خلاصه مطلب

طرح، رنگ و سایز کش مو، انتخاب آن را برای خرید سخت‌تر می‌کند. اگر شما هم این دغدغه را هنگام خرید کش مو دارید، نگران نباشید. این مطلب از کاغذ رنگی به شما روش ساخت کش مو را آموزش می‌دهد.. با یادگیری این مطلب می‌توانید در خانه کش مو با طرح و رنگ‌های مختلف بسازید..

درست‌کردن وسایل موردنیاز از مواد دورریختنی یک چالش هیجان‌انگیز و بسیار لذت‌بخش است. اگر این وسایل برای استفاده روزمره باشد که چه بهتر! ساخت و دوخت کش مو یکی از مواردی است که در چند مرحله بسیار ساده آماده می‌شود. در این مطلب با کاغذرنگی همراه باشید تا در هفت مرحله ساده بتوانید کش‌ موی موردعلاقه‌تان را درست کنید. با یاد گرفتن شیوه دوخت کش مو می‌توانید از پارچه‌های رنگارنگ موردعلاقه‌تان کش مو بسازید.

پیش از هر چیز برای دوخت کش مو موارد زیر را تهیه کنید.

وسایل مورد نیاز برای دوخت کش مو

 • پارچه
 • کش
 • متر
 • سنجاق
 • چرخ خیاطی
 • نخ
وسایل لازم برای ساخت و دوخت کش مو

برای دوخت کش مو از پارچه ابریشمی استفاده نکنید، زیرا پارچه‌های ابریشمی جنسی لیز داشته و سر هستند. به همین دلیل مو را خوب نگه‌ نمی‌دارند.

مراحل دوخت کش مو

برای اینکه درک بهتری از مراحل ساخت کش مو داشته باشید، آن را در چند مرحله پیش برده‌ایم. برای آموزش دوخت کش مو و تهیه این کاردستی خانگی باید مراحل زیر را طی کنید.

1. برش پارچه و کش

در قدم اول دوخت کش مو فانتزی باید کش را به اندازه هشت سانتی‌متر با قیچی ببُرید.

پارچه دلخواهتان برای دوخت کش مو را انتخاب کنید. این پارچه را به اندازه ۳ در ۲۲ سانتی‌متر بُرش دهید. پس از آن پارچه را سه قسمت کرده و روی هم تا کنید. عرض دو طرف پارچه را که برش خورده به اندازه ۱.۴ سانتی‌متر مشخص کنید.

تکه‌ای از پارچه را به اندازه‌ ۳ در ۸ سانتی‌متر برش دهید. سپس پارچه را از وسط تا کنید. لبه‌های انتهایی پارچه را از هر طرف به اندازه ۱.۵ سانتی‌متر کج ببرید. البته این قسمت از کار به صورت تزیینی است و می‌توانید به اختیار آن را انجام دهید.

در تصویر زیر بخش‌های مختلف پارچه و کش و تای هریک را برای دوخت کش مو پارچه ای نشان داده‌ایم.

برش پارچه برای دوخت کش مو

2. دوخت پارچه و کش

در مرحله دوم از طرز دوخت کش مو به دوخت پارچه و سپس کش می‌رسید. برای این کار پارچه را از وسط تا کنید. سمت داخل پارچه را با چرخ خیاطی بدوزید. حالا کش را روی عرض پارچه قرار داده دهید و از گوشه پارچه، کش را به آن بدوزید. دقت کنید دوخت به‌گونه‌ای باشد که باز نشود.

در تصویر زیر می‌توانید برای آموزش کش مو با پارچه شیوه قرار دادن کش و دوخت آن به پارچه را ببینید. در این مرحله پارچه مانند یک لوله خواهد شد که کشی به آن دوخته شده است.

دوخت پارچه برای دوخت کش مو

3. برگرداندن پارچه به سمت روی اصلی

در این مرحله باید پارچه پشت‌ورو شده را به سمت اصلی آن برگردانید. برای این کار یک سنجاق را به سر دوخته نشده کش وصل کنید. سنجاق را همراه‌ کش به داخل پارچه دوخته شده فرو کنید. با کمک سنجاق پارچه را به سمت راست برگردانید.

البته این شیوه فقط یکی از راه‌های برگرداندن پارچه است. اگر شما راهکار دیگه‌ای برای برگرداندن پارچه دارید، می‌توانید از شیوه خودتان استفاده کنید.

برگرداندن پارجه در دوخت کش مو

4. دوخت دو سر پارچه و کش

پارچه را خم کنید و دو سر باز آن را کنار هم قرار دهید. پس از این‌که دوسر کش به هم رسید، با چرخ‌خیاطی کش را به پارچه بدوزید. در این مرحله از آموزش کش مو حالت کلی کش دوخته شده و کش شکل دایره‌ای خود را پیدا کرده است.

ساخت و دوخت کش مو

5. پوشاندن روی کش‌ با پارچه

در مرحله پنجم دوخت کش مو دوسر پارچه را داخل هم قرار دهید تا کش پوشانده شود. روی قسمت پوشانده شده را با چرخ‌خیاطی بدوزید. دقت کنید دوخت‌ها به اندازه کافی محکم باشد تا از هم باز نشود.

دوختن پارچه برای دوخت کش مو

6. دوخت پارچه تزیینی

این قسمت از کار آموزش دوخت کش مو اختیاری است. اگر این مرحله را هم انجام دهید، اضافه کنید باعث زیبایی کش‌مو می‌شود. پارچه‌ای را که قبلا آماده کرده بودید، از قسمت انتها تا وسط پارچه بدوزید. سمت دیگر پارچه را نیز به همین‌صورت بدوزید. از شکاف دو سانتی‌متری وسط، پارچه را برگردانید. شکاف پارچه را با استفاده از چرخ‌خیاطی یا با دست کوک بزنید.

دوختن دنباله برای دوخت کش مو

7. اضافه کردن پارچه زینتی

پارچه دوخته شده را روی قسمت درزدار کش‌مو گره بزنید. سعی کنید تا حد امکان گرهپارچه کوچک باشد تا کار قشنگ‌تر شود. گره ‌پارچه تزیینی باعث پوشاندن درز روی کش‌مو شده و آن را زیباتر می‌کند.

گره زدن دنباله به کش در دوخت کش مو

ایده‌هایی برای دوخت کش مو

تکه پارچه‌های اضافه را دورنیندازید. شما می‌توانید با استفاده از پارچه‌‌هایی با رنگ‌های مختلف کش مو بدوزید و متناسب با هر رنگ لباس‌، کش موی دیگری را ست کنید. ایده خلاقانه دیگری برای استفاده از پارچه‌های اضافه ساخت پادری‌ است. شما می‌توانید با استفاده از پارچه‌های اضافه خانه پادری‌های زیبایی ساخته و برای دکور بخش‌های مختلف خانه از آن استفاده کنید.

اگر به ساخت چنین کاردستی‌هایی در خانه علاقه دارید، بد نیست ساخت خمیر فیمو در خانه را هم امتحان کنید.

پرسش‌های متداول درباره دوخت کش مو

برای دوخت کش مو به چه وسایلی نیاز دارید؟
کش و پارچه برای ساخت کش مو وسایل اصلی ساخت این کش‌ مو پارچه‌ای هستند.
دوخت کش مو برای چه رده سنی مناسب است؟
این وسیله نه یک کاردستی بلکه یک چیز کاربردی است. بزرگسالان می‌توانند این کش سرهای پارچه‌ای را درست کنند.
چه نوع پارچه‌ای برای دوخت کش مو مناسب است؟
پارچه‌های ماندگار و باکیفیت باعث دوام بیشتر این کش موها می‌شود. سعی کنید از پارچه‌های ضعیفی برای دوخت کش مو استفاده نکنید.
اشتراک گذاری:
نظرات (2)
  • سلام فهیمه جان؛
   طول کش تقریبا یک‌سوم طول پارچه هست. هرچقدر اختلاف طول کش و پارچه بیشتر باشه، چین‌های پارچه پایان کار بیشتر می‌شه. اگر دوست داری چین‌های روی کش زیاد باشه، همین فاصله یک‌سوم خوبه، ولی اگر ترجیح می‌دی چین‌ها کمتر باشه، می‌تونی کمی بلندتر در نظر بگیری.

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید