خلاصه مطلب

یکی از وسایلی که می‌تواند تا حد بسیار زیادی برای زیبا تر شدن محیط جشن تولد به شما کمک کند، استند تولد است. در این مطلب آموزش ساخت استند با وسایل و روش‌های مختلف وجود دارد که می‌توانید خیلی ساده آن را درخانه درست کنید.

در هر جشن تولدی، بعد از کیک ‌تولد، مهم‌ترین موضوع تزیینات و دکوراسیون محیطی است که قصد دارید جشن را در آن برگزار کنید. استند عدد تولد یکی از جدیدترین تزیینات مربوط به جشن تولد محسوب می‌شود که استفاده از آن در چند سال اخیر  بسیار مرسوم بوده است.

هرچند می‌توانید استند اعداد تولد را مثل درست کردن کلاه تولد به دیگران بسپارید، اما درصورتی که دوست دارید استند عدد تولد را خودتان بسازید، می‌توانید چند روش برای آموزش ساخت استند عدد تولد را در کاغذرنگی یاد بگیرید. برای یادگیری ساخت این استندها درست مثل کاردستی ساخت دریم کچر با ما همراه باشید.

روش اول؛ آموزش ساخت استند عدد تولد با پایه

در این روش برای استند پایه‌هایی در نظر گرفته می‌شود. شما می‌توانید این پایه‌ها را در کیک تولد یا سایر تزیینات موجود فرو کنید تا استند به راحتی در جای خود ثابت شود.

وسایل موردنیاز

 • به مقدار لازم
  مقوای ضخیم
 • یک عدد
  قیچی
 • سیخ کباب چوبی دو عدد
  سیخ کباب چوبی
 • چسب حرارتی یک عدد
  چسب حرارتی
 • روبان رنگی به میزان لازم
  روبان دور رنگ مختلف
 • سوزن و نخ یک عدد
  سوزن و نخ
 • مداد یک عدد
  مداد
 • یک عدد
  منگنه‌زن

آموزش مرحله‌به‌مرحله ساخت

در قدم اول از آموزش ساخت استند عدد تولد باید عدد موردنظرتان را روی مقوا ترسیم کنید و با قیچی آن ‌را برش دهید. حالا عدد برش خورده ساخت استند عدد با مقوا را به عنوان الگوی اصلی در نظر گرفته و یک عدد دیگر درست مانند اولی از مقوا برش دهید. برای این کار می‌توانید عدد اولی را روی مقدا گذاشته و دورتادور آن را با مداد ترسیم کنید.

تا این مرحله از ساخت استند اعداد تولد شما دو الگو از عدد موردنظر خود دارید. مانند تصویر شماره روی یکی از الگوها سیخ‌های چوبی‌ را با چسب بچسبانید. حالا روی نقاط مختلف الگوی اول را کمی چسب بزنید و الگوی دوم را مانند تصویر شماره دو روی آن بچسبانید.

درست کردن استند عدد

حالا که عدد و پایه‌های آن برای استند اعداد تولد آماده شده است، می‌توانید شروع به پیچیدن روبان به دور استند کنید. قدم به قدم و با حوصله کافی روبان را دور استند بپیچید.

در آخر با منگنه‌زن روبان‌ها را روی مقوا محکم کنید. اگر دستگاه منگنه‌زن ندارید، می‌توانید از سوزن ته گرد و… برای محکم کردن روبان ساخت استند تولد در خانه استفاده کنید.

درست کردن استند عدد

تا همین بخش استند آماده شده است. اگر می‌خواهید روی استند را تزیین کنید، می‌توانید آن را با گل‌های کوچک زیباتر کنید. برای این کار به ازای هر گل بخشی از روبان به طول 30 سانتی‌متر را برش دهید.

سوزن و نخ را برداشته و مثل تصویر شماره یک سوزن را از سر روبان داخل کرده و در فاصله 1.5 سانتی‌متری آن خارج کنید و یک حلقه اول روبان ساخت استند عدد با مقوا ایجاد کنید.

این گره کوچک روبان اولین قدم برای ساخت گل‌های کوچک در آموزش ساخت استند عدد تولد است.

گل استند عدد تولد

حلقه ایجاد شده را مانند تصویر شروع به چرخاندن کنید تا به شکل یک گل رز درآید. این کار را با دقت تمام انجام دهید تا یک گل زیبا درست کنید. پس از درست شدن گل، انتهای آن را با چسب حرارتی بچسبانید.

شما می‌توانید هر تعداد که می‌خواهید گل به این روش بسازید و روی استند عدد تولد قرار دهید تا ظاهر آن زیبا و زیباتر شود.

ساخت استند عدد با مقوا

روش دوم؛ استند عدد تولد مرواریدی

یکی دیگر از شیوه‌های ساخت استند تولد مدل ساخت استند بدون پایه است. این استند از شیوه اول ساده‌تر است.

وسایل موردنیاز

 • به میزان لازم
  مقوای ضخیم
 • یک عدد
  قیچی
 • به میزان لازم
  مروارید پلاستیکی
 • ربان رنگی یک یا دو عدد
  روبان
 • مداد یک عدد
  مداد
 • یک عدد
  منگنه‌زن

آموزش ساخت استند عدد تولد مرواریدی

برای ساخت استند تولد در خانه عدد تولد مانند شیوه اول روی مقوا یک عدد را ترسیم کرده و برش دهید. نیازی به ساخت یک نسخه دیگر از عدد نیست.

بعد از جدا کردن عدد از دل مقوا، درست مانند روش پیش، روی آن را با روبان بپوشانید و با سوزن یا منگنه روبان را در جای خود محکم کنید. بعد از آن می‌توانید سطح را برای درست کردن استند عدد با مرواریدهای کوچک و بزرگ تزیین کنید تا در نهایت استند آماده شود.

روش سوم؛ استند کاموایی

وسایل موردنیاز

 • به مقدار لازم
  مقوا ضخیم
 • مداد یک عدد
  مداد
 • یک عدد
  قیچی
 • به مقدار لازم
  کاموا
 • تعداد دلخواه
  گل مصنوعی
 • یک عدد
  چسب مایع

آموزش آموزش ساخت استند عدد تولد با کاموا

برای ساخت این استند عدد تولد مثل شیوه اول روی مقوا یک عدد را ترسیم کرده و برش دهید. نیازی به ساخت یک نسخه دیگر از عدد نیست. بعد از جدا کردن عدد از دل مقوا، باید شروع به پیچیدن کاموا دور آن کنید. این کار بی‌شک بسیار زمان‌بر خواهد بود، پس باید حوصله به خرج داده و صبور باشید.

بعد از آن که همه سطح استند با کاموا پوشانده شد، می‌توانید با کمی چسب کامواها را در جای خود محکم کنید. همچنین کافی است از چند گل رنگی برای تزیین روی استند استفاده کنید تا ظاهر آن زیبا و زیباتر شود.

استند عدد تولد با کاموا ساخت استند عدد با مقوا

روش چهارم؛ استند عدد تولد با لیوان یک‌بار مصرف

این روش آموزش ساخت استند عدد تولد برای درست کردن یک استند سه بعدی است. شما می‌توانید این استند را گوشه سالن قرار دهید و نیازی به تکیه دادن آن به جای دیگری نیست.

وسایل موردنیاز

 • مقدار دلخواه
  مقوای ضخیم
 • یک عدد
  قیچی
 • یک عدد
  چسب کاغذی
 • هفت عدد
  لیوان یک‌بار مصرف
 • یک عدد
  چسب مایع
 • یک عدد
  اسپری رنگ دلخواه
 • به میزان لازم
  اکلیل

آموزش آموزش ساخت استند عدد تولد

عدد یا اعداد موردنظرتان را روی مقوا ترسیم کرده و برش دهید تا الگوی استند عدد تولد را بسازید. الگوی درست کردن استند عدد را روی قسمت دیگر مقوا قرار داده و با برش دقیق یک الگوی دیگر درست کنید که دقیقا هم اندازه و مشابه جفت خود باشد.

استند اعداد تولد

یکی از الگوها را برداشته و لیوان‌ها را با توجه به شکل زیر روی قسمت‌های مختلف الگو با چسب مایع بچسبانید. این لیوان‌ها قرار است بعد سوم استند را برای شما درست کنند.

استند اعداد تولد

پس از خشک و محکم شدن لیوان‌های روی الگو، الگوی دوم را روی لیوان‌های قرار داده و بچسبانید. با چند وسیله دیگر مانند کتاب اجازه ندهید که الگو‌ها تکان بخورد. پس از چند لحظه که مطمئن شدید مقواها روی لیوان‌ها محکم شدند، وسایل دیگر را از اطراف آن بردارید.

استند عدد تولد مرحله سوم

پس از اطمینان از اینکه مقواهای هر دو سمت لیوان کاملا در جای خود محکم شد‌ه‌اند، مانند تصویر زیر سعی کنید با چسب کاغذی یک دیواره دور تا دور استند عدد تولد ایجاد کنید. شما می‌توانید به جای یک لایه، چسب را برای درست کردن استند عدد به شکل دو لایه روی دیواره‌های استند بکشید تا ضخامت بیشتری پیدا کند.

ساخت استند تولد در خانه

پس از کامل شدن همه سطوح استند، وقت رنگ‌آمیزی آن است. برای این کار باید اسپری را برداشته و تمام قسمت‌ها را با اسپری رنگ کنید. همچنین در آخر می‌توانید روی آن اکلیل بپاشید تا استند شما زیباتر شود.

آموزش ساخت استند تولد در خانه

همان‌طور که دیدی برای ساخت استند‌های تولد مدل‌ها و روش‌های گوناگونی وجود دارد. ما در این مطلب آسان‌ترین و زیباترین استند‌های عدد تولد را برای شما انتخاب کردیم.

اگر شما هم روش دیگری برای ساخت استند اعداد تولد می‌شناسید، آن را با ما به اشتراک بگذارید. به ساخت کاردستی‌های زیبا دارید، کاردستی ساخت جعبه قلبی و کاردستی اوریگامی کلاه هم برایتان جذاب خواهد بود.

پرسش‌های متداول درباره آموزش ساخت استند عدد تولد

وسایل موردنیاز ساخت استند عدد تولد چیست؟
مقوا مهم‌ترین وسیله در ساخت استند عدد تولد است، اما به ابزار خیلی زیادی هم نیاز دارید که بدون کمک آن‌ها امکان ساخت استند نیست.
آموزش ساخت استند عدد تولد برای چه رده سنی مناسب است؟
این آموزش ساخت برای بزرگسالان است و به درد کودکان نمی‌خورد.
آیا برای ساخت استند عدد تولد به مقوا با نوع خاصی نیاز است؟
خیر، مقواهای ساده و کارتون‌های مقوایی کافی هستند.
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید