خلاصه مطلب

برای داشتن یک زیرلیوانی زیبا و شیک لازم نیست که به بازار رفته و آن را خریداری کنید. با چند کار ساده و وسایل دورریختنی، می‌توانید آن در خانه تهیه کنید. فکر نکنید که کار سختی پیش رویتان است، فقط با ما در این مطلب همراه باشید

اگر شما هم از جا ماندن لکه‌های نوشیدنی روی میز کارتان حس ناخوشایندی می‌گیرید، زیر لیوانی‌ها یکی از بهترین وسایلی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید میزکارتان را تمیزتر و منظم‌تر نگه دارید. با استفاده از این وسیله رطوبت انتهای لیوان و لکه‌های قطرات آب و… روی سطوح مختلف جا نخواهد ماند. اگر شما هم می‌خواهید به جای خرید زیر لیوانی، آن‌ها را مثل دوخت کش مو پارچه ای در خانه درست کنید، می‌توانید در این مطلب آموزش ساخت زیر لیوانی نمدی را با سه روش و طرح مختلف یاد بگیرید.

ایده اول؛ مراحل ساخت زیر لیوانی نمدی مربعی

اگر از زیر لیوانی‌های رنگی‌رنگی خوشتان می‌آید، این طرح برایتان جذاب خواهد بود. مثل دامن توتو نوزادی در هر مرحله کافی است آنچه گفته شده را پیش ببرید تا به راحتی این زیر لیوانی را بسازید.

1. برش مربع‌های نمدی

مربع‌هایی با ابعاد 10 سانتی‌متر برش دهید. دقت کنید قبل از برش نمد به اندازه‌های گفته شده، با استفاده از خط‌کش الگوی مربع را با ماژیک یا یک نوشت‌افزار دیگر مشخص کنید تا احتمال خطا در طراحی و برش نمد کم شود.

ساخت زیرلیوانی نمدی

2. برش مستطیل‌های نمدی

در قدم بعدی باید نوارهای مستطیلی در ابعاد 20 در 5 سانتی‌متر از نمدهای رنگی برش دهید. 4 مستطیل از 4 رنگ با همین ابعاد آماده کنید. برای مثال یک مستطیل آبی، یک مستطیل سبز، یک مستطیل نارنجی و… از نمدهای رنگی ببرید.

ساخت زیر لیوانی نمدی

3. تبدیل مستططیل‌ها به مربع‌های رنگی

حالا باید از هر مستطیل با طول 20 سانتی‌متر، 4 مربع با ابعاد 5 سانتی‌متر درست کنید. بنابراین از هر رنگ نمد، 4 مربع در ابعاد 5 سانتی‌متر ایجاد خواهد شد. این تکه‌های مربعی برای قرارگرفتن در لایه بالایی زیرلیوانی است.

ساخت کاردستی زیر لیوانی نمدی

4. تبدیل مربع‌ها به مثلث

یکی از مربع‌های هر رنگ را از وسط تا زده و آن‌ها را برش بزنید تا به مثلث‌هایی متناسب و یک اندازه تبدیل شود. ترکیب این مثلث‌های کوچک و مربع‌های بزرگ‌تر روی لایه دوم زیر لیوانی قرار خواهند گرفت. به این ترتیب در ساخت زیر لیوانی نمدی هم ضخامت بیشتری ایجاد خواهد شد و هم ظاهر رنگارنگ‌تری!

ساخت کاردستی زیر لیوانی نمدی

5. چیدن نمدهای رنگی روی نمدهای سفید

در این مرحله باید مربع‌ها و مثلث‌های رنگارنگ را روی سطح نمد پایه که به رنگ سفید است، قرار دهید. برای این کار در نظر داشته باشید هر نمد سفید می‌تواند دو مربع و دو مثلث داشته باشد. از تصاویر زیر به عنوان الگو استفاده کنید و از آن ایده بگیرید.

ساخت کاردستی زیر لیوانی نمدی

6. دوخت ضلع‌های داخلی و خارجی نمدهای رنگی

مثلث‌ها و مربع‌های برش داده شده را با آرایش دلخواهتان روی نمد سفید بدوزید. برای اینکه کیفیت کار حفظ شود، ابتدا اضلاع داخلی مربع و مثلث‌ها را بدوزید و بعد سراغ اضلاع بیرونی بروید.

زیرلیوانی را چرخانده و بقیه قسمت‌های آن را بدوزید. با چرخاندن آن فرآیند دوختن سریع‌تر انجام می‌شود.

با استفاده از این روش می‌توانید همزمان 4 زیر لیوانی نمدی تهیه کنید.

ساخت زیر لیوانی نمدی

ایده دوم؛ مراحل ساخت زیر لیوانی نمدی قاب‌دار

این مدل در ساخت زیر لیوانی نمدی از انواع کاردستی با پارچه، برای ایجاد یک قاب اطراف زیر لیوانی است.

1. برش نمدهای رنگی

مربع‌های 9 سانتی‌متری از چند رنگ نمد برش دهید. برای علامت‌گذاری و برش راحت‌تر با استفاده از خط‌کش محل برش را علامت بزنید و نمدها را ببرید. ما سه لایه نمد برای ضخامت بیشتر زیر لیوانی در نظر گرفتیم و یک لایه نمد هم برای طراحی قاب زیر لیوانی آماده کرده‌ایم. شما می‌توانید تعداد لایه‌های موردنیاز برای ضخامت قاب را کمتر یا بیشتر در نظر بگیرید.

ساخت زیر لیوانی نمدی

2. ساخت فریم برای زیر لیوانی نمدی

داخل یکی از مربع‌های نمدی با فاصله حدود یک سانتی‌متر مربع دیگری رسم کنید. با این کار مربع بزرگ‌تر قاب مشخصی پیدا خواهد کرد. بدون بریدن مربع بزرگ‌، باید مربع کوچک را از داخل آن خارج کنید تا یک قاب خالی از نمد باقی بماند.

زیرلیوانی

3. گذاشتن لایه‌های نمد روی یک‌دیگر

در این مرحله از ساخت زیر لیوانی نمدی باید مربع‌های برش داده شده را مانند تصویر روی هم قرار دهید. توجه داشته باشید که لایه مربوط به قاب زیر لیوانی نمدی آخر از همه لایه‌ها قرار خواهد گرفت. می‌توانید پیش از دوختن نمدها، آن‌ها را به هم بچسبانید تا دوختشان راحت‌تر باشد.

ساخت زیر لیوانی نمدی

4. دوخت نمدها روی یک‌دیگر

نمد‌ها را قبل از دوختن روی یک‌دیگر قرار دهید سپس آن‌ها را بدوزید. می‌توانید برای زیباتر شدن ظاهر زیر لیوانی نوع دوخت خاصی را از چرخ‌خیاطی برای آن انتخاب کنید. اگر به چرخ خیاطی دسترسی ندارید، می‌توانید با نخ و سوزن آن‌ها را بدوزید.

ایده سوم؛ مراحل ساخت زیر لیوانی نمدی دایره‌ای

اگر از شکل‌های هندسی دایره‌ای خوشتان می‌آید، می‌توانید در ساخت زیر لیوانی نمدی از این شکل استفاده کنید.

1. برش دایره‌ اصلی کار

یک دایره نمدی برش دهید. هرچند می‌توانید قطر آن را به دلخواه خودتان انتخاب کنید، اما بهترین قطر حدود 10 سانتی‌متر است. می‌توانید قطر آن را به نسبت لیوان یا ماگ خود تغییر دهید. اگر در بریدن دایره مشکل دارید، از ظرف‌ها یا لیوان‌های بزرگ‌تر استفاده کنید.

زیر لیوانی نمدی

2. برش دایره‌های کوچک‌تر

در ادامه ساخت زیر لیوان نمدی باید دو دایره دیگر با رنگ‌های مختلف برش دهید. هرکدام از دایره‌ها باید کوچک‌تر از دیگری باشد. به طوری که در نهایت سه دایره با قطرهای مختلف داشته باشید که داخل هم قرار بگیرند.

زیرلیوانی

3. قرارگیری دایره‌های بریده شده روی هم

در این مرحله دایره‌ها را طوری روی یکدیگر قراردهید که به ترتیب دایره‌های بزرگ‌تر پایین باشند. به عبارت دیگر مرکز دایره‌ها باید مشترک باشد تا نمدها به شکل پلکانی روی هم قرار بگیرند.

زیر لیوانی نمدی

4. دوخت دایره‌ها روی هم

در این مرحله از ساخت کاردستی حرفه ای زیر لیوانی نمدی دایره‌ای، دایره‌ها را به‌هم بدوزید. برای این مرحله نیاز به دقت زیادی نیست. برای این کار بهتر است دوخت نامنظم باشد تا ظاهری بامزه‌تر به زیر لیوانی داده شود. به شکلی دایره‌ها را بدوزید که از متصل شدن کامل آن‌ها مطمئن شوید. اگر چرخ خیاطی ندارید، می‌توانید این کار را با دست انجام دهید، فقط ممکن است زمان بیشتری از شما بگیرد.

به همین سادگی می‌توانید یک زیر لیوانی نمدی زیبا بسازید. اگر به ساخت این وسایل علاقه دارید، شاید ساخت کیف کارت نمدی یا ساخت توپ ضد استرس هم برایتان جذاب باشد.

پرسش‌های متداول درباره ساخت زیر لیوانی نمدی

وسایل موردنیاز ساخت زیر لیوانی نمدی چیست؟
نمد مهم‌ترین وسیله ساخت این کاردستی است و ابزار دیگر مثل نخ و سوزن و… برای ساخت به عنوان ابزار کمکی هستند.
این کاردستی برای چه رده سنی است؟
کاربرد این کاردستی برای بزرگسالان است و چه ساخت و چه استفاده از آن برای کودکان نیست.
آیا بدون ساخت کاغذ الگو می‌توانید این کاردستی را بسازید؟
بله اما همیشه احتمال خراب شدن کل کار به دلیل نداشتن الگوی دقیق است.
اشتراک گذاری: