خلاصه مطلب

یکی لوازمی که همیشه برای افراد عینکی کاربردی است جا عینک بوده. به طور معمول جاعینک را سفت و سخت می‌سازنند و حمل آن مشکل است ما در این مطلب جاعینکی راحت و قابل حمل را به شما آموزش می‌دهیم. نگهداری از این جا عینکی بسیار راحت و ساده بوده و هیچ زحمتی برای شما ندارد.

یکی از جدی‌ترین دغدغه‌های همه افرادی که از عینک به ویژه عینک طبی استفاده می‌کنند، نگهداری از آن در شرایط خاص است. در مهمانی، محل کار، در سفر یا حین تردد و… شرایط مختلفی هستند که افراد عینکی در آن‌ها با این سوال مواجه می‌شوند که عینکم را کجا بگذارم؟ اگر شما هم عینکی هستید و با چنین شرایطی مواجه شده‌اید، ما در این مطلب از کاغذرنگی ساخت جا عینکی نمدی را به شما آموزش داده‌ایم. این کاردستی ساده اما کاربردی به شما در نگهداری بهتر عینکتان کمک خواهد کرد.

لوازم موردنیاز در ساخت جا عینکی نمدی

  • نمد طرح دار
  • قیچی
  • نخ رنگی
  • سوزن
  • خط کش
  • کاموا

مراحل ساخت جاعینکی نمدی

هرچند ساخت این کاردستی دشوار نیست، اما مثل آموزش کش مو بسیار حساس است. بنابراین باید دقت و حوصله زیادی داشته باشید.

1.برش نمد و تا زدن آن

یک نمد برای ساخت جا عینکی نمدی به ابعاد 12 در 10 سانتی‌متر انتخاب کرده و آن را با قیچی برش دهید. نمد برش خورده را از وسط تا بزنید تا به ابعاد 12 در 5 سانتی‌متر تبدیل شود. بدنه اصلی این محافظ عینک نمدی در همین ابعاد و اندازه است. مراحل بعدی برای دوخت نمد خواهد بود.

استفاده از یک کاتر چرخنده برای برش نمد کار را بسیار راحت‌تر خواهد کرد، اما بی‌شک استفاده از خط‌کش و قیچی هم می‌تواند همان نتیجه را برایتان داشته باشد.

ساخت جا عینکی نمدی

2. گره زدن نخ برای شروع دوخت

برای دوخت نمد ابتدا به اندازه‌ حدود نیم تا یک سانتی‌متر از لبه نمد را مشخص کنید. رنگ نخ را به تناسب رنگ نمد به دلخواه انتخاب کنید تا زیبایی کار بیشتر بود. سوزن نخ شده را از لایه پایینی به لایه بالایی بکشید تا دو لایه از نمد به هم متصل شود.

ساخت جا عینکی نمدی

دوباره باید سوزن را از داخل نمد عبور دهید. این بار دقت کنید سوزن را جایی داخل نمد فرو ببرید که در لایه پایینی درست روی محل شروع کار سوزن بیرون بیاید. با این کار یک حلقه دقیق و ظریف برای دوخت نمد از همان ابتدای کار ایجاد کرده‌اید.

کاردستی با نمدهای رنگارنگ

این نوع دوخت پارچه به دوخت دندان موشی شهرت دارد. اگر این دوخت را بلد نیستید، با تماشای چند ویدئو آموزشی می‌توانید به راحتی آن را بیاموزید. پس از ایجاد اولین بخیه باید سوزن را از حلقه به وجود آمده عبور دهید تا کار ادامه پیدا کند.

ساخت جا عینکی نمدی

3. تکرار دوخت برای ساخت جا عینکی نمدی

برای دوخت دوم باید سوزن را درست در خط قرار داشتن دوخت اول قرار دهید و مراحل قبل را تکرار کنید.

جا عینکی

شما باید از سه ضلع باز این مستطیل یک طول و یک عرض را به طور کامل با دوخت دندان موشی بدوزید. فقط یکی از عرض‌های مستطیل باید باز باقی بماند. به این ترتیب یک محافظ عینک نرم، کم‌جا، زیبا و خوش‌رنگ خواهید داشت.

آموزش ساخت کاردستی با نمد

با ساخت کاردستی جا عینکی با نمد در چند قدم، می‌توانید عینکتان را با خیال راحت در جا عینکی قرار داده و آن را در کیف و جیب خود بگذارید. جنس نرم نمد به شیشه حساس عینک آسیب نخواهد زد و از آن در برابر اجسام تیز محافظت خواهد کرد. به همین دلیل این وسیله بهترین نگهدارنده برای عینک است.

ساخت جا عینکی نمدی

اگر به ساخت کاردستی‌های زیبا و خلاقانه علاقه دارید، می‌توانید با استفاده از شیشه‌های دور ریختنی خانه، کاردستی‌های کاربردی بسازید. برای مثال کاردستی ویترای روی شیشه  یکی از جالب‌ترین و البته کاربردی‌ترین کاردستی با شیشه‌های خانه است.

پرسش‌های متداول درباره ساخت جا عینکی نمدی

وسایل موردنیاز ساخت جا عینکی نمدی چیست؟
نمد و نخ و سوزن مهم‌ترین وسایل در ساخت این کاردستی هستند، اما سایر ابزار و وسایل برای ساخت این کاردستی الزامی هستند.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
کاربرد این کاردستی برای بزرگسالان است و چه ساخت و چه استفاده از آن برای کودکان نیست.
آیا بدون وجود نمد می‌توانید این کاردستی را بسازید؟
خیر. مهم‌ترین بخش این کاردستی نمد است و بدون وجود آن نمی‌توانید این کاردستی را کامل کنید.
اشتراک گذاری: