خلاصه مطلب

وسایل تزیینی و کاردستی‌های زیادی می‌توان با چوب ساخت. در این مطلب یک آویز دیواری چوبی به شکل قلب ساختیم تا هدیه‌ای خاص برای یا ایده‌ای جذاب برای تزیین دیوارهای خانه داشته باشید.

شاید به نظر بیاید که شاخه‌های کوچک چوب، مقواهای اضافه بدون استفاده و… فقط به درد سطل زباله‌های بازیافتی می‌خورد؛ اما در صورتی که می‌خواهید خلاقیت خود را محک بزنید، این وسایل بهترین انتخاب برای ساخت کاردستی هستند. مثلا با همین وسایل ساده می‌توانید کاردستی قلب دکوری با چوب درست کنید.

اگر برای شما هم جالب است که چطور با این وسایل می‌توانید کاردستی بسازید، تا پایان این مطلب با مجله خلاقیت کاغذ رنگی همراه باشید.

مواد اولیه مورد نیاز کاردستی

 • مقوا
  مقوا ساده
 • مداد
  مداد ساده
 • قیچی
 • ربان رنگی
  روبان
 • نوار
  بند آویز
 • شاخه خشک درخت
 • اره
  اره یا چاقوی تیز
 • چسب تفنگی
 • 5 عدد
  پوم‌پوم‌ سفید یا رنگ دلخواه
 • کاغذ کرپ قهوه‌ای
 • برگ مصنوعی
 • کمی پارچه با رنگ دلخواه

برای ساخت کاردستی قلب دکوری با چوب کافی است این مواد اولیه را کنار هم بگذارید. اگر یک یا چند مورد از این وسایل را ندارید، از خودتان بپرسید چه وسیله‌ای بهترین جایگزین برای آن‌هاست؟

اگر همه این وسایل را تهیه کردید، وقت آن است که آستین بالا بزنید و قلب چوبی دیواری را آماده کنید.

۱. کشیدن قلب روی مقوا

اگر نقاشیتان چندان خوب نیست و اهل کشیدن قلب نیستید، می‌توانید از الگوهای آماده برای کشیدن قلب استفاده کنید. یک راه ساده‌تر این است که خودتان یک قلب روی مقوا بکشید.

برای این کار در واقع باید دو قلب تو در تو رسم کنید. قلب کوچک‌تر باید حدود ۲ الی ۳ سانتی‌متر از قلب بزرگ‌تر فاصله داشته باشد.

کشیدن قلب رو مقوا

۲. بریدن قلب برای کاردستی قلب دکوری با چوب

با قیچی قلب بزرگ را از مقوا جدا کنید. بعد از آن با یک کاتر، قیچی یا هر وسیله دیگر که برایتان بهتر است، قلب کوچک را هم برش دهید تا یک قلب با پهنای ۲ الی ۳ سانتی‌متر از مقوا به طور کامل جدا شده باشد.

برش الگو قلب

اگر کارتان را به درستی انجام داده باشید، بعد از جداکردن قلب در کاردستی قلب دکوری با چوب باید نتیجه نهایی مشابه عکس زیر باشد. یک قلب مقوایی که کاملا از داخل مقوا جدا شده است.

الگو قلب برای آویز قلب با چوب

۳. بریدن شاخه‌های درختان

وقت آن است که با اره مویی یا چاقوی کاتر شاخه‌هایی را که جمع‌آوری کرده‌اید، به قطعاتی کمی بلندتر از پهنای قلب مقوایی برش دهید. مثلا اگر پهنای مقوای قلب ۲.۵ سانتی‌متر است، شاخه‌ها باید به اندازه ۳ سانتی‌متری قطع شوند.

برش شاخه های چوب

اگر این نکته را رعایت نکنید، احتمال دارد طول شاخه‌های درختان از پهنای قلب مقوایی کمتر باشد. این باعث می‌شود کاردستی قلب دکوری با چوب شکل قشنگی نداشته باشد و مقوا از اطرافش مشخص شود.

برش تکه های چوب

شاید بپرسید در نهایت باید چند تا شاخه درخت را برش دهید؟ همه چیز به اندازه قلب مقواییتان بستگی دارد. هرچقدر قلب بزرگ‌تری درست کرده باشد، طبیعتا به چوب‌های بیشتری نیاز پیدا می‌کنید.

تکه های چوب

۴. چسباندن شاخه‌های خردشده روی مقوا

وقتی همه شاخه‌ها را به اندازه برش دادید، وقت آن است که از تفنگ چسبی برای چسباندن آن‌ها به برش مقوای قلبی استفاده کنید.

برای این کار باید یک خط چسب به مقوا بزنید و شاخه اول را به صورت عمودی بچسبانید. عمودی چسباندن شاخه‌ها باعث می‌شود راحت‌تر بتوانید همه آن‌ها را کنار هم روی مقوا جا دهید.

چسباندن چوب به الگو قلب

بعد از آن که اولین شاخه را به شکل عمودی روی مقوا چسباندید، این کار را برای همه شاخه‌ها تکرار کنید و هر شاخه را درست کنار شاخه آخری قرار دهید.

چسباندن چوب روی الگو قلب

طبیعتا این مرحله یکی از زمان‌گیرترین مراحل کار است. چسباندن شاخه‌های کوچک روی مقوا هم حوصله زیادی می‌خواهد و هم باید دقت کافی داشته باشید تا بین شاخه‌ها فاصله نیفتد یا به طور کامل روی مقوا بچسبند.

تکمیل کاردستی

اگر همه چیز خوب پیش برود و برای چسباندن شاخه‌ها روی درختان به مشکل نخورید، شکل نهایی چنین حالتی پیدا می‌کند. همان‌طور که می‌بینید همه شاخه‌ها به طور مرتب کنار هم چسبیده‌اند و هیچ فاصله یا بی‌نظمی در آرایش و چینش آن‌ها وجود ندارد.

کاردستی قلب با چوب

۵. چسباندن بند آویز به کاردستی قلب دکوری با چوب

یک رشته روبان، بند محکم یا هر چیز دیگری که به خوبی بتواند وزن قلب چوبی دکوری را تحمل کند، انتخاب کند. ترجیحا چیزی به رنگ روشن بردارید یا رنگی که حداقل با رنگ شاخه‌ها هم‌خوانی داشته باشید. شما باید طول مناسبی از این روبان یا بند را ببُرید. طولی که برای آویزان‌کردن کاردستی قلب دکوری با چوب کافی و به‌اندازه باشد.

اتصال بند آویز به کاردستی

اینکه برای دکوری موردنظر شما چه طولی مناسب است، به این بستگی دارد که می‌خواهید آن را از کجا آویزان کنید؟ از در ورودی خانه؟ از دیوار اتاق خواب؟

دو نقطه متقارن پشت قلب مقوایی را انتخاب کنید. شما باید انتهای روبان را به این دو نقطه بچسبانید. یک نقطه را چسب بزنید و به آرامی یک انتهای روبان را روی چسب فشار دهید تا در جای خود محکم شود.

چسباندن بند آویز

این کار را برای انتهای دیگر روبان هم انجام دهید. یک بار دیگر مطمئن شوید که حلقه درست‌شده کاملا متقارن باشد. اگر اینطور نباشد، کاردستی قلب دکوری با چوب به شکل نامتوازن و کج آویزان خواهد شد.

۶. اضافه‌کردن تزیینات دیگر به دکوری

حالا که اصل کار تمام شده است، باید تزیینات دیگر را هم به دکوری چوبی اضافه کنید تا زیباتر شود. روبان با رنگ دلخواهتان را بردارید و با آن یک پاپیون درست کنید. انتخاب رنگی که با رنگ چوب هماهنگ باشد، باعث می‌شود این قلب دکوری ظاهری شیک‌تر داشته باشد.

ساخت پاپیون

اگر بلد نیستید چطور پاپیون درست کنید، شاید آموزش ساخت پاپیون به شما کمک کند. انتهای پاپیون را طوری از روبان جدا کنید که بخشی از روبان از پاپیون آویزان باشد. با این کار شکل پاپیون خیلی بهتر می‌شود.

برش پاپیون برای چسباندن روی قلب

۷. برش برگی پارچه برای تزیین

پارچه رنگی را بردارید و با قیچی طرح‌هایی شبیه برگ از آن جدا کنید. به طور کلی حدود ۵ قطعه برگ پارچه‌ای برای مرحله بعدی کافی است. این برگ‌های رنگی پارچه‌ای بخشی از تزیینات کاردستی قلب دکوری با چوب است. اگر دوست ندارید شکل دکوری شما خیلی شلوغ باشد، شاید ادامه مراحل به کارتان نیاید.

رسم الگو برگ روی پارچه

اگر فکر می‌کنید نمی‌توانید برگ‌های پارچه‌ای را به راحتی تصور و قیچی کنید، بهتر است اول با مداد طرح کلی برگ را روی پارچه بکشید و بعد آن را با قیچی برش دهید.

