خلاصه مطلب

در این مطلب از کاغذرنگی در 3 مرحله آموزش درست کردن دامن توتو را به شما یاد خواهیم داد. دامن توتو از جمله کاردستی‌هایی است که نه‌تنها نیازی به مهارت خیاطی و دوخت و دوز ندارد، بلکه یک لباس بسیار زیبا برای فرشته کوچولوی شماست و می‌تواند او را حسابی زیبا و خوشحال کند.

دامن توتو یا دامن فرشته یک دامن بسیار زیبا برای دختر کوچولوی شماست که درست کردن آن تقریبا نیازی به خیاطی و دوخت‌ودوز ندارد. بنابراین حتی اگر خیاطی شما چندان خوب نباشد، باز هم می‌توانید این دامن را برای فرشته کوچولوی خود درست کنید. با این مطلب از کاغذرنگی و آموزش درست کردن دامن توتو در 3 مرحله همراه باشید.

وسایل موردنیاز

 • به مقدار لازم
  تور آهار
 • یک سانتی‌متری به مقدار لازم
  کش
 • یک عدد
  قیچی

قبل شروع خوب است بدانید:

برای زیباتر شدن دامن توتو دخترانه می‌توانید دامن توتو با دو یا چند رنگ درست کنید. برای این‌کار به‌ جای خرید 5 متر تور آهار یک رنگ، به‌ تناسب تعداد رنگ‌های دلخواهتان در طراحی دامن، تور بخرید. البته نباید از هریک 5 متر تهیه کنید. بلکه باید کل تور موردنیاز را به تعداد رنگ‌های موردعلاقه‌تان تقسیم کنید. برای مثال اگر می‌خواهید دامن توتو نوزادی دورنگ درست کنید، به 2.5 متر تور آهار از هر رنگ نیاز دارید.

روش درست کردن دامن توتو

درست کردن دامن توتو یا همان دامن فرشته اصلا سخت نیست، فقط به کمی صبر، حوصله و دقت نیاز دارید. بنابراین با آرامش کامل طبق آموزش جلو بروید.

مرحله اول؛ برش تور در دوخت دامن توتو

تور را باید به‌صورت نواری برش بزنید؛ به‌طوری‌که عرض نوار 7 سانتی‌متر باشد و طول آن دو برابر هر مقداری که می‌خواهید از کمر تا پای کوچولوی دلبند شما برسد. مثلا اگر می‌خواهید طول دامن 25 سانتی‌متر باشد، طول برش خود را باید 50 سانتی‌متر در نظر بگیرید.

بعد از این‌که یک برش از تو را آماده کردید، به سراغ مرحله بعدی بروید. البته می‌توانید از همان ابتدا تعداد برش موردنیاز را آماده کنید؛ اما پیشنهاد کاغذرنگی این است که یکی‌یکی برش‌ها را آماده کرده و بعد سراغ مرحله بعدی بروید. به‌این‌شکل کار شما دقیق‌تر و بهتر خواهد شد.

نکته مهم پیش از برش تورها

تورهای آهار از یک سمت کش می‌آیند؛ ازاین‌رو توجه داشته باشید سمتی از تور که کش می‌آید، هنگام برش در راستای عرض قرار بگیرد.

آموزش درست کردن دامن توتو بریدن نوارهای توری

مرحله دوم؛ اندازه گرفتن کش کمر

بعد از این‌که اولین برش را آماده کردید، متناسب با اندازه دور کمر، کش را برش داده و دو سر آن را به‌هم بدوزید. شما می‌توانید دوسر کش یا روبان را به‌هم گره بزنید، اما برای کیفیت بیشتر کار بهتر است آن‌ها را به‌هم بدوزید.

مرحله سوم؛ بستن تورها

ابتدا برای راحتی کار، کش یا روبان را بین دو پایه صندلی یا چیزی شبیه آن ببندید. در این مورد یک تکه مقوا یا کارتن نیز کارتان را راه می‌اندازد.

در ادامه نوار توری را که در مرحله اول درست کردید، مطابق ویدئو زیر روی کش گره بزنید. به‌همین‌ترتیب برش‌های بعدی را به کش یا روبان گره زده و هر گره‌ای که می‌زنید با دست به گره کناری خود بچسبانید تا گره‌ها به صورت فشرده کنار یکدیگر قرار بگیرند.

تبریک می‌گوییم دامن توتو شما آماده است!

آموزش درست کردن دامن توتو (دامن فرشته) به روشی ساده و سریع

چند نکته کاربردی درباره دوخت دامن

 • دامن توتو را می‌توانید برای خودتان نیز درست کنید. روال کار دقیقا به‌همین‌شکل است. فقط به نوار آهار بیشتر و کش کمر یا روبان با طول بیشتری نیاز دارید.
 • اگه از رنگ‌های مختلف برای درست کردن این دامن استفاده می‌کنید، سعی کنید نظم رنگها را رعایت کنید؛ یعنی اگر یک گره سفید و یک گره صورتی داشتید همین نظم را ادامه بدهید تا دامن شکل بهتر و منظم‌تری به‌خود بگیرد.
 • برای زیبایی بیشتر دامن می‌توانید یک پاپیون به محل اتصال دو سر کش بدوزید. همچنین می‌توانید به‌جای پاپیون از چند گل پارچه‌ای استفاده کنید.
 • اگر بعد از پایان کار حس کردید دامن بلند است، جای نگرانی نیست می‌توانید با کمک قیچی کمی آن را کوتاه کنید.
 • دامن توتو را می‌توانید به صورت بلند نیز درست کنید. برای درست کردن آن کافی است طول برش‌ها را بلندتر گرفته و قسمت بالای آن را به کمک روبان به پشت گردن گره بزنید.

در آخر اگر دوست دارید کنار داشتن این دامن زیبا، کفش‌هایتان را هم تزیین کنید، می‌توانید آموزش تزیین کفش با پولک را در کاغذرنگی بخوانید.

گالری تصاویر دامن توتو

پرسش‌های متداول درباره درست کردن دامن توتو

برای دامن توتو چقدر تور لازم است؟
به‌طور متوسط برای درست کردن دامن توتو به 4 یا 5 متر تور آهار نیاز دارید.
تور مخصوص دامن توتو را از کجا بخریم؟
تور دامن توتو را می‌توانید از پارچه‌فروشی‌ها و فروشگاه‌های خرازی تهیه کنید.
آیا برای بالاتنه دامن می‌توانیم از ربان استفاده کنیم؟
فرقی ندارد برای کمر دامن از کش استفاده کنید یا روبان؛ اما باید به این نکته توجه داشته باشید که روبان به دلیل نداشتن انعطاف‌پذیری، باعث می‌شود پوشاندن دامن به کودک سخت‌تر شده و کمر او نیز اذیت شود.
اشتراک گذاری:

نظر خود را در مورد متن بالا ثبت کنید