یکی از کارهایی که باعث سرگرمی و پرورش خلاقیت کودکان می‌شود، ساخت کاردستی است. زیرا حین درست کردن کاردستی کودک هم‌زمان از اجزای بدن و ذهن خود نیز کمک می‌گیرد. در این مطلب یک کاردستی ساده با موضوع ساخت میوه با بشقاب کاغذی برای کودک دل‌بند شما آماده کرده‌ایم. اگر به فکر یک سرگرمی مناسب برای کودک خود هستید، تا پایان مطلب همراه کاغذرنگی باشید.

وسایل مورد نیاز

  • 5 بشقاب کاغذی کوچک
  • رنگ آکریلیک یا لاتس در رنگ‌های قرمز، نارنجی، سبز زیتونی، زرد و سفید
  • کاغذرنگی در رنگ‌های زرد، نارنجی، سبز، صورتی و سفید
  • ماژیک قهوه‌ای، قرمز و نارنجی
  • قیچی
  • چسب ماتیکی
  • پرگار

مرحله اول، رنگ‌آمیزی بشقاب‌های کاغذی

در این پروژه ما قصد درست کردن میوه‌های پرتقال، کیوی، لیمو، سیب و هندوانه را داریم. برای درست کردن هر کدام از میوه‌ها ابتدا باید بشقاب‌های کاغذی را رنگ‌آمیزی کنید. یک بشقاب را با رنگ زرد برای لیمو، یکی نارنجی برای پرتقال، دیگری ترکیب سبز و سفید برای کیوی، بشقاب چهارم با رنگ سبز برای هندوانه و بشقاب آخر را با رنگ قرمز برای سیب رنگ‌ کنید. در آخر بشقاب‌ها را کنار بگذارید تا کاملا خشک شوند.

آموزش ساخت کاردستی میوه با بشقاب کاغذی

ممکن است بعد از این که بشقاب‌ها خشک شدند، لازم باشد آن‌ها را مجدد رنگ‌آمیزی کنید. بنابراین به این نکته حتما توجه داشته باشید.

آموزش ساخت کاردستی میوه با بشقاب کاغذی

مرحله دوم، رسم دایره روی کاغذرنگی‌ها

چون همه میوه‌ها فرم دایره ای دارند. به 5 دایره رنگی نیاز دارید. پس قبل از این‎که سراغ درست کردن میوه‌ها بروید، روی همه کاغذرنگی‌ها به کمک پرگار یک دایره رسم کنید. برای همه میوه‌ها به جز هندوانه!

لازم است دهانه پرگار را به اندازه 2.5 سانتی متر کم‌تر از قطر بشقاب‌ها باز کرده و یک دایره روی کاغذرنگی‌ها رسم کنید. در نظر داشته باشید رنگ صورتی را برای هندوانه در نظر بگیرید. بنابراین موقع رسم دایره‌ها روی کاغذ صورتی چیزی رسم نکنید.

در آخر هم نوبت به هندوانه می‌رسد؛ برای هندوانه دهانه پرگار را به اندازه 5 سانتی متر کم‌تر از قطر بشقاب‌ها باز کرده و روی کاغذ صورتی دایره آن را رسم کنید. تا انتها این مرحله تقریبا نیمی از کار را پیش برده‌ایم.

مرحله سوم، تکمیل و تبدیل بشقاب‌ها به میوه‌های کاغذی

بعد از این‌که رنگ‌آمیزی بشقاب‌ها و رسم دایره‌ها را به پایان رساندید، نوبت به درست کردن میوه‌ها می‌رسد.

میوه اول، سیب

برای درست کردن سیب کاغذ سفید را برداشته و دایره رسم شده روی آن را دوربری کنید. به کمک چسب ماتیکی آن را دقیقا وسط یکی از بشقاب‌های قرمز بچسبانید. در آخر هم برای این که سیب کامل شود با ماژیک قهوه‌ای چند هسته در مرکز دایره کشیده و بشقاب را از وسط نصف کنید.

آموزش ساخت کاردستی میوه با بشقاب کاغذی

میوه دوم، پرتقال

برای پرتقال به رنگ نارنجی نیاز دارید. بنابراین کاغذ نارنجی را دوربری کنید. سپس کاغذ را از وسط تا کنید تا یک نیم دایره درست شود. حالا مجددا نیم دایره را از وسط تا زده و بعد از آن همین کار را دوباره تکرار کنید.

شکل نهایی دقیقا چیزی شبیه یک برش پیتزا می‌شود که اندازه آن دقیقا ¹/8 دایره است. بعد از این‌که که دایره به شکل یک برش پیتزا شد، داخل آن را به شکل مثلثی برش دهید. سپس با ماژیک نارنجی تعدادی هسته در مرکز دایره رسم کرده و آن را دقیقا وسط بشقاب بچسبانید.

آموزش ساخت کاردستی میوه با بشقاب کاغذی

میوه سوم، لیمو

برای لیمو مشابه پرتقال مراحل را با کاغذ و ماژیک زرد انجام دهید.

میوه چهارم، کیوی

از بین کاغذرنگی‌های باقی مانده رنگ سبز را دوربری کنید. برای کیوی لازم است یک فضای خالی بیضی شکل وسط دایره ایجاد کنید. برای این‌کار کاغذ را از وسط تا کرده و با کمک قیچی وسط آن را به صورت یک بیضی کوچک برش دهید.

حال دایره را در مرکز بشقاب سبز بچسبانید. به‌طوری‌که سفیدی مرکز بشقاب دقیقا داخل محدوده بیضی شکل کاغذ قرار بگیرد. در آخر هم به کمک ماژیک مشکی دانه‌های کیوی را اطرف محدوده بیضی شکل رسم کنید.

میوه پنجم، هندوانه

کاغذ صورتی را دوربری کنید. سپس آن را وسط بشقاب چسبانده و بشقاب را از وسط دو نیم کنید. تقریبا شکل کلی هندوانه آماده است. حال برای این‌که هنوانه کامل شود با ماژیک قهوه‌ای هسته‌های آن را رسم کنید.

میوه‌های کاغذی آماده هستند. به نظر شما با این روش چه میوه‌های دیگری را می‌توان درست کرد؟ اگر ایده جالبی در ذهن خود دارید، آن را با ما و سایر کابران کاغذرنگی درمیان بگذارید.

 

سوالات احتمالی کاربران از سراسر وب در مورد آموزش ساخت کاردستی با بشقاب کاغذی

آموزش ساخت کاردستی با بشقاب کاغذی مناسب چه رنج سنی است؟

کودکان 3 تا 7 سال

بشقاب های کاغذی مورد نیاز برای درست کردن کاردستی با بشقاب کاغذی را از کجا تهیه کنیم؟

از پلاسکو فروشی‌ها

آیا می‌توانیم برای درست کردن کاردستی با بشقاب کاغذی به جای چسب ماتیکی از چسب حرارتی یا چسب مایع استفاده کنیم؟

بله هیچ مانعی ندارد!