیچی تا مرکز دایره ببرید.

این روش به شما در انتخاب دقیق و صحیح خطوط تا و برش آن‌ها کمک خواهد کرد.

3. مخروطی کردن مقوا برای ساخت کلاه تولد

وقتی برش به اتمام رسید، باید یکی از لبه‌های قسمت برش خورده را در نظر بگیرید؛ حالا آن گوشه را مانند فیلم به آرامی به سمت دیگر حرکت دهید تا شکل کلاه تولد صاف و منظم شود. هرچه دو لبه را بیشتر روی هم قرار دهید، کلاه کوچک‌تر خواهد شد. بنابراین به تناسب سر فرزندتان اندازه کلاه را در این مرحله تعیین کنید و دو لبه را با چسب به هم بچسبانید.

4. پانج کردن دو طرف کلاه

حالا که شکل کلی کلاه مشخص و ساخته شد، باید دو طرف آن را سوراخ کنید تا بتوانید کش یا نخ را به کلاه وصل کنید. برای این کار ابتدا یک سمت کلاه را پانچ بزنید و بعد آن درست روبه‌روی بخش پانچ شده را مشخص و پیدا کنید. حالا باید نقطه مقابل آن را هم سوراخ کنید.

5. گره زدن نخ برای ساخت کلاه تولد

در این مرحله از ساخت کلاه تولد باید سایز سر کودکتان را تعیین کنید و نخ کلاه تولد را به اندازه موردنیازتان برش دهید. سپس مانند فیلم نخ را در یکی از سوراخ‌های روی کلاه وارد کنید و آن را گره بزنید. حالا سمت دیگر را هم به همین شکل گره بزنید.

6. درست کردن نوار برای کلاه تولد

حالا می‌توانید به تناسب سلیقه‌ و انتخاب خودتان، نواری چین‌چینی یا طرح‌دار برای دور کلاه تولد درست کنید. مانند فیلم روی لبه پایینی شکل چسب بزنید و نوار را دور تا دور کلاه بچسبانید. این بخش کاملا اختیاری است و شما می‌توانید به جای روبان، از طرح دیگری استفاده کنید.

7. زدن چسب روی کلاه تولد

ما به دلخواه خود در این مرحله روی بخش‌هایی از کلاه را با چسب ماتیکی پوشاندیم تا بتوانیم طرح دلخواهمان را روی کلاه پیاده کنیم. شما هم می‌توانید از همین استفاده کرده یا طرح دلخواه خودتان را روی کلاه اجرا کنید.

8. تزیین کردن کلاه تولد با اکلیل

شما هم می‌توانید روی نقاطی که چسب زده شده اکلیل بریزید یا پولک بچسبانید. اگر اکلیل ریختید، کافی است پس از ریختن اکلیل‌ها، کلاه را تکان دهید تا اکلیل‌های اضافه از روی آن بریزد.

کاردستی کلاه تولد تاجی

برای ساخت کلاه تولد ایده‌ها و روش‌های مختلفی وجود دارد. ما در این مطلب روش دیگری را هم برای ساخت کلاه آموزش داده‌ایم تا شما به تناسب سلیقه خودتان بتوانید از دو حالت، یکی را برای کلاه جشن تولد انتخاب کرده و بسازید.

وسایل مورد نیاز کلاه تولد تاجی

  • قیچی
  • کاغذرنگی یا مقوا طرح‌دار
  • چسب شیشه‌ای
  • اکلیل و چسب ماتیکی

مراحل ساخت کلاه تولد تاجی

این کلاه نسبت به کلاه قبلی کمی پیچیده‌تر بوده و ممکن است ساخت آن برایتان زمان‌بر باشد.

1. تا زدن مقوا روی هم

مانند روش قبل در این ایده هم باید به تناسب سر فرزندتان عرض کاغذ رنگی را تخمین بزنید. حالا دو طرف کاغذ رنگی یا مقوا را با دقت روی هم قرار داده و کاغذ رنگی را از وسط تا کنید. با این کار یک کاغذرنگی دو لایه خواهید داشت.

2. برش حالت‌دار کاغذرنگی

پس از آن که دو طرف مقوا یا کاغذ رنگی را روی هم قرار دادید، از طرف آن برش را شروع کنید. شما می‌توانید طرحی مانند تاج یعنی هفت و هشتی شکل را برای برش کاغذ رنگی و مقوا انتخاب کنید یا طرح دایره‌ای، مستطیلی و…  را برای آن در نظر بگیرید. هیچ محدودیتی برای شکل دادن به لبه‌های مقوا برای ساخت کلاه تولد وجود ندارد.

3. چسباندن لبه‌های کاغذ

با دو دست لبه سمت چپ و راست را به‌صورت دایره در آورده و کنار هم قرار دهید، به طوری که یکی از لبه‌ها روی لبه دیگر قرار بگیرد. در این مرحله دقت کنید لبه‌های مقوا یا کاغذ رنگی دقیقا در جای درستی قرار گرفته و منطبق بر هم باشند.

4. چسب زدن به لبه‌های کلاه

چسب شیشه‌ای را روی دو لبه قرار دهید تا آن دو لبه بهم بچسبد و شکل تاج خراب نشود. همچنین می‌توانید به جای چسب نواری از چسب مایع برای این کار استفاده کنید. ما در این آموزش از کاغذ رنگی طرح‌دار استفاده کرده‌ایم، به همین دلیل برای ساخت کلاه تولد دیگری نیازی به طراحی و تزیین نداریم. شما هم می‌توانید از کاغذ‌های طرح‌دار استفاده کنید یا به دلخواهتان روی کلاه را با اکلیل، پولک، مروارید، کاغذ رنگی، روبان و… تزیین کنید.

بچه‌ها عاشق کلاه تولد هستند و دوست دارند در جشن تولدشان پر از کلاه و وسایل تزیینی رنگارنگ باشد. اگر دوست دارید وسایل دیگر جشن را هم خودتان درست کنید، یاد گرفتن طرز ساخت دانه برف کاغذی برای ریسه تولد ایده جالبی خواهد بود. اگر ایده یا طرح دیگری برای ساخت کلاه تولد دارید، می‌توانید آن را با سایر کاربران کاغذرنگی در میان بگذارید.