خلاصه مطلب

بیشتر مردم برای مناسبت‌های مختلف هدیه‌هایی برای دوستان و خانواده‌هایشان تهیه می‌کنند. اکثر مردم نیز برای پیدا کردن جعبه با اندازه هدیه یا جعبه‌ای زیبا دچار مشکلاتی می‌شوند. در این مطلب از کاغذزنگی نحوۀ درست کردن جعبۀ کادوی مربعی را به‌طور کامل آموزش داده‌ایم.

هدیه دادن به خانواده و دوستان در مناسبت‌های مهم یکی از کارهای زیبایی است که می‌توان با انجام آن افراد را خوشحال کرد. اگر به دنبال جعبه کادوی اختصاصی هستید که برای ولنتاین هدیه بدهید یا جعبه‌ای مناسب هدیه خود پیدا نکرده اید؛ پس دست‌به کار شوید تا یک جعبه هدیه ولنتاین و خلاقانه برای کادوهای مربعی یا مستطیلی بسازید.

این جعبه‌ها هم مثل ساخت جعبه قلب و کاردستی لامپ ریسه ستاره بسیار ساده و البته کاربردی هستند. اگر می‌خواهید روش ساخت جعبه کادوی مربعی یا مستطیلی را یاد بگیرید؛ در ادامه با کاغذرنگی همراه باشید.

وسایل موردنیاز ساخت جعبه کادوی مربعی

 • به مقدار لازم
  کاغذ کادو
 • مداد یک عدد
  مداد
 • یک عدد
  خط‌کش
 • یک عدد
  قیچی

1. تعیین اندازه‌های ابعاد مقوا

برای درست کردن کاردستی مناسبتی جعبه کادویی به دو برگ کاغذ یا مقوا در ابعاد مربعی نیاز دارید؛ به تناسب ابعاد هدیه ولنتاین خود، اندازه این مربع را خودتان انتخاب کنید. البته در نظر داشته باشید قسمت درب جعبه کادو باید کمی بزرگ‌تر از قسمت بدنه آن باشد تا به خوبی با هم ادغام شود و درب روی بدنه قرار بگیرد.

اگر کاغذ مورد استفاده مربع نیست با مداد و خط کش آن را به مربع تقسیم کرده و با قیچی برش دهید. در این آموزش برای قسمت بالای کاغذ ابعاد 30 سانتی‌متر و قسمت پایینی ابعاد 28 سانتی‌متر را در نظر گرفته‌ایم. توجه کنید می‌توانید متناسب با کادو اندازه‌های گفته شده را تغییر دهید.

آموزش ساخت جعبه کادو مربعی

2. تا زدن گوشه ها به وسط مقوا جعبه هدیه ولنتاین

هر دو کاغذ یا مقوا را با دقت به چهار قسمت مساوی تبدیل کنید؛ برای بهتر تا زدن مقوا می‌توانید با استفاده از کارت اعتباری و خط‌کش مقواها را تا بزنید تا شکل جعبه کادو بهتر و زیبا‌تر شود.

بعد از مشخص شدن چهار مربع کوچک روی هر مقوا، از یک گوشه شروع به تا زدن کاغذ کنید. به طوری که گوشه‌های مقوا به مرکز مربع برسند و یک مثلث کوچک ایجاد کنند. در هر دو مقوا برای هر چهار گوشه این کار را تکرار کنید.

آموزش قدم به قدم کاردستی جعبه کادو

3. تا زدن کاغذ از پشت

در مرحله بعدی از ساخت جعبه کادوی مربعی مقواها را به پشت برگردانید. هر مقوای مربعی را چهار مستطیل باریک در نظر بگیرید. دو قسمت وسطی را به عنوان مرکز مربع قرار داده و دو قسمت بالا و پایینی را یک بار به سمت بیرون مقوا تا کرده و تای آن را باز کنید. یعنی یک چهارم‌های بالا و پایین را تا کرده و به حالت اول برگردانید.

در ساخت استند تولد هم باید به این تاهای کاغذ توجه کنید.

کاردستی جعبه کادو

4. تا زدن کناره‌ها برای ساخت جعبه کادوی مربعی

مقوا را به حالت اول برگردانید و همه تا‌های زده شده را باز کنید. حالا دو زاویه روبه‌روی هم در هر مقوا را به سمت داخل تا کنید تا شکلی شبیه اولین تصویر سمت چپ ایجاد شود. در همین مرحله شکل را در حالت عمودی چهار نوار باریک با عرض مساوی در نظر بگیرید. حالا دو نوار باریک حاشیه را به سمت داخل تا کنید تا شکل آخر به دست بیاید.

کاردستی جعبه کادو

5. تبدیل کاغذ مربعی به نوار باریک

پس از آن که کل مقوا را به یک نوار باریک با ابتدا و انتهای تیز تبدیل کردید، باید یکی از دو سر مقوا را برای تا خوردن انتخاب کنید. هر سمت را که به دلخواه انتخاب کردید، با سه خط فرضی تقسیم کنید و مقوا را درست از خط سوم تا کنید.

کاردستی جعبه کادو مرحله به مرحله

6. باز کردن تای نوار باریک

تا این مرحله از ساخت جعبه کادوی مربعی شما یک نوار باریک دارید به شکل L تا خورده است. در این قدم باید در همان حال که مقوا شبیه L است، یکی از نوارهای باریک آن را باز کنید. بی‌شک باز کردن تای مقوا با وجود این همه خم و تا کمی دشوار است، اما با کمی حساسیت و احتیاط می‌توانید تاهای مقوا را به خوبی باز کنید.

کاردستی جعبه کادو

7. تکرار مرحله قبل برای سمت دیگر

با باز کردن تای یک سمت نوار باریک در مرحله قبل، یکی از لبه‌ها را در ساخت جعبه کادوی مربعی درست کردید. حالا با باز کردن تای سمت دیگرکاغذ باید دو سمت جعبه کادو را تکمیل کنید.

کاردستی جعبه کادو

8. تکمیل و پایان ساخت جعبه کادوی مربعی

در این مرحله برعکس دو مرحله قبل که تاهای زده شده را باز کردید، باید قسمت‌های مثلثی بالای کاغذ را به درون جعبه تا بزنید. همین کار را در سمت دیگر کاغذ انجام دهید. این کار را برای کاغذ و مقوای دوم هم انجام دهید.

کاردستی جعبه کادو مستطیلی و مربعی

همان‌طور که دیدید شما می‌توانید به راحتی با کاغذ یا مقوای نرم به ساخت جعبه کادوی مربعی بپردازید و جعبه های هدیه ولنتاین جذاب درست کنید. با استفاده از این روش می‌توانید جعبه هدایا را با طرح، ظاهر و ابعاد دلخواهتان تهیه کنید.

جعبه هدیه برای ولنتاین

همیشه نمی‌توان خرید گاهی باید با هنر و خلاقیت خود هدیه‌ای ویژه برای رویدادهای خاص آماده کنید. نمی‌دانم الآن به چه چیزی فکر می‌کنید، اما پیشنهاد می‌کنم کاردستی و دست‌سازه‌هایی مثل ساخت جا عینکی نمدی یا ساخت فلامینگو برای تزیین هدیه را دست کم نگیرید. شما می‌توانید با ساخت جعبه کادویی که در این مطلب آموزش داده شده یک هدیه خاص به عشقتان تقدیم کنید. از این آموزش برای انواع کاردستی تولد هم می‌توانید ایده بگیرید.

پرسش‌های متداول درباره ساخت جعبه کادوی مربعی

وسایل مورد نیاز ساخت جعبه کادوی مربعی چیست؟
کاغذ کادو با ضخامت زیاد مهم‌ترین وسیله ساخت جعبه کادوی مربعی است. سایر ابزار به عنوان ابزار مکمل استفاده می‌شوند.
کاردستی ساخت جعبه کادوی مربعی برای چه رده سنی است؟
این کاردستی برای تاهای مختلف کمی پیچیدگی دارد و برای رده سنی نوجوان و بزرگسال مناسب است.
اگر برای ساخت جعبه کادوی مربعی از مقوای ضخیم استفاده کنیم، خوب است؟
خیر، از آنجا که این مقواهای ضخیم تا نمی‌شوند، استفاده از آن‌ها ممکن نیست.
اشتراک گذاری: