خلاصه مطلب

برف برای برخی از افرد بسیار جذاب است، همچنین ساختن برف کاغذی برای یکسری از مراسماتی مانند تولد می‌تواند تاثیر گذاز و زیبا باشد.

تابه‌حال برای برگزاری جشن‌های تولد، دورهمی‌های مختلف و… از دانه برف کاغذی به‌عنوان تزیین استفاده کرده‌اید؟ دانه برف کاغذی یکی از مناسب‌ترین و ارزان‌ترین تزیینات برای زیباکردن جشن‌ها، اتاق خواب یا وسایل مختلف در چیدمان خانه برای زمستان است. اگر خانه را با دانه‌های برف پر کنید، بدون درنظر گرفتن آب‌وهوای بیرون خانه، حس‌وحالی زمستانی به محیط آن می‌بخشید.

ساخت نمایی از بارش برف در خانه ایده‌ای شگفت‌انگیز برای برگزاری جشن و مهمانی در روزهای زمستان خواهد بود. برخلاف تصورتان به‌راحتی می‌توانید این دانه برف‌ها را با کم‌ترین وسایل بسازید. با کاغذرنگی همراه باشید تا شیوه ساخت دانه برف کاغذی را یاد بگیرید.

وسایل موردنیاز دانه برف کاغذی

خوشبختانه برای درست‌کردن کاردستی کودکانه دانه برف کاغذی نیازی به مهارت‌های حرفه‌ای هنری یا آموزش‌های سطح بالای کاردستی ندارید. مانند ساخت قلب کاغذی کافی است چند کاغذ ‌داشته باشید تا یکی از خلاقانه‌ترین تزیینات را برای خانه‌تان درست کنید. باتوجه به شکل‌های مختلف دانه برف پس از یادگیری ساخت نمونه‌ای از آن سراغ دانه‌های برف‌‌ کاغذی دیگر بروید. سعی کنید مدل‌های بیشتری یاد بگیرید تا تنوع تزیینات شما بیشتر شود. برای ساخت دانه برف کاغذی به وسایل زیر نیاز دارید.

  • تعدادی کاغذ
  • قیچی
  • مداد

دانه برف کاغذی

1. کاغذ را تا کنید

اگر می‌خواهید خلاقیت بیشتری برای ساخت دانه برف کاغذی به‌خرج دهید، کاغذهای رنگی تهیه کنید. این کاغذها را با کیفیت‌های مختلف و رنج قیمت متنوع در بازار پیدا می‌کنید. طیف رنگی گوناگون این کاغذها شما را به‌وجد می‌آورند؛ اما بهتر است از رنگ‌های سرد نظیر سفید، آبی کم‌رنگ، آبی یخی و… برای ساخت دانه برف کاغذی استفاده کنید. رنگ کاعذرنگی‌ها باید با رنگ‌های زمستانی هارمونی داشته باشند.

پس از انتخاب کاغذ موردنظر یک ضلع از آن را روی ضلع مجاورش قرار دهید؛ به‌گونه‌ای که یک مثلث و یک مستطیل در صفحه ببینید. هنگام تاکردن کاغذ دقت کنید که دو ضلع مجاور کاملا روی‌هم قرار بگیرند و خط تا مستقیم باشد.

دانه برف کاغذی

2. با الگوی مربع برش دهید

در مرحله بعد کاغذ را از روی خط میان مثلث و مستطیل برش دهید تا یک خط تای دقیق میان این دو شکل هندسی داشته باشید. به‌کمک قیچی از روی خط تا برش بزنید تا مثلث جدا شود. با بازکردن مثلث بررسی کنید آیا به مربعی با اندازه‌های دقیق رسیده‌اید؟ این مرحله اهمیت بالایی دارد. اگر در تاکردن کاغذ و برش آن دقت لازم را نداشته باشید، شکلی کج‌ومعوج خواهید داشت که شما را از هدف نهایی دور می‌کند.

دانه برف کاغذی

3. دوباره کاغذ را تا کنید

پس از اطمینان از اندازه مربع آن را به همان شکل قبلی، مثلث، برگردانید. دو ساق مثلث متساوی‌الساقین را روی هم بگذارید و کاغذ را از بخش انتهایی به‌اندازه یک سانتی‌متر تا کنید. دقت کنید که به‌هیچ‌وجه پس از قرارگیری دو ساق روی هم شکل را کامل تا نکنید وگرنه از مسیر اصلی کاردستی منحرف می‌شوید! پس از ایجاد خط تا کاغذ را به شکل اولیه مثلث برگردانید.

4. برای سومین مرتبه کاغذ را تا کنید

هریک از گوشه‌های مثلث را به‌سمت داخل شکل تا بزنید. تا جایی گوشه‌ها را به داخل مثلث بکشانید که قسمتی تاشده در مرحله قبل مانع ادامه کار شود. این کار را به‌شکلی انجام دهید که بخش‌های پای ساق از بالای شکل بیرون بزند. شکل حاصل را از خط تقارن تا بزنید و روی هم قرار دهید. بخش انتهایی کاغذ را به‌گونه‌ای ببرید که یک مثلث متساوی‌الساقین جدید به شما تحویل دهد.

5. روی کاغذ تاشده طرح دانه برف کاغذی را بکشید

پس از اینکه کاغذ را به تعداد گفته‌شده تا کردید، طرحی از دانه برف روی آن رسم کنید. البته دقت داشته باشید نیازی نیست تا یک دانه برف کامل را بکشید. شما فقط باید بخشی از آن را طراحی کنید. همچنین می‌توانید از طرح‌های خلاقانه دیگر نیز برای ساخت دانه برف کمک بگیرید. تنوع بالای طرح‌ها، باعث می‌شود دانه‌ برف کاغذی مختلفی به‌وجود آید. الگوهای مختلف را در اشکال، اندازه‌ها و سبک‌های هنری گوناگون امتحان کنید تا درنهایت از دانه برف ساخته‌شده غافلگیر شوید!

طرز ساخت برف

هرچه طراحی شما پستی و بلندی بیشتری داشته باشد، شکل نهایی جذاب‌تر خواهد بود. استفاده از اشکال منحنی و دایره نیز زیبایی دانه برف کاغذی را بیشتر می‌کند. حتی می‌توانید با کشیدن چند دایره تودرتو و برش بخش‌هایی از آن می‌توانید دانه برف منحصربه‌فردی بسازید.

6. بادقت اطرافش را برش دهید

طرح‌هایی که روی کاغذ کشیده‌اید را به‌آرامی ببرید. اگر در این مرحله خطا کنید، باید همه چیز را از نو انجام دهید؛ بنابراین همه دقتتان را به‌کار بگیرید. اگر از کاغذهایی با سایز بزرگ برای درست‌کردن دانه برف کاغذی استفاده کنید، این مرحله از کاردستی برایتان آسان‌تر خواهد شد.

یکی از آیتم‌هایی که در برش آسان‌تر تاثیر می‌گذارد، جنس کاغذ موردنظر است. هرچه جنس سخت‌تری را انتخاب کنید، نیاز به صرف انرژی و دقت بیشتری برای برش دارید.

7. با دقت کاغذ دانه برف کاغذی را باز کنید

پس از برش کاغذ به جذاب‌ترین بخش ساخت دانه برف می‌رسید. در این مرحله باید تای کاغذ را باز کنید تا شکل کامل دانه برف را ببینید. هنگام بازکردن تا دقت کنید کاغذتان پاره نشود. پس از ساختن شکل نهایی آن را بین صفحات یک کتاب بگذارید؛ به‌این‌ترتیب خطوط تا ازبین می‌روند.

برای خلاقیت بیشتر می‌توانید از شکل توخالی دانه برف کاغذی نیز استفاده کنید. برای این کار باید در مرحله برش قیچی را فقط از روی مسیری که با مداد کشیده‌اید بگذرانید و از برش‌های اضافه بپرهیزید. پس از تمام‌شدن کار برش کاغذ تاخورده دیگر را به‌آرامی باز کنید. بنابراین پس از رسیدن به شکل دانه برف شکل دیگری نیز خواهید داشت که دقیقا مکمل شکل دانه برف است. طوری که اگر دو کاغذ را روی هم منطبق کنید به یک دایره کامل دست پیدا می‌کنید.

طرز ساخت برف

شما می‌توانید دانه‌ برف کاغذی متعددی درسته کرده و آن‌ها را با نخ‌های رنگی یا نخ کنفی به سقف یا قسمت‌های دیگر اتاق بچسبانید. ساخت این دانه‌های برف از انواع کاردستی فصل ها وقت و هزینه زیادی از شما نمی‌گیرد اما حس‌وحالی مثبت به شما می‌دهد. نظرات و تجربیاتتان را درمورد درست‌کردن دانه برف کاغذی با کاغذرنگی به‌اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی دانه برف کاغذی

برای ساخت کاردستی دانه برف کاغذی به چه وسایلی نیاز دارید؟
کاغذ و قیچی مهم‌ترین وسایل این کاردستی هستند.
کاردستی دانه برف کاغذی برای چه رده سنی مناسب است؟
هرچند برای ساخت آن باید روی کمک بزرگسالان حساب کرد، اما این کاردستی برای کودکان رده سنی 6 تا 10 سال است.
اگر کاغذ نداشته باشید، چه جایگزینی برای آن وجود دارد؟
کاردستی دانه برف کاغذی یک نوع اوریگامی است و بدون کاغذ نمی‌توانید آن را بسازید.
اشتراک گذاری: