خلاصه مطلب

می‌توانید بجای دور ریختن پوست تخم‌مرغ از آن‌ها با ایده‎‌های خلاقانه کاردستی‌های جذاب و زیبا درست کنید. کافی است کمی خلاقیت داشته باشید و حوصله به خرج دهید.

ساخت کاردستی‌های مختلف یکی از بهترین ایده‌ها برای گذران اوقات فراغت و پرورش خلاقیت است. شما با ساخت کاردستی علاوه‌بر خلق آثار هنری ذهنتان را روبه فضاهای جدید باز می‌کنید. یکی از ارزان‌ترین، ساده‌ترین و قابل‌دسترس‌ترین وسایل برای کاردستی با پوست تخم‌ مرغ است! به‌کمک پوست تخم‌مرغ می‌توان هنر معرق‌کاری را به‌نمایش گذاشت. در این مطلب از کاغذرنگی قصد داریم 10 ایده برای ساخت کاردستی با پوست تخم ‌مرغ را مرحله به مرحله مثل مایع حباب ساز بررسی کنیم. برخی از این ایده‌ها برای کودکان و برخی دیگر برای بزرگ‌سالان مناسب هستند. تا آخر این مطلب با کاغذرنگی همراه باشید؛ برخی از بهترین ایده‌ها انتهای مطلب آورده شده‌اند.

همچنین اگر اخل خلاقیت و ساخت کاردستی‌های ساده هستید، ساخت کفشدوزک با سنگ هم می‌تواند برایتان جالب باشد.

تمیزکردن پوست تخم‌مرغ

برای ساخت کاردستی با پوست تخم مرغ باید همه قسمت‌های پوست تخم‌مرغ را به‌آرامی با آب و صابون بشویید. دقت کنید اگر پروژه شما نیاز به پوست سالم تخم‌مرغ دارد، آن را هنگام شستشو نشکنید. کمی پنبه را به سرکه آغشته کنید و با ملایمت روی پوست تخم‌مرغ بکشید. به‌این‌ترتیب لکه‌ها وکثیفی‌های روی آن پاک خواهند شد.

برای پاک‌شدن آثار کثیفی روی پوست تخم‌مرغ می‌توانید از پدهای الکلی نیز استفاده کنید. اجازه دهید پوست تخم‌مرغ خشک شود. اگر به پوست‌های تکه‌تکه‌شده برای ساخت کاردستی نیاز دارید، پوسته نازک تخم‌مرغ را از آن جدا کنید. برای کاردستی‌هایی با پوست تکه‌تکه‌شده از تخم‌مرغ آب‌پز و برای کاردستی‌هایی با پوست یک‌تکه از تخم‌مرغ معمولی استفاده کنید.

1. ساخت یا تزیین دست‌بند و گردنبند‌های فانتزی

کمی چسب روی سطح مهره‌های دست‌بند یا پلاک صاف گردنبند بریزید و با انگشتتان آن را در همه قسمت‌ها یک‌نواخت کنید. پوست تخم‌مرغ را پس از شستشو و خشک‌شدن روی چسب بگذارید. کمی آن را با انگشتتان فشار دهید تا بشکند؛ البته چسب مانع حرکت پوسته‌ها می‌شود. کمی بین پوسته‌ها فضا درنظر بگیرید. درنهایت به‌کمک لاک یا گواش روی آن‌ها را رنگ کنید. در این ایده رنگ‌ها حتما باید حالتی یک‌نواخت داشته باشند.

2. ساخت دکوری در گوی شیشه‌ای با پوست تخم‌مرغ

چند پوست تخم‌مرغ را پس از شستشو به دو قسمت مساوی تقسیم کنید. پوست‌های تخم‌مرغ را به‌کمک آب‌رنگ رنگ کنید؛ در این ایده یک‌نواختی رنگ پیشنهاد نمی‌شود. با ماژیک‌های اکلیلی کمی پوسته‌ها را درخشان کنید. داخل یک سبد کوچک چوبی را با کاغذ کاهی و پوشال‌های رنگی بپوشانید. افزودن نخ‌های کنفی نیز می‌تواند اثر هنری شما را جذاب‌تر کند. پوست تخم‌مرغ‌های شکسته و تزیینی را کنار هم در سبد بچینید و آنچه را خلق کرده‌اید، در گوی شیشه‌ای قرار دهید!

کاردستی با پوست تخم مرغ

3. آویزهای زینتی، زیباترین کاردستی با پوست تخم‌ مرغ

برای این کاردستی با پوست تخم‌ مرغ باید پوسته را به‌آرامی از وسط به دو نیم تقسیم کنید. روی سطح بیرونی پوسته‌ها چسب مایع بریزید و آن را با انگشتانتان یک‌نواخت کنید. پودرهای اکلیلی را در رنگ‌های سبز یشمی، قرمز، آبی و طلایی تهیه کنید و روی چسب بریزید. همه قسمت‌های پوسته را با پودرهای اکلیلی بپوشانید.

برای خلاقیت بیشتر می‌توانید در قسمت داخلی پوست تخم‌مرغ، درخت اسباب‌بازی کوچکی بچسبانید. می‌توانید این درخت چند اینچی را با مقوا یا کاغذرنگی نیز درست کنید. با چسباندن زنجیر به پوست تخم‌مرغ یک آویز زینتی شگفت‌انگیز خواهید داشت. برای این‌کار از چسب‌های قوی کمک بگیرید.

آویز زینتی با تخم مرغ

4. گلدان‌های کوچک

بخشی از بالای تخم‌مرغ را جدا کنید. کمی خاک درون پوسته بریزید و دانه‌ای در آن بکارید. می‌توانید پیش از ریختن خاک، با گواش پوست تخم‌مرغ را نقاشی کنید. رنگ سفید پوست تخم‌مرغ برای دکور مینیمال خانه و رنگ طلایی متالیک روی پوست تخم‌مرغ برای دکور با سبک چوب مناسب هستند.

گلدان های دکوری برای کاردستی با پوست تخم مرغ

پیشنهاد می‌کنیم ترجیحا از گیاه کاکتوس برای این گلدان‌های تخم‌مرغی کمک بگیرید؛ چراکه کاکتوس‌ها به‌دلیل نیاز کمی که به آب دارند، انتخاب خوبی برای گلدان‌ها هستند و مدت زمان بیشتری در این گلدان‌های کوچک دوام خواهند آورد.

کاردستی با پوست تخم مرغ

5. عروسک‌های متریشکا، کاردستی با پوست تخم‌ مرغ

ساخت این عروسک‌های سنتی روسی به‌کمک پوست تخم‌مرغ بسیار جالب و کاربردی خواهد بود. البته نمی‌توان این عروسک‌ها را به‌شیوه مرسوم‌شان، یعنی عروسک‌های تودرتو، درست کرد؛ اما با نقاشی دقیق روی پوست تخم‌مرغ چیزی شبیه عروسک‌های متریشکا خواهید داشت. بخش بریده‌شده تخم‌مرغ را با کاغذهای رنگی پوستی بپوشانید. همچنین می‌توانید به‌شیوه‌ای تخم‌مرغ را رنگ کنید که بخش بریده‌شده روی سطح میز قرار گیرد. از این عروسک‌های سنتی روسی برای دکور اتاق خواب استفاده کنید.

کاردستی با پوست تخم مرغ و ساخت عروسک

6. کاردستی با پوست تخم‌ مرغ و ساخت سبد

روی یک تکه مقوای رنگی شکل یک بیضی بزرگ بکشید. درون این بیضی یک بیضی کوچک دیگر نیز به‌شکل نیمه نقاشی کنید. به‌گونه‌ای که شکلی شبیه سبد ایجاد شود. پوست تخم‌مرغ را به قطعات ریز و کوچک تقسیم کنید. آن را به‌کمک مدادرنگی یا آب‌رنگ با رنگ‌های روشن رنگ بزنید.

کمی چسب‌مایع روی سبد مقوایی بریزید و پوست‌های تخم‌مرغ را به‌طور شلخته روی چسب قرار دهید. همه قسمت‌های سبد را با پوست تخم‌مرغ بپوشانید. روی نمدهای رنگی چند الگوی تخم‌مرغ بکشید و آن را ببرید. تخم‌مرغ‌های نمدی را با چسب طوری به مقوا بچسبانید که تخم‌مرغ‌ها درون سبد به‌نظر بیایند.

کاردستی با پوست تخم مرغ

7. کاردستی گل‌های بهاری

ایده گل‌های بهاری یکی دیگر از انواع کاردستی با پوست تخم ‌مرغ است. کاغذی با ابعاد A4 انتخاب کنید. روی کاغذ شکلی از چند گل کنارهم بکشید. پوست‌های تخم‌مرغ را خرد و به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. پوسته‌ها را با مدادرنگی یا آب‌رنگ رنگ‌آمیزی کنید و آن‌ها را با چسب‌مایع روی گلبرگ‌ها بچسبانید. حتی می‌توانید چند برگ سبز از باغچه بکنید و جای برگ گل بگذارید؛ آن را با چسب حرارتی روی کاغذ محکم کنید. بخش سیاه‌رنگ داخلی گل را با دانه‌های اسپند بپوشانید.

اگر نمی‌خواهید از وسایل جانبی برای نقاشی گل و رنگ‌آمیزی آن با پوسته تخم‌مرغ استفاده کنید، می‌توانید خیلی ساده فقط طرحی از یک گل بکشید و گلبرگ‌های آن‌ را با پوست‌های تخم مرغ رنگ‌آمیزی کنید. البته شما مجبور نیستید همه گلبرگ‌ها را به یک رنگ یکسان درآورید و می‌توانید با استفاده از رنگ‌های مختلف یک گل هزار رنگ نقاشی کنید.

8. تزیین گلدان ساده

بطری‌های نوشابه یا ظروف بزرگ ماست را بشویید و از آن‌ها گلدان بسازید. درصورت لزوم روی آن را رنگ سفید بزنید و بخش‌هایی مانند سر بطری را ببرید. پوست‌های تکه‌تکه‌شده تخم‌مرغ را با آب‌رنگ رنگ کنید. به‌کمک کمی چسب قطره‌ای پوسته‌ها را به ظروف بچسبانید. اطراف پوست تخم‌مرغ را با آب‌رنگ یا گواش تزیین کنید.

تزیین گلدان با پوسته های تخم مرغ

9. دکوپاژ روی تخم‌مرغ

یکی از بهترین ایده‌ها برای دکور اتاق پذیرایی استفاده از تخم‌مرغ‌های دکوپاژ شده است. در این ایده کاردستی با پوست تخم مرغ سوراخی کوچک انتهای تخم‌مرغ درست و محتویات آن را از سوراخ خارج کنید. طرح موردنظرتان را روی یک کاغذ نازک کپی کنید و اطراف آن را به‌دقت ببرید. روی تخم‌مرغ را چسب دکوپاژ بزنید و طرح را بچسبانید.

پیش‌از خشک‌شدن چسب طرح را روی تخم‌مرغ صاف کنید تا هیچ چروکی روی کاغذ دیده نشود. یک‌بار دیگر چسب دکوپاژ را بردارید و با قلم‌مو یک لایه نازک از آن را روی کاغذ بزنید. پس از خشک‌شدن چسب‌ها همه قسمت‌های پوست تخم‌مرغ را با وارنیش یا لاک بی‌رنگ بپوشانید. سپس آن‌ها را روی پایه‌های مخصوص یا جاتخم‌مرغی قرار دهید و در اتاق پذیرایی بگذارید.

کاردستی با پوست تخم مرغ

10. مجسمه‌های فانتزی

در این ایده از کاردستی با پوست تخم ‌مرغ مانند روش بالا تخم‌مرغ را سوراخ و محتویاتش را خارج کنید. سپس با استفاده از گواش، آب‌رنگ، مدادرنگی و… آن‌ها را نقاشی کنید. از وسایل تزیینی کوچک مانند ماژیک‌های اکلیلی، پودرهای براق، برچسب‌های طراحی و… برای زیبایی بیشتر پوست تخم‌مرغ کمک بگیرید.

برای مثال می‌توانید از تخم‌مرغ‌ها برای ساخت زنبورهای کوچک و فانتزی استفاده کنید. کافیست رنگشان را زرد کنید، برایشان صورت بکشید و با بندهای فانتزی مشکی دورشان را بپوشانید.

تزیین و کاردستی با پوست تخم مرغ

11. ساخت شمع‌های زینتی

یکی دیگر از بهترین ایده‌ها برای کاردستی با پوست تخم مرغ ساخت جا شمعی است. برای این کار محتویات تخم‌مرغ را خالی کرده و کمی از بخش بالایی آن را بشکنید و جدا کنید. حالا پارافین مایع را گرم کنید و داخل پوسته تخم‌مرغ بریزید. یک نخ مخصوص ساخت شمع را داخل پارافین‌ها بگذارید و اجازه دهید پارافین داخل تخم‌مرغ سفت شود و به اصطلاح خود را بگیرد. این شمع‌های زینتی را می‌توانید در اتاق خواب استفاده کنید.

12. ظرف پذیرایی برای کاردستی با پوست تخم‌ مرغ

اگر کودک خلاقی دارید و می‌توانید برای پرورش هرچه بیشتر خلاقیت او به جای استفاده از ظروف معمول برای سرو خوراکی‌های او از تخم‌مرغ به عنوان ظرف پذیرایی استفاده کنید.

برای این کاردستی با پوست تخم‌ مرغ کافی است پوست تخم مرغ‌ها را به خوبی بشویید و پس از خشک شدنشان خوراکی‌هایی مانند شکلات و اسمارتیز را در آن‌ها بریزید تا کودکتان با شیوه‌ای خلاقانه خوراکی‌ها را بخورد.

کاردستی با پوست تخم مرغ

در این مطلب از کاغذرنگی 12 ایده برای کاردستی با پوست تخم‌ مرغ را بررسی کردیم که در پرورش خلاقیت‌تان موثر است. اگر نظر یا پیشنهادی دارید، آن را با تیم کاغذرنگی به‌ اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول درباره کاردستی با پوست تخم‌ مرغ

برای ساخت کاردستی با پوست تخم‌ مرغ به چه وسایلی نیاز دارید؟
داشتن تعدادی پوست تخم‌مرغ تمیز و خرد شده مهم‌ترین وسیله است و سایر وسایل ابزار کار هستند.
کاردستی با پوست تخم‌ مرغ برای چه رده سنی مناسب است؟
هرچند برای ساخت آن باید روی کمک بزرگسالان حساب کرد، اما این کاردستی برای کودکان رده سنی 6 تا 10 سال است.
برای چسباندن پوست تخم‌مرغ از چه چسبی استفاده می‌کنید؟
بهترین چسب برای این کار، چسب مایع است که به راحتی به پوست تخم‌مرغ‌ها می‌چسبد.
اشتراک گذاری:
نظرات (2)

برای ارسال نظر ابتدا باید در سایت وارد شوید.