برش برگ های پارچه ای

۸. چسباندن پوم‌پوم‌ها در کاردستی قلب دکوری با چوب

حالا که برگ‌های پارچه‌ای آماده است، باید همه پوم‌پوم‌ها را اول به هم بچسبانید و بعد به برگ‌های پارچه‌ای! برای این کار یکی از پوم‌پوم‌ها را به چسب آغشته کنید و پوم‌پوم دوم را به آن بچسبانید.

چسباندن پوم پوم

این مراحل را تا چسبیدن همه پوم‌پوم‌ها به هم تکرار کنید در آخر این بخش باید یک گلوله پشمالو از پوم‌پوم‌ها داشته باشید. وقتی همه پوم‌پوم‌ها به هم بچسبند، راحت‌تر روی برگ‌های پارچه‌ای قرار می‌گیرند.

تکمیل پوم پوم

۸. چسباندن پوم‌پوم‌ها به پارچه‌های برگی

پوم‌پوم‌های به هم چسبیده آماده هستند که به پارچه‌های برگی‌شکل بچسبند. به یک سمت پوم‌پوم‌ها به طور کامل چسب بزنید. چسب باید کل سطح پوم‌پوم‌های به هم چسبیده را بپوشاند.

چسباندن برگ به گلوله پوم پوم

وقتی پوم‌پوم‌ها به طور کامل چسبناک شدند، برگ‌های پارچه‌ای را یکی‌یکی از همه قسمت‌ها به آن‌ها بچسبانید. از برگ پارچه‌ای اول شروع کنید و کم‌کم همه برگ‌ها را به پوم‌پوم‌ها اضافه کنید.

تکمیل برگ های پوم پوم

این مراحل را انقدر تکرار کنید که همه برگ‌ها را مثل ستاره ۵پر به پوم‌پوم‌ها بچسبد. در آخر باید ۵ برگ پارچه‌ای به پشت پوم‌پوم‌ها چسبیده شده باشد. البته یادتان باشد این تازه یک مرحله از چسباندن برگ به پوم‌پوم‌هاست و هنوز یک مرحله دیگر پیش رو دارید.

کاردستی آویز قلب با چوب

۹. چسباندن برگ مصنوعی به قلب چوبی

برگ‌های مصنوعی را بردارید و در صورت نیاز ساقه‌های اضافه آن‌ها را ببرید تا فقط برگ‌هایشان باقی بمانند. در این کاردستی به ساقه برگ‌های مصنوعی نیازی ندارید.

برگ های مصنوعی

برگ‌های مصنوعی را در یک گوشه از کاردستی قلب دکوری با چوب بچسبانید. اگر مثل تصویر دوست دارید پاپیون گوشه بالا سمت راست قرار بگیرد، شاید گوشه پایین سمت چپ جای خوبی برای چسباندن برگ‌های مصنوعی باشد.

تزیین آویز با برگ های مصنوعی

حالا بابد پوم‌پوم‌ها را روی برگ‌های مصنوعی بچسبانید. برای این کار هم از چسب تفنگی استفاده کنید.

چسباندن پوم پوم به برگ ها

۱۰. چسباندن پاپیون به قلب

حالا که همه مراحل را کامل انجام دادید، کافی است پاپیون را هم مثل برگ‌های مصنوعی و پوم‌پوم‌ها به گوشه‌ای از قلب دکوری بچسبانید تا کاردستی شما کامل و تمام شود.

کاردستی قلب دکوری با چوب

شما می‌توانید با وسایل دورریختنی و بدون استفاده خانه کاردستی‌های خیلی جذاب، ساده و زیبا درست کنید. کافی است کمی خلاقیت و حوصله داشته باشید و به این فکر کنید که با وسایل فعلی خانه چه چیزهایی می‌توانید بسازید تا به عنوان هدیه برای همکاران خود ببرید.

وسایل موردنیاز قلب دکوری چوبی چیست؟
طبیعتا چوب اساسی‌ترین بخش این کاردستی است. همه چیزهای دیگر تنها برای تزیین کاردستی هستند و استفاده یا جایگزینی آن‌ها به انتخاب خودتان خواهد بود.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
این کاردستی یک وسیله دکوری برای خانه است و بزرگسالان می‌توانند آن را بسازند.
بهترین چسب برای این کاردستی چیست؟
چسب چوب یا چسب تفنگی انتخاب خوبی برای این کاردستی است که می‌تواند قطعات چسب را به خوبی کنار هم نگه دارید.
اشتراک گذاری: