خلاصه مطلب

یکی از جذاب‌ترین روش‌های آموزش خلاقیت و سبک زندگی جدید به کودکان، ساخت کاردستی است. با مطالعه این مطلب و آموزش آن به کودکان، هم خلاقیت را در آن‌ها نهادینه کنید و هم حشرات را به آن‌ها بشناسانید.

حشرات موجودات شگفت‌انگیزی محسوب می‌شوند که طرفداران خاص خودشان را دارند. عروسک‌ها و کاردستی‌های حشرات به‌قدری بامزه هستند که همیشه اثری از آن‌ها را در اتاق کودکان می‌بینید! اگر فرزند شما هم برای شناخت حشرات کنجکاو است، می‌توانید با کاغذرنگی حشرات مختلف را برای او بسازید. شما می‌توانید این حشرات را در هر رنگ و طرحی بسازید و با آن‌ها کودک‌تان را سرگرم کنید. درادامه با این مطلب از کاغذرنگی همراه باشید تا به آموزش ساخت کاردستی حشرات بپردازیم.

وسایل موردنیاز کاردستی حشرات

  • قیچی
  • چسب
  • ماژیک
  • کاغذرنگی
  • یک جفت
    چشم عروسکی

مراحل ساخت کاردستی حشرات

ساخت کاردستی کودکانه حشرات کار بسیار ساده‌ای است؛ اما برای آن که در مراحل ساخت آن مشکلی نداشته باشید، ما مراحل را قدم به قدم آموزش داده‌ایم.

1. تازدن کاغذرنگی‌ها

در قدم اول باید دو رنگ دلخواه از کاغذ رنگی را درست از وسط تا بزنید. به‌طوری‌که پس از تا کاغذرنگی به دو بخش کاملا مساوی تقسیم شود.

آموزش تصویری درست کردن حشرات با کاغذرنگی در 8 مرحله

2. درست‌کردن بدن حشرات

در این مرحله از ساخت کادرستی حشرات مانند تصویر یک نیم‌دایره روی هریک از دو کاغذرنگی بکشید. حالا با استفاده از قیچی هر دو نیم‌دایره‌ را ببرید تا بدن حشره را درست کنید. برای این کار ابتدا الگویی را که درنظر دارید، روی کاغذرنگی بکشید و با قیچی آن را ببُرید.

3. ساخت سر و پای حشرات

در ادامه مراحل ساخت کاردستی حشرات از انواع کاردستی حیوانات باید سر و پاهای حشره را درست کنید. برای ساخت سر حشره یک نیم‌دایره به‌نسبت بدنه آن روی کاغذ رنگی نقاشی کنید و آن را با قیچی ببُرید. برای ساخت پاها هم مانند عکس هر الگویی که دوست دارید، روی کاغذرنگی بکشید. حالا با قیچی الگوها را به دقت ببرید. اگر پاها را کمی کج‌ومعوج طراحی کنید، حشره شما زیباتر به‌نظر می‌رسد.

آموزش تصویری درست کردن حشرات با کاغذرنگی در 8 مرحله

4. چسباندن سر و پاها به بدن کاردستی حشرات

پشت دو کاغذرنگی که در مرحله اول ساخت کاردستی حشرات تا کردید، چسب بزنید. و آن‌ها را به یک‌دیگر وصل کنید. برای اتصال سر به بدن هم باید به قسمت صاف سر چسب بزنید و  آن را مانند تصویر به زیر بدن حشره بچسبانید. در آخر پاها را به چسب آغشته کنید و آن‌ها را در فاصله‌های منظم زیر بدن حشره قرار دهید.

آموزش تصویری درست کردن حشرات با کاغذرنگی در 8 مرحله

5. درست‌کردن برگ برای حشرات

در این قسمت از کاردستی حشرات مثل کاردستی کفشدوزک یک کاغذرنگی به رنگ سبز بردارید و آن را به‌صورت عمودی از وسط تا کنید. نیمی از طرح گل یا برگ را مانند تصویر روی کاغذرنگی و به‌سمت خط تا بکشید. با این شیوه طراحی هنگام برش نیمه دیگر به شکل متقارن مشخص خواهد شد.

آموزش تصویری درست کردن حشرات با کاغذرنگی در 8 مرحله

6. برگ یا گل برای حشرات درست کنید

طرح نیمه‌ای که روی کاغذرنگی کشیده بودید، در این مرحله شکل کاملی پیدا خواهد کرد. تنها کافیست با قیچی الگوی برگ یا گل را از دل کاغذرنگی ببُرید.

آموزش تصویری درست کردن حشرات با کاغذرنگی در 8 مرحله

7. چسباندن حشرات روی برگ

روی برگ یا گل کمی چسب بریزید و حشره را روی آن به‌شکل مورب بگذارید. بهتر است از چسب ماتیکی کمک بگیرید تا هنگام کار با چسب دچار دردسر نشوید و کاردستی حشرات خراب نشود.

8. رنگ‌آمیزی بدن کاردستی حشرات

چشم‌های آماده را روی سر حشره بچسبانید و درآخر هر طرحی که دوست دارید، با استفاده از ماژیک‌های رنگی روی بدن حشره بکشید.

آموزش تصویری درست کردن حشرات با کاغذرنگی در 8 مرحله

با آموزش‌هایی که در این مطلب از کاردستی طبیعت گفتیم، می‌توانید انواع حشرات را بسازید. آن‌ها را به فرزندان خود آموزش دهید و یک دکور زیبا از حشرات درست کنید. اگر به این نوع طرح‌ها علاقه دارید، شاید ایده ساخت پروانه با رول دستمال کاغذی هم برایتان جالب باشد. اگر ایده‌ دیگری برای ساخت کاردستی حشرات سراغ دارید، آن‌ را با کاربران کاغذرنگی به‌اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی حشرات

برای ساخت کاردستی حشرات به چه وسایلی نیاز دارید؟
کاغذ رنگی تنها بخش مهم این کاردستی است.
کاردستی مار آکاردئونی برای چه رده سنی مناسب است؟
هرچند برای ساخت آن باید روی کمک بزرگسالان حساب کرد، اما این کاردستی برای کودکان 6 تا 10 سال است.
اگر چشم عروسکی نداشته باشید،چه جایگزینی برای آن وجود دارد؟
در این صورت می‌توانید با یک ماژیک ساده صورت حشرات را نقاشی کنید.
اشتراک گذاری